Un pisoi iubit de Doamne-Doamne

Un pisoi iubit de Doamne-Doamne | Autor: al3csa

Link direct la acest mesaj

In sfarsit mi-am facut curaj sa scriu povestea nostra. Nu am o mare calitate de narator deci nu stiu ce va iesi. O sa incerc sa scriu povestea pt a ajuta alte fete la inceput care au facut aceeasi greseala ca si a mea .. din nestiinta sau sa stie sa atentioneze doctorul atunci cand li se pare ceva suspect ..
Buuun sa incepem … Cu inceputul .. :D

Totul a inceput intr-o zi de mai .. pe 4 mai exact cand eu si sotul meu ne-am inatalnit pentru prima data dupa luuungile discutii de care le-am avut pe net 2 luni .. A fost .. nici nu stiu cum sa spun .. un sentiment pe care nu l-am mai intalnit niciodata in viata mea .. O dragoste extraordinata care ne-a cuprins pe amandoi .. ceva unic .. Dupa 4 zile in care nu cred ca am dormit mai mult de 10 ore adunat amandoi in care nu am mancat decat niste amarate de stixuri .. ne-am mutat impreuna .. Era pentru prima data cand imparteam casa, camera, patul cu cineva. Nu m-am gandit nici o secunda la ce va urma, ne ne-am facut planuri .. nu am vorbit nici o clipa de un viitor al nostrum impreuna. A curs de la sine tot !! Eu trecusem printr-o relatie de 7 ani el printr-una de 2 ..
Pe data de 24 mai mi s-a pus pat ape un test de sarcina .. inconstient simteam ca exista acolo ceva .. nu pot sa-mi explic .. pur si simplu eu sustineam ca sunt gravida .. nu ma fusesem niciodata pana atunci .. Buun .. Bineinteles ca eu nu am avut curaj sa cumpar testul .. L-am trimis pe el s-a dus l-a cumparat .. am ajuns acasa .. :d Ajungem acasa LINISTE .. Aveam emotii .. niciunul numai spunea nimic .. Doameee imi aduc aminte ca si cand ar fi ieri .. M-am dus la baie .. Am facut pipi .. si acum astept .. Nu cred ca au trecut 5 sec apare prima liniuta cea care nu apare in mod normal .. Cea care iti spune ca “e cu ochisori” asa cum ne laudat aici pe forum .. Mi s-au imuiat picioare .. Parca si acum traiesc acele emotii .. unice .. Am venit in dormitor cu testul in ambele maini parca imi era frica sa nu il scap … Tremurand I l-am arat .. Au inceput sa apara lacrimi in coltul ochilor . ne priveam si parca cineva ne invarteam .. asa ne simteam .. Ce sa mai a fost superb momentul .. 2 zile am tacut nu a stiut nimeni din familie, ne era frica de reactiile lor .. si am avut dreptate .. Ooof ce dezamagiti eram .. toata lumea ne spunea ca suntem nebuni ca suntem prea tineri .. Eu 21 el 19 .. ca mai avem timp .. Noi NU si NU .. Noi vrem copilul si gata e al nostru, Au fost si prieteni care tot la fel ne-au spus .. Ce sa mai .. Ne-am luptat cu toata lumea dar am INVINS :X:X Si totul a revenit la normal .. Am facut cununia pe 12 septembrie .. Iar pe 16 septembrie cu o zi inainte de ziua mea a venit momentul in care ni s-a sus ca vom avea cu carucior albastru .. El a fost in culmea fericirii .. Un baiat .. ce isi mai putea dori de la viata .. Era ca un copil mic care se bucura de jucaria cea noua .. dadea telefoane peste telefoane .. se lauda la oricine ii iesea in cale .. Am avut o sarcina fara probleme .. fff frumoasa asa sarcina sa tot ai .. nu am varsat decat de vreo 2-3 ori parca .. nu am avut ameteli nimic .. am facut analize peste analize .. totul ok .. mai putin o infectie urinara care nu m-a lasat in pace deloc pe toata durata sarcinii .. dar nu era o problema majora .. cel putin acum cand stiu ce urma sa vina .. Buun .. Am facut ecografii in fiecare luna .. totul ok .. doar ca bebitza era mereu cu 2 sapt in urma .. dar tot asa .. nu era o problema .. toata lumea ne-a asigurat ca e in regula .. ca poate perioada de ovulatie a fost