De ce atit de multe operatii cezariene in RO?(2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by NinaB

daca tot bateti moneda cu "recomandarile din strainatate privind nasterea naturala" poate ar fi cazul sa va interesati discret si despre sistemul de asigurari de sanatate (mai exact despre decontarile acestuia)! si despre costul unei cezariene comparativ cu o nastere naturala! asta ar explica multe!



Bineinteles, ar trebui cu totii sa ne interesam, pentru ca sa nu crezi ca in Romania e mai ieftina cezariana decat in strainatate. Oriunde in lumea asta nasterea prin cezariana costa semnificativ mai mult decat nasterea naturala, iar banii astia trebuie platiti de catre cineva, nu pica din cer! In scumpa noastra patrie banii pentru cezarienele nejustificate din punct de vedere medical sunt platiti de catre onorabilul contribuabil, deci inclusiv de catre cele "mai putin doamne" care accepta sa le doara cand nasc - corect? - si reprezinta una din cauzele pierderilor financiare ale sistemului sanitar romanesc. Si da, e o cheltuiala pe care cele mai multe dintre tarile civilizate nu si-o permit.

Mi-am intrebat colegii de aici daca aici se practica cezariana "la cerere" - raspunsul a fost "dar de ce ar cere cineva asa ceva?"



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AC spune:

Emi si mami... ma lasa rece disputa voastra. Cu ceva timp in urma n-as fi zis la fel, dar afirmatia de dilatatie patru dupa 12 ore nu inseamna nimic. Si cred ca mai ai nevoie de ceva studii medicale pana la acuzatia de malpraxis. In fapt iti trebuie macar doi dilatie sau membrane rupte ca sa fii admisa in spital in alte tari. Daca au admis-o prea devreme poate sa stea si o saptamana in spital. Important e cat au lasat-o de la dilatie doi in sus. si nici asa 12 nu reprezinta nimic, daca membranele eau intacte si pulsul lui bebe bun.
Si eu am nacut de la unu noaptea a doua zi la 12 si asta pentru ca mi se rupsesera membranele si pentru ca aveam o infectie urinara care necesita nasterea in max. 18 ore. Altfel mai puteam sta linistita. Si-ti garantez ca pana nu mi-au administrat oxitocin ca sa-mi grabeasca nasterea nici nu m-as fi gandit sa cer vreun anestezic...



Andreea si galusca si ghemotocul asteptat pe 4 iulie 2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Ba nu e adevarat!! Nu e deloc adevarat!!De prima data cand m-am dus la control la dr meu, m-a vazut cu ochelari si m-a intrebat ce dioptrii am!! Nu am apucat sa-i zic cum vreau sa nasc! Iti dai seama, nu se discuta chestia asta de la prima intalnire. Dupa ce i-am zis dioptriile, mi-a spus ca nu crede ca putem merge pe nastere naturala, decat daca vreau eu cu tot dinadinsul! El nu recomanda nastere naturala personelor cu miopie mai mare de -4. El a zis ca -4,5 e o dioptrie destul de mare pt cezariana, tu zici ca nu e...Oftalmologul la fel, mi-a recomandat cezariana, fara sa-l cunosc, fara sa-i spun nimic inainte! Nu vreau sa sperii fetele, insa e bine sa cunoasca riscurile. Cu ochii nu te joci! Si nu-l mai invinui pe dr meu, nu ar fi cautat el cu lumanarea motive pentru cezariana, nu e genu', este un adept al nasterii naturale. Probabil insa ca a intalnit cazuri nefericite si de atunci e precaut. Si, zau, e un dr foarte bun si cu experienta. E vorba de dr. Puia.
Un caz pe care l-am intalnit eu: mama unei prietene a avut inainte de nastere miopie -3. Dupa nastere i-a crescut si a ramas toata viata cu -7! De ce sa riscam? Oare bb nu are nevoie de o mamica sanatoasa? Sau lasa...ca azi se fac operatii cu laser pe ochi...daca ne creste miopia....ne operam noi...nu-i nimic!
Ca si eu am vrut cezariana, asta-i alta problema!! Dar nu am "aranjat" cu dr chestia asta!! Nu ma invinui pe degeaba! Daca ar fi fost asa...as fi spus, cum au facut atatea fete aici, pe forum. Ca se poarta cezariana la cerere, nu e ceva rusinos!

quote:
Originally posted by cataghe

quote:
Originally posted by pisi_ella
[Sincera sa fiu, chiar daca dr. nu mi-ar fi recomandat-o...as fi ales-o eu! Ah, ce mama rea si denaturata sunt!!



