Nou stil de viata (303)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Buna seara, doamnelor!

Am modificat in lista, sper sa nu fi uitat pe nimeni.

Lai, mai povesteste-ne de tine. Mai mergi la tango? . Ah, cu ce patima te-am invidiat cand ne povesteai de milonga... (da' te invidiam frumos, sa nu te superi pe mine ). La okra eu as zice pas, am incercat candva sa mananc, cred ca n-au fost gatite cum trebuie si de-atunci m-am lecuit.
Daca poti, te rog mult sa editezi postarea ta de pe prima pagina, ca s-a latit pagina.

Vik, multumim de info . Mi-a facut cu ochiul toast-ul hawai. Si dovlecelul umplut trebuie sa fie bun, cred ca-l adaptez pentru gatit pe ochiul aragazului (ca n-am cuptor). Aaa, si spunei bebelusei Letizia ca o salutam si noi . Si o salutam si pe printesa Nadja, bineinteles.

Carmen, multumesc de urari, la serviciu e ritmul obisnuit si se "acutizeaza" de acum ca s-au intors cam toti clientii din concediu. Sa stii ca m-am tot gandit la idei de mic dejun sanatos, desi io vad ca in ultimul timp ma agat in drum spre birou de un covrig aburind . Ce sa fac, daca mi-e covrigaria in drum?

Tumpi, ai grija cu ameteala, si eu am avut stari din astea saptamana trecuta. Verifica-ti si tensiunea, daca poti.

Sabina, sa ne tii la curent. Iti tin pumnii pentru analizele de la sfarsitul saptamanii.

Gabi, vad ca ai inceput deja munca... Eu iti urez sa stai cat de mult poti cu bb Filip.

Ruxi, cum a fost la nunta?

Violeta, azi a fost o zi de detox? Ziceai ca te apuci din nou de sport, cu Diana.

Cellia, sanatate multa piticei! E bine si stagnare, mai ales ca e o perioada stresanta pentru tine.

Delia, felicitari pentru yoga. Ma bate gandul sa ma apuc si eu, da' am inteles ca e bine ca primele sedinte sa le fac cu un instructor avizat ca e fff importanta respiratia.

Mik-ule, fain meniu ai pregatit tu acolo (de caracatita zic).

No, eu m-am cantarit, am 57.3, m-am ingrasat putin (aproape 1 kg). Da' la cat si ce am mancat mirarea e mare, ca se putea mult mai rau .

Va pup pe toate, ma bag la citit.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Daniela, am scos linkul, scuze, nu mi-am dat seama ca se latise pagina de la el. Si pe mine ma enerveaza paginile latite
Multa vreme n-am mai fost la tango, dar acum am inceput sa mergem din nou, o data sau de doua ori pe saptamana. De obicei mergem lunea la un bar unde vine un nenea dintr-un oras la trei ore distanta si canta tango-uri la pian, e tare fain; si/sau vinerea, cand e la ceainarie
Altfel sunt tot intr-o alergatura, am patru cursuri pe care n-am avut timp sa le pregatesc in vara, asa ca le pregatesc acum de la o saptamana la alta, acum tocmai fusei la o conferinta si mai am una peste o luna, cu scris/prezentat lucrari, si vin si socrii in vizita saptamana viitoare, si ai mei luna viitoare. Asa ca am program complet, dar sunt bucuroasa de toate astea, si mai ales ca am scapat de teza Planuim o vacanta de relaxare de Craciun/Revelion, sa vedem ce si cum o iesi.

Meniul de azi:
mango cu kiwi, iaurt si seminte de in macinate
doua cafele cu lapte
un mar
pepene galben
mancare de creveti cu bame
Sport: o ora de samba

Azi e ziua mea cea mai tare din saptamana, sunt trezita de la 5, am tinut trei cursuri plus ore de consultatii cu studentii, si inchei cu samba la 8 seara. Culmea este ca e una din zilele cu cele mai putine tentatii culinare, si mai sunt si plina de energie cand ajung acasa (spre deosebire de alte zile cand n-am nici jumatate din activitati si ma simt de parca m-a calcat trenu').

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielag spune:

Doamnelor, pe unde sunteti? V-am gasit pe pagina a doua.

Lai, vai, da' ce program incarcat ai tu acolo... Si cursuri, si conferinte, si vizite, si samba, si tango! In conditiile astea, nu-i de mirare ca faci planuri pentru vacanta de Craciun . Pe unde o planificati? Ceva cu mare si soare, sau cu zapada si ski? In meniul de ieri n-au fost cam multe fructe?

Meniul meu de ieri:
- D: espresso + 3 bucatele de paine cu zacusca + 1 covrig
- G: sana + 2 lingurite de seminte de in macinate + 1 lingurita de cocoa nibs + 10 migdale
- P: salata de rosii + castraveti + putina telemea (cam vreo 50 de grame) + o bucata de placinta cu visine (mai mult visine decat crusta)
- C: doua inghitituri de mancarica de ardei rosii + un wrap mic (cat palma) cu carne de pui si vegetale

Meniul de azi:
- D: espresso, o salata mica de rosii si ardei
- G: sana + 2 lingurite de seminte de in macinate + 1 lingurita de cocoa nibs + 10 migdale
- P: salata de rosii + castraveti + putina telemea + 4 covrigei mici, mici uscati
- C: 3 sarmale

Vad ca iar am un coup de foudre cu carbohidratii, tre' sa-i mai tai de pe lista. Adica ne iubim noi, da' ce-i mult strica .

Gata pauza, ma duc pe campia muncii.

Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cellia78 spune:

Daniela, merci!

Raport, azi: MD: un ou fiert, salata de icre pe doua felii de paine prajita, o rosie, un iaurt mic Cremosso, simplu. Va rog nu dati, la mine nu vor sa intre lactatele degresate si pace; mai bine unul mic dar "normal" decat unul degresat.
G: struguri, cateva boabe.
Sport!
P: salata cu rosii, castraveti, masline si branza (cas).
C: salata facuta din: varza alba, morcov, telina, gulie, mar, toate rase si amestecate apoi cu marar tocat, nuci maruntite si miez crud de seminte de floarea-soarelui. Fara ulei, fara sare. Stiu ca pare aiurea "amestecatura" dar deja am pregatit-o si am gustat: e buna!

toate fetele!



Cecilia, mami de Nicolle Adelina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delidana spune:

Daniela, e de recomandat ca toate sedintele de yoga sa fie facute cu un instructor specializat. Respiratia este extrem de importanta. Poti sa incerci si acasa, normal, dar asta dupa ce te-ai obisnuit putin cu stilul. Eu dupa fiecare sedinta inca imi simt muschii incordati insa imi place. Si important e sa nu fortezi, sa faci in ritmul tau.



www.wrongspelling.com/cambodia/" target="_blank">Cambogia * www.wrongspelling.com/turkey/" target="_blank">Istanbul * www.squarethoughts.com/" target="_blank">Fotografie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Daniela, merci ca m-ai pus pe lista, daca ma vad acolo imi bag mintile in cap si ma pun serios pe treba.
Cecilia, nici mie nu-mi plac lactatele degresate (lapte, brinza, iaurt). prefer o lingura mica de smintina in loc de un iaurt mare degresat. Sa-mi fie rusine !
Lai, la voi a inceput deja anul universitar ? Aici unde lucrez au fixat noul trimestru de pe 20 septembrie incolo.

La mine nimic extraordinar, decit ca am mare nevoie de cafea ca sa pot trai.

O zi minunata la toate si fara abateri !



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tumpi spune:

Daniela, am tensiometru,da nu am masurat.Oricum eu o am mica de fel.

Lai, sa sti ca la fel sunt si eu,cand de dimineata pana seara sunt prinsa am un motoras, cand n-am treaba zici ca m-a batut cineva in cap


"Rabdare!Rabdare!chiar cand ti se sfasie inima"(A.Bürger)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Daniela, cred ca ai dreptate cu fructele. In afara de cele care s-au 'institutionalizat' la micul dejun (si nu prea am idei cu ce sa le inlocuiesc in combinatiile mele cu iaurt sau cereale), in rest gustarile mele de peste zi sunt aproape numai fructe. Pe de o parte incerc sa inlocuiesc dulciurile (de care sunt mare amatoare...) cu fructe. In plus, cum nu prea sunt pe acasa, mi-e mai usor (poate doar pentru ca asa m-am obisnuit?) sa car fructe dupa mine decat altceva. Dar cu siguranta sunt deschisa la sugestii!
Vacanta - la mare, la soare

Mik, da, asta-i deja a treia saptamana. Semestrul intai se termina pana-n Craciun, cu examene cu tot. Semestrul al doilea incepe in a doua jumatate a lui ianuarie si tine pana in mai.

Meniul de azi:
kiwi + smochine + iaurt + seminte de in macinate
ceai
o piersica
cafea cu lapte
ceai cu lapte si boabe de tapioca
salata cu castraveti, rosii, ceapa, ardei gras, tija de telina, avocado, masline, tuna din conserva, ou fiert, branza feta, boabe de naut, capere, ulei de masline, lamaie, sare, piper
pepene galben
un pahar de vin rosu sau.. nu stiu (iesim diseara cu niste prieteni)
Sport: o ora de yoga (daca se tine; daca nu, o ora la sala)

Cred ca v-am mai intrebat mai demult, dar va mai intreb o data - cum faceti voi sa pastrati un stil de viata sanatos (mancat, baut) cand mergeti la petreceri/iesiti cu prietenii la restaurant, bar, club/aveti invitati?
Si problema mea cea mai mare - cand mergeti in delegatii/calatorii? Cum mancati/beti?
Eu vad ca reusesc cat de cat sa tin o linie ok cat sunt in rutina mea de acasa. Dar cand plec pe undeva, mai ales pentru cateva zile, parca am scapat pe campii...

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lai spune:

Tumpi

Lai

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Lai respund eu pt ca am fost chiar aseara la resto. Cit e mama aici am zis sa mai iesim pe undeva deosebit.Si intii de toate am ales restaurantul. Nu unul unde stiu ca dau numai de mincare traditionala cu portii mari si cartofi in stinga si dreapta, nici ceva stil american cum e la noi aici de ex un fel de grillsteakehause dar e de jale, mii de calorii stinga dreapta. Am ales un restaurant cu frantuzisme, recunoscut pt a fi klein aber fein. Cu mincaruri mai rafinate, portii micute dar dragute dar pina si acolo am ales cu grija, am fugit de carbo si zahar, carnuri grase gen porc oricum nu aveau. la desert am zis acum pas, cind o sa fiu la mentinere sigur o sa iau ceva micut si dragut. In rest apa minerala, maxim un pahar de vin si pe urma a doua zi ceva sport si mai reduc niste calorii si sigur simbata sunt iar in ritm bun.Ieri am fost la sala am facut si aerobic dar si o incalzire buna de juma de ora si ce mindra am fost cind mi-am bagat acolo in eliptica greutatea ca ieri dimineata aveam 76,3kg si uite asa am scris 76.[b]Vikinga cu cei mai frumosi vikingi: Letizia, Nadja si Aldo

Mergi la inceput