Prietene la bine si la greu - 17

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariaandreai spune:

Hello,

Ce se intampla? V-am speriat pe toate cu "labartelile" mele? Promit ca nu mai fac

Haideti ca pregatesc aici pe bancuta niste fistic si un caipiroska receee poate, poate mai apare cineva



Maria si Miruna(11.12.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

Mariaandrea, si eu sunt pe aici, dar la mine in wee' e zmau acasa non stop..si nu mai apuc sa imi fac de cap pe forumache..
Foarte interesante linkurile puse, mai ales cele in engleza.Aveai dreptate cu franceza..io is bata la franceza, deci multam de rezume
Chiar mi-am bagat nasul la linkul cu retete de bebelaci si am dat peste articolul www.foodnews.org/EWG-shoppers-guide-download-final.pdf" target="_blank">asta, in care sunt listele cu legumele/fructele cele mai pline de pesticide si cu cele mai ok in privinta continutului de pesticide.
Dupa cum puteti vedea in listuta, bananele nu sunt in top la cele mai pline de pesticide..inca un mit busted..sa zicem..

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurairina13 spune:

hihi am mai gasit pe site-ul ala in english pus de Mariaandrea inca un subiect foarte interesant, ce papici de bebelaci facute de noi in casa putem sa le congelam si in ce nu, bagati un oki www.wholesomebabyfood.com/baby-food-freezing-chart.htm" target="_blank">aici

Mami de rechinasa Amalia Teodora (03.11.2009)

rechinas in pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

LAURAIRINA am aruncat o privire pe linkul cu fructele/legumele chimizate. Intr-adevar bananele nu sunt pe lista dar referitor la astfel de articole care sunt rodul cercetarilor eu am unele indoieli. Si eu lucrez in cercetare si pot sa iti spun ca de multe ori articolele includ si informatii care nu sunt indeajuns verificate si asta poate crea confuzie. Cred ca de asta s-a ajuns ca in ziua de astazi sa avem mai multe pareri care se bat cap in cap cu privire la anumite subiecte. Si de multe ori interesul comercial primeaza in fata sanatatii consumatorului.
No...acuma mi-am spus si eu parerea. Asta nu inseamna ca nu putem avea incredere in informatiile care se vehiculeaza dar e bine ca ele sa fie verificate si cu alte surse. Oricum s-a creat asa un haos in lumea asta ca pt a avea o informatie concludenta trebuie sa sapi adanc sau mai exista varianta in care sa iti asculti instinctul si sa il urmezi. Te pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

Dragele mele,

Am gasit o chestie care pur si simplu m-a incantat astfel incat va impartasesc si voua. Am descoperit pe net, prin intermediul site-ului Ligiei Pop (de la MONIS am aflat de el) ca exista un inlocuitor natural al detergentului chimic si anume nucile de sapun care sunt fructele unui copac. Ma gandesc ca a spala hainele bebeilor cu ele e chiar minunat. Eu o sa imi comand, sa le testez si o sa va spun si voua cum functioneaza. Pt informatii despre nucile de sapun cititi aici http://www.nucidesapun.ro/
http://ligiapop.com/2010/04/28/nucile-de-sapun-detergent-natural-si-extrem-de-economic/comment-page-1/#comment-1430

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

buna seara,
ma scuzati ca nu am mai intrat,dar sunt in sesiune pana la sfarsitul lunii.apoi o mica pauza.pe urma restantele de semestrul trecut.am avut un examen joi.l-am luat cu 9.azi am dat altul.am luat 7.puteam mai mult,dar nu am reusit sa invat tot.am examene o zi da una ba.
geo nu a avut reactii adverse de la vaccin.
aseara ,in schimb,a vrut sa doarma cu mine.nu a vrut in patut.se trezea si in loc sa suga ma lua in brate si adormea.cum il mutam se trezea.a fost dulce,mamosul meu.
lma pentru sarbatoritii de ieri si pentru cei de zi.
lma si celor cu nume de elena si constantin.
va dau acum de baut ca ieri nu am intrat.
laurici si eu am cumparat tetraximul.la noi nu se mai fabrica si inca cateva luni nu vor avea.eu zic sa il cumperi daca poti.
lumi,mie pediatra mi-a spus ca sucurile se beau in 30 minute.am vazut ca tu le folosesti mai mult timp.dupa juma'de ora se pierd vitaminele si efectele pe care le are asupra organismului sucul.
dymo,calculatorul tau nu poate avea vreun virus sau o problema de genuine?al meu asa facea cand am avut o astfel de problema.
alinush,am fost ieri in carrfour feeria (baneasa).aveau tot felul de fructe exotice si ,in sfarsit cartofi dulci.depinde unde ai fost.eu am gasit si mango,pomello,papaya,avocado,etc.nu am luat decat cartofi si banane pentru copil.
am o eroare la net.revin.

