Cine gateste la abur?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Buna,

Am citit cu mare interes subiectul, pentru ca vreau sa cumpar un steamer, e mult mai sanatoasa si gustoasa mancarea gatita asa. Puteti sa imi recomandati unul, sau ar fi mai bine sa deschid un subiect nou ?

Multumesc mult !

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anda08 spune:

Buna mari78 - eu am un Tefal Aquatimer, e simplu pe 2 nivele dar bun; incape mancare suficienta si nu am avut probleme cu el
Merita




O zi buna in continuare! - A day without laughter is a day wasted (Charlie Chaplin)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Picky_toto spune:

Ce multe mancaruri se pot face la stemmer, iar eu stau cu el in casa si-l folosesc din cand in cand. Mi-ati dat asa multe idei, chiar o sa le pun in practica..mai ales ca nu stiam ca se pot face si mere umplute si budinca.

Bun subiect


Mami de printesuca mica si iubita 05.05.2009...si surpriza 19+
Buburuza mea******In asteptare...
*********************
Povestea Stefaniei
*********************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki31 spune:

Mari,eu mi-am cumparat un braun,este singurul care nu contine bisphenol.Degeaba incercam sa gatim sanatos daca ne intoxicam cu bisphenolul din plasticuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

kiki scuze dar cum ai dedus tu ca braun ar fi singura marca care nu foloseste plastic cu bisphenol? e foarte important de stiut pentru ca exact cum ai spus tu, le luam pentru a manca mai sanatos ,dar pana la urma ne intoxicam si copiii cu ele.
Chiar sunt curioasa cum putem afla ce tip de plastic au folosit. Eu am un gorenje si nu gasesc nimic relevant pe actele aparatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari78 spune:

Multumesc Anda si Kiki (chiar nu ma gandisem ca plasticul aparatului poate contine bisphenol). Saptamana asta trebuie sa ma hotarasc la un model, intre timp am mai gasit si niste subiecte vechi pe DC despre gatitul la abur.

www.flickr.com/photos/10472485@N02/" target="_blank">poze
poze noi
Teodora 2 ani+ si Anca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki31 spune:

Kariris,inainte de a-mi cumpara braunul m-am tot informat pentru ca stiam ca bisphenolul da transparenta plasticurilor iar tavile aparatelor de gatit sunt transparente,am intrebat pe forum,am trimis mail celor de la philips(voiam sa-mi iau unul cu trei etaje)si i-am rugat sa-mi spuna ce material se foloseste la fabricarea acelor cosuri dar bineinteles ca nu au raspuns nici pana azi,asa ca am mers la Domo si m-am uitat cu atentie la cosuri si asa am observat ca abdsolut tote marcile au inscris simbolul PC deci contin bisphenol. Braunul este singurul care este PP adica fara si are inscris simbolul la vedere spre deosebire de celelalte la care le gasesti doar daca te uiti fff atent.Dezavantajul este ca are doar doua cosuri si un pret destul de piperat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

kiki si cosurile de la steamerul tau nu sunt perfect transparente? unde anume ai gasit inscriptionat PC si PP? ca eu l-am luat deja si sa ma lamuresc si eu care e treaba, ca le gatesc fetitelor mele de 3 ani cu el.
De unde deduci tu ca PC inseamna ca contine si PP ca nu contine?
Hai ca incep acum sa le studiez si eu pe ale mele.
Pai inseamna ca si cana de la blenderul cu care le-am facut mancare fierbinte fetelor contine si vasul de la mixer si de aceea scrie pe ele sa nu pui alimente fierbinti in ele...off dar ticalosii nu spun si de ce: ca se elibereaza acest bisphenol la temp ridicate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

kiki, PP (polipropilena) este intr-adevar mai putin toxica decat PC (policarbonatul) dar si ea degaja BPA din nefericire... numai daca scrie pe ea BPA FREE , atunci nu degaja... eu stiu, pentru ca am un babycook BEABA (aparat de gatit la abur de dimensiuni mici-600 ml) care are cana BPA FREE -dar scrie pe ambalaj asta si e si foarte scump (in echiavalent ron este cam 500 ron). Dezavantajul la un material BPA FREE este ca nu este rezistent in timp la temperaturi inalte- mie cana mi s-a crapat mai repede decat celorlalte mamici care gateau pentru un singur copil , eu cu doi trebuia sa-l pun de mai multe ori pe zi in functiune.

Cat despre policarbonat, intr-adevar tu ai dreptate, cei de la Braun sunt singurii care s-au desteptat in aceasta privinta si fac chiar si aparatele de gatit la abur mari (desi Philips are varianta pentru copii fara BPA) din PP care e mai putin toxic, in rest toti ceilalti, chiar si TEFAL fac recipientele din PC.

Kairis, eu am primit mail de raspuns de la cei de la TEFAL referitor la aparatul VITACUISINE si prima data s-au facut ca nu inteleg intrebarea mea si au raspuns ca vasele sunt din inox... bine,bine am revenit eu cu mail, vasele da, dar cuvele in care se pun vasele de inox? si au raspuns intr-un final glorios: POLICARBONAT.

AM zis nu, mersi si mi-am luat o oala clasica de inox de gatit la abur (ceva mai speciala in sensul ca are mai multe recipiente suprapuse).

De ce aleg producatorii PC la aceste vase de gatit? mi-au spus: pentru ca este foarte rezistent la temperaturi inalte. UN aparat performant gateste carnea in 15 minute, va dati seama la ce temperatura trebuie sa urce? polipropilena este mai putin rezistenta, si dai o caruta de bani ca "nu e toxic" (dar este doar mai putin toxic) si se crapa dupa 3 luni de utilizare sau imediat ce iese din garantie.

pupici si bafta la gatit!


pozicile noastre daca va plac, ari-1 si ari-2 puteti www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=clipe%20de%20vara%202010&page=4" target="_blank">vota
multumim!

***************** Cand prezentul va fi trecut, visele vor deveni realitate*****************

mamy de gemenasi dragalasi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiki31 spune:

Kariris,cosurile principale sunt albe iar cel pentru orez si cel pentru legume care coloreaza sunt negre. Nu sunt transparente.Da o cautare pe google si o sa vezi cum arata.Codurile le gasesti inscriptionate la manere dar trebuie sa te uiti cu atentie pentru ca abia se observa.
Pe net am gasit o clasificare a plasticurilor din care reiesea ca sunt sigure(adica fara BPA) cele cu cod 1,2,4,5(PP) iar cele periculoase sunt cele care au codul 7,3(PVC),6(PS).

Mergi la inceput