Pufuleti de Ianuarie-Februarie 2010 (131)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutzzza spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Am si eu o problema! , de fapt 2

In Grecia ii dadeam la gustarea de dupa-amiaza un iaurt intreg (150ml) pe care il manca cu mare placere, de la Delta au niste iaurturi in supermarket ptr bebe de peste 6 luni dementiale! Dementiale! cu cereale, cu biscuiti, cu mar si banana, cu piersica si mai nu stu ce. Ii variam, zilnic ii dadeam alt fel de iaurt, f bun, delicios, dulce, potrivit de gras, f bun! si i-a si priit, se satura bine cu iaurtul ala. Aici nu stiu ce sa ii dau. am inlocuit masa respectiva cu lapte cu cereale si la masa de seara primeste lapte simplu....
Deci ce iaurt? Am citit la Miremia, zicea ceva de iaurt bio, eu am cautat in Gima, in Mega, nu sunt simple sunt cu diverse fructe si contin zahar nerafinat e ok?

Si problema nr 2, de cand ne-am intors e f agitat! F agitat nu ma mai inteleg cu el si marait si agitat...acolo era simplu 90% din timpul cat era treaz eram afara si se uita la oameni, maisini , copaci, frunzele care fosneau, apa, valurile, iar oameni, peisaje etc, baie in mare jucat pe plaja, rostogolit pe nisip...
Aici e adevarat primele 3 zile nu l-am scos din casa ca nu aveam timp. Aveam f multa treaba de facut...era un cerc vicios: eu ziceam ca termin treaba si daca mai am timp il scot, el era neastamparat si normal nu puteam termina treaba tot avand grija de el si uite asa nu mai ajungeam afara. Apoi am iesit la vaccin, a facut febra mare iar nu l-am scos... sa fie numa de asta? ieri l-am scos afara si ainceput sa planga in carucior ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata, mereu era fericit afara...

Plus ca a inceput sa se scoale noaptea , ok ii dau biberon si se culca la loc, dar de ce se scoala??? el a dormit mereu TOATA NOAPTEA si asta de la 2 luni jumate, acum de ce se scoala in FIECARE noapte?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


poate e de la dinti?
ca si bobitza s etrezeste plangand noaptea de cateva ori pe noapte..

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_


Da, jucarii scumpe, dar si botezul a fost scump ca au fost 100 de invitati cu meniu la local etc...(150 de invitati am avut la nunta! ) cu meniu cu etc, ca deh, botezul intr-un fel a platit "datoria" lasata de nunta....ramasesem cu o "obligatie" ca sa zic asa ca la Greci se invita tot cartieru si toate rudele si toate cunostintele la nunti si de regula nuntile lor au intre 600 si 1000 de invitati. Noi facand pe o insula nu au avut posibilitatea sa vina toate babele (asta a si vrut sotul! sac!) dar deh sa nu ne vorbeasca lumea, ne-am revansat oarecum la botez.....

Dap...intr-adevar acum incep sa ma intreb daca nu ii dau mult, mai sun odata dr sa intreb cu oul ala....sa fiu sigura ca am priceput bine. Oricum eu am inceput cu 1/4 dar din galbenush de ou proaspat produs in curtea rudelor de pe insula unde am fost in vacanta si 1/4 din galbenusu ala era cam 1/2 din galbenusul oualor noastre din comertz. Ca sa nu mai zic cat de galben era galbenusu ala de la mama lui. Acum ii dau galbenush din comertz, ma uit sa fie data productiei cat mai proaspata. La bebelush NU SE DA OU DE PRIMA ZI! incerc sa ii dau ou de a3a zi asa, le invart sa vad sa fie grele (deci proaspete) si asta e...ma adaptez posibilitatilor vietii in bucuresti printre betoane

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorex spune:

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa


a...lorex...ti-am zis ca am castigat la loto..nu duminica asta, cealalta trecuta, 4 numere am avut

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric




si ai fost deja la shopping?

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

alexutzza si eu ii dau cate un galbenus intreg lui alex;da,asa stiam si eu ,nu se da ou din primele 2 zile;faza cea mai tare era cand maica-mea scria cu carioca pe ou data fabricatieisa nu incurcam zilele,ca avea si zile cu cate 16-20 de oua

jucariile sunt extraordinare sa le stapaneasca yannis sanatos!

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamidepuiuti spune:

Citat:
citat din mesajul lui lorex

Citat:
citat din mesajul lui ale1212xa


a...lorex...ti-am zis ca am castigat la loto..nu duminica asta, cealalta trecuta, 4 numere am avut

-----------------------------------------
Dragos-Andrei(08.01.2010)...un bebic mic si pitic facea baie intr-un ibric




si ai fost deja la shopping?

_
Lorex, mama de martzishor cu bobitza de aur ...a inimii mele...

01.03.010 Every moment spent with you is a moment I treasure..
_

merge acum dupa combina frigo,asa-i ale?

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

helau

ALEXUTZA, wb.. vazut poze superbe, mami sexoasa (tati e pozar ff indragostit, se pare), Yannis mare si fericit. mi-era dor de voi. iaurt de bb eu am gasit doar humanna, dar are zahar si altele. iau tnuva sau bio, ca Miremia, in care pun fructe. agitatia post concediu e ...normala, si noi am avut. asta daca nu-s dintii...

TOMACA, ai PM

Cris, mami de Ema, my lucky 13 si Ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Pregatesc un capitol nou.


Mirela si Mara Ioana (ianuarie 2010)

AMR 6 kg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns decenuela spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

ale1212 is batrana ,maica...nu mai tin minte cine a fost
dar mai rog si azi: cine are link cu filme romanesti,rog frumos sa le mai puna odata si pt cei ce l-au pierdut (deja)
multumesc anticipat

lorex,haircut va tin pumnii sa nu va doara la dentist

decenuela,socrii tai nu sunt nemti? si aici se opreste calc de la priza

mami de Radu si Alex



asa creste Alex


nusunt nemti dar nici pe departe nu sunt..adik socrelul..aici toate cablurile au eticheta...fiecare cutie la fel...avem stoc de pasta de dinti ( 8 bucati) de hartie igientica ( vreo 4 baxuri)...sa mai zic???

Mihaela, de LUCA ... minunea de la miezul noptii...

Povestea unui...petrecaret





N-am stiut ca poate exista pe pamant o dragoste atat de mare!...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufuleti2010 spune:

Capitol nou aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mamidepuiuti

LML
arthur
cristinica
mara
darius

mami de Radu si Alex



asa creste Alex

Subscriu
Salutari si de la noi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucia2000 spune:

Citat:
citat din mesajul lui tomaca

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Am si eu o problema! , de fapt 2

In Grecia ii dadeam la gustarea de dupa-amiaza un iaurt intreg (150ml) pe care il manca cu mare placere, de la Delta au niste iaurturi in supermarket ptr bebe de peste 6 luni dementiale! Dementiale! cu cereale, cu biscuiti, cu mar si banana, cu piersica si mai nu stu ce. Ii variam, zilnic ii dadeam alt fel de iaurt, f bun, delicios, dulce, potrivit de gras, f bun! si i-a si priit, se satura bine cu iaurtul ala. Aici nu stiu ce sa ii dau. am inlocuit masa respectiva cu lapte cu cereale si la masa de seara primeste lapte simplu....
Deci ce iaurt? Am citit la Miremia, zicea ceva de iaurt bio, eu am cautat in Gima, in Mega, nu sunt simple sunt cu diverse fructe si contin zahar nerafinat e ok?

Si problema nr 2, de cand ne-am intors e f agitat! F agitat nu ma mai inteleg cu el si marait si agitat...acolo era simplu 90% din timpul cat era treaz eram afara si se uita la oameni, maisini , copaci, frunzele care fosneau, apa, valurile, iar oameni, peisaje etc, baie in mare jucat pe plaja, rostogolit pe nisip...
Aici e adevarat primele 3 zile nu l-am scos din casa ca nu aveam timp. Aveam f multa treaba de facut...era un cerc vicios: eu ziceam ca termin treaba si daca mai am timp il scot, el era neastamparat si normal nu puteam termina treaba tot avand grija de el si uite asa nu mai ajungeam afara. Apoi am iesit la vaccin, a facut febra mare iar nu l-am scos... sa fie numa de asta? ieri l-am scos afara si ainceput sa planga in carucior ceea ce nu s-a mai intamplat niciodata, mereu era fericit afara...

Plus ca a inceput sa se scoale noaptea , ok ii dau biberon si se culca la loc, dar de ce se scoala??? el a dormit mereu TOATA NOAPTEA si asta de la 2 luni jumate, acum de ce se scoala in FIECARE noapte?

de Yannis


AMR 5 kile (de fapt numai 3 pana la momentul 2 liniute)


Welcome to the club !!

De cand am plecat in vacantza asa o tinem si noi. Si tot asa nu ne m-ai trezeam noaptea de la 2.5 luni! Se trezeste si ii dam ceai nu lapte. Tot sper ca se va regla dupa 2 saptamani de vacanta, dar mai trebuie sa treaca timp. Nu stiu care este cauza. Ca l-am plimbat 2 saptamani, ca s-a racit vremea.... nu stiu. Dar si in carutz mai protesteaza. S-a mai greglat cu baia, adica nu mai urla, el care era ok la baie .

Noi ii dam iaurt (am inceput iar acum 1 sapt dupa pauza spuspect alergie la proteina lapte vaca) de la tnuva. Simplu cu 3% grasime. Ni s-a mai recomandat de la natura, campina si humana. Dar eu am incredere in tnuva.

varsta lui Tudor
mami tomaca si bebe Tudor Ioan


si noi am avut problema asta cu trezitul dar dupa 2 nopti de nesomn pt mine si fara mancare pt el azi noapte a dormit de la 22:30 pana la 6.
Deci se trezea il luam si il linisteam il adormeam si il puneam la loc in patut.
Asta am facut la sfatul pesiatrei.
Initial ii dadeam sa manance si mare greseala faceam caci el asa se obisnuieste apoi.

Mergi la inceput