Fulgusori Nov-Dec2009(42)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Schema de diversificare care o recomand eu:
Nota: Eu recomand inceperea diversificarii la 6 luni, dar sunt constienta ca nu sunt multe care vor face efectiv asa, deci am sa acopar mai multe variante:

A.sa zicem ca incepeti la 4 luni jumate
-fulgi de orez facuti cu lm/lp/apa dat in completarea suptului/biberonului cu LINGURITA De obicei masa de la ora 10. Dupa o saptamana puteti daca vreti si se cere sa-i dati si dupa masa de la 1-2. Si o tineti asa pana la 5 luni-5 luni jumate. Se incepe cu 1 lingurita de fulgi plus 30 ml lichid apoi 60 ml si 2 lingurite... No vedeti voi cat papa asa ca si completare si la cat ajungeti sa-i dati efectiv.
La 5 luni/5 luni jumate: se introduce dupa suptul de la 1-2 sau daca deja are cereale atunci se inlocuiesc treptat cerealele cu: cartof dulce/dovleac (ce vreti voi 2-3 zile unul apoi 2-3 zile celalalt) fiert/copt. Se paseaza, se aduce la consistenta cu care e obisnuit de la cereale cu apa/lp/lm. Tot asa o lingurita prima zi, apoi 2, apoi 3. Cand introduceti a doua "leguma" incepeti cu o lingurita doar cu noul aliment urmat de cereale/prima leguma sau puteti incerca sa le dati amestecate.
Urmatoarea saptamana tot asa se introduc dovlecelul, morcovul fierte.
urmatoarea saptamana inlocuiti cerealele de la 10 cu fructe (pe la 5 luni jumate). Fructe de inceput: avocado, para, piersica, banana, mar.
La 6 luni introduceti carnita de pasare in piureul de legume. O lingurita rasa de carne tocata marunt de tot in prima zi si apoi mai puteti creste. Tot in saptamana aia dupa 3 zile de carne introduceti ulei de masline (incepeti cu cateva picaturi).
Apoi toata luna pana la 7 luni va jucati. Mai introduceti fructe si legume neintroduse pana atunci (fructe: prune, caise, nectarine, legume: brocolli, mazare, fasole verde, zuchinni, puteti sa puneti si radacinoase la fiert sau ceapa fara sa le pasati asa sa testati daca ii place ce gust dau mancarii).
Cerealele le mutati la ora 6-7 sau daca nu doriti deja a 3-a masa puteti sa-i puneti fulgi de orez sau cereale fara gluten in piureul de fructe.
La 7 luni merge branzica, iaurtul, simple, cu cereale sau cu fructe+ cereale.
La 8-9 luni oul (galbenus), cereale cu gluten, conopida, spanac, cartof, struguri, kiwi, papaya, mango, carne de vita, miel.
La 9-10 luni paste fara ou, biscuiti fara sare, cirese,pepene verde,pepene galben, ananas
10-12 luni: peste, branzeturi, castravete, rosii, ficat etc.
Spre un an si peste: supe de legume/pui cu paste fara ou, ciorba de legume, carnitza, perisoare, sufleuri, budinci, papanasi etc.

B. Incepeti la 5 luni:
-orez cu lm/lp/apa dupa suptul de la ora 10
La 5 luni si o saptamana puteti daca doriti sa-i dati si dupa suptul de la 1-2
5 luni jumate cartoful dulce, dovleacul si morcovul
-6 luni fara o saptamana: fructe: avocado, banana, piersica, para, mar
-6 luni- carnita si apoi ca mai sus

C. Incepeti la 5 luni jumate:
-orez cu lm/lp/apa dupa suptul de la ora 10 si dupa cateva zile puteti si dupa suptul de la 1-2
-la 6 luni fara o saptamana: cartoful dulce, dovleacul, morcovul
-la 6 luni fructele
6 luni si o saptamana-carnita
Si apoi ca mai sus sau decalat cu 2 saptamani-o luna.

