Prietene la bine si la greu - 17

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Citat:
citat din mesajul lui mariaandreai

Si sa va scriu si despre diversificare, rapid, ca deja ma striga iubitica mea.


Astfel, am vrut sa vad ce propun francezii, ale caror obiceiuri culinare le admir. Ceea ce m-a mirat pe mine foarte tare este faptul ca recomanda inceperea diversificarii cu supa ... amesteca cu lapte, pt ca bebe sa se obisnuiasca mai intai cu gustul nou, apoi cu cu textura noua. Siiii ... se serveste copilului din biberon !!! Astea sunt recomandarile www.monnourrisson.com/" target="_blank">Comitetului de Nutritie al Societatii Franceze de Pediatrie si a Grupului "Nutritie" al Asociatiei Franceze de Pediatrie Ambulatorie Asa ca am spus nu acestei scheme, dar am gasit alte site-uri cu informatii foarte pertinente. De exemplu, www.doctissimo.fr/html/nutrition/enfants_ado/nu_492_nut_pourtous_03ans.htm" target="_blank">aici este un tabel cu nevoile nutritive ale bebelui (pana la 1 an, Monis ) Pe acelasi site este un intreg www.doctissimo.fr/html/grossesse/bebe/nourrir/index_aliments_bebe.htm" target="_blank">dosar despre alimentele pt bebe, ce mi-a placut mult. Ideile principale:
- copilul trebuie sa bea min 500-600 ml lapte/zi intre 6 si 12 luni, pt a-si asigura necesarul de Ca. Lactatele sunt recomandate tot pt Ca, in special la copiii care refuza laptele, dar si pt continutul de zinc (cu rol in imunitate).
- copilul are nevoie de fier, pe care il ia din lapte, carne, galbenus si legume de culoare verde inchis
- atentie la alimentele bogate in proteine: in caz de surplus se solicita prea mult rinichii, exista risc de obezitate in viitor si s-ar putea ca bebele sa nu mai bea suficient lapte, ceea ce duce la carente de vitamine, Ca etc. De aceea nici nu se recomanda carne inainte de 6 luni, intre 6 si 9 luni se recomanda 10g de carne sau peste sau 1/4 ou pe zi, intre 9 si 12 luni 20g de carne sau peste sau 1/3 ou pe zi, iar intre 1 si 3 ani 30g de carne sau peste sau 1/2 ou pe zi (10g = 2 lingurite de ale noastre)
- ca si aport nutritional 150 ml de lapte = 1 iaurt = 60 g de branza (4 linguri supa)
- pestele se poate introduce intre 6 si 7 luni, se da impreuna cu legumele, in loc de carne (se dau alternativ carne, ou sau peste) Dupa 9 luni se pot introduce fructe de mare (eu nu ii voi da sigur, avand in vedere ca la noi nu sunt proaspete, desi mie imi plac tare)
- oul se introduce intre 7 si 8 luni (ei spun niciodata inainte de 7 luni implinite, din cauza riscului de alergii) si se da 1 data, de maxim 2 ori/sapt cate 1/4 galbenus, in loc de carne sau peste. Albusul dupa 9 luni
- sucurile de fructe nu sunt recomandate; pe vremuri, se recomanda suc de portocale bbilor pe LP, pt vitamina C, dar acum formulele au evoluat si nu e nevoie de nici un supliment fata de lapte in primele 6 luni; sucul nu inlocuieste fructul, prin stoarcere eliminandu-se fibrele.

Sa nu luati cele de mai sus drept recomandari. Pur si simplu am facut o trecere in revista a ideilor noi gasite pe acest site, pt ca stiu ca nu toata lumea parleste limba Chiritei

Si va mai dau 2 site-uri, de data asta in engleza, care mie mi-au placut: www.borstvoeding.com/voedselintroductie/schema/engels.html" target="_blank">tabel cu introducerea alimentelor si www.wholesomebabyfood.com/papayababyfoodrecipes.htm" target="_blank">continut nutritional alimente + retete pt bebe

Maria si Miruna(11.12.2009)



Maria, frumos rezumat si f la obiect. Si eu incerc sa urmez principiile de baza ale diversificarii propuse de francezi din aceleasi considerente insa sunt oarece informatii incluse si pe site-ul din linkul tau cu care nu prea sunt de acord. Din cate am citit eu Comitetul de Nutritie propune si alternativa legumelor mixate date cu lingurita. Si eu i-am preparat fetei biberonul cu apa de la legumele fierte, eu zic ca este mai buna decat apa simpla.

Ca sa nu o mai lungesc, parerea mea despre D asta este urmatoarea: stabilirea principiilor de baza(gen lista de mai sus cu completari detaliate evident) adaptate la apetitul copilului si nu in ultimul rand la ritmul lui.

Multumesc inca o data pentru info, f pretioase


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluci_b spune:

heloo
care detineti site-uri poate bagati nenner-ul asta

http://www.malpraxis.ro/bebe/Mesaj-FINAL.gif



Raluca, mamica de Remus Andrei(8 nov '09)
Poze BUBU
asa creste Bubu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dankutza, da, noi suntem obligati sa ne cumparam vaccinul de 6 luni, costa 3 mil, am intrebat la farmacie.Si asta pt ca nu i-au adus pediatrei cele gratuite, nu stiu ce motive au mai bolmojit..Deja am asteptat vreo 3 saptamani sa vedem de le aduce sau nu gratuite, vineri ne-a confirmat ca tre' sa il cumparam si sa il aducem noi. Deci...uite asa sprijina statul bebeii..bine ca platim la un pampers un vacccin antitetanos pt tarile lumii a 3 a si noi suntem obligati la noi in tara sa ne cumparam cu banii de pampersi vaccinuri la copiii nostri.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Dankutza, da, noi suntem obligati sa ne cumparam vaccinul de 6 luni, costa 3 mil, am intrebat la farmacie.Si asta pt ca nu i-au adus pediatrei cele gratuite, nu stiu ce motive au mai bolmojit..Deja am asteptat vreo 3 saptamani sa vedem de le aduce sau nu gratuite, vineri ne-a confirmat ca tre' sa il cumparam si sa il aducem noi. Deci...uite asa sprijina statul bebeii..bine ca platim la un pampers un vacccin antitetanos pt tarile lumii a 3 a si noi suntem obligati la noi in tara sa ne cumparam cu banii de pampersi vaccinuri la copiii nostri.

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici


La Helpnet, in Bucuresti, Pentaximul este 165 lei, iar la Sensiblu 200 lei. Cum de la voi costa 300 lei? Banuiesc ca vorbesti de Tetraxim sau Pentaxim si nu de Infanrix. Tetraximul nu se gaseste la farmacii, iar Pentaximul pe ici, pe colo, doar care mai au rataciti. Un timp, nu-l mai aveau, tocmai ca stiua si ei ca il vor da statul gartuit si de ce sa-l mai aduca. acum, vad ca se mai gaseste, dar la putine farmacii.
Oare sa mi-l cumpar si eu din timp??

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

dankutza, e vaccinul ala de 6 luni, din ce stiam e impotriva hepatitei si tetraxim parca..sa intreb sotzu ca el a luat hartiuta cu denumirea si a fugit la farmacie sa intrebe daca aduc astia. La Sensiblu il aveau pe stoc si costa vreo 296ron..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Dankutza, acum am verificat biletelul, ne-a dat sa cumparam infanrix hexa. De asta costa 300ron... Ciudat, ca imi spusese initial ca are ala de hepatita si noi ar trebui sa luam restu, adica pentaximul, acum vad ca i-a scris sotului in biletel sa cumparam asta complet...

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui laurairina13

Dankutza, acum am verificat biletelul, ne-a dat sa cumparam infanrix hexa. De asta costa 300ron... Ciudat, ca imi spusese initial ca are ala de hepatita si noi ar trebui sa luam restu, adica pentaximul, acum vad ca i-a scris sotului in biletel sa cumparam asta complet...

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici


Laura, dar voi ati facut schema de stat, sau ma insel? Ai facut asa cum ne-a sfatuit DianaR sa iei doar Act-Hibul si sa-l combini cu Tetraximul dr-ei? Daca ai facut schema de stat, adica Tetraxim + antihepatita B, nu vad de ce trebuie sa iei Infanrixul? Doar stim, cu toatele, ca trebuie mers pe schema cu care am inceput.
Parerea mea, este sa cumperi doar Pentaximul (160 lei) si sa o pui pe ea sa-ti dea Antihepatita B daca il are. Pai nu are nici un rost sa dai 3mil pe Infanrix, mai ales ca nici nu ai inceput cu el.

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Ziua buna la ceas de dupa-amiaza, fetele mele dragi! Lumi, Diana Am ras cu lacrimi de faptele Annabellei (Lumi, cum o alinti?) si la tzatzele model '78. Am citit si m-am tinut departe de calculator din motiv de "proiect rochita de botez". Mi-am cam pierdut indemanarea, a trebuit sa cumpar o rochita de la chinezi (cu 4 euro) pentru tipar, deoacamdata sunt multumita de mine.Si hai sa va zic la ce am mai lucrat. Mi-a dat de gandit discutia cu produsele de curatat si mi-am amintit cum imi faceam pe vremuri detergent pentru spalat vase, pentru ca imi terminam mainile manichiurate cu cele din comert si eram cu un tip pentru care contau mainile foarte tare. Asa ca am sapat ce am sapat si am gasit urmatoarea varianta: 3 litri de apa, 4 linguri de otet, 4 linguri de alcool pur, un strop de detergent pentru vase (pe care mi-l fac eu cu lamai, daca vreti va invat) si optional ulei parfumat. Am prestat amestecul asta si nu va spun cum imi arata pardoseala. Un vis! Ne intoarcem la metodele bunicii. Asa, si Diana, Dana multumesc pentru raspunsurile legate de borcanase. Inventez tot felul de chestii ca s-o hranesc pe fiica-mea si incerc sa fac totul bine, insa am ajuns la concluzia ca putem sta si in cap, prostii tot le vom da. Cred ca singura garantie pe care o avem e ceea ce creste in gradina noastra. A vrut sa dezvolt ideea ca ma simt tare creativa, dar s-a trezit pitix. Ati inteles voi. Va pup pe toate fara exceptie Am uitat sa-i spun Lidiei ca am folosit chestiile alea de nuci pentru spalat haine de mare naturista ce sunt, insa m-a nemultumit mirosul (poate problema era masina de spalat, nu produsul). Eu hainele le spal de mult cu sare groasa, bicarbonat sau otet. Duminica frumoasa in continuare. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andrecluj spune:

Am uitat sa spun apropos de discutia cu buretii, se pun cateva picaturi de otet alb pe ei si se baga la microunde 2 minute, cel putin de 2 ori pe saptamana. Chiara Ada, vita mia , Chiara creste Odiseea plecarii noastre acasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

buna ziua,
cam slaba miscarea pe aici.
andre,pe mine m-ar interesa detergentul tau de vase.mie mi se exfolieaza pielea si daca folosesc sapun de corp solid,dar cand spal vasele nu mai vorbesc.daca poti sa postezi reteta mersi.
lidia cand vezi cum functioneaza nucile de sapun sa ne spui te rog.
eu sunt foarte trista.nu stiu ce am.mi-e dor de ai mei(mama,tata,sora care anul asta face nunta)dar nu indraznesc sa ii spun sotului.
nu i-am mai vazut de 7 luni.de dinainte sa nasc.
dupa ce am nascut s-a intamplat ceva urat si de atunci nu ne mai vorbim.ca sa zic asa pentru a nu mai avea tensiuni in familie a trebuit sa aleg intre sot si parinti si frati.
vreau si eu o vorba buna spusa de mama.vreau sa ma tina tata in brate.vreau sa merg la nunta sora-mii.vreau sa pot plange fara sa ma vada el.si vreau sa nu il supar nici pe el ...
ma scuzati dar sunt in butoi.
Mami de Bebe George-Stefan (15.11.09)

poze geo

Mergi la inceput