Viitoare mamici de septembrie - octombrie 2010 (7)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ariciu80 spune:

Buna fetele

Desi e tarziu si cred ca nu e nimeni, arunc si eu o intrebare in eter... de fapt doua.

1. Am fost azi la dr si mi-a dat de facut analizala. In afara de cele curente si gratuite mi-a mai dat: Hbr, HCV, Toxoplasma IgG si IgM, CMV IgG si IgM. Aveti idee cat costa astea si unde le pot face astfel incat sa am mari sanse ca rezultatul sa fie cel corect?

2. Vreau sa ma vopsesc. De fapt sa ma fac suvite blonde. Am casca de latex din aia cu gaurele si scot suvitele prin ele cu croseta. Cand aplic vopseaua nu intra deloc in contact cu pielea capului. Totusi, mi-e putin teama. Voi ce parere aveti? Sa ma vopsesc sau nu?

Dorinutza si Marcella fiti tari! E greu, stiu, dar... o sa rasara soarele si pentru voi. Si asta foarte curand. Noi o sa fim inca pe aici cand voi o sa ne anuntati de bine...

Fetele nou-venite sa aveti sarcini usoare si la termen!

Va pe toate

Ariciu in 6+ si mamica de de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza_10 spune:

Ariciule, la prima intrebare nu stiu sa iti raspund! Cat despre vopsit... Am intrebat si eu dr. (80% din radacini parului meu sunt albe) si mi-a spus ca e de preferat sa nu ma vopsesc in primul trimestru. Repet: de preferat! Explicatia: chimicalele continute de vopsea pot patrunde prin pielea capului si nu exista teste care sa demonstreze in mod clar ca asta nu afecteaza bebelushul. Pe de alta parte, cand am intrebat si eu fetele pe forum, unele mi-au spus ca s-au vopsit chiar si in primul trimestru si nu s-a intamplat nimic... Tu spui ca, utilizand casca respectiva, vopseaua nu poate intra in contact cu pielea! Asta e un lucru bun, insa decizia finala iti apartine!

Eu de abia astept sa treaca cele 3/4 saptamani cate au mai ramas pana cand implinesc 3 luni ca sa ma vopsesc. Nu am fost niciodata atat de alba ... problema e ca imi creste si f repede! Dar merita bebele meu orice efort din partea mea! Nu regret nicio secunda!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariciu80 spune:

Uf, Buburuza, nu ma asteptam sa mai gasesc pe cineva la ora asta.

Nu stiu ce sa fac. Ma gandesc ca nu intra in piele, dar mi-e frica de vaporii degajati. Eu tot d-aia vreau sa ma vopsesc. Am fffff par alb. Daca ma fac suvite, nu se observa chiar asa de tare.

Ariciu in 6+ si mamica de de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariciu80 spune:

Fug la nani. Noapte buna. Cred ca o sa revin duminica.

Ariciu in 6+ si mamica de de 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Buburuza_10 spune:

@ Ariciu: Mmmmm... De vapori nu mi-ar fi frica daca incaperea ar fi bine ventilata! Dar ce ne-am face daca am fi coafeze? La prima sarcina ce ai facut? Te-ai vopsit sau nu?

PS: sunt inca treaza pt ca am dormit multtttt dupa amiaza!

10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya71 spune:

Dorinutza, ai un PM.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maya71 spune:

Noapte buna burtici dragutze!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihutza11 spune:

Marcella imi pare tare rau! e greu, dar trebuie sa investighezi ce s-a intamplat!

Luana sper sa fie bine!
Luminita, Lora, Donna79 bine ati venit! sarcini usoare sa aveti si bebici sanatosi!
Didadi incearca sa nu mai gandesti asa!

Dorinutza imi pare rau! offf...

Crina felicitari!
Laly ma bucur ca te-ai linistit!

cu vopsitul nu stiu.. dar stiu ca in primul trim e cel mai bine de evitat, tocmai pt acum se formeaza embrionul.. e bine ca eu nu am treaba cu vopsitul..

si vreau sa va scriu o rugaciune pt copilul din pantec:

Rugaciune pt pruncul ce se afla in pantecele mamei

Tu, Cel ce ai zis oamenilor: "crestesti si va inmultiti si stapaniti pamantul", binecuvantand nasterea de prunci, arata mila Ta acestui prunc ce se afla in pantecele maicii sale, si ajuta-l sa se nasca la vremea de Tine randuita. Da-i lui Doamne, crestere fireasca si putere.
Parinte Ceresc, Care porti de grija pasarilor cerului si infrumusetezi crinii tarinii, poarta de grija si acestui copil care n-a vazut inca lumina soarelui. Tu ai purtat de grija Preacuratei Fecioare care a purtat in pantecele ei pe Dumnezeiescul Prunc. Nu ne parasi acum nici pe noi, robii Tai, ci ocroteste-l cu harul Tau pe pruncul acesta al nostru si binecuvanteaza nasterea lui dupa multimea milostivirii Tale.
Iar mai apoi, luminandu-l cu sfantul Botez, sa il faci pe el madular ales al Sfintei Take Biserici, ca sa Te laude si sa te binecuvanteze in toata viata lui si in vecii vecilor. Amin.


daca vreti o putem pune si pe prima pagina..
eu cand eram cu Andra o ziceam in fiecare zi.. acum din pacate mai mereu uit..


si 9+

Mica dansatoare
www.onetruemedia.com/shared?p=88ed9962aab40888261d95&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Primul anisor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

lora, eu la razvan aveam dpn 31 oct si am nascut pe 1 nov.
donna, bine ai venit.la fel sunt si eu cu emotiile.sa ne rugam ca totul o sa fie bine.
eu m-am vopsit cu vopsea fara amoniac.am intrebat o prietena care e coafeza si care are 2 copii si mi-a zis sa ma fac cu asta.sper sa nu fie vreo problema.
nike, nu te lasam sa pleci.
eu am dormit bine, dupa ce m-am "golit"dand afara.dimineata m-am trezit cu oarece greata dar sper sa treaca.
am fost si eu la MC si am zis ca mor, am mancat ca vaca cu o pofta un big mac ceea ce nu faceam in viata mea asa ceva, nu puteam sa-l mananc.eee, acum, am putut si dupa aia...vai mama mea...credeam ca mor cat de umflata eram.nu mai puteam merge.deocamdata zic pas la MC si KFC.
si eu abia astept sa vad ce e.la razvan am aflat cand ma nascut.9 luni am asteptat sa vad ce e.nu stiu cum am rezistat.dar atunci nu era 3d sau 4d si el statea cu spatele la fiecare eco.
acum sper sa aflu la urmatorul eco macar.oare am sanse pe la 14 s sa aflu ce e?

adriana&razvan-mihai 01.11.2004
varsta lui razvan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daria.diana spune:

Buna dimineata burtici!!!

Dorinutza si Marcela, imi pare foarte rau de ce s-a intamplat .

Ariciu, in legatura cu analizele Hbr, HCV, Toxoplasma IgG si IgM, CMV IgG si IgM eu am platit 130 RON la un laorator de analize de la noi din oras.
Despre vopsitul parului aici si eu sunt in mare dilema. Sunt vopsita blonda si vestea ca sunt gravida m-a prins nevopsita asa ca acum arat ceva in genul un sfert de par saten si restul blond. Dar am zis ca nu risc sa ma vopsesc. Lasa ca suntem frumoase si asa
decat sa se intample ceva cu bebe. Eu am zis ca poate o sa ma vopsesc in patru luni.
Bun venit noilor mamici si sarcini cat mai usoare va doresc
Va las, va pe toate astazi am program administrativ ; CURATENIE!!!!!!!!!!!!!!!


Ma ajutati si pemine sa-mi spuneti de unde introduc semnatura ca habar nu am.

Mergi la inceput