D. Incepeti de la 6 luni:
--orez cu lm/lp/apa dupa suptul de la ora 10 si dupa catev azile puteti si dupa suptul de la 1-2
-6 luni si o saptamana cartoful dulce, dovleacul, morcovul
-6 luni jumate fructele
Undeva in timpul asta puteti strecura carnea sau o mai lasati ptr 6 luni si 3 saptamani.
In continuare ca mai sus usor decalat.


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Buna fetelor,
Nu prea mai am timp si pentru net , am un singur comp si stau impreuna cu cumnata mea care are licenta in vara. Asa ca nu am loc nimau cand e ea la scoala si pitica doarme.
La 12 mergem si noi la vaccin, sa speram ca o sa trecem cu bine, iar luni la eco de sold.
Diana ma intreba de ca am inceput asa de repede diversivicarea: era foarte constipata si iesea doar cu supozitor. Acum iese singura si de 2 ori pe zi.
la toate si la fulgisori care sarbatoresc azi 3,4 sau 5 lunite si un gand bun pentru Alexa.


Zambeste, maine poate va fi mai rau.
Poze noi
Poze botez

Ramona de Maya Paula (17.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mitzi2005 spune:


Despre cereale si in general diversificare, asa am inteles si eu ca toata ideea e sa-l inveti cu lingurita si cu faptul ca el poate refuza daca nu mai vrea.
Eu am tatonat terenul cu pediatra la controlul de 4 luni si mi-a zis ca daca vreau putem incepe la 5 luni, dar cum eu nu vreau, daca toate merg bine, incepem la 6 luni...cum eu am o usoara anemie de cand ma stiu, o sa-i facem pisoiului si analize, dar, cred ca o sa incep cu piure de legume, sa-i pot introduce ulterior carnita, sau cu cereale.. la cereale mai am de studiat (adica ok o sa fie de orez, dar ce firma?)..Eu o sa stau cu el pana la doi ani si nu intentionez sa-l intarc prea repede asa ca o sa incerce "mancarea" dupa laptic, sau intre mese, depinde cum se comporta..
La 5 luni o sa cer de la pediatra o schema de diversificare si daca gasesc ceva interesant va spun.
Si cum eu sunt genul care cumpara intai rotile si apoi masina, voi cu ce va dotati...adica stiti unde gasesc castronele si lingurite bpa free? noi avem scaun chicco pollly (cred ca si diana spunea de el, si imi place ca se poate spala, pe langa faptul ca are mai multe pozitii)
revin ca mai am niste intrebari...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lidia74 spune:

DANKUTZA eu sunt un mare fan al avocado. Dupa ce il cumperi trebuie sa il lasi 2-3 maxim 4 zile la temperatura camerei. Il apesi putin cu degetul sa vezi daca este moale si atunci e numai bun de mancat. Coaja ramane tot verde, nu isi schimba semnificativ culoarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina_boc spune:

Citat:
citat din mesajul lui lylyana.ion

p.s.: sper sa nu mai vad zapada pana in decembrie!!!!!!!!!!!!!

Lili, mami de Alexandru (18.11.2009)



De acord cu tine........

CRIS , Andrei Cristian, 7 dec 2009
http://family.webshots.com/album/576105196nUplYZ
http://picasaweb.google.ro/c.borostean

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dymomo77 spune:

Dankutza merci pt pontul cu graficele de la nestlebaby. De cand caut asa ceva

mami fericit de Dan Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ancutza_Bro spune:

Neatza fetelor

Lavi, Laurairina sunt prin zona, va citesc, sunt la zi, doar ca nu am avut timp sa scriu...tati e plecat, iar Sabina ma vrea doar pt ea...m-a rupt de maini si de spate, vrea doar in brate, nu-i mai place la orizontala deloc si nici in scoica nici in leagan nu prea mai sta...ca sa nu mai spun ca ziua nu mai doarme decat vreo 2 reprize de o jumatate de ora timp in care imi pun si eu ceva sa mananc si mai fac cate ceva prin casa.

