Iepurasi Mar-Apr 2010 (68)

Iepurasi Mar-Apr 2010 (68) | Autor: mar_apr_2010

Link direct la acest mesaj

MAMICI CU IEPURASI DE MARTIE-APRILIE 2010




Parcursul celor 365 de zile:
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58,59, 60, 61,62, 63, 64, 65, 66, 67





A fost candva o Odisee:

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110, 111, 112, 113, 114, 115, 116, 117, 118, 119, 120, 121, 122, 123, 124, 125, 126, 127, 128, 129, 130, 131, 132 , 133, 134, 135, 136, 137




Suntem un de 94 cu 50 si 44


IEPURASI DE IANUARIE 2010

IEPURASI DE FEBRUARIE 2010

IEPURASI DE MARTIE 2010

IEPURASI DE APRILIE 2010



E petrecere la palat in Octombrie:
08.10.1982 honeybaby
15.10.1973 Magdone
24.10.1981 GabyHila
25.10.1975 andira
29.10.1979 nikole
30.10.1981 Ioanact
31.10.1976 jeni_h

-------------------------------------------------------

Celelalte mamici sarbatorite



Filmulete despre puiul de om:
1. www.dump.ro/download.php?action=download&type=video&id=29259&act=" target="_blank">Mersul
2. www.dump.ro/video/baby-human1b-gandirea-transfer-ro-10jun-c38f653ac-avi/29270" target="_blank"> Gandirea
3. www.dump.ro/download.php?action=download&type=video&id=29283&act=" target="_blank"> Relationarea
4. www.dump.ro/video/baby-human2b-simtirea-transfer-ro-11jun-4300ac-avi/29284" target="_blank"> Simtirea
5. www.dump.ro/video/baby-human2b-simtirea-transfer-ro-11jun-4300ac-avi/29280" target="_blank"> Atasamentul si
6. www.dump.ro/video/baby-human2a-vorbirea-transfer-ro-11jun-32936e8f9-avi/29312" target="_blank"> Vorbirea .



User comun pe forum: mar_apr_2010
User comun pe www.photobucket.com: sclipici
User comun pe http://picasaweb.google.com/home: sclipiciosi2010
Adresa de mail comuna: sclipiciosi2010@yahoo.com
Adresa de mail comuna: sclipiciosi2010@gmail.com

Un vot va rog:http://alimentara.libertatea.ro/OanaI

www.haineaz.com/galerie-foto/1-tombola-brumarel-2010/detail/22-sdc15669.html" target="_blank">UN VOT PT JUSTINA! - Multumim!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyangel spune:

Erinamultumim de capitol!

Uite ca prind si eu un inceput de capitol!

vladi cu nasitul nu te pot ajuta, ca sunt obiceiuri total diferite de la sud la nord. Hai ca primesti tu de la careva info..inafara de rebi care a fost prompta!

Ref. la condimente, eu pun patrunjel crud pe iureuri pt ca e f. bogat in Casi vit C, si pun un praf de sare pt iod. O fi bine sau nu..eu asa fac. Si mai pun un strop de ulei de masline crud.
De asemenea am migdale rasnite si ii pun de cateva ori pe sapt cate putin, pt grasimile bune. Cam atat!

Anca
_
mami de Codrin (20.03.2010) si
de Lucas (21.09.2000)

Codrin luna a 6-a

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyjoy spune:

Dragelor, am nevoie de sfatul vostru.

I-am facut analizele Sarei si am nevoie de o interpretare pt. ce a iesit din val. de referinta.

Rezultat hemoleucograma (in paranteza e intervalul de referinta)
PDW 9.5 (12.0 - 16.5 %)
PCT 0.46 (0.16-0.48%)
NE % 13.2 (19 - 45 %)
LY % 76.1 (46 - 76 %)
Rezultat sumar urina (in paranteza e intervalul de referinta)
Densitate: 1010 (1016-1022)
PH: 8 (5-7)
Proteinurie: ABSENT
Glicozurie: ABSENT
Corpi cetonici: ABSENT
Urobilinogen: NORMAL (<1 mg/dl)
Bilirubina: ABSENT
Nitriti: ABSENT
Leucocite: 25/ul (<10microL)
Hematii: ABSENTE (<5microL)
Sediment urinar: RARE LEUCOCITE IZOLATE , ABSENTA FLORA BACTERIANA

Multumesc muuuult![pup]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

ERINA, nu-mi aminti d emincare japoneza ca mor de pofta. Eu cind sint in strainatate maninc aproape exclusiv japonez - daca sint intr-un oras civilizat, of course, ca de ex in Bucuresti mi-e frica, si nici nu am gasit un loc bun, oricit de scump e :)

Bucataria lor mi se pare f f sanatoasa. Eu nu sint o cunoscatoare si nici nu maninc cu placere de toate de la ei (alea cu taietei nu-mi plac deloc), dar sushi, sashimi, tempura, yakitori samd as minca in nestire, plus salatele lor si chiar dupa supa miso ma inebunesc !

Asta ziceam cu formarea gustului pt mincaruri simple, ca eu stiu multi romani care nu gasesc nici un gust la un peste slab cum e limba de mare, facut cu un pic de unt si servit pe pat de salata verde - pui lamiie si nu mai trebuie nici piine, nici sare, nimic! Ca sa nu mai zic de sushi - o multime de cunoscuti de-ai mei nu gasesc nii un haz la el, pt ca are un gust f slab de fapt, p ecare poate nici nu-l sesizeaza din cauza ca au fost invatati sa manince chestii cu gust puternic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iliraluca spune:

Buna seara,

Erina multumim de capitol mou. Am vazut poze cu voi, sunteti superbi si ce experiente frumoase ati trait. Felicitari! Poate se ia si la mine cu un baietel dupa Kira.

Sunt prima care scriu dupa intalnire!!
A fost foarte frumos, eu m-am simtit extraordinar. Poze pun maine dimi pentru ca vreau sa le pun pe contul comun, sunt fete care au ales sa aiba pozele la private si nu vreau sa le pun la noi, avandu-le publice. Oricum nu am multe, Gabi cred ca are cele mai multe.

Am primit dimploma de la Rebiana, ce surpriza frumoasa. Facem poze si la dimploma, promitem.
Mara este foarte frumoasa, cu sprancenele cel mai bine conturate, masuram si comparam, eleganta si vesela. Noi am vazut-o si mancacioasa dar era vorba de lapte, am inteles ca la legume trebuie ceva program artistic pe care Rebiana cred ca il face cu mare succes. Este o frumoasa. Luca si tati lor s-au plimbat ca barbatii si au supravegheat grupul de bebelusi. Luca a verificat daca surioara a mancat legumele, plin de responsabilitate. Cu varsta nu prea ne-am inteles, a trecut prin diferite varste insa pana la capat a declarat exact cat are

Mara de Sanzi, pe care noi am mai vazut-o, este o scumpa cu ochii mari si foarte frumoasa. A vrut la mami in brate, a vrut tzitzi si cand toata lumea era in brate, Mara era cuminte in carucior. Sta in picioruse foarte bine, cred ca o sa mearga foarte repede. O draguta cu mama ei frumoasa si bunica tanara(am mai zis)

Joy este absolut superba, cuminte si fruuumooooasa. M-a facut invidioasa cat a dormit la tati in ergo. Mami este o relaxata mortala care vorbeste foarte frumos. Joy si Kira s-au si iubit si conversat, cred ca are Gabi dovada. Pentru ca tati de Joy a avut grija de minunatie, mami o sa apara in poze cu diversi bebelusi in brate. a, era sa uit, mi s-a parut foarte tare, au numarul la masina JOY.

Ianis si Andra sunt amandoi doi superbi. Mami frumoasa si foarte aranjata, eleganta iar Ianis, cum stiti, fascinant. Are niste degetele lungi, frumos tare, tare. A si mancat si mai vroia, papa bun. Mami sa mai pui meniul

Am lasat la sfarsit familia minunata care m-a impresionat. Diana cu tati si cei trei copii absolut superbi, fara nicio exagerare. Sunt SUPERBI. Mami Diana este fooooarte calma si linistita, Alexandru un copil foarte cuminte iar strengarii mari sunt exceptionali. Seamana si cu mami si cu tati, greu de definit exact dar superbi.

