***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007(113)***

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

chiquitita, merci. "Chestia" aia atasata la bidonul de apa plata se gaseste la hypermarketuri, parca din Cora sa zic ca l-am luat, dar socrii mei au luat din piata Rahova acum ceva vreme.
alynta27, ma bucur mult ca ai remarcat borcanele mele, sunt tare mandra de ele ! Le-am pictat cu vopseluri ramase de la camerele copiilor, oricum trebuie sa am grija sa nu le frec cu peria caci se pot lua. In mod normal trebuiau folosite culori speciale pt sticla si apoi arse. {An@, apropo, setul de culori cumparat cu tine de la Casa Retro era vechi, asa ca le-am aruncat. Mi-a parut rau oricum caci aveam planuri cu ele; erau speciale pt sticla.}
M-am simtit asa de bine cand am facut omul de zapada! Imi doream unul mare caci din copilarie nu mai facusem unul asa. Ne-am bucurat vreo 3 zile de el caci pe urma am plecat la parinti si dupa Anul Nou ramasese doar un pumn de zapada din el. Ma bucur ca-ti place movul casei; initial nu am fost f incantata, dar acum m-am obisnuit si chiar pot sa spun ca-mi place. Ii da personalitate si e unica in zona.
Pe platoul cu ridichi erau gogonele murate umplute cu fasole batuta si deocrate cu rondele de ceapa. Platourile le-am ornat eu, dar am fost cam trista ca s-au mancat doar 50%. La gust au fost toate bune, insa musafirii mei nu sunt asa mancaciosi ca noi.

Checul aperitiv e cel de la Mihamora:

4 oua
3 linguri ulei de masline
100 g faina
1 lingurita praf de copt
putina sare

250 g bacon ( eu am pus 150 g sunca si 100 g salam )
100 g masline negre
1/2 ardei rosu ( eu am pus 1/2 ardei rosu, 1/2 ardei verde)
60 g cascaval ras

Sunca, salamul, ardeii si maslinele le-am taiat bucatele.
Se mixeaza bine ouale pana devin o compozitie spumoasa. Se toarna usor uleiul mixand in continuare. Se adauga faina cernuta impreuna cu praful de copt. Se adauga apoi restul ingrendientelor amestecand usor.
Se toarna totul intr-o tava de chec ( a mea a fost cam mare si de aceea nu a iesit asa inalt) si se coace aproximativ 45 de minute.

Va recomand si snitele la cuptor - sunt mai dietetice. Carnea e tavalita in faina, ou, pesmet. Intr-o tava de cuptor tapetata cu hartie de copt se aseaza snitelele, se stropesc cu 2 linguri ulei de masline si se dau la cuptor la cca 200 grade pana sunt rumenite, la cca jumatatea intervalului se intorc se mai stropesc cu o lingurita de ulei masline.


Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Buna fetele!
Multumesc mult pt aprecierile la adresa piticului meu.Cat despre cantecel,vad ca fiecare capsunel il adapteaza dupa placul lui.La cata imaginatie au,nici nu se putea altfel.
Cum mai spuneam,al meu e pasionat pe muzica.La noi tv-ul este fol pt asta sau desene,dar desenele doar dimineata.Si ca un cunoscator adevarat,trebuie sa recunoasca la un moment dat artistii.Si ma tot intreaba cine canta,cine e si intr-o zi imi spune:"uite mami,e andreea banica".Am ramas uimita ca a tinut minte numele,dar la varsta asta ne uimesc in fiecare zi cu cate ceva.
Acum doarme...fara pampers si sunt tare curioasa sa vad daca a facut ceva in pat sau nu,ca l-am pus p olita inainte.
KID-imi imaginez ce sperietura ai tras.Cumnata mea a patit-o cu fetita mai mica.Are 3 ani si se juca cu sora-sa.A luat un elastic de la o jucarie,dar f mic si l-a bagat in nas.Au dus-o repede la spital,dar pana au ajuns nu mai era...probabil il inghitise.La varsta asta au tot felul de idei.Al meu n-are treaba cu asa ceva,de obicei imi da piesele mici pe care le mai gaseste prin cosul cu jucarii.Si cum fac si razie foarte des,ii arunc o gramada care sunt stricate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Liv.....................multumesc frumos! Am notat reteta! Fain pontul cu snitele la cuptor, ca ma cam lupta cu kg in plius! Ingenioasa ideia cu gogonele murate cu iahnie de fasole!

Buna dimineata!
Noi am fost la Mall, dupa ceva peripetii! Nu se deschidea masina, inghetasera incuietorile! Noroc ca avea Bogdan diverse spray-ri specifice!
Le-a placut mult piticilor! Am stat o ora, dar indeajuns/1 Daca era mai mult se plictiseau!

Alina-Mirela cu DAVID (27.06.2007) si MATEI (15.05.2009)

POZE

www.totsites.com/tot/davidipate" target="_blank">pagina lui David
Cum a aparut Printul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Vaaai, da' ce "mult" scrieti...nu mai prididesc cu cititul.
Pe unde umblati, duamnelor??

Intrebare: ce fac cu niste galbenusuri? o idee de reteta?? (dupa-amiaza vreau sa fac cu Ana niste fursecuri cu stafide si vad ca se folosesc doar albusurile)...desi la ce "trafic" e la noi aici, cred ca o sa scoata pui galbenusurile mele pana imi raspunde cineva .

Liviana, ff frumoase pozele: mi-a placut si casa impodobita, si voi in zapada, si mancarea (am notat si idei, retete..snitelele in cuptor ies la fel de bune ca si cele prajite? adica se patrund bine? o sa incerc si eu, ca Ana mananca uneori snitel si ar fi bine sa-i placa si la cuptor, care e mai sanatos).

