Cine gateste la abur?

Cine gateste la abur? | Autor: Anda08

Link direct la acest mesaj

Mi se pare (si este desigur) cel mai sanatos mod de a gati mancarea. Am reusit sa fac la abur pana in prezent legume de tot felul, somon, cartofi in coaja (deliciosi), carne file, si pere umplute.

DAR, ce pot sa mai fac la steamer? Voi ce gatiti, ce retete aveti? Pentru ca nu gasesc atat de multe la cat m-am asteptat.

A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura B spune:

La steamer am facut pana acum ca si tine tot felul de legume si peste file. Alt fel de carne nu am incercat ca la noi nu se mananca carnea fiarta.

Eu numai la abur "fierb" spanacul.

Steamerul l-am mai folosit pentru fetita mea cand am inceput diversificarea, ca sa inmoi merele si perele inainte sa i le fac piure.


Nu am incercat inca, dar am inteles ca mai poti face orezul in el.

_

Bucataria lui mami


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Si eu sunt posesoare de steamer. De putin timp asa ca deocamdata sunt la stadiul in care experimentez diverse combinatii. Deocamdata Tudor s-a aratat incantat de ce a iesit, sper sa il tina incantarea

Pana acum am facut asa:
- peste
- ficat de pui cu piure de cartofi - ficatul intr-un vas, cartofii in vasul de deasupra. Cand au fost gata i-am pregatit piureul ca de obicei
- pulpa de pui de tara - mmmm, bun si fraged a iesit. Eu la steamer am si o sita la tavita de scurgere, sita in care se pun mirodeniile. Cand am pregatit pulpa de pui aici am pus niste rozmarin
- un sos din muuuulte legume si niste rosii taiate cubulete si un pic pic pic de apa ca sa arate totusi ca un sos. Pe asta l-am facut in vasul de orez/supa. Bun de tot a iesit. Si-au pastrat legumele un gust excelent. Ca sa nu mai zic de patrunjel.
Sosul asta i l-am dat in prima faza lui Tudor alaturi de pulpita mai sus mentionata. Ce a ramas din el i l-am pus peste niste spaghete pe care le-a mancat acum o jumatate de ora.
- ieri am facut si niste mere umplute cu gem de visine. Reteta pe care o gasisem eu pe net era de mere umplute cu finetti. La cat de bune au fost astea umplute cu gem de visine, sincer....mi-e frica sa le incerc pe alea umplute cu finetti.


Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns delsim spune:

Alina zi-ne si noua retetele cu mere , te rugam!Ai gasit retete special pentru steamer?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alinutzaa spune:

Delia, uite aici reteta de mere.

Retete special pentru steamer nu am gasit. Nici nu prea am avut mult timp sa rascolesc net-ul. Am gasit una pe care as vrea sa o fac cat de curand, pui cu sos de portocale.

Ingrediente
- 2 bucati de piept de pui
- o jumatate de lingurita de ghimbir uscat
- 100 ml de suc proaspat stors de portocale
- 1 lingura vin alb
- 1 lingura sos de soia
- 1 lingurita zahar brun
Preparare

Amestecati vinul, sosul de soia si zaharul brun. Taiati pipetul de pui in fasii subtiri si puneti-l intr-o punga care se inchide cu fermoar. Adaugati peste marinata, sucul de portocale si ghimbirul uscat. Inchideti punga si agitati bine, pana cand puiul este bine acoperit cu sos. Lasati carnea de pui la marinat 20 de minute. Scoate-ti puiul de la marinat si asezati-l in steamer, gatiti-l la aburi dupa instructiunile aparatului de gatit.

Cand puiul este albit, se scoate si se aseaza pe o fardurie. Incalziti sosul in care s-a marinat carnea si turnati-l peste pui. Puteti servi mancarea alaturi de orez pregatit tot la aparatul cu aburi sau cartofi natur cu unt si verdeata


Alina
Mamica de Toto (05.08.2007) si Sisi (18.05.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Alinutzaa- reteta cu mere mi-a lasat gura apa, la cat e de simpla cred ca este si la fel de delicioasa. Sigur o voi incerca!

Am mai gasit urmatoarea reteta:

Rosii umplute - aveti nevoie de:

6 rosii mari
300g spanac
1 lingura crema de branza
1 ou
sare si piper dupa gust
si putin miez de nuca ras

Spanacul se gateste la abur 5-6 minute, apoi se stoarce putin si se toaca marunt.

Taiati cate un capacel de la fiecare rosie, scobiti centrul cu o lingura si intorceti-le cu susul in jos cateva minute sa se scurga bine.

Oul se bate bine cu crema de branza, apoi se adauga spanacul, sarea, piperul si miezul de nuca.

Acum umpleti rosiile cu umplutura de spanac, asezati capacelul taiat si lasati-le la steamer 15-20 minute.

A day without laughter is a day wasted - Charlie Chaplin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Eu mai fac omlete, simpla sau cu cascaval, oua fierte, orez fiert si-l folosesc ca si garnitura, "fierb" absolut tot pentru salata beuf si e mare diferenta la gust.

Orez reteta:
Orezul m-am gandit sa il fac la steamer pentru a nu ma mai stresa cu amestecatul.Am calit o ceapa si un morcov ras.Am adaugat vegeta si orezul in tigaie.Am mai adaugat apa.Am mai lasat un minut sa se omogenizeze apoi am pus totul la steamer si in 30 de minute l-am scos.

Chiftelute:
250 g carne de vita
250 g carne de porc
o felie de franzela
o jumatate pahar de lapte
un ou
o ceapa tocata
2 catei usturoi
patrunjel tocat
sare, piper


Se inmoaie franzela in lapte, se amesteca toate, se formeaza chiftelutele si se aseaza in tava aparatului de gatit; se lasa 30-40 minute.

Budinca diplomat:
400 ml lapte cald
150 g zahar pudra
4 oua
100 g fructe confiate
150 g biscuiti 'sponge fingers' (eu voi folosi piscoturi)
50 ml rom

Se inmoaie fructele confiate intr-o cantitate mica de rom. Se unge bolul pentru prepararea orezului cu unt si se pune un strat de piscoturi.
Se bat ouale cu zaharul pudra, in amestecul obtinut se adauga romul ramas si laptele cald. Se toarna o mica cantitate din amestecul de oua in bol si se asteapta cateva minute. Se pune un strat de fructe, dupa care un strat de biscuiti.
Se toarna restul de amestec de oua. Se pune din nou un strat de biscuiti. Se lasa 30 minute. Se acopera cu o folie de plastic.
Se prepara la abur cca. 60 de minute.
Se lasa budinca sa se raceasca, se scoate din bol si se serveste alaturi de sos de fructe.


Mamica fluturasului Andrei si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Pui cu ardei gras de trei culori
- 4 portii -

2 bucati piept de pui
jumatate de ardei gras verde
jumatate de ardei gras rosu
jumatate de ardei gras galben
jumatate ceapa potrivita
2 linguri sos de soia, ulei, sare, piper

Se spala ardeii si se scot semintele. Se taie in fasii de jumatate de cm.
Se curata ceapa si se taie rondele.
Se taie pieptul de pui in fasii lungi si subtiri.
Se pun toate ingredientele in vasul special pentru orez.
Se asezoneaza cu sare si piper si se stropesc cu ulei si sos de soia.
Se pregatesc in aburi timp de 30 de minute.
In loc de piept de pui, se poate prepara si cu carne de vitel sau miel.


Somon cu marar- 3 portii -

3 bucati file de somon
1 legatura marar
1 lamaie
3 cepe verzi
6 cartofi foarte mici
400 gr.brocoli
2 catei de usturoi
sare, piper, ulei

Se taie ceapa verde in fasii lungi si subtiri. Se curata cartofii, se spala brocoli. Se curata usturoiul si se taie felii subtiri. Se stoarce lamaia si se taie coaja. Fileurile de somon se asezoneaza cu sare si piper.
In fiecare sita a steamer-ului se aseaza cateva fire de marar peste care se aseaza: 1 file de somon, 1 fir de ceapa verde, 2 cartofi intregi, 1/3 din brocoli, cateva felii de usturoi si o bucata de coaja de lamaie. Se stropeste cu zeama de lamaie.
Se prepara la aburi timp de 30 de minute.
Se stropeste cu ulei cand se serveste.

Supa crema de dovlecei cu branza de oaie

6 dovlecei
150g branza proaspata de oaie
1 catel de usturoi pisat
8 frunze de menta
1/2 lingurita cu zeama de lamaie
20g branza parmezan (la alegere)
Sare si piper

Se spala dovleceii si se taie in feliute subtiri. Se aseaza in tava mare a aparatului de gatit cu aburi, se adauga usturoiul si 4 frunze de menta si se prepara la aburi timp de 20 de min.
Se scot dovleceii din aparat (nu trebuie sa fie chiar moi) si se pun in blender sau robotul de bucatarie impreuna
cu branza de oaie, 4 frunze de menta si zeama de lamaie, pana cand se obtine un piure consistent. Se sareaza si se pipereaza.
Preparatul astfel pregatit se poate servi la masa atat cald, cat si rece. Inainte de a fi servit se presara deasupra parmezan ras.

Dovlecei cu patrunjel

800 g dovlecei
30 g unt
3 catei de usturoi
Patrunjel
Sare si piper

Spalati dovleceii si taiati-i în bucati cu o grosime de 5mm.
Puneti dovleceii taiati în castronul mare al aparatului de gatit cu aburi si preparati-i pt. 20 min.
Asezati dovleceii astfel preparati pe platou si turnati untul topit. Presarati patrunjelul taiat marunt si usturoiul. Se serveste imediat.



Mamica fluturasului Andrei si 15+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvi_2005 spune:

Scuze ca intervin dar vroiam sa le zic fetelro care va citesc si nu au steamer ca este la Ikea ( eu mi-am cumparat ) un fel de sita flexibila care se pune in orice vas cu capac si se se toarna apa sub ea si se poate gati in abur. Eu o gasesc extrem de utila, inconvenientul e ca nu e foarte mare. Eu gatesc cel mai adesea in ea legume pentru garnitura sau cartofi in abur care acompaniaza de minune fructele de mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Peste la abur

Ingrediente:
-doua fileuri de peste alb
-ghimbir (taiat fasii subtiri)
-ceapa verde (taiata amrunt)
-chilli rosu (taiat fasii subtiri)
-un amestec din: 2 linguri sos de soia, 1 lingurita zahar si 3/4 lingurita ulei de susan

Preparare:

Se aseaza ghimbirul pe bucata de peste si se gateste la abur 10 minute. Apoi turnati deasupra amestecul de soia, zahar si ulei, adaugati ceapa verde si chilli-ul rosu. Se mai lasa inca 10 minute la abur dupa care se poate servi cu orez.

Pofta Buna!



O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vlad_Alex spune:

Apropo de mancare chinezeasca! Si asiatica in general.. cautati in google "condimente asiatice online" sau AsianH Home Gourmet Romania si pe site la ei gasiti tot ce si-ar putea dori cineva vis a visa de cultura culinara asiatica. De la retete pana la mirodeniile / condimentele aferente. Se si vand acolo, au si online store

Mergi la inceput