Nou stil de viata (303)

Nou stil de viata (303) | Autor: danielag

Link direct la acest mesaj


Nou stil de viata: (300), (301), (302)


Lista actualizata: 19 octombrie 2010
--- zi de raport: MARTI 2 noiembrie (din doua in doua saptamani) ---



Cellia78------ 1,60 m : 94.6 kg.....76.5 kg
Criscosty ---- 1,62 m : 71 kg .....75 kg
Emilia.m ----- 1,64 m : 64 kg .....58 kg
Gusta -------- 1,65 m : 62 kg .....59 kg
Hcclara ------ 1,74 m : 75 kg .....72.2 kg
Khristin------ 1,70 m : 76.5 kg.....72.9 kg
Lai ---------- 1,77 m : 73.1 kg.....70.7 kg
Mephala ------ 1,66 m : 59.8 kg.....61 kg
Mihaser ------ 1,64 m : 58.1 kg.....54 kg
Mik ---------- 1,58 m : kg .....49.6 kg
Violeta ------ 1,65 m : 70 kg .....69 kg
Vikinga ------ 1,74 m : kg .....73.8 kg


Mentinere:
Daniela ----1,70 m: 58.3 kg
Delidana -----1,72 m: 65 kg
Ioana ------1,70 m: 57.7 kg
Sabina-------1,61 m: 54.5 kg


Momentan...in pauza:
Eftimie------1,70 m : 89 kg
Nastad -------1,54 m : 65.9 kg
Puskin -------1,65 m : 62 kg
Roxana ------- 1,73 m : 62.6 kg
Tumpi --------1,57 m : 61.5 kg
Zuzilici------1,60 m : 89 kg

Prietene dragi, gravidute si mamici:
BB_Yasmi (59.5 kg) , Donna , Hopes (57 kg) , Louisea (52.5 kg), Gabriela (65 kg), Crystina, Liris (69 kg)


Octombrie:

Chris Anthony (Khristin) ~ 6 octombrie
Dordia ~ 15 octombrie
Tumpi ~ 24 octombrie
Vikinga ~ 25 octombrie
Lilly (Crystina) ~ 27 octombrie
Iasmina Alissa (BB_Yasmi) ~ 31 octombrie


Zile de nastere:
Gabrielama -------------- 12 ianuarie, cu Mara (7 aprilie) si Filip (27 aprilie)
Ioana ---------------------- 17 ianuarie, cu Delia (28 august)
Liris (Simona) ------------- 27 februarie, cu Robert Alexander (30 septembrie) si Diana Francesca (26 aprilie)
Puskin(Ruxandra) ----------- 7 martie
Mihaser ------------------- 28 martie, cu Cristian (25 martie) si Maria Eliana (19 mai)
Crystina ------------------- 1 aprilie, cu Lilly (27 octombrie) si Ruby Elena (14 septembrie)
Madelaine ------------------ 1 aprilie, cu Roland (18 noiembrie)
Eftimie -------------------- 20 mai, cu Eduard Costin (28 februarie)
Tzuni (Mihaela) ------------ 24 mai, cu Maria Sara (20 iulie) si Lola (6 februarie)
Gusta (Marilena) ----------- 15 iunie cu Mara Augusta (31 mai)
Mephala (Carmen) ----------- 6 iulie, cu Iustin (5 iunie) si Teodor (6 septembrie)
Mik (Mihaela) -------------- 12 iulie, cu Guilhem (25 martie), Virgile (24 iunie) si Marcy (19 decembrie)
Hcclara (Claudia) ---------- 13 iulie cu Luca (21 februarie) si Marc (12 septembrie)
Khristin ------------------- 14 iulie cu Yasmine (3 decembrie) si Chris Anthony (6 octombrie)
Sabina --------------------- 3 august, cu Sofia (11 septembrie) si Gheorghe (6 septembrie)
Zuzilici (Ana Maria) ------- 8 august, cu Isabella Maria (21 aprilie)
Hopes (Gabriela) ----------- 12 august, cu Eduard Gabriel (30 noiembrie)
Violeta----------------------- 23 august
BB_Yasmi (Lavinia) -----------24 august cu Iasmina Alissa (31 octombrie)
Criscosty ------------------ 26 august, cu Dany (30 ianuarie)
Nastad (Doina)-------------- 29 august, cu Oana Mihaela (3 aprilie) si Doru (23 iunie)
Roxana --------------------- 14 septembrie, cu Serban (22 iunie)
Danielag ------------------- 20 septembrie
Dordia (Diana Nicoleta) ---- 15 octombrie, cu Stefan (14 noiembrie) si Tudor Dumitru (17 aprilie)
Tumpi (Ioana) -------------- 24 octombrie
Vikinga -------------------- 25 octombrie cu Aldo (15 noiembrie),Nadja (30 martie) si Letitia (8 ianuarie)
Delidana (Delia Nicoleta)--- 19 noiembrie

