Pneumonie streptococica, necesita operatie

Pneumonie streptococica, necesita operatie | Autor: iulia-stefy

Link direct la acest mesaj

Fetita de 2 luni si jumatate a unei prietene a fost diagnosticata cu pneumonie streptococica la Spitalul de Copii din Iasi. E sub tratament de 16 zile. Initial i s-a administrat Cefort. Dupa 3 zile, dupa radiografie, i s-a schimbat tratamentul cu Invanz iar dupa alte 7 zile i s-a adaugat si Targocid si totusi copilul nu raspunde. Maine va face a treia radiografie si daca nu e ok, medicul a sugerat interventie la nivel pulmonar.
Medicul nu a oferit mai multe detalii. Parintii vor sa mai primeasca o a doua parere si solicita informatii privind un chirurg bun in Bucuresti, Targu Mures....
E o urgenta deoarece maine trebuie sa i-a o decizie....
Rog moderatorii sa mute subiectul acolo unde cred ca vom primi un raspuns urgent.
Va multumesc.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

Citat:
citat din mesajul lui iulia-stefy

Fetita de 2 luni si jumatate a unei prietene a fost diagnosticata cu pneumonie streptococica la Spitalul de Copii din Iasi. E sub tratament de 16 zile. Initial i s-a administrat Cefort. Dupa 3 zile, dupa radiografie, i s-a schimbat tratamentul cu Invanz iar dupa alte 7 zile i s-a adaugat si Targocid si totusi copilul nu raspunde. Maine va face a treia radiografie si daca nu e ok, medicul a sugerat interventie la nivel pulmonar.
Medicul nu a oferit mai multe detalii. Parintii vor sa mai primeasca o a doua parere si solicita informatii privind un chirurg bun in Bucuresti, Targu Mures....
E o urgenta deoarece maine trebuie sa i-a o decizie....
Rog moderatorii sa mute subiectul acolo unde cred ca vom primi un raspuns urgent.
Va multumesc.

Lacramioara si Stefania Iulia (05.12.2006)
Bazar pentru SEBI



cred ca e vorba de Miruna de Dastefa. Nu stiu exact un chirurg anume din Bucuresti, dar aici sunt recomandati ca fiind ff profesionisti medicii de la Spitalul de copii Grigore Alexandrescu. Din cate am citit pe aici pe DC spitalul din Iasi nu prea e ok la copii (mai sunt fete carora li s-au administrat diverse tratat, pus dianostice gresit). Poate veni cu ea in Bucuresti, oricum, sa o mai vada cineva inainte de a decide operatia? Mai este la terapie intensiva?

Ma mai interesez

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Iulia da-mi nr dastefei de tel please sau al tau, am nevoie repede de el, sa o pot suna daca aflu ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris.dogarel spune:

uite aici o discutie despre chirurgi pedaitri din Bucuresi. Conf.Dr. Basca de la Gr ALexandrescu pare cel mai apreciat (am mai gasit si alte pareri pozitive despre el).

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mayaione spune:

Lacramioara ti-am lasat si pe mess ditai mesajul, am nevoie urgent de nr dastefei s-o ajut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

chirurg foarte foarte bun dr BRATU NICULINA de la Spit. Budimex. este sefa de pe sectia de chirurgie. o persoana deosebita...

Citat:
citat din mesajul lui cris.dogarel

uite aici o discutie despre chirurgi pedaitri din Bucuresi. Conf.Dr. Basca de la Gr ALexandrescu pare cel mai apreciat (am mai gasit si alte pareri pozitive despre el).

Cris, mami de Ema, my Lucky 13 (13.01.2010), si Ana(2003)
AMR: 3 kile!
poze

povestea noastra



mamica de Rares

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miereamara spune:

Esti sigura ca ai inteles bine, e vorba de o operatie?

Poate ca e vorba doar de o interventie cu ajutorul careia se intra cu un tubulet subtire in plamani si se colecteaza de acolo ca sa vada exact ce fel de infectie este? Este singura modalitate la copii asa de mici sa se faca analiza sputei, dat fiind faptul ca ei nu pot expectora (nu stiu). Se face sub anestezie generala (cel putin asa mi s-a spus aici).

Copilul meu a avut doua pneumonii cu streptococ, una dupa alta, in interval de 5-6 saptamani si s-a pus problema unei astfel de interventii, pt ca si el, ca si fetita mentionata de tine nu a raspuns la tratament si a schimbat 4 tipuri de antibiotic. Intr-un final a raspuns la un tratament injectabil.Ne-am speriat foarte tare pt ca era sub antibiotic de o saptamana si facea febra f mare, 40, plus stare generala f f proasta.
Din pacate problemele respiratorii la noi au ramas si a dezvoltat astm.
Avea 11 luni atunci, acum are 15 luni si in tot timpul acesta tusea nu i-a trecut.

Va dorim multa sanatate.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

De-abia acum am putut intra.
Despre doctori...noi am fost la dr. Basca, ai nr meu de telefon, vorbim, eventual da-mi nr Dastefei pe PM.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lizzy spune:

Citat:
citat din mesajul lui miereamara

Esti sigura ca ai inteles bine, e vorba de o operatie?

Poate ca e vorba doar de o interventie cu ajutorul careia se intra cu un tubulet subtire in plamani si se colecteaza de acolo ca sa vada exact ce fel de infectie este? Este singura modalitate la copii asa de mici sa se faca analiza sputei, dat fiind faptul ca ei nu pot expectora (nu stiu). Se face sub anestezie generala (cel putin asa mi s-a spus aici).

Copilul meu a avut doua pneumonii cu streptococ, una dupa alta, in interval de 5-6 saptamani si s-a pus problema unei astfel de interventii, pt ca si el, ca si fetita mentionata de tine nu a raspuns la tratament si a schimbat 4 tipuri de antibiotic. Intr-un final a raspuns la un tratament injectabil.Ne-am speriat foarte tare pt ca era sub antibiotic de o saptamana si facea febra f mare, 40, plus stare generala f f proasta.
Din pacate problemele respiratorii la noi au ramas si a dezvoltat astm.
Avea 11 luni atunci, acum are 15 luni si in tot timpul acesta tusea nu i-a trecut.

Va dorim multa sanatate.

www.flickr.com/photos/14984866@N07/" target="_blank">Baby Gator

Listen to your children when they're young, and they'll listen to you when they're old.


din pacate medicul cu pricina nu a explicat mai multe (desi personal nu mi se pare ok sa nu explici concret parintelui un aspect atat de important), doar a folosit termenul de interventie chirurgicala. stiu asta pt ca am intrebat-o si eu pe iulia-stefy, daca poate afla mai multe de la mamica fetitei. ce explici tu, ca interventie, pare foarte plauzibil si pt cazul de fata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulia-stefy spune:

Mesaj de la Mihaela (dastefa), dupa radiografia de azi dimineata:

Am facut radiografie si Mirunica e mai bine. Merge in continuare pe tratament, dar am scapat de amenintarea operatiei.

Am vorbit cu Mihaela si era mai optimista acum. M-a rugat sa va transmit multumiri din partea ei ca ati sustinut-o. O va face ea mai mult cand se va intoarce.... Ma bucur din suflet ca a scapat de operatie.

miereamara, nu la asta s-a referit medicul din cate am inteles eu.....

Mergi la inceput