Endometrioza ne-a unit in lupta pentru bebe! (62)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

fetelor acum sa va spun ca eu am mari emotii pt maine.
maine la mine este ziua a10 a si trebuie sa ma duc la monitorizare pt inseminarea cu nr. 3 .nu stiu ce am dar mi-e frica sa nu fie endometrul prea mic de la ova-mit.oare cati foliculi oi avea???nu stiu am 1000 de intrebari si zici ca suntpt ca atunci cand ajung la dr si ma intreaba daca am nelamuriri ii spun ca nu....dar mie imi vin intrebarile dupa ce plec de la el...
oricum o sa va spun maine ce si cum sta treaba.

panseluta sa-ti traiasca copilasul si sa fie sanatos si voinic!!!

va pupi pe toate fetele

dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxypuy spune:

misspiiiiiiiiiiii!!!!!!! gata nu mai am emoticoane care sa-mi exprime bucuria...FELICITARI din suflet draga mea!!! sa fie intr-un ceas bun si sa dea Dumnezeu sa fie bine pana la capat si sa te vedem in iulie cu 2 frumosi si sanatosi ma bucur mult mult de tot pt tine si iti tin pumnii in continuare!
lelu - aku' nu stiu ce sa zic despre operatia ta :( io din pacate nu am filmuletz asa k nu am ce sa-ti arat. dar iti spun sigur k dr meu m-a bagat in sedinta dupa operatie si mi-a povestit tot ce a facut pe akolo, cum a curatat, a zis k a fost destul de complicat si ca nu trebuia sa stau atat, k mi-a scos o parte din ovarul stang (dar a lasat sufic cat sa-si faca treaba), am avut nenumarate aderente prin tot abdomenul, mi se sudasera chisturile in colon si mi-l strangulau etc. a zis k trompele sunt ok si nu au fost afectate si k oricum mi-a curatat toate aderentele. posibil sa mai fi ramas ceva in spatele ovarelor unde nu a avut vizibilitate f mare, insa a zis k dk e ceva se va curata de la diphe. cred k am fost operate cam in aceeasi perioada k si eu tot sambata asta fac inj 3 cred k ai pitea sa mai incerci si la un alt medic specializat pe asa ceva...tu unde te-ai operat?
panselutza mea - ma bucur tare mult pt minunea care a aparut in viatza ta! sa-ti traiasca si sa dea Dumnezeu sa fie sanatos si sa va bucurati de el!!! chiar ne-am gandit la tine si eram toate ca pe ace asteptand vesti de la tine te pup si te asteptam cu noi aventuri cu
danutza - bafta multa si curaj k trebuie sa fie bine!
fetelor, vreau sa va spun k deja si sotul meu este la curent cu forumul nostru si parca il vad si pe el mai optimist in ceea ce priveste proiectul i-am povestit despre fetele care au reusit sa ramana gravi si mi-a spus duminik seara k sigur o sa avem si noi un bebe
va pupacesc pe toate si va doresc o saptamana minunata!

Roxy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amacuba spune:

BRAVO MISSPII

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutaf spune:

buna!

Incep prin a o felicita pe MISSPII ! Iti doresc sarcina usoara si un( sau doi cum o vrea DZEU)bebic iubitor care sa stea 9 luni cuminte la mamica lui in burtica

si continu prin a-mi spune povestea... am 31 de ani si binenteles sunt o posesoare de endometrioza descoperita in 2007( chist pe ovarul drept), operata lapoaroscopic in nov2007,urmata de tratament cu anticonceptionale (60 pastile luate continuu fara cele 7 zile de pauza), prima menstruatie dupa tratment in martie2008, apoi incercari de a ramane insarcinata natural fara succes iar in iunie 2008 ecografia arata endometrioza refacuta, de atunci si pana in prezent posed un chist endometriozic de aproximativ 2 cm( in rest trompe ok, sot Ok...), am incercat ceva tratament homeogen(la care poate am renuntat prea repede) am trecut direct la FIV.... am la activ 3 Fivuri : 2 nereusite si unul reusit dar cu sarcina oprita in evolutie ....ultimul Fiv l-am facut in sept 2010 si dupa aflarea rezultatului parca nu mai reusesc sa vad "luminita de la capatul tunelului".... sunt confuza, derutata si cel mai rau nu stiu incotro sa o apuc si ce sa mai fac pentru a avea un copilas

am o gramada de intrebari din pacate fara raspuns...cel mai probabil
pentru urmeaza o pauza de cel putin 6 luni in care as incerca un remediu naturist.......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petrutaf spune:

am inceput sa va citesc din urma, vreau sa citesc toate capitolele poate poate o sa gasesc un remediu si pt mineoricum sunt hotarata ca pana prin martie 2011 sa nu mai fac nimic decat sa-mi schimb regimul alimentar si sa-mi vitaminizez organismul sa-l ajut sa-si revina dupa FIv-uri .... am aflat intamplator de regimul lui AMELY dar nu il gasesc postat desi scrie ca e pe prima pagina poate nu il vad eu...v-as fi recunoscatoare daca mi-ati deschide ochii sau mi l-ati trimite pe PM

poate din experientele voastre ma puteti ajuta cu un sfat... ma gandesc si la posibilitatea unei noi laparoscopii.... nu stiu ...as face multe ...dar nu stiu cu ce sa incep

si va doresc tuturor sa vi se indeplineasca visul !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amacuba spune:

Citat:
citat din mesajul lui petrutaf

am inceput sa va citesc din urma, vreau sa citesc toate capitolele poate poate o sa gasesc un remediu si pt mineoricum sunt hotarata ca pana prin martie 2011 sa nu mai fac nimic decat sa-mi schimb regimul alimentar si sa-mi vitaminizez organismul sa-l ajut sa-si revina dupa FIv-uri .... am aflat intamplator de regimul lui AMELY dar nu il gasesc postat desi scrie ca e pe prima pagina poate nu il vad eu...v-as fi recunoscatoare daca mi-ati deschide ochii sau mi l-ati trimite pe PM

poate din experientele voastre ma puteti ajuta cu un sfat... ma gandesc si la posibilitatea unei noi laparoscopii.... nu stiu ...as face multe ...dar nu stiu cu ce sa incep

si va doresc tuturor sa vi se indeplineasca visul !





petrutaf uite aici regimul

Regim Amely:

"Scopul dietei este de a scade nivelul estrogenilor, a asigura un echilibru hormonal, a controla durerea (crampele), a creste energia persoanei.

1) Crampele menstruale se datoreaza prostaglandinelor sintetizate in corp. Exista 2 tipuri de prostaglandine: bune si rele.
a) Pt a scadea niv. celor rele sunt interzise (sau se consuma cu moderatie): grasimi saturate, unt, untura, organe
b) Pt a creste niv. celor bune: se creste aportul acizilor grasi omega3care se gasesc in: evening primrose, seminte si ulei de in, sofranas.

2) Pt controlul estrogenului:
- 25 g/ zi de fibre: grine, orez brun, fasole, legume, fructe;
- 1-2 portii/zi de brocoli, varza, gulii, boabe mustar
INTERZISA SOIA

3) Pt. sist. hormonal:
fasole,varza, conopida, nuci, seminte, telina si morcovi, usturoi, mere, patrunjel

4) Pt. intarirea sistem. imunitar:
fasole, linte,ceapa, usturoi, germeni, seminte, morcovi, iaurt viu;

5) Vitamine: Mg, Zn, Ca, Fe, B, C, A, E + Seleniu

DE EVITAT: Fainoase
Lactate (cu exceptia iaurtului viu)
Oua
Carne
Prajeli, margarina
Zahar (inclusiv mierea)
Ciocolata
Cafea
Alcool
Soia
Carnea si ouale duc la cresterea prostaglandinelor 'rele' cu efect inflamator

De aici nu-ti ramine decit sa ai imaginatie si vointa....Cred ca e mai usor s-o iei incet:
-eu am eliminat de tot laptele, cu brinza e mai greu, in schimb maninc mult Bifidus/Prodlacta
- maninc carne (numai alba) cind nu am ce minca sau sunt in vizita. In posturile mari nu am pus gura pe ea.
- am inlocuit zaharul cu mierea (nu pot chiar deloc), in cantitate mica. In schimb rar o mai dau prin prajituri
- nu mai maninc deloc soia
- eram dependenta de ciocolata si acum poate mai scap vreo tableta rar
- nu beau cafea, alcool
- imi fac sucuri de telina, morcov, mar
- Sunt departe de ce scrie la carte, dar ti-am dat ex. sa o iei treptat. Si eu sunt f. slaba, dar nu am slabit mai mult de 1 kg. nici in posturi!

Am incercat pe cat posibil sa evit alimentele daunatoare: conservantii, grasimile, e-urile, alcoolul, dulciurile (in special ciocolata, care imi place atat de mult).

M-am axat mult pe legume si fructe proaspete. In special pe: varza, broccoli, conopida, ceapa, usturoi, morcovi, telina, fasole pastai si boabe... Primavara verdeturi la greu, apanac, urzici, leurda, am facut efectiv cura de verdeturi. Si celelalte sunt foarte bune, dar astea in mod special.

Carne: de evitat carnea de porc, carnea grasa in general. Incearca mai mult peste oceanic, contine omega 3 si e ff bun (somon, sardine, ton, cod, merluciu..)

Lactate: NUMAI iaurt viu (Prodlacta - Bifidus) din pacate orice alte lactate/branzeturi sunt interzise, chiar si ouale. asta chiar ca a fost greu. Eu insa am substituit ouale de gaina cu cele de prepelita, renumite pt. proprietatile lor terapeutice, si mi s-au parut chiar mai gustoase. dar nici cu alea n-am exagerat...
Iaurtul il manacam (si acum mananc) dimineata cu fulgi de ovaz, sunt ff sanatosi si contin fibre. Plus o banana/mar/alte fructe.

Fibre: paine integrala, cu cat mai multe fibre, fulgi de ovaz. de evitat alte fainoase.

Naturiste: Mastodynon, Maca (pt. endometru), extract din mladite de zmeur.

Imunitate: ulei de primula capsule, extract din suc de orz verde, omega 3, ulei de in (flax seed oil) - capsule gelatinoase, 2/zi DS.

Vitamine si minerale: vit. E (dar cu pauze), vit. C + minerale: seleniu (1 cp. dim. inainte de masa), zinc (1 cp. seara, dupa masa), complex de vit. B, magneziu, calciu (ultimele 2 doar din cand in cand)

Am scris ce am facut eu, nu inseamna ca fix asa trebuie, ca nu-i batut in cuie, dar poate sa dea o idee cam ce ar trebui respectat.

A, si sa nu uit, am luat vreo 2 luni produse apicole: apilarnil, propolis, laptisor de matca (cu asta nu tb exagerat!), iar in loc de dulciuri - cate o lingurita de miere naturala.

Totul am gasit la plafar."



pupici


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Mersi frumos - Petrutaf,Roxy si la toate fetele (vreau sa nu uit pe nimeni ca sunteti tare dulci si dragi).
Maine ma duc sa repet beta si vedem ce se mai intampla dar o sa fie bien.
Petrutaf - stiu ca este greu dar trebuie sa mergi mai departe.unde ai facut FIV? si eu am un chist si am facut FIV cu el dar la mine este abia inceputul ,sa vedem cum evolueaza totul.
Lalely - cum mai esti?
DIDI????????
va pup pe toate si binenteles vorbim maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana84 spune:

buna dragele mele !!!

am venit cu vesti foarte proaste de la dr.in urma stimularii cu gonalf de luna trecuta m-am facut cu un minunat chist pe ovarul drept care daca nu se va elimina singur va trebui punctie...nu stiu ce e si sper sa nu fie nevoie de asa ceva.

asaaa.....acum in urma stimularii cu ova-mit de luna aceasta ...rezultatele sunt tragice...folicul de 20 pe ovarul drept si endometru de 4.7...si dr a spus ca la cum sta situatia nu are rost sa facem a 3 a inseminare...deci sunt distrusaaanu imi vine sa cred ca iar o luam de la capat cu chisturi si alte belele.

acum ce as putea sa fac eu sa mai creasca endometrul???ceaiuri naturiste...aveti iddee???

va pup
dana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fancy_mona spune:

Misspii Felicitari ,
Doamne Ajuta sa ai o sarcina usoara si sa bebicii sa fie sanatosi si sa vina la termen.




Mutatia A1298C genotip homozigot + endometrioza , 2FIV-uri nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

Servus Fancy_mona - ce mai faci?cum mai esti?de mult nu mai stiam nimic,nimic de tine.
Mersi de mesaj si sper din suflet sa fie bine pentru toata lumea.
Dana - ce sa zic,este foarte greu si stiu exact ce simti ca am simtit-o pe pielea mea ,cand tot apar si reapar ,ai impresia ca nu o sa mai scapi de ele niciodata dar o sa fie bine intr-un final,trebuie sa ai putere si sustinere.te pup si ai grija de tine,medicul meu zice ca acest lucru este cel mai important sa fim optimiste.pe 13 aug eu sincer va spun am vrut sa renunt la tot,nu mai aveam incredere in nimic dar medicul m-a incurajat si pana la urma s-a intamplat - binenteles sunt constienta ca mai este cale lunga ...dar trebuie sa luptam ca oricum nu avem de ales.

Mergi la inceput