Mami de Bebe George-Stefan (15.11.09)

poze geo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns grigore_tina spune:

lumi,radeam de una singura in fata calculatorului cand am vazut isprava anabellei.
laura marsi de informatie.
sa va dau si eu o veste super.am o prietena de 32 de ani care de vreo 4 ani a renuntat la anticonceptionale si bebele nu a venit.marti a fost la doctor si surpriza.e insarcinata in 6 saptamani cu gemeni.speram sa fie amandoi ok(bebeii).unul nu are ritm cardiac intens.am inteles ca sunt micuti si inca nu se stie sigur daca e doar parerea doctorei sau e fapt concret.sunt in al 9 lea cer de cand am auzit vestea,mai ales ca noi vom nasii pruncii.le va fi greu cu doi dar sunt incantati.
usor si la multi ani sarbatoritilor de azi.

Mami de Bebe George-Stefan (15.11.09)

poze geo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura - andreea spune:

Buna dimineata fetelor, ofer cafea la toata lumea si prajiturele
Nu a mai aparut nimeni de azi-noapte, unde ati disparut?

Noi va uram un wk cat mai placut(cat a mai ramas din el) si ne auzim mai tarzior!


poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Mariaandreai tropaiai in spatele nostru. Te-am auzit, chiar te-am vazut ca vii tare din spate, dar daca nu ai claxonat.... Ma bucur ca ne-ai scris. Multumes de info.

Andre asa de tare imi doresc ca a doua oara sa nu mai fie cu chin. Tu te-ai chinuit si mai tare ca mine. La tine au fost 10 ani, la mine "doar" 6. Ce fain ar fi sa se intample, fara hormoni, fara ecografii transvaginale la 2-3 zile, fara inseminari, fara teste negative, fara BHCG aproape de 0, fara plans, fara sarcini oprite din evolutie.... Vreau sa vina pur si simplu. Stiu ca oricum, peste un an reiau tratamentele si o sa merg pana in panzele albe ca data trecuta.

Mami de Ilinca imi inchipui ca e foarte greu sa vanezi bubulina sa faca pisulica, mai ales ca e greu sa o tii prea mult dezbracata pe vremea asta. Multa bafta!

Lidia ai gasit Rudivax? Daca da, unde? Multumesc de linkul cu nucile de sapun. Ma bate gandul sa incerc si eu. Nu numai pt Pinky dar si pt noi.

Tina, Laura cred ca am pierdut o postare de a Laurei. Cum adica? Medicul de familie nu mai are nici macar Tetraximul? Eu cand am fost pe 10 mai la ea, m-a intrebat daca sa-i faca Tetraximul. I-am zis ca nu, pt ca aveam Pentaximul cu mine. Ralu_Seby Parca se vehicula ca baga Pentaximul la cabinete. Pana acum, dr nu a primit nimic. Planuiam sa ma duc peste o luna jumate cu Act-Hibul numai. DAr acum.... parca as suna-o pe dr sa-mi opresca un Tetraxim in frigider. Daca guvernantii, nu mai dau bani de vaciinuri, ar fi o mare nenorocire. Eu imi permit sa-i cumpar vaccinul, dar poate, nu poate, sigur, sunt parinti care nu-si permit sa mai dea bani si pe vaccin. SA speram ca nu se va intampla asta.

Lumi tare draguta patenia ta cu .... iz de Chanel.

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Am uitat sa intreb. Ce gel pt calmarea durerilor de iesire a dintisorilor, este mai bun? Am citit la voi de Orajel, Dentinox, CAlgel. Vreau sa cumpar sa am in casa un gel pt gingiute. Dar nu stiu de care... In alta ordine de idei, cand incepem cu periuta de dinti? Dar cu pasta de dinti? De la 6 luni? Nu-i prea devreme? Oi gasi oare la Babyexpo vreun gel? Buneintels ca asa vrea un gel, cat mai natural, si fara balarii.

Poze noi cu Pinky de la 5 luni (nascuta in 09.12.09)

Botezul Cezarei - poze

www.youtube.com/watch?v=QuT8Cn9C5jg " target="_blank">Botezul Cezarei - filmulet

Mergi la inceput