Pai zi asa, iubita mea! Deci tu ai vrut din start cezariana (ceea ce eu personal nu cred ca te face o mama nici mai rea nici mai buna decat altele), iar doctorul tau a fost "dragut" si a zis, ia sa vedem noi, ce motiv putem gasi pt cezariana? Aaaa, ai miopie 4,5!! Perfect, pe asta o bagam!
Nu mai speria fetele, zau, numai miopia 4,5 nu e in nici un caz indicatie de cezariana... mai gugaliti si voi, ca e gratis, mei!



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!



_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

Dragele mele
numai oftalmologul poate spune daca exista riscuri pentru ochi in cazul unei nasteri naturale. Fie ca ai miopie -8 fie ca ai - 2 in urma unui control la medicul oftalmolog acesta din urma poate spune daca miopia este insotita si de leziuni retiniene (coroidoza miopica), daca exista riscul hemoragiilor intraoculare si al dezlipirii de retina.
Eu, la dipotrii de - 7, aveam unda verde de la oftalmolog sa nasc normal (adica ochisorii mei fromosi rezista efortului nasterii naturale )
Miopia nu este neaparat o indicatie de cezariana. Nu din partea ginecologului!!!



Adela , mamica de Julia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela spune:

quote:
Originally posted by pisi_ella

Ba nu e adevarat!! Nu e deloc adevarat!!De prima data cand m-am dus la control la dr meu, m-a vazut cu ochelari si m-a intrebat ce dioptrii am!! Nu am apucat sa-i zic cum vreau sa nasc! Iti dai seama, nu se discuta chestia asta de la prima intalnire. Dupa ce i-am zis dioptriile, mi-a spus ca nu crede ca putem merge pe nastere naturala, decat daca vreau eu cu tot dinadinsul! El nu recomanda nastere naturala personelor cu miopie mai mare de -4. El a zis ca -4,5 e o dioptrie destul de mare pt cezariana, tu zici ca nu e...Oftalmologul la fel, mi-a recomandat cezariana, fara sa-l cunosc, fara sa-i spun nimic inainte! Nu vreau sa sperii fetele, insa e bine sa cunoasca riscurile. Cu ochii nu te joci! Si nu-l mai invinui pe dr meu, nu ar fi cautat el cu lumanarea motive pentru cezariana, nu e genu', este un adept al nasterii naturale. Probabil insa ca a intalnit cazuri nefericite si de atunci e precaut. Si, zau, e un dr foarte bun si cu experienta. E vorba de dr. Puia.
Un caz pe care l-am intalnit eu: mama unei prietene a avut inainte de nastere miopie -3. Dupa nastere i-a crescut si a ramas toata viata cu -7! De ce sa riscam? Oare bb nu are nevoie de o mamica sanatoasa? Sau lasa...ca azi se fac operatii cu laser pe ochi...daca ne creste miopia....ne operam noi...nu-i nimic!
Ca si eu am vrut cezariana, asta-i alta problema!! Dar nu am "aranjat" cu dr chestia asta!! Nu ma invinui pe degeaba! Daca ar fi fost asa...as fi spus, cum au facut atatea fete aici, pe forum. Ca se poarta cezariana la cerere, nu e ceva rusinos!



_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea




Foarte bine ca ai vrut din start cezariana. Te felicit colega. Asa am vrut si eu.


Adela , mamica de Julia


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisi_ella spune:

Adela, ai mare dreptate...Ginecologul mi-a zis ca-mi recomanda cezariana, dar m-a trimis si la oftalmolog. Care oftalmolog, in urma fundului de ochi, mi-a scris pe hartie "se recomanda cezariana", deci erau si alte treburi p'acolo...nu mai stiu exact ce, imi pare rau...a trecut mult de atunci ...


_Ella, Emma & din burtica

http://community.webshots.com/user/emmaandreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

cataghe costurile sunt comparabile, nu asta comentam! ci faptul ca acolo primeaza costurile economice, dictate de asigurarile de sanatate!
si...daca tot batem campii despre cauzele pierderilor financiare din sistemul sanitar, eu zic sa lasi cezarienele la cerere pe ultimul loc! incepe cu internarile nejustificate, continua cu cele fictive, adauga investigatiile inutile=cele nu sunt solicitate de prezumtivul diagnostic (gen analize, echografii, CT, radiografii etc) facute pt ca "tot esti aici hai s-o facem si pe asta" sau pur si simplu din incompetenta medicilor. nu mai comentez achizitiile de originale in conditiile in care se gasesc generice de calitate decenta (nu vorbesc de alea facute In Bandustanul de Vest), nici achizitiile de aparatura medicala sau consumabile la preturi de pana cateva ori mai mari decat cele normale, licitatii cosmetizate si... stau pana maine sa-ti insir unde sa mai cauti banii lipsa din sistemul sanitar din .ro
cat despre suportat..din banii cui...sa nu stau acum sa-ti explic eu din banii cui mi-am facut analize, si din banii cui mi-am cumparat medicamente, si din banii cui am venit cu branule, sonda, vata , fese si din banii cui etc, etc, etc....ca la cati bani mi-au plecat din salariu pt sanatate trebuia am la dispozitie si un negru mic cu evantai
si sa nu comentam cum arata si cati bani nejustificati au inghitit sediile caselor de asigurari de sanatate...
si sa nu mai discutam de bunica veterana de razboi, care , teoretic, are drept la gratuitate...
eeeee...compara acum cu costul unei cezariene!

PS daca asigurarea de sanatate permite cezariana la cerere, iar politica spitalului este orientata spre client si respectiva are chef...fii sigura ca intrebarea "de ce?" ii va ramane eventual medicului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

Pisi_ella, scuza-ma, nu intentionam sa iti atribui tie personal vreo vina in toata povestea asta. Scuze inca o data, mie asa mi-a sunat povestea ta si asta pentru ca am vazut cu ochii mei zeci si sute de povesti similare in desfasurare. Poate ca la tine a fost altfel si m-am repezit eu sa fac paralele. A, si nu intentionez catusi de putin sa iti scad increderea in medicul tau.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=9498183
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=PubMed&list_uids=14619745&dopt=Abstract
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?cmd=Retrieve&db=pubmed&dopt=Abstract&list_uids=9026570

Eu am cautat de mai multe ori si nu am gasit niciodata undeva ca miopia ar fi indicatie de cezariana, chiar sint foarte curioasa si as avea mare nevoie sa stiu daca scrie undeva clar ca miopia e indicatie de cezariana ea singura, si ce fel de miopie.

NinaB, costurile nu sunt catusi de putin comparabile intre o nastere naturala si o cezariana. Daca nu ne punem de acord cu asta nu are rost sa continuam discutia, inseamna ca nu ai idee ce implica una si ce implica cealalta. Cred ca costurile unei cezariene sunt cel putin de vreo zece ori mai mari decat ale unei nasteri vaginale normale.
Si da, raman la parerea mea ca in general cezarienele nejustificate medical sunt o sursa de pierderi pentru sistemul sanitar, la fel ca si achizitionarea de materiale fara licitatii sau cu licitatii aranjate, la fel ca si internarile aiurea si tot restul cauzelor mentionate de tine. Ca vrei sau nu sa le ierarhizezi, e tot una, atunci cand ai peste 50% rata de cezariene, de exemplu, gaura prin care se scurg banii devine semnificativa si din acest punct de vedere. Iar de platit plateste toata lumea, fie ca iti place fie ca nu.
A, si te inseli profund, asigurarile de sanatate in Romania nu permit catusi de putin cezariana la cerere, ar fi si culmea!! Orice cezariana trebuie justificata din punct de vedeere medical, si te asigur ca in scripte este justificata (ca voi habar nu aveti, e partea a doua!) - in nici o foaie de observatie din tara asta nu scrie "cezariana la cerere", trebuie sa inventezi ceva acolo ca altfel nu iti deconteaza asigurarile costurile!




To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

NinaB, costurile nu sunt catusi de putin comparabile intre o nastere naturala si o cezariana. Daca nu ne punem de acord cu asta nu are rost sa continuam discutia, inseamna ca nu ai idee ce implica una si ce implica cealalta. Cred ca costurile unei cezariene sunt cel putin de vreo zece ori mai mari decat ale unei nasteri vaginale normale.
Si da, raman la parerea mea ca in general cezarienele nejustificate medical sunt o sursa de pierderi pentru sistemul sanitar, la fel ca si achizitionarea de materiale fara licitatii sau cu licitatii aranjate, la fel ca si internarile aiurea si tot restul cauzelor mentionate de tine. Ca vrei sau nu sa le ierarhizezi, e tot una, atunci cand ai peste 50% rata de cezariene, de exemplu, gaura prin care se scurg banii devine semnificativa si din acest punct de vedere. Iar de platit plateste toata lumea, fie ca iti place fie ca nu.
A, si te inseli profund, asigurarile de sanatate in Romania nu permit catusi de putin cezariana la cerere, ar fi si culmea!! Orice cezariana trebuie justificata din punct de vedeere medical, si te asigur ca in scripte este justificata (ca voi habar nu aveti, e partea a doua!) - in nici o foaie de observatie din tara asta nu scrie "cezariana la cerere", trebuie sa inventezi ceva acolo ca altfel nu iti deconteaza asigurarile costurile!

era vorba de comparatie intre costurile cezarienelor in .ro si .usa...
evident costul cezarienei este mai ridicat! asta explica de ce sistemele vestice pedaleaza de zor (si nu discut aici decat considerentele economice!!!!!) pe nasterea naturala! asta a fost motivul postarii initiale! nu credeam ca trebuie sa mai dau atatea detalii...

unde am afirmat ca asigurarile din .ro permit cezariene la cerere? am afirmat doar ca "la cat am dat statului" puteam sa primesc altceva... dar asta e sistemul de asigurari pt care s-a optat in tara asta...egalitate! suportam toti deciziile de "management al situatiei" (a se citi al afectiunii) corecte sau incorecte... si...moral vorbind...la cate stupizenii se intampla in sistemul sanitar... cezariana la cerere mi se pare chiar decenta. este o optiune! nimic mai mult...
atat timp cat nu se ofera alternative pentru asigurarile de sanatate (exista doar niste caricaturi de asigurari suplimentare care nu acopera mare lucru), si atat timp cat, in calitate de contribuabili cinstiti, ne achitam toate obligatiile vis-a-vis de statul roman...care ne tratateaza fara nici un fel de respect, in momentul in care ne imbolnavim... mi se pare chiar moral sa faci cezariana daca ai chef!
adauga la asta si inexistenta alternativei decente de a plati la o clinica privata...si tot acolo ma duce gandul!
( si, ca sa glumesc cinic.... ipoteza cu scurgere de fonduri pe 50% cezariene e ... n-au ajuns inca 50% din cele care nasc sa-si permita sa suporte "atentiile" pt o cezariana la cerere!)

cat despre... ce stiu eu despre ce si cum se trece in foaie ca sa justifici decontarea... in locul tau n-as face presupuneri!

si, ca sa nu mai faci si alte presupuneri..... NU! n-am facut cezariana la cerere! discutia e pur si simplu din principiu! nu vad motivele pentru care, o femeie corect informata, nu are drept de decizie! pentru ce? pentru ca trebuie sa traim intr-o falsa egalitate, bagata pe gat? si fara alternative?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cataghe spune:

quote:
Originally posted by NinaB
era vorba de comparatie intre costurile cezarienelor in .ro si .usa...

evident costul cezarienei este mai ridicat! asta explica de ce sistemele vestice pedaleaza de zor (si nu discut aici decat considerentele economice!!!!!) pe nasterea naturala! asta a fost motivul postarii initiale! nu credeam ca trebuie sa mai dau atatea detalii...



Da, si? Care e problema? Foarte bine fac ca pedaleaza, cu banii aia se poate face altceva, nicaieri in lumea asta banii nu ajung pentru sistemul sanitar, sa stii, si peste tot se incearca sa se evite chestiile care nu sunt necesare.
quote:

unde am afirmat ca asigurarile din .ro permit cezariene la cerere?


Uite aici, eu asa am inteles:
"PS daca asigurarea de sanatate permite cezariana la cerere, iar politica spitalului este orientata spre client si respectiva are chef...fii sigura ca intrebarea "de ce?" ii va ramane eventual medicului"
quote:

am afirmat doar ca "la cat am dat statului" puteam sa primesc altceva... dar asta e sistemul de asigurari pt care s-a optat in tara asta...egalitate! suportam toti deciziile de "management al situatiei" (a se citi al afectiunii) corecte sau incorecte... si...moral vorbind...la cate stupizenii se intampla in sistemul sanitar... cezariana la cerere mi se pare chiar decenta. este o optiune! nimic mai mult...
atat timp cat nu se ofera alternative pentru asigurarile de sanatate (exista doar niste caricaturi de asigurari suplimentare care nu acopera mare lucru), si atat timp cat, in calitate de contribuabili cinstiti, ne achitam toate obligatiile vis-a-vis de statul roman...care ne tratateaza fara nici un fel de respect, in momentul in care ne imbolnavim... mi se pare chiar moral sa faci cezariana daca ai chef!
adauga la asta si inexistenta alternativei decente de a plati la o clinica privata...si tot acolo ma duce gandul!


Pai vezi ca te contrazici singura, acuma ziceai ca tarile dezvoltate, unde ai alternative la asigurari si unde ai clinici particulare unde poti sa te duci sa nasti, duc politica descurajarii cezarienei din motive financiare... hotaraste-te, cum vrei, ca ei sau ca noi?
Cezariana nu e deloc o optiune, la spital nu te duci ca la piata, "va rog una bucata cezariana!". Daca tu esti de parere ca e moral, e problema ta, mie nu mi se pare deloc moral sa tai burta cuiva daca nu este necesar si daca natura a prevazut un orificiu special care poate preveni foarte eficient acest lucru in marea majoritate a cazurilor!
quote:

( si, ca sa glumesc cinic.... ipoteza cu scurgere de fonduri pe 50% cezariene e ... n-au ajuns inca 50% din cele care nasc sa-si permita sa suporte "atentiile" pt o cezariana la cerere!)


Cinismul tau e nejustificat, pentru ca iar nu esti la curent! Nu am spus ca nasterea prin cezariana se ridica la 50% in Romania, insa sunt unele servicii unde cam asa e, si iti spun sigur ca sunt unii medici la care asta este procentul, sau chiar mai mare. Ma crezi?
quote:

cat despre... ce stiu eu despre ce si cum se trece in foaie ca sa justifici decontarea... in locul tau n-as face presupuneri!


Nu stiu cat stii si cat nu, eu am inteles ca ai afirmat ca asigurarile permit cezariana la cerere in .ro si ceea ce am vrut sa iti spun a fost ca nici vorba de asa ceva.
quote:

si, ca sa nu mai faci si alte presupuneri..... NU! n-am facut cezariana la cerere! discutia e pur si simplu din principiu! nu vad motivele pentru care, o femeie corect informata, nu are drept de decizie! pentru ce? pentru ca trebuie sa traim intr-o falsa egalitate, bagata pe gat? si fara alternative?


Scumpa mea, pe mine nu ma intereseaza catusi de putin cum ai nascut tu, e problema ta personala si chiar nu ma priveste. Eu aici discut un principiu. In privinta informarii corecte, insa, trebuie sa recunosc ca din felul in care pui problema nu cred ca esti chiar atat de corect informata, si imi pare rau. Nu e vorba de nici o falsa egalitate aici, e vorba de riscuri care s-au constatat clar si de concluzii bazate pe dovezi - asa se numeste medicina practicata in toate tarile dezvoltate la ora asta, "medicina bazata pe dovezi". Insa daca cineva vrea sa fie mai cu mot numai de dragul de a fi mai cu mot si percepe incurajarea nasterii naturale ca pe o "falsa egalitate" si o "lipsa de alternative", si mai gaseste si persoana potrivita care sa-i satisfaca dorinta si sa ii traga o teietura de la est la vest pe burta ca sa fie ceva mai egala decat altele... eu ce pot sa zic... go for it!!! Succes!!



To escape criticism: say nothing; do nothing; be nothing!

Mergi la inceput