Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (70)

Iepurasi de Martie-Aprilie 2010 (70) | Autor: mar_apr_2010

Link direct la acest mesaj

MAMICI CU IEPURASI DE MARTIE-APRILIE 2010




Parcursul celor 365 de zile:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58,59, 60, 61,62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 68





A fost candva o Odisee:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132 , 133, 134, 135, 136, 137




Suntem un de 94 cu 50 si 44


IEPURASI DE IANUARIE 2010

IEPURASI DE FEBRUARIE 2010

IEPURASI DE MARTIE 2010

IEPURASI DE APRILIE 2010



E petrecere la palat in Octombrie:
08.10.1982 honeybaby
15.10.1973 Magdone
24.10.1981 GabyHila
25.10.1975 andira
29.10.1979 nikole
30.10.1981 Ioanact
31.10.1976 jeni_h

-------------------------------------------------------

Celelalte mamici sarbatorite



Filmulete despre puiul de om:
1. www.dump.ro/download.php?action=download&type=video&id=29259&act=" target="_blank">Mersul
2. www.dump.ro/video/baby-human1b-gandirea-transfer-ro-10jun-c38f653ac-avi/29270" target="_blank"> Gandirea
3. www.dump.ro/download.php?action=download&type=video&id=29283&act=" target="_blank"> Relationarea
4. www.dump.ro/video/baby-human2b-simtirea-transfer-ro-11jun-4300ac-avi/29284" target="_blank"> Simtirea
5. www.dump.ro/video/baby-human2b-simtirea-transfer-ro-11jun-4300ac-avi/29280" target="_blank"> Atasamentul si
6. www.dump.ro/video/baby-human2a-vorbirea-transfer-ro-11jun-32936e8f9-avi/29312" target="_blank"> Vorbirea .



User comun pe forum: mar_apr_2010
User comun pe www.photobucket.com: sclipici
User comun pe http://picasaweb.google.com/home: sclipiciosi2010
Adresa de mail comuna: sclipiciosi2010@yahoo.com
Adresa de mail comuna: sclipiciosi2010@gmail.com

Un vot va rog:http://alimentara.libertatea.ro/OanaI

www.haineaz.com/galerie-foto/1-tombola-brumarel-2010/detail/22-sdc15669.html" target="_blank">UN VOT PT JUSTINA! - Multumim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Andra, tare faza cu vreau si eu diaree. Nasimea care e tot ca mine de schiloada dar care mereu zice ca e grasa a auzit odata de cineva care avea tenie sau ceva asa. Niste viermisori intestinali si ma batea la cap ca vrea si ea. Si-a scos apendicele ca sa slabeasca??!!

Asa si tu fata obosita si Ianisul poznas

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Andra, tare postarea ta! In primul rand, rezista ca va trece si perioada asta! O fi dintisorul acela de vina... In al doilea rand si eu m-am gandit citind despre problema Irenei ca tot de cele mai slabe se lipesc toate bolile, eu nu as avea parte de vreun virus din asta prin stomac. Irene, tu sa nu te superi, te cred ca esti bolnava si nu e placut, iti mai zic o data insanatosire cat mai grabnica !
Roxi, a venit Ivan? Cum e? Multa sanatate!
Gabi, curaj, fugi la analize si pune-te pe picioare! Cel mai bine e sa iei ce iti prescrie medicul, mai ales ca alaptezi.
Ileana, nasa ta e o figura... O 'deranjare' la stomac, ceva, ar merge, dar decat sa ma operez de ceva, mai bine tin regim.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irene26 spune:

Erina, Sanzi, Alina, Happyjoy, Ileana, Andra, multumesc pt urari! Sper sa-mi revin cat mai repede, ca nu mai pot! Imi vine sa ma urc pe pereti!
Roxana, acum si Ivan? Oooof, multa sanatate puiului nazdravan!
Alina, La Multe Lunite Justinei si numai bine!
Lalexandra, nu te mai enerva de sfaturile "pretioase" ale soacrei, nu are sens, ca tot tu te consumi!
Oana, am vizionat filmuletul, la cat de rau ma simt, tot am ras pana la lacrimi!
Andra, sper sa fie pe moment programul obositor ai lui Ianis. Eu fac parte din categoria care chiar isi doreste sa mai puna in greutate, mai ales acum, cand boala asta m-a dat peste cap.
Am mai adaugat o poza sa vedeti cum arat la 45 de kg, dar eu zic ca mi-ar mai trebui cateva kg in plus.
Am editat ca uitasem sa intreb fetele unde este Dianami in poze? Si cine este in poza 52 de la intalnirea de la Targoviste?
Multumesc pt comentarii, dragute, ca deobicei!

Poze

Irene, mami de Diana

It's not how good you are, it's how good you want to be.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

LAlexandra, imi pare rau pt cazatura iepurasului.
Sa stiti ca si Mara a luat o cazatura, dar cu premergatorul. S-a intamplat duminica dimineata,acasa la mama, dar nu am zis nimic, pt ca ma urmarea sentimentul acela neplacut pe care l-am avut cand am adunat-o de pe jos si tare greu mi-a fost sa povestesc. Nu a patit nimic, nu a avut nici o zgarietura sau cucui, a plans vreo 5 minute si atat, dar va dati seama ca eu m-am speriat foarte tare. Nici nu pot spune ca nu am supravegheat-o, eram la 1 metru de ea, ma imbracam, ea a incercat sa iasa din camera si s-a impiedicat de prag.
Multumesc lui Dumnezeu ca nu s-a lovit tare, nu-mi vine sa cred ca eu o lasam in premergator sa merg la baie . La mine acasa nu am praguri, dar se poate impiedica de orice.
V-am povestit mai ales pentru fetele care au premergator, mare atentie la obstacole! Eu deja ma gandesc la solutii sa o iau cu mine si la toaleta, ca singura nu e chip sa stea nicaieri in siguranta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sanzi spune:

Irene, in poza 52 e chiar Dianami! Iar in 51 sunt sotul ei si iepurasul Alex.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bianka1 spune:

Buna seara mamicilor,

Abia acum am reusit si eu sa intru pe forum. Am avut o zi plina - curatenie, calcat, facut papa puisorului, facut vaccin. Am citit tot ce ati scris, dar nu am retinut f multe.
Ella imi pare rau ca e Geo mucios. sa treaca. Insanatosire grabnica si tie.
Vorbea cineva, scuze ca nu am retinut numele,despre mesele bebelui. Noi avem 5 mese pe zi, astfel:
6.30 laptic 210ml
10.30 fructe cu cereale
14-15 piureul de legume (cu sau faca carnita)
18.30 piure cu ficatel/ branzica cu cartof si ou/ sau fructe cu branzica
21.30 laptic 210ml

Legat de greutatea copilului si mie mi se spune ca Eric e grasun, nu ca nu ar fi( 9.400 kg si 72 cm), dar nu pot sa il pun la regim. Daca asa are el ritmul de crestere...

Miria sunt foarte interesante retetele tale. O sa le incerc si eu.

Oana am trecut pe la alimentara ta. Multumesc pentru parola. Am vazut numai iepurasi frumosi foc.

Va pup si va urez noapte buna!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bluekidoo spune:

Fetele, vreau si eu un vot:
http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=3
Pozele "blu-1 si blu-2" (sunt jos de tot)
Problema este ca nu stiu cum se voteaza (in regulament scrie ca doar membri DC cu un anumit nr de mesaje pot vota) poate deslusiti voi


Nunta 12.05.2007


Carmen mami de Tanya Ioana 05.03.2010



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

IRENE ia neaparat si un dezinfectant sau antibiotic pt digestiv !
Enterocolitele sau, in fine, multe "deranjamente" digestive au de regula cauza infectioasa.
Se greseste tare cu tratament doar cu regim si saruri de rehidratare, imodium etc... Sarurile si imodiumul retin apa in organism, ceea ce e bine pt compensat pierdere d elichide prin diaree. DAR odata cu apa se retin si microbii (ca de aia organismul declanseaza diaree, sa arunce afara microbii!)
Deci eu zic ca intotdeauna s aluati IN PRIMUL RIND ceva de omorit microbii si abia dupa aia lucruri de rehidratare... Intre antibiotice (Ercefuryl eu folosesc cu bune rezultate mereu) trebuie luate musai probiotice, ca si asa mucoasa intestinala e iritata si varza la bolile astea...
Evident, nu-s medic, dar mi-a explicat unul o data si am tinut minte.
Noi, adultii, ne bazam de regula ca trece de la sine, si deseori asa e, se stinge infectia de la sine. Asta e vaabil pt deranjamente de 1 zi. daca si a 2-a zi continua, eu una nu mai stau pe ginduri si iau Ercefuryl (sau macar batrinul Saprosan, din astea ), si multe lichide, saruri de rehidratare etc.

ASTEROPIPAN imi pare tare rau pt Tanu, of... Acum e in Raiul pisicilor, stii, da?

ELBA noi am scapat de constipatie. Nu-ti fa griji multe, sint perioade in viata bebelusilor, pina se adapteaza la mincaruri noi (asa a fost si Vladimir o vreme cit era bebelus, dupa virsta de 2 ani e ca ceasul, 1 kk pe zi :)
Sint mai mult eremedii, cu pruna, cu un laxativ usor de care ziceau fetele etc, vezi si tu... (la noi n-as putae zice ce a dat rezultate, ca nu kergea mereu)
Eu la supa de morcovi si alte legume bag si o para mare, ca da bine la gust si ma gindesc ca mai compenseaza efectul morcovului fiert :)
Cit a fost constipat, am folosit deseori miniclisme, cind plingea rau, ca s anu mai sufere. A mers bine, ast ail rezolva urgent :)
Protectis am dat mereu, fara oprire, de teama... ACum o sa-l aresc si opresc de tot.

STANUCEL ai mare grija, si eu te simt pe marginea depresiei. Cumva te simti mama rea ca nu vrei sa iei puiul mereu in brate? Nu esti! Nimeni nu vrae sa fie sclav, si nic nu trebuei! Bb sa se simta bine, ok, dar si mama trebuie sa fie happy, nu obidita sau chinuita de sentimente aiurea de vinovatie.
Uite cum fac eu: cind plinge tare si stiu ca daca-l iau in brate se calmeaza, il iau. Daca ma doare spatele sau mor de somn, nu-l iau in brate, il mingii si-l saru doar - nu s eopreste din plins, dar macar nu se simte nebagat in seama.
A nu lua copilul in brate mereu nu e echivalent cu a nu-l baga in seama. Mi s-ar parea nasol daca l-ai lasa sa plinga neconsolat si ai pleca din camera, lasindu-l singur. dar daca ii vorbesti, ii cinti sau il mingii in liniste, eu zic ca e ok, nu iese copil frustrat din cauza asta, zau! Hai, curaj, si nu te mai simti vinovata ca nu e cazul. Si cred ca noi pe aici mai si exageram cu corcolitul psihologic al copiilor, zau (fac si eu asta, dar macar imi dau seama :))
Zicea un psiholog odata ca trebuie sa te straduiesti foarte tare ca sa tarezi un copil - nu uita asta :))

Acu' bateti-ma pt greselile de typing, dar am zis ca mai bien scriu in viteza decit deloc :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irene26 spune:

Multumesc Vladi pt sfat, oof, pai acum farmacia este inchisa, dar o sa-mi cumpar maine antibiotice. Si abia ce terminasem antibioticele pt masea!
Bumbi, nu stiu cum se voteaza.

Poze

Irene, mami de Diana

It's not how good yoou are, it's how good you want to be.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns EVAMIKA spune:

Salutare! Revenim si noi dupa o lunga absenta. Sambata asta am fost nasha si de botez si de cununie. A fost o zi tare grea , mai ales ca Eva a trebuit sa stea cu bunicii....cu care nu s-a inteles tocmai bine.Drept urmare eu am facut ture in noaptea nuntii...ba acasa ba la local....numai nunta nu a fost.Cumparaturile ptr botez+nunta le-am facut cu Eva in port-bebe.....si desi nu sunt de acord cu dusul copiilor prin mall-uri sau alte magazine....eu cam asta am facut.Stie fii-mea deja ce-i ala shopping. Oricum a fost o experienta obositoare de care in loc sa ma bucur mai mult m-am consumat.Partea nasoala e ca si Eva a ramas un pic traumatizata.....are impresia ca o voi parasi din nou si ori de cate ori incerc sa ies din camera deja are lacrimi in ochi.Inainte nu era chiar asa posesiva. Partea buna e ca am crestinat un pui de om....sunt "mama spirituala"(ce-mi place cum suna).
In rest noi suntem bine, crestem mergem in patru labutze foarte bine, ne ridicam in picioare in patut sau ne agatam de tot ce prindem.Momentan ne luptam cu mucisorii, batista bebelusului a devenit un stres pt Eva...plange doar cand o vede.
Diversificarea nu e un succes total....mai ales ca produsele lactate ne dau o iritarie in jurul gurii....momentan le-am scos din alimentatie si o sa-i dau doar LM.
Sunt in urma cu cititul, sper sa recuperez.Vreau si eu parola de la contul comun, va rog!
O sa incerc sa intru mai des.Promit!



EVA IOANA 15 MARTIE2010
http://picasaweb.google.ro/CorinaAvrigeanu/EvaLaMoeciuAUG2010#

Mergi la inceput