Am scris un mesaj lung, scauze insa am vrut sa intrati cumva putin in atmosfera frumoasa de azi de la Targoviste.

Fetelor care ne-am intalnit, multumim frumos pentru azi si poate mai repetam asa o intalnire.

P.S. Napati.ro este locul de unde am luat-o pe Sophie, pentru gabi si Rebi
toata lumea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vladimirescu spune:

HAPPYJOY din pacate habar nu am, trebuie sa o intrebi de Dianami, zic eu...
Ce pot sa-ti zic e ca mie, cind imi ieseau analizele cu citeva valori inafara intervalului normal, doctorita imi zicea ca nu conteaza, nu e important - deci nu toate valorile care-s usor "anormale" conteaza, ci numai unele se pare...
Intreaba miine pediatra ta mai bine :)

Ei, si de-acuma... posibil 2 saptamini sa nu mai dau pe aici, doar sa mai citesc pe sarite. Oricum, zilele astea as zice ca mi-am facut planul la plictisit cu mesajele mele lungi :))

Pup si sa fiti mamici bune in continuare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Fete dragi, vin cu info proaspete de la intalnire! N-am stare sa descarc pozele acum ca abia mi-am adormit mandra dar maine, dupa ce vin de la scoala, asta fac!
Ma bucur tare mult ca am reusit sa le intalnesc pe fete; mi-ar fi placut sa fi putut fi mai multe astazi insa si asa a fost de exceptie. Parea ca ne cunoastem de atat de mult timp incat bariera vizula fusese deja depasita.
Ne-am intalnit in parcul Chindia si acolo am petrecut marea parte a timpului schimband impresii despre puiutzii nostri frumosi, mai tarziu am mers la o terasa.
Copiii sunt de vis, si nu exagerez cu nimic. Cu JOY am stabilit un fel de dragoste la prima vedere; e minunata! M-am indragostit de gurita ei frumoasa si de culoarea minunata a ochilor ei! Era purtata in ergo de taticul ei mandru si a adormit fara niciun preambul acolo. MARA lui Sanzi a fost prima printesa pe care am vazut-o si trebuie sa spun ca are ochisorii mult mai frumosi decat in poze. La fel si KIRA care are carisma si dulceata, in egala masura, in privire. IANIS e o splendoare! Are paruletul prins intr-un mot cochet si-si tuguie buzele lui frumoase fascinat. Cuminte foc si scump de-ti vine sa-l papi este si ALEXANDRU al Dianei. Poarta in priviri o liniste placuta iar cand zambeste obrajorii lui se ridica precum doua petale. E un deliciu de copil. Mi-era drag sa-i vad, sa ne vad!
Cele care o veti cunoaste pe GABY veti cunoaste o persoana absolut delicioasa. E intotdeauna bine dispusa, fredoneaza si zambeste la fiecare gest. Ma bucur ca am avut ocazia sa o intalnesc astazi. Pe ANDRA asemenea. In ochii ei il vezi pe Ianis; si acolo il poarta. Cand ma uitam la ei gandeam ca Andra pare c-ar fi mamica de mult timp atat de relaxata era. De la DIANA as avea enorm de invatat. Ti-e drag sa-i urmaresti fiecare gest pe care-l face raportat la copii. Nu vezi nicio urma de agitatie si totul se traduce printr-un calm parca calculat. Are o familie frumoasa! SANZI e linistita si poate trece drept personaj reflector. E prietenoasa si draguta intotdeauna. ILEANA e volubila si-ti creeaza un sentiment de seninatate. Nu mai e nevoie sa spun ca mi-a placut astazi, asa-i?


Mami de doua minuni: Luca si Mara



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns child spune:

Buna seara!

Azi am fost tot pe drumuri, acum am apucat sa citesc ce ati mai scris.

Meniul de azi (care nu prea s-a mancat)
- avocado+prune
- borcanel cu legume si carne de vitel
- iaurt cu branzica.

CORI felicitari pentru progresul fetitei tale .
Si Albert de chinuie de vreo 2 zile sa se ridice pe zabrelele de la patut, dar inca nu are forta in picioare sa se impinga, se ridica doar intr-un picior , cu celalalt sta flectat, zici ca face semi-spagat

DENISA nu stiu cum e trecerea de la lactana1 la lactana2, eu am inceput cu LP cand Albert avea peste 6 luni, asa ca i-am luat direct lactana2, pe care l-a acceptat foarte bine, chiar s-a smecherit, a vazut ca daca nu mananca mancare solida, primeste lapte.

HAPPYJOY nu cumva valorile de referinta sunt generale, nu specifice pentru bebelusi?
Din ce stiu, la anumite analize, valorile la copii sunt mai mari.
Cel mai bine mergi la medic pediatru pentru interpretare.

ROXANA ai dreptate cu cerealele care se fac apa, de fapt, nu se fac apa, ci lapte, mai spre sfarsitul mesei.
Eu iau de la Milupa, dar se dizolva bine.
O sa incerc si de la tofper, foloseste careva?

Fetelor cu experienta, o intrebare: i-am gasit lui Albert pantofi-sandale de la chicco, foarte faini, pe glezna si cu talpa flexibila, nr.20.
La anul, in vara, ii vor fi oare bune? Acum poarta cam 18.
Pentru cele interesate, se gasesc la leonardo, la 69 lei.

AMI am facut biscuitii, au avut succes mare, in special la sotul si mama mea , Albert s-a inecat cu ei .
I-am pus si in feeder biscuiti, dar parca nu l-au atras asa mult ca bucata pe care o tine in mana.
Eu am descoperit ca cel mai ok pentru autodiversificare este cu o felie de ardei, cu asta nu se ineaca.
Cu morcovul, de asemenea, s-a inecat, ca avand dintisori, a muscat si...
Ardeiul e moale pe o parte iar pielicica de la ardei nu poate, inca, sa o rupa.
O sa incerc si varianta de budinci, suna ok pentru masa de seara.

MIRIA multumim pentru retete, le-am salvat, hai, te rog, mai posteaza.
Am facut si eu reteta cu dovlecel si ou, i-am adaugat si branzica si a fost succes total

child fericita de Albert-Krisztian (2.03.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

ILEANA parca ne-am vorbit! Am scris amandoua in acelasi timp, cred, doar eu am facut o pauza ca s-a trezit mandrutza si-am stat putin langa ea.
Sar'na pentru link! Acum intru!!

Mami de doua minuni: Luca si Mara



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

fetelor ce va invidiez pt intalnire!

child asa e lapte se fac, exact ca si cum n.ar avea nimic in el, ai zis bine, ei eu vreau unele sa ramana tari ca piureul de consistenta!

cori felicitari pt ridicatul in picioruse!

denisa superba maya ca intotdeauna si ce se mai dragaleste cu tati!

oana am selectat ceva poze, sper sa apuc in seara asta sa le urc!

roxana si silvana aroa (2.04.2010) ivan leonard(2.12.2006)
"De medico, poeta y loco todos tenemos un poco"
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happyjoy spune:

Andra, ma bucur ca esti deacord sa ne unim fortele.
Diana asteptam si parerea ta. Fetelor asteptam si alti voluntari

Ioanact, mi-am facut cont ce sa fac

Denisa, incearca sa schimbi treptat formula de LP. Pui gradat din formula noua cate putin alaturi de cea veche pana faci trecerea la cea noua. Poate asa primeste domnisoara frumoasa

Mai fetelor iar o fi marte retrograd? Pai e frumos? Iar va suparati?

Toate suntem ocupate numai ca unele se organizeaza mai bine altele mai putin bine asta nu inseamna ca e vina cuiva. Si in plus nu suntem la fel (ce bine, ca ar fi o mare plictiseala

Eu una nu sunt genul care pune poze si face comentarii. Va admir bebeii si pe voi in poze, va doresc tot binele din lume (in gand), ca tare-mi sunteti dragi, dar nu e in firea mea sa postez - stau mai mult in umbra si mai ies cand apuc sau cand am ceva de zis. Suntem "impreuna" de la primele 2 liniutze si ne bazam una pe cealalta la nevoie, asta e important.

Hai, ca suntem femei in toata firea si e aiurea sa iasa discutii de genul asta. Va pup si va trimit un brat de flori si o gramada de imbratisari, pentru ca meritati. TOATE!!!

PS: Si ca sa fie treaba treaba, mai pun si eu cateva poze



Mergi la inceput