Pufuleti ianuarie - februarie 2010 (5)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui alexutzzza

Fetele hai sa va zic de Yannis ca nu stu ce sa ma mai fac cu el ca-mi mananca si urechile.
Ieri a dormit destul de mult, a mancat 4 mese, dar zdravene: san plus 130-150 la o masa de LP, dar a dormit multisor, bine , profund.
Azi... deci eu am copil crescut cu completare de lapte praf inca de mic, si chiar si cand era mic mic si numa la san nu se scula never mai devreme de 3 ore. Ei azi ar fi mancat intruna mi-era frica sa nu pocneasca
se trezea la o ora dupa ce termina masa si urla de foame...l-am plimbat cu una cu alta cu o joaca cu o baie cu o plimbare afara cu o suzeta...cu toate eforturile nu am reusit sa trec mai departe de 2 ore intre mese si manca neneeee!!! ce ma fac cu el?? si a avut deja 7 mese azi!! mai are soto una pana se culca ...aici nu e vorba de intrebarea am oare destul lapte? ca ii dau LP...dar de ce asa mult? deodata??? el care aproape 7 saptamani incheiate se trezea la minum 3 sau chiar 6-7 ore aum din 2 in 2? din ora in ora??? i s-a dereglat prograaaamulll...ce sa fac? sa il tin flamand ?? nu-l pot lasa asa sa planga

de Yannis

nu inteleg de ce tii copilul la program? si ce-i ala program? mai nou nu se tine niciun program si se pune copilul la san cand vrea el, adica copilul isi face singur programul, de somn, de mancare, de joaca, etc. copilul meu vrea mancare din ora in ora si nu vad de ce nu i-as da...


NU il tin la program deloc, dar ma gandeam ca e imposibil sa ii fie foame si mi-era frica sa ii dau asa mult ca nu stu daca poate sa digere si asa abia am scapat de constipatia de la LP, de aia incerc sa evit sa ii dau excesiv de mult, mancase 650 ml de lapte praf in 10 ore.... mi se pare f mult ,

de Yannis

alexutzza, nu mi-am dat seama ca il hranesti cu lapte praf, noi nu avem probleme de constipatie, ci dimpotiva cu diareea (ma bucur nespus si e motiv de lauda cand mi se kk copilul pasta :)) si nu ma mai improasca cu cacacelul lui mustar (taica-sau zice ca nu se mai atinge de mustar o vreme)... ce vroiam sa zis e ca nu intotdeauna copilul plange de foame, si cand il doare burtica (are colici) copilul tot san cauta (in cazul vostru biberonul)... si din ce am citit eu nu se recomanda sa-i dai pe saturate daca il hranesti cu lapte praf, dar eu nu sunt cea mai in masura sa dau sfaturi legate de alimentatia cu prafuri, eu sunt o mamica laptoasa fericita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ruxita spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

neata fetelor! aveti un ritm la scris.
larisel fain tare leaganul. eu ink sunt in dubii mai ales ca aud fete pe aici care au deja si nu stau bebei in el.
vin si eu mai tarziu cu raspunsul: pentru ragadele de la sani eu la primul copil m-am dat cu albastru de metil. asa mia recomandat pediatra. si mam vindecat foarte repede. albastru de metil se da in gurita la bebe pt afte deci nu era nici o problema.
citesc vreau sa adu raspunsuri dar pana termin uit la cn voiam sa raspund.

Mihaela mami mandra de baieti Andrei Gabriel(02.05.2005), Petru Catalin (15.01.2010)

albastru dee metil, verde briliant, permanganat de potasiu ... ehe, au fost o data, acum nu se mai gasesc nici sa dai cu tunul, si eu am folosit albastru de metil la primul copil (1995) acum nu mai sunt de gasit in farmacii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana_g spune:

Citat:
citat din mesajul lui Ruxita

Citat:
citat din mesajul lui myky791

neata fetelor! aveti un ritm la scris.
larisel fain tare leaganul. eu ink sunt in dubii mai ales ca aud fete pe aici care au deja si nu stau bebei in el.
vin si eu mai tarziu cu raspunsul: pentru ragadele de la sani eu la primul copil m-am dat cu albastru de metil. asa mia recomandat pediatra. si mam vindecat foarte repede. albastru de metil se da in gurita la bebe pt afte deci nu era nici o problema.
citesc vreau sa adu raspunsuri dar pana termin uit la cn voiam sa raspund.

Mihaela mami mandra de baieti Andrei Gabriel(02.05.2005), Petru Catalin (15.01.2010)

albastru dee metil, verde briliant, permanganat de potasiu ... ehe, au fost o data, acum nu se mai gasesc nici sa dai cu tunul, si eu am folosit albastru de metil la primul copil (1995) acum nu mai sunt de gasit in farmacii.


sa stii ca se mai gasesc totusi, la farmaciile normale, nu la alea gen sensiblu, helpnet...de exemplu, la farmacia academia, undeva pe langa hotel continental, am gasit chiar mercurocrom, ca stiu de la soacra mea ca il folosea cand se mai julea sotul meu cand era mic (acum vreo 30 de ani), iar la farmacia pe care o am in cartier, gasesc albastru de metil, rivanol..etc...ideea e sa cauti.

mama lui STEFAN

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Neatza mamici sexycioase

Aseara am adormit la unu jumate desi coopilul meu dormea de la 22. Pur si simplu nu puteam adormi cand ma gandeam la Carmen, la copilasii ei care au ramas fara mamica, la sotul ei... Ma gandeam ce s-ar face Arthur fara mine

Citesc din urma si revin






Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Citat:
citat din mesajul lui arwen92

buna seara tuturor mamicilor!
noi suntem indragostiti luleasunt cu bb in brate.il doare burtica ca a fost constipat.momentan nu am timp sa intru la calculator.dorm odata cu el9am program de nou-nascut)maine facem o saptamanaFACEM CINSTE!!!
APP...BEBE AL MEU ESTE DARIUS-MIHAIL!
tati este topit dupa noine ajuta enorm...se trezeste si noaptea daca il aude caraind(nu plange mai deloc)si se ocupa de el cat am eu treburi...sper sa prind pe cineva pe messenger pe zi sa trimit si eu o poza 2 ptr album.va rog sa ma iertati ca nu am reusit sa intru,dar am intrat si intr-o mica depresie.noroc tot cu tati care ne este foarte mult alaturi si cum dau de butoi si mma viziteaza lacramioarele la ochisori ,imediat intervine el si ma scoate din ...este mai mult decat un colac de salvare printre valurile mari...mi-a dat Doamne-Doamne o minunatie de copil.frumos,cuminte,destept,sanatos...acum va las ca mi se sting felinarere...bb imi doarme in brate acum,il bag in patut la el ca toate noptiile a dormit langa noi

si app:BEBE MEU SE INCADREAZA IN CEL MAI PUFOS PUFULET

SUNTEM EFECTIV TOPITI DUPA EL

arwen9240s cu Darius-Matei(mai negociem)
Doamne ajuta sa avem bebei sanatosi!!!

prelungiri???inseamna ca intalnirea este de 8martie?
hmmm...cand vrei sa vi?noi te asteptam




Felicitari Arwen si sa ramaneti mereu indragostiti toti trei






Mami de bebe Arthur, "printul zapezii" -07 ian 2010

pozele mele


"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Bag repede eu un capitol nou.

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miremia spune:

Capitol nou aici

Mirela fericita de Mara Ioana

Mergi la inceput