mai tarziu .. ok si asta .. Am fost la munca pana la 8 luni .. nu am avut nici o durere .. nimic .. Din luna a 8 am inceput sa ma umflu .. rau .. am fost la doctor .. i-am spus .. el a spus nu-I nici o problema e normal .. stai linistita .. Am stat! .. I-am spus am teniunea mare .. (eu inainte de sarcina am avut-o mereu 9.5 acum in crescuse la 12.7) El a spus ca am tensiunea ff buna ca asa e normal sa o am .. Am stat iar linistita … Doamneee daca stiam eu la ce riscuri ma supun … Ooof !!! A trecut Craciunul .. Revelionul .. Abia ma mai miscam de umflata ce eram ..
Am intrat in ianuarie tot 2 in 1 .. Presimteam ca nasc in luna aiai desi aveam termen pe 4 februarie care ulterior mi se modificase la 16 februarie la ultima eco .. Pe 16 ianuarie am fost la control .. Rezultatul : Col lung inchis .. Toate bune .. Mi-a spus : “Pe 26 vi pregatita de nastere. Cum vrei sa nasty? Normal sau cezariana?”(Parca si acum il aud) Am spus normal. Ok (Dupa ce am iesim am aflat ca el pleca din bucuresti pe 28 si de aceea vroia sa nasc eu pe 26)… Am plecat acasa plina de emotii .. Vineeeee bebeeeee mult asteptat .. Habar nu aveam ce o sa se intample .. Pe 21 spre 22 am avut niste contractii ceva mai dureroase decat de obicei dar nu le-am bagat in seama .. pe 22 ziua la fel .. Nu mi-a pasat eu pe 23 trebuia sa ma duc la bunici sa mananc saramura .. nu puteam sa lipsesc imi era asa de poftaaaa .. Seara pe 22 au inceput si mai tare déjà le cronometram .. din 7 in 7 min .. din 15 in 15 min .. pe la 6 dimineata (pe 23) au inceput sa doara si mai tare .. si déjà se regulasera .. din 5 in 5 .. la 7 jumate am inceput sa sunam prieteni rude .. etc .. la 8 mi s-a dus dopul .. la 9 eram la spital … Numai aveam emotii stiam ca o sa-l am pe bebitza curand .. M-am dus la camera de garda dupa ce am sunat doctorul si mi-a spus ca nu este in bucuresti (vechea poveste) .. Am dat la camera de garda de un doctor extraodrinar .. Daca nu era el nu stiu ce se intampla cu noi .. M-a trimis sus la sala de travaliu .. a venit m-a controlat aveam déjà dilatatie 3 .. eram pe drumul cel bun .. ma durea raaau .. dar eram ok .. ma plimbam .. ma duceam la mama mereu sa vb cu ea imi facea bine .. Peste inca o ora a venit iar aveam dilatatie 4 .. Iar am luat-o din loc … nu puteam sa stau pe patul ala imi venea sa urlu si preferam sa ma plimb… Peste o ora iar .. dilatalie 6 .. mi-a rupt membranele .. apa nu mi s-a rupt .. Mi-a pus perfuzia .. Inebuneam ca nu ma mai puteam plimba .. Dupa vreo jumatate de ora a venit si mi-a facut o injective in fund .. 3 minute … o contractie .. si NEGRU !! .. Rezultatul ECLAMPSIE !!! M-am trezit seara tarziu cand am aflat ca mi-au facut cezariana si atat .. Abia a doau zi dimineata am aflat tot ..
Dupa ce mi-au facut injectia aceea in fund mi-a crescut teniunea .. la 18 .. si mi-am pierdut cunostiinta .. La 17:55 am nascut un pisoi de 1.200 gr care nu a mai crescut la mine in burtica de la 27 de saptamani din cauza hipertensiunii mele .. Puteam sa ne ducem la Doamne-Doamne amandoi .. A fost groznic pt amandoi .. Si eu si pisoiul .. Ne-a iubit tare mult !! Am avut mare noroc …
Pisoiul am avut mare noroc ca s-a nascut la termen .. Nu a stat cu furtunase decat 2 zile .. Plamanii au fost dezvoltati normal .. Nu a avut decat infectia mea urinara .. care s-a tratat .. A stat 1 luna si o sapt la incubator .. cea mai lunga luna din viata mea .. si cea mai urataaa .. A luat intr-o luna 500 de gr .. A inceput sa pape de la 1 ml de laptic iar acum a ajuns la 50 (la 1.800) .. Am zis ca o sa ne manance urechile la 4 kg .. Este perfect sanatos si intr-o saptamana il luam acasa ..

Deci feletor gravid sau in devenire .. Aveti grija .. Verificati-va tensiunea .. Puneti-va un semn de intrebare daca va umflati dintr-o data .. Intrebati mai multi doctori nu stati ca mine .. Este o complicatie f grava de la care pot muri si mama si bebitzu .. Nu spuneti ca doctoral meu .. “Lasa ca nu e o problema daca te umfli e normal iar teniunea e normal” O fi normal pt cineva care asa a avut-o din totdeauna dar nu pt cineva care inainte a avut 9.5 …
Mi-am deschis sufletul in fata voastra acum .. cum nu am mai facut-o cu nimeni .. Am trait aceleasi emotii si la sfarsit am plans .. Nu mi-e usor sa povestesc ce e in sufletul mei acum cand ar trebui sa fie pisoiul meu aici cu mine si sa-mi faca noptile albe .. Sper ca am scris povestea mea cu folos .. Sper ca proaspetele gravidute sa invete din greselile mele ..
Va pup pe toateeee !!!!!


Mami de Yannis Andrei ( UN ADEVARAT LUPTATOR)

23.01.2010 / ora 17:55


DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!

Poze

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns x_ggg spune:

Iubita, sa va dea Domnul sanatate si putere, aveti un bebelush perfect, numai bun de iubit.
Te pup si sper sa ne mai pui pozici cu micutul tau, un barbatel in devenire.Am salvat linkul de la albumul tau.
Cand il vei tine in brate sa ii spui usor la ureche cat e de iubit...va tine minte asta toata viata!

--------------------------------------------
Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui x_ggg

Iubita, sa va dea Domnul sanatate si putere, aveti un bebelush perfect, numai bun de iubit.
Te pup si sper sa ne mai pui pozici cu micutul tau, un barbatel in devenire.Am salvat linkul de la albumul tau.
Cand il vei tine in brate sa ii spui usor la ureche cat e de iubit...va tine minte asta toata viata!

--------------------------------------------
Am scos capul in lume!!
Mamica mandra de Rares-Costin : 4 oct 2009
Poze RARES
Povestea nasterii


Ms mult pt cuvintele tale Si am mai ous si pozici cu prima masa data de mami in brate

Mami de Yannis Andrei ( UN ADEVARAT LUPTATOR)

23.01.2010 / ora 17:55


DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!

Poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149388
(povestea nasterii pisoiului)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamaluiRalph spune:

Al3csa Dar tu nu ai gresit cu nimic ca nu aveai de unde sa sti este normal ca o graviduta sa ii creasca tensiunea mai ales in ultima perioada a graviditati.
Iti doresc multa putere si sa il faceti mare pe bebe.
Eu am doi baieti cel mare este nascut pe 06.020.2008 si a suferit o operatie la oluna si doua zile mai percis de ziua mameidin fericire sa terminat cu binesi acum este mare sanatos si neascultator
Al doilea bebe al meu sa nascut pe 16.02-2010 si acum sunt in spital cu el pentru ca se opreste din respirat nu se stie ce are se presupune ca ar fi tuse convulsiva contactata probabil aici in aceelasi spital unde l-am nascut. aici nasc foarte multe acasa si eu puteam sa nasc acasa dar am zis sa fiu in spital daca ceva nu merge bine sunt aproape, a avut 3975g la nastere.
Bebele tau este un supravietuitor si puternic ca cei mici au o putere de neimaginat chear daca par asa fragili.
Si eu imi fac reprosuri si ma consider ca sunt vinovata ca trece bebe al meu prin ce trece acum.
Iti doresc mult noroc si sanatate la toti trei.
P.S frumoasa poveste de dragoste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cris_mario spune:

al3csa felicitari ptr taria de care ati dat dovada tu si tati...bb e un luptator...

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui cris_mario

al3csa felicitari ptr taria de care ati dat dovada tu si tati...bb e un luptator...

Andreea Alexandra Elena 02.02.2010+Mario Andrei 16.08.2005+Andrei Daniel 09.09.2000
www.flickr.com/photos/43981940@N03/" target="_blank">poze
o printesa grabita...







de Yannis Andrei ( UN ADEVARAT LUPTATOR)23.01.2010 / ora 17:55


DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!

Poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149388
(povestea nasterii pisoiului)




O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura_dimitris spune:


Felicitari !!! Sa-ti traiasca minunea Yannis ( imi place la nebunie numele !!! ) sa-i dea Dumnezeu sanatate si sa nu mai trceti niciopdata prin ce ati trecut!


Laura - mandra mami de Dimitrakis - 25.04.2003
si Eleni - 05.02.2008
www.flickr.com/photos/21462816@N06/" target="_blank">poze

povestea nasterii lui eleni

iarna2009-2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bobocel_07 spune:

Ma bucur ca totul s-a terminat cu bine,sa va traiasca puiul si sa va aduca numai bucurii.

alexia_07

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Va multumesc din suflet pentru urari

de Yannis Andrei ( UN ADEVARAT LUPTATOR)23.01.2010 / ora 17:55


DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!

Poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149388
(povestea nasterii pisoiului)




O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myky791 spune:

acum am citit si eu povestea ta. intr-adevar este un lupatator! sa va aduca numai bucurii si sa fiti sanatosi!

Mihaela mami mandra de baieti Andrei Gabriel(02.05.2005), Petru Catalin (15.01.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns al3csa spune:

Citat:
citat din mesajul lui myky791

acum am citit si eu povestea ta. intr-adevar este un lupatator! sa va aduca numai bucurii si sa fiti sanatosi!

Mihaela mami mandra de baieti Andrei Gabriel(02.05.2005), Petru Catalin (15.01.2010)



Sarumana

de Yannis Andrei ( UN ADEVARAT LUPTATOR)23.01.2010 / ora 17:55


DOAMNE DA-NE PUTERE SI SANATATE !!!

Poze
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=149388
(povestea nasterii pisoiului)




O definitie data mamei pe care am auzit-o candva, este "Cineva care spera pentru tine"
-Din "Cartea prieteniei, a lui Francis Gay"

Mergi la inceput