sincer, si eu as vrea o sinteza ceva la ce s-a discutat despre diversificare...parca ralu_seby zicea ceva despre asta...pe cuvant ca nu mai stiu cum e bine si cum nu e bine...banane nu pana la 9 luni? pai eu i-am dat sa mozoleasca putin dintr-una si i-a placut gustul asa de tare ca i-am luat o cutie de cereale cu banane de la milupa (nu ii dau acum ci dupa 5 luni dar am luat-o din timp pt ca ma mancau degetele la standul cu papa de bebe)...daca scrie pe ea de la 4 luni inseamna ca se poate da de la 4 luni, nu?

tot ce am inteles pana acum e ca vesticii incep cu cereale si nu cu sucurile de fructe/legume... asa o sa fac si eu

intrebare: daca incep cu cereale si vreau sa o tin asa doar cu cereale vreo luna de ex, e vreo problema daca nu ii bag imediat si altceva? sau e obligatoriu dupa ce am inceput diversificarea sa introduc incet incet (a se citi cateva zile, o saptamana) si celelalte tipuri de papa (sucuri, piureuri, supita, etc)?

pana la urma cand e cel mai indicat de dat suculetul de portocala? dar cel de mar? cu care din cele doua sa incepem?

ma gandeam la un moment dat (fiindca am asa o amestecatura de informatii in cap pe care nu prea am reusit sa le ordonez) sa merg pe mana doctoritei si sa urmez schema data de ea, dar daca era sa o ascult pe ea incepeam cu sucuri de mar, portocala si morcov de la 2 luni jumate asa ca tot singura trebuie sa imi bat capul...sunt asa multe pareri ca in loc sa ma luminez sunt mai indecisa pe zi ce trece.

cateodata ma simt tare prost pt ca mi se pare ca eu nu contribui cu nimic la subiectul asta si astept informatii de la voi mura'n'gura, dar pe cuvant de pionier ca sunt ZERO cand vine vorba de diversificare.

oricum eu va multumesc celor care veniti cu informatii si pareri noi pt ca daca nu ati fi voi nu as mai fi ZERO ci undeva spre minus infinit

vai ce placintoi am facut si ce haotic am scris...ma scuzati...in concluzie : are cineva o schema de diversificare bine stabilita pe care vrea sa o urmeze? pt ca eu sunt la stadiul de copy/paste acum

pup fulgusorimea!

_
ANCA mamica fericita de SABINA IOANA (03.11.2009)
Fulgusorul meu iubit

The virtue of true love is not by finding the perfect person but loving the imperfect person perfectly !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DianaR spune:

Lidia nu-i nici o folozofie la wrap, e o bucata de panza de 4,5-5m/60-80 cm tivita normal pe margini. www.sleepingbaby.net/jan/Baby/index.html" target="_blank">Aici gasesti cum se fac de toate, wrap, slin cu inele, wrap cu inele, pouch.

Smaranditza sacurile sunt primite. Am mai gasit la un magazin de la noi ceva sacuri bunicele facute de o firma romaneasca.. Unul din sacii primiti e TCM.


Diana cu Vlad(16.05.04)(bebelus, copilas)&Timeea (18.05.06) & Teodora (11.11.09)
Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Ca papica ii dau doar mere, mere cu biscuite, mere cu morcov (crud sau fiert) ii dau la a doua masa (in jur de ora 11-12) cu lingurita.
La san sta pe burta mea (asa ca purcelusu) nu stiu daca e bine, dar ii place foarte tare, in plus ragaie singura imediat dupa ce papa si chiar de 2 ori.


Zambeste, maine poate va fi mai rau.
Poze noi
Poze botez

Ramona de Maya Paula (17.11.2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rgagapie spune:

Va las merg sa o imbrac sa mergem la sper sa pot intra ceva mai des.



Zambeste, maine poate va fi mai rau.
Poze noi
Poze botez

Ramona de Maya Paula (17.11.2009)

Mergi la inceput