Pepsi, am vazut si flacaii tai...tare mult s-a schimbat David si semana bine cu tine. Wow, cat l-ai alaptat! bravo!

Ana mea va fi o sustinatoare a alaptatului...v-am mai povestit io ca isi "alapteaza" toate papusile (o auzim frecvent prin casa: "Pange asta micu', ma duc sa-i dau tzatzica"). Mai zilele trecute zicea ca intr-o tzatzica are lapte si intr-una are apa .

Nu mai stiu ce si cu ivroiam sa-i zic vreo doua (vorbe)...asa ca ma duc la ale mele...dar astept retete sa vad ce fac cu galbenusurile alea.



mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

An@, ceva maioneza dintr-unu si faci o ciorba cu legume, si bagi un galbenus cu smintina si a la grec... si restul sa mai dea altcineva solutii..


Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Al_Ma spune:

An: omleta cu branza, marar si un pic de sunca de curcan/friganele (paine data prin ou)/masca de fata sau de maini cu miere si ulei de masline etc. Depinde cate o sa ai



Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CarlaV spune:

Liviana, salivez la pozele cu platourile tale . Daca aveam oua in casa ma bagam repede la un chec aperitiv. Ti-am admirat si talentul de a decora mancarea, foarte apetisant arata, si borcanele pictate. Si cum sa se manance doar jumatate? Of, of...
An@, nu am idei dar iau notite .

Si noi ne luptam cu mucegaiul intr-un colt din dormitor, am dat cu solutie si apoi cu vopsea lavabila antimucegai si a tinut doar din primavara pana acum.

Carla, mama Larisei din 15/06/09 si mama www.sabina.geneza.ro" target="_blank">Sabinei din 07/07/07


-----------------------------------
Sarbatori de iarna 2009
"Yesterday is history. Tomorrow is a mistery. Today is a gift. That's why it's called Present"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Al_Ma, ai fost mortala cu masca, dar e o idee super ..drept urmare am oprit un galbenus pt asta , restul le-am pus la macaroane cu branza la cuptor (ar fi trebuit sa am 8 galbenusuri, dar am facut reteta la jumate asa ca am scapat repede cu ele ).

Pastrez si celelalte idei pt data viitoare, ca, desi nu sunt multumita de ce a iesit (s-au latit fursecurile in tava si nu stiu de ce), Ana a fost ff incantata de proces (ea a fost responsabila cu pus faina si zaharul in castron in timp ce eu mixam si cu ornatul cu stafide). De mancat nu a mancat inca, ca mai intai mancam macaroanele .

Ioana, multumesc si tie pt idei (le notez), dar azi nu le puteam folosi ca ciorba am facut de peste si maioneza nu aveam la ce-o folosi.

mami de Ana (22 mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihamora spune:

Buna dimineata!

Liviana am vazut toate pozele, frumosi baieti ai, mi-a placut cum ati ornat casuta pentru sarbatori, mi-a placut si omul de zapada, am facut si eu unul in miniatura, nu mai stiu daca l-ati vazut. Ce frumos ai pregatit masa pt. Sf. IOn, esti talentata.
Am facut si eu ieri snitele la cuptor si mi-au placut, mai facusem o data, ceva mai demult, nororc ca mi-ai reamintit

Ana - eu nu stiu ce sa iti zic cu galbenusurile, oricum e mult prea tarziu, cred ca sunt mancate demult. Si Domi alapteaza plusurile, cand ma vede pe mine cu bebe.

Domi cand se supara pe mine zice ca vrea alta mama alba, eu sunt mama rosie si cand vede vre-o blonda pe strada zice ca e mama alba, "uite tati mama alba" asa ca... s-ar putea sa fiu inlocuita intr-o zi
Cand se supara pe taica-su zice ca vrea alt tata,"pe care tata il vrei?,intreb" si el zice "mai multi!"
Ca sa se spele pe dinti trebuie intrebat "ce culoare vrei sa iti fac dintii?" in fiecare zi e alta culoare...

Avem poze noi aici

Michelle cu Tudor Mateo 18.11.2009 si MARIO DOMINIC 15.05.2007

POZE



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Liv, ce aranjamente faine faci! Chiar, cum au mincat numai jumatate?
Omul de zapada, f fain, nu am mai vazut modelul ala!

Mihamora seamana cel mic cu Domi? Mie nu mi se pare! Cred ca maninca f bine! Imi place poza aia, la party, in care il tii in brate pe Tudor, tare relaxata pari, il ti cu o asa naturalete in brate!

Patrick are polipi buni de operat. Acum il tratam cu picaturi, sa ii usureze putin respiratia(si ajuta)... sa aminam cit putem operatia... adica macar dupa 3 ani. Eu am avut operatia asta pe la 8-9 ani... e usoara, o tin minte, cred ca a fost anestezie locala, dar tot am emotii pentru P.

O discutie cu P, suparat pe mine:
- Suna-l pe tati sa vina acasa!
- Tati e la servici, face bani sa mergem in concediu cu avionu, la mare!
- In apa mica, mami! (inca nu a uitat ca nu ii place marea)
In continuare suparat:
- Suna-l pe tati!
- Si daca nu mai sta la servici, noi cu ce mergem in concediu?
- Cu masina!

(nu vb asa corect, dar nu ati fi inteles nimic daca scriam cum aud eu)


O duminica superba sa aveti!

Ioana mama de Patrick Alexandru (01.06.2007)

Mergi la inceput