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Gusta, putere multa iti doresc!

Sabina, sper ca medicamentele noi sa dea rezultate! Daca e cum zici ar trebui sa te poti califica pentru formularul E112. Daca te duci la Kunsthistorisches Museum o sa poti vedea un tezaur descoperit pe teritoriul Romaniei de azi, la Sannicolau Mare (in Banat).

Vik, felicitari pentru slabit!

Sunt la munci, in corzi, revin mai tarziu si examinez lista sa vad ce mai trebuie modificat.

Va pup,

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Daniela, multumim de capitol nou, si mult spor in ce faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

daca tot am acum chef de net sa scriu si meniul:MD:- 4 felii crakeri integrali(fiecare 10grame)-vollkornknäke cu- 30grame brinza proaspata cu verdeata(maxim 30% grasime) eu am avut cotton cheese 4,2%grasime, 30 grame sunt 2 linguri mari pline, ca verdeata am pus marar si juma de ardei gras-o rosie de 80grame, asta e sa zicem juma de rosie mare dar nu de aia maaaare gogonata si imbirnata ca de la bunica din gradina-o portie de fruct la alegere dar sa fie pe la 70 colirii, asta ar fi un mar mediu sa zicem, eu am luat o felie generoasa de ananas-un pahar de 200ml suc de portocale fara zahar, sucul asta e cam de 1-2 pe sapttotal mic dejun: calorii 312, grasime 2 . atentie la feliile de crakeri, daca nu aveti luati o felie de piine integrala calup, o felie din aia are parca 50gr.Gustare: o felie de 50 grame de piine, e un anumit fel de piine roggenmischbrot dar merge si o piine neagra dar sa fie 50 gr, unsa cu margarina slaba ori f putin unt si o feliuta subtire de cascaval slab sa nu fie mai mult de 10grame ori 10 grame de alta brinza slaba, de ex sunt brinze proaspete de intins pe piine, cum e philadelphia sa zicem si daca luati varianta light 10 grame ar fi cred o lingurita de cafea plina.Total: calorii 148, grasime 5.Prinz:-250grame dovlegel(ar fi cam unul mic ori jumatate mare) umplut cu carne de vita slaba mai exact 100grame tartar, carne de vita ce se poate minca si cruda, putin dar bun sa fie si alaturi 30 grame orez nedecorticat fiert in apa simpla cu sare, sos o sa fie de la dovlegel. -dolegelului i se scoate pulpa cu o lingurita si se taie marunt.-40grame ceapa(ar fi un sfert), 1 catel de usturoi taiate si astea mic-carnea tocata se amesteca cu 30grame de brinza proaspata slaba(quark maxim 30% grasime) cu pulpa de dovleag ceapa si usturoiul taiate marunt, se mai pun o lingurita de mustar normal, o lingurita verdeata ori mai mult dupa gust, sare , piper-se framinta putin tot si se umple dovleagul si se pune intr-o forma mica unsa putin.-deasupra 100grame rosii de la conserva taiate mic si cu un catel de usturoi.--deasupra 15 grame cascaval slab ras deasupra(maxim 30% eu am unul de 17% de ex), 15 gr tre sa fie vreo lingura dar mai bine invatati sa masurati ca asa se string caloriile-la urma cind se scoate din cuptor se mai pune o lingura de ulei de masline curd deasupra pt gustul mediteranian si pt o grasime crudaalaturi de orez si o portie mica de fruct desert(maxim 70 calorii)prinzul are 424caloriiGustare : un mar micCina: toast hawai, o portie de legume fierte la alegere(brocoli oriconopida ori ceva de gen cu o lingurita de unt ori ulei dupa preferinte, portia insa de bun simt nu chiar cit o farfurie de supa cu virf ci asa un bol plinut) si un pahar de suc de mere fara zahar, un sf suc restul apa.toastul hawai:-60grame toast integral, o felie are 30 grame, e o piine buna si mincabila in forma de toast nu e chiar ca aia calup, vollkorntoastbrot-o feliuta de sunca fara grasime sunac de praga sa zicem-cascaval slab 40grame-o felie de ananas proaspat ori de la conserva fara zahartoastul intii in toast, pe urma se pun igredientele, sare si piper eventual si pe urma la cuptor vreo 15 minutetotal cina:410 calorii din care toastul hawai are 290calorii.cina asta am mai avut-o chiar e buna pt o dieta, tine de foame, maninc pe la 6-7 si pina ma culc pe la 11 e ok. data trecuta in loc de suc era un fruct mic, dar avusesem putine frcute in cursul zilei.asa meniuri complete nu am sa pot scrie des, ideea e ca de ex eu la 174cm si kg pe care le am si activitatea zilnica slabesc mincind pina in 1500kcal, posibil la alte fete sa fie voie mai putintel poate 1350kcal, stiu eu? si astea 1500 ale mele trebuiesc impartite cam de trei ori 400kcal la mesele principale si cite 100calorii la 2 gustari.si in rest apa si ceaiuri.meniurile lor au si carbo din cereale integrale, cartofi, orez natru ori slabatic, in cantitati reduse dar sunt acolo pt a reduce senzatia de foame. cine poate cu si mai putin si mai bine, pune din altceva ceva mai mult dar in caloriile alea sa fie si mincarea sa ramina totusi cit mai variata.gata cu scrisul azi. mai scrieti si voi.de corectat greselile o las pe cind or fi copiii mari.am facut un pat lat de 3m, f simplu, nimic scump si sofisticat, cea mai mare bucurie a lor! si aici is cu laptopul printre letizia si nadja care se joaca si topaie. in el doarme toata trupa si-s tare fericiti. ce camere cu fite si asorteuri, astia ai mei vor la gramada ca la cort.Asa mesaj lung la care am muncit atitasi l-am aparat la mm de minutele letiziei care cred ca vrea sa va salute a trebuit sa-l copii si aici.Sabina tinem pumnii! Incearca si formularele alea, normal ar fi sanse, insa sa nu fie medicatie alternativa atita tot. pt sanatate platim toti orict insa ai doi copii, e pacat sa nu te certi cu aia de la asigurari un pic.si mama a fost pe la dr aici si chiar de era dreptul ei sa ceara banii inapoi de la asigurare, i-a si primit de fapt insa ceva galagie si tinut pe poziii bine tot a trebuit sa aplice.multa sanatate.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Nu exista, adica ce medicatie am incercat pana acuma nu a functionat, sa vedem...e mare birocratia la noi.



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungã cale este calea care duce de la urechi la inimã.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mephala30 spune:

Vik, apreciez consistenta/utilitatea mesajului, , multumim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Mephala, nu stiu cum le zice in romana (eu nu le aveam absolut deloc cu gatitul inainte sa plec din Romania) uite-le aici :

Am scos link-ul ca latea pagina. Intre timp m-am si lamurit ca okra sunt bame

Si reteta pe care am facut-o:

http://allrecipes.com//Recipe/okra-stew-with-shrimp/Detail.aspx


Sabina, succes cu asigurarea!

Gusta, multa putere!

Vik, bravo!

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Mephala daca tot ne-am chatuit azi pe forum:), neaparat sa faci reteta asta cu zucchini, ma rog ddvloegeii is la fel de buni si ei. la amestecul de carne tocata de vita cu zuchini, ceapa, usturoi am pus in loc de brinza proaspata ricota care are vreo 15%grasime, vine cam o lingura ori lingurita cu viiiirf si a mers nemaipomenit pt ca a facut consistenta cremoasa, pe urma am pus marar si patrunjel si de mustar am uitat dar n-are nimic a fost tare bun si asa, poate chiar mai pe gust italienesc.Super reteta pretabila si pt o masa in familie.Am avut un zucchini mare si jumate cu umplutura aia a fost indeajuns ca o lingura din aia o liongurita de cealalta se aduna, a iesit cu virf.Eu gatesc rapid de fel, numai prajituri sa nu ma pui sa fac ca-i chimie pura pt mine, dar serios reteta asta chiar e usoara. Poa' sa o faca si Sabina cind se face bine.Orezul pare putin cind zici 30grame dar a ajuns numai bine. Am ales orez nedecorticat in amestec cu orez salbatic. Sos a fost numai bun de la rosii.Lai te salut si te pup.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Si pe tine Daniela cum sa uit!Eu am labartit pagina in halul asta? am scris io mult dar doar pe lung.Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo www.youtube.com/watch?v=ULmPKIoDDDA&feature=related" target="_blank">pe tarimul nostru de vis.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puskin spune:

Bonjour,

n-am disparut, am fost doar plecata in delegatie. Inca sunt de fapt...

Am intrat repejor sa urez La multi ani cu intarziere sarbatoritilor Teodor si Gheorghe si sa dau un la mamicile Carmen si Sabina.

Poate reusesc sa intru maine mai pe larg.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

La multi ani! tuturor Mariilor de azi si celor ce au in familie sarbatoriti cu acest nume.

Marilena, putere maxima iti doresc.

Vik,eu sunt genul care gatesc ca-mi place, de la mancaruri simple pana la torturi.Daca as avea pe cineva care sa gateasca separat pt mine si al meu ar fi super.asa de multe ori imi e dificil sa gatesc separat, mai ales ca al meu e tipul cu arderi rapide si i se face repede foame.El noaptea daca n-a mancat carne seara se trezeste ca nu mai poate de foame.

Asa ca incerc sa-mi fac un program al meu, ca ma tin sau nu, asta e,rezultatele se vad mai lent.

Carmen, nici mie nu-mi plac bamele, mi se par baloase, bunica Dumnezeu sa o ierte avea in curte si facea mancare de babe, al meu care e sclifosenia intruchipata le mananca, eu nu.Numai cand aud cuvantul bame mi se apleaca.

Cat de raport, eu voi ramane la mentinere, nu vreau sa dau raport, mai ales ca am o perioada full si nu stiu cat de des am sa intru.

Mananca prostii, nu mult din fericire.

Ieri:
MD:o cafea, iaurt cu amaranth si fulgi de migdale
G:un baton cu cereale
P:aripioare de pui prajite cu legume trase in wok
C:2 mere si ceai

Azi:
MD:o cafea, iaurt cu amaranth si mango
G:un mango si pepene galben
P:orez cu curry si piept de curcan in wok
G:un mini bounti(cred ca am glicemia joasa ca ma simt f ametita),3 biscuiti cu cacao, ceai de tei
Cina inca nu stiu,poate o salata sau niste morovi

Miscare mai mult mers pe jos la greu si azi si pe toace.

Ruxi, ti-am scris un mesaj pe Facebook, cand ai timp poate imi spui 2 vb.

Pup gasca


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput