De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2) | Autor: pisi_ella

Link direct la acest mesaj

<<<Topic precedent



Anca Tanasica, nu mai fi asa de sigura pe spusele tale, ca nu ai dreptate! Stii ca multi copii nascuti natural de mame cu miopie forte sunt scosi cu forcepsul, asta ca sa usureze nasterea?? Chiar dr.oftalmolog la care am fost mi-a relatat cazul unei prietene de-a ei, cu miopie maricica, care a tinut sa nasca natural. Bb a fost scos cu forcepsul si a avut probleme destul de mari. In plus, dioptriile pot creste vertiginos in urma nasterii naturale, asta ca sa nu mai vorbim de cazurile de dezlipire de retina!! Daca nu i s-a intamplat nimic prietenei tale, asta nu inseamna ca riscul nu e mare!!
Una dintre afectiunile care impun cezariana este miopia forte! Eu nu am miopie forte, asta-mi lipsea, insa dr ginecolog mi-a spus ca el nu-mi recomanda sa nasc natural! Si nu e un oarecine, e dr. Puia, de la Giulesti, care este "un fan al nasterii naturale", cum chiar el a zis.
Mie, sincera sa fiu, mi se pare o imprudenta sa nasti natural cu dioptriile prietenei tale. Ma rog, fiecare are libertatea sa aleaga!
Nu cred ca in ziua de azi cezariana prezinta un asemenea risc. Fetita mea s-a nascut cu scor Apgar 10, nu a avut nici o problema, a fost si este un copil sanatos si rezistent. Nu contest faptul ca natura isi face mai bine treaba, insa, cu aparatura din ziua de azi, riscurile sunt mult diminuate.
Nu-i face nimanui rau lui bb alegand cezariana!! Cum poti afirma asa ceva? Adica mamicile care aleg cezariana vor sa-i faca rau copilului lor?? Si oare cezariana nu doare? DOARE INFIORATOR, cu toate analgezicele pe care ti le baga dup'aia! 2-3 zile abia te misti, abia vorbesti, de durere! Ai portia de durere, oricum ai naste! Si nu actul nasterii in sine conteaza, nu esti SUB NICI O FORMA mama rea daca alegi cezariana. Ceea ce urmeaza dup'aia e important, de-a lungul timpului se dovedeste ce fel de mama esti!!





_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anca tanasica spune:

poate ai dreptate...dar medicul prietenei mele a asistat-o non-stop in timpul nasterii, i-a facut dilatatoare si epiziotomie si nasterea a fost f.usoara si rapida...a facut asta pentru ca el e convins ca nasterea naturala e mai buna pt.bebe decat cezariana...

si cu riscul de a-mi fi sters raspunsul...da, cred ca esti o mama rea daca alegi cezariana doar ca sa nu te doara! si asta e parerea tuturor medicilor din lumea asta care sunt buni in meseria lor!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

MotoRRock editia a II-a in Ploiesti:
http://www.silverpistons.ro/mr2.html

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Chiar asa zic doctorii? Ca mamele care aleg cezariana sunt mame rele? Interesant! Sincera sa fiu, chiar daca dr. nu mi-ar fi recomandat-o...as fi ales-o eu! Ah, ce mama rea si denaturata sunt!!
Poate, daca as fi trait in Occident, as fi ales nasterea naturala. Dar am mai scris si s-a mai scris mult despre asta.
Nu cred ca o sa-ti fie sters raspunsul, tu ti-ai spus parerea. Insa o sa-ti pui muuuulteee fete in cap! Adica muuultee mame "rele"!

Ai fost prea drastica, zau asa!

quote:
Originally posted by anca tanasica

poate ai dreptate...dar medicul prietenei mele a asistat-o non-stop in timpul nasterii, i-a facut dilatatoare si epiziotomie si nasterea a fost f.usoara si rapida...a facut asta pentru ca el e convins ca nasterea naturala e mai buna pt.bebe decat cezariana...

si cu riscul de a-mi fi sters raspunsul...da, cred ca esti o mama rea daca alegi cezariana doar ca sa nu te doara! si asta e parerea tuturor medicilor din lumea asta care sunt buni in meseria lor!

Anca si Alexandra (10 nov.2003)

http://community.webshots.com/user/alexandra_ioana

http://www.magnetoterapie.ro

MotoRRock editia a II-a in Ploiesti:
http://www.silverpistons.ro/mr2.html





_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emaaimee spune:

Sunt adepta unei nasteri naturale(si sper sa fie totul ok sa pot naste natural),dar nu am nimic de obiectat fata de cele care fac cezariana electiva.Your body,your choice.Asta ca se vada clar,am tinut sa precizez de la inceput!
In Irl,daca sunt probleme si in lista de probleme intra si probleme cu vederea,nici o maternitate nu isi asuma riscul sa sfatuiasca pacienta in cauza sa nasca natural-din cauza acelorasi posibile(chiar daca sunt riscuri posibile si nu e garantat ca vor aparea)efecte secundare-dezlipire retina,crestere dioptrii.

si pestiuc iubit&saltaret de 30s4z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

quote:
Originally posted by anca tanasica
cred ca esti o mama rea daca alegi cezariana doar ca sa nu te doara! si asta e parerea tuturor medicilor din lumea asta care sunt buni in meseria lor!



Dar daca alegi cezariana pentru ca ti-e frica de eventualele complicatii ale nasterii naturale care ar putea afecta copilul, daca te temi ca nu vei face fata si se va ajunge la cezariana de urgenta, forceps sau aspirator...? Decat o cezariana de urgenta sau alte interventii la nasterea "naturala", mai bine o operatie programata!

Uite, eu am nascut natural dar trebuie sa recunosc ca la un moment dat m-a batut gandul sa fac cezariana la cerere tocmai din motivele astea si n-am simtit nici o clipa c-as fi o mama rea sau egoista! Numai la copil ma gandeam, nu eram sigura c-o sa fiu in stare sa-l aduc "singura" pe lume in cele mai bune conditii (cand nasti natural ai un rol activ si nu pasiv ca la cezariana).

Din fericire totul s-a terminat cu bine si am putut sa nasc natural, sunt foarte mandra de asta (e dreptul meu), consider ca nu e putin lucru (pentru mine e o mare realizare), dar in nici un caz nu le desconsider pe mamele care au nascut prin cezariana pentru ca asa au vrut ele. NU SUNT DELOC MAME RELE, e rea-vointa sa afirmi c-ar fi! Ceea ce conteaza cu adevarat e cum ai grija de tine cat esti insarcinata si cum ai grija de copil dupa nastere!

Cat despre medicii a caror parere spui ca o impartasesti (sau invers), putin probabil sa-i cunosti pe toti ca sa poti generaliza...

Foarte bine ca exista cezariana la cerere, foarte bine ca exista anestezia la nasterea naturala (eu nici anestezie n-am facut, tot "la cererea mea" ). Fiecare alege ce crede ca i se potriveste.

Cristina
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Robert, 14.12.2002

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu am nascut natural, acum 3 saptamani, o fetita de 3950g. Si fara epidurala. Nu ca n-as fi vrut, am implorat sa mi se puna, dar doctorul, moasa si toata lumea din jurul meu (ma refer la personalul medical) nu ma credea ca ma dor contractiile de innebunesc, si ca ma pot dilata de la 2 la 10 intr-o ora jumatate...
Ca atare, m-am chinuit si am scancit o ora jumatate, ca apoi sa-mi vad minunea, si dupa ce am nascut, imediat, eram ca noua, imi roteam ochii prin sala dupa fetita, nu-mi mai trebuia nimic!
Am avut noroc ca am nascut repede. Am intrat ultima in sala de travaliu si am iesit prima, durerile de burta m-au luat de pe la 9 seara, pe la 12.30 cele serioase si la 2.15 am nascut. Insa o fata care era cu mine in sala de travaliu s-a oprit (cu peridurala pusa) la dilatatie 4 (cred ca era deja de vreo 12h acolo, si nu stiu cat a mai stat dupa mine), de cateva zile in spital, si in final a nascut copilul mort. S-a rasucit in timpul travaliului si s-a asfixiat cu cordonul ombilical...
Nu stiu daca a fost vina doctorului, daca putea sa previna asta. Daca stie cineva, poate imi raspundeti, as vrea sa stiu. N-am insa pe cine sa intreb.
Am facut insa dupa 3 zile o infectie la epiziotomie, de n-am fost om 4 zile. Urlam de durere la fiecare miscare, nu puteam sa ma asez, sa ma ridic, sa-mi tin copilul in brate etc.
Dupa tratament zdravan cu antibiotice mi-a trecut, in 2 zile dupa ce am intrat pe ampicilina nu-mi venea sa cred cat m-am chinuit.

Dar a doua oara tot natural as naste. De ce? pentru ca refacerea este incomparabil mai rapida. Imediat dupa nastere uitasem durerile, stiind ca am o fetita sanatoasa, vorbeam la telefon cu familia si prietenii sa-i anunt vestea buna, iar la 2 zile (infectia s-a declansat in a 3-a, exact dupa ce am iesit eu din spital) umbalm pe holurile spitalului fara probleme.

Sotul meu, in schimb, e hotarat sa opteze (in locul meu ) pentru cezariana a doua oara. I-a ajuns cat am suferit, cu nastere fara anestezie a unui copil de aproape 4 kg si durerile cauzate de infectia de dupa.

Ramane insa de vazut, nici la prima nastere n-am fost hotarata ferm pentru nastere naturala sau cezariana: mi-am spus sa fie bine pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu am nascut natural, acum 3 saptamani, o fetita de 3950g. Si fara epidurala. Nu ca n-as fi vrut, am implorat sa mi se puna, dar doctorul, moasa si toata lumea din jurul meu (ma refer la personalul medical) nu ma credea ca ma dor contractiile de innebunesc, si ca ma pot dilata de la 2 la 10 intr-o ora jumatate...
Ca atare, m-am chinuit si m-am tarat, capiata de dureri, o ora jumatate, ca apoi sa-mi vad minunea, si dupa ce am nascut, imediat, eram ca noua, imi roteam ochii prin sala dupa fetita, nu-mi mai trebuia nimic!
Am avut noroc ca am nascut repede. Am intrat ultima in sala de travaliu si am iesit prima. Insa o fata care era cu mine in sala de travaliu s-a oprit (cu peridurala pusa) la dilatatie 4 (cred ca era deja de vreo 12h acolo, si nu stiu cat a mai stat dupa mine), de cateva zile in spital, si in final a nascut copilul mort. S-a rasucit in timpul travaliului si s-a asfixiat cu cordonul ombilical...
Nu stiu daca a fost vina doctorului, daca putea sa previna asta. Daca stie cineva, poate imi raspundeti, as vrea sa stiu. N-am insa pe cine sa intreb.
Am facut insa dupa 3 zile o infectie la epiziotomie, de n-am fost om 4 zile. Urlam de durere la fiecare miscare, nu puteam sa ma asez, sa ma ridic, sa-mi tin copilul in brate etc.
Dupa tratament zdravan cu antibiotice mi-a trecut, in 2 zile dupa ce am intrat pe ampicilina nu-mi venea sa cred cat m-am chinuit.

Dar a doua oara tot natural as naste. De ce? pentru ca refacerea este incomparabil mai rapida. Imediat dupa nastere uitasem durerile, stiind ca am o fetita sanatoasa, vorbeam la telefon cu familia si prietenii sa-i anunt vestea buna, iar la 2 zile (infectia s-a declansat in a 3-a, exact dupa ce am iesit eu din spital) umbalm pe holurile spitalului fara probleme.

Sotul meu, in schimb, e hotarat sa opteze (in locul meu ) pentru cezariana a doua oara. I-a ajuns cat am suferit, cu nastere fara anestezie a unui copil de aproape 4 kg si durerile cauzate de infectia de dupa.

Ramane insa de vazut, nici la prima nastere n-am fost hotarata ferm pentru nastere naturala sau cezariana: mi-am spus sa fie bine pentru copil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Scuze, vad ca s-a postat mesajul de 2 ori... :(((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

daca tot bateti moneda cu "recomandarile din strainatate privind nasterea naturala" poate ar fi cazul sa va interesati discret si despre sistemul de asigurari de sanatate (mai exact despre decontarile acestuia)! si despre costul unei cezariene comparativ cu o nastere naturala! asta ar explica multe!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Emi si mami spune:

Andira, felicitari pentru bebelusa!
Sa fie sanatoasa, mancacioasa si norocoasa!
Cat despre fata din sala de nasteri, dupa 12 ore cu dilatatie 4 se impunea cezariana de urgenta. Ce Dumnezeu, suntem in secolul XXI, nu in Epoca de piatra!
Acest doctor ar trebui dat in judecata pentru malpraxis. Oare exista o lege in domeniul asta in Romania? Trebuie facut ceva.
Doctorul nu e acolo doar ca sa se uite la tine cum nasti, ci sa intervina in caz de probleme. Cred ca doctorii de pe forum sunt de acord cu mine la punctul asta.
Nu pot sa cred ca nu a detectat nici un semn de suferinta fetala. Este o neglijenta de neiertat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by pisi_ella
[Sincera sa fiu, chiar daca dr. nu mi-ar fi recomandat-o...as fi ales-o eu! Ah, ce mama rea si denaturata sunt!!



Pai zi asa, iubita mea! Deci tu ai vrut din start cezariana (ceea ce eu personal nu cred ca te face o mama nici mai rea nici mai buna decat altele), iar doctorul tau a fost "dragut" si a zis, ia sa vedem noi, ce motiv putem gasi pt cezariana? Aaaa, ai miopie 4,5!! Perfect, pe asta o bagam!
Nu mai speria fetele, zau, numai miopia 4,5 nu e in nici un caz indicatie de cezariana... mai gugaliti si voi, ca e gratis, mei!



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput