mancarea la blender sau la furculitza?

mancarea la blender sau la furculitza? | Autor: pisellino

Link direct la acest mesaj

am citit aici pe forum, citez "mai, astia pe aici zic sa eviti blenderul pe motiv ca sparge structura prea tare, baga prea mult aer in mancare care ajuta la oxidarea vitaminelor.
la bebelusi mici tocmai ca se recomanda furculita."

ce parere aveti mamicilor? mie mi se pare ca asa e, are dreptate si, spre rusinea mea, abia de azi incep sa-i dau lui robi la furculitza o sa avem un drum lung spre a ne obisnui dar cred ca va fi mai ok.totusi e asa simplu sa dai la blender


ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anna-mama spune:

Eu consider ca blenderul este esential pentru inceputul diversificarii, cand bebe abia invata sa inghita, dar dupa 8 luni nu ar mai trebui folosit. Pana la un an importanta alimentatiei solide consta si in faptul ca bebele invata sa mestece, ori, daca totul este blenuit si se mai da si cu biberonul nu am rezolvat nimic. Baiatul meu imi da mari batai de cap cu mancarea, dar cu toate astea nu folosesc blenderul, prefer cele 5 lingurite pe care le mananca la le mestece si sa le inghita asa cum trebuie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Depinde de copil !
Daca accepta maruntit cu furculita, ii dai asa.
Daca nu, blenduim si gata. Nu va dura o vesnicie sa manance doar blenduit.

Fi`mea a acceptat si maruntit, si blenduit, insa important e sa manance cu placere copilul atat cat poate.


-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) cu Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns triple_axa spune:

corect mamagiuliei
yannis mananca mancare facuta cu blenderul ( ma refer aici la supa de legume + pulpita de pui) ... fructele le fac cu ajutorul razatoarei ...
La prepararea meselor participa si el ... sta acolo cu noi ...si e f atent ... daca e cuminte primeste in timp ce preparam fie un pic de leguma fiarta dar nu pisata, fie un pic de carnita de pui rupta cu degetul, fie cotorul de la fruct la rontait ... are debia 5 dintisori dar mesteca ... tine bucatelele mai mari in fata unde are dintisorii, le faramiteaza ...apoi le mesteca si inghite ...
ESTE F IMPORTANT SA IMPLICI COPILUL IN TOATE ACTIVITATILE ...IMPLICIT IN ACTIVITATEA PREPARARII MESEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabi_K spune:

La primul copil te distrezi cu blenderul, cu pasatoarea, cu sita, sau cu combinatiile acestora. La al doilea copil te bucuri daca ai timp sa-i freci in graba cu furculita. La al treilea alimentezi de la pompa din dotare pana-i cresc dintii

p.s. zau ca nu am exagerat

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ina_nz spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

La primul copil te distrezi cu blenderul, cu pasatoarea, cu sita, sau cu combinatiile acestora. La al doilea copil te bucuri daca ai timp sa-i freci in graba cu furculita. La al treilea alimentezi de la pompa din dotare pana-i cresc dintii

p.s. zau ca nu am exagerat

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert


Exact!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

gabi_k sa ma pregatesc de ce ma astapta la urmatorii

super


ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gabi_K

La primul copil te distrezi cu blenderul, cu pasatoarea, cu sita, sau cu combinatiile acestora. La al doilea copil te bucuri daca ai timp sa-i freci in graba cu furculita. La al treilea alimentezi de la pompa din dotare pana-i cresc dintii

p.s. zau ca nu am exagerat

Gabi+Robert(20.05.1997)+Lili(17.05.2002)
www.dropshots.com/kincses3#" target="_blank">poze noi www.dropshots.com/kincses4#" target="_blank">poze si mai noi
www.dropshots.com/kincses5#" target="_blank">poze cele mai noi
Povestea nasterii: Lili si Robert


ca adevarat mai graiesti !

Ana & Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisellino spune:

am incercat sa-i dau lui robi papa facuta cu furculitza, a luat 2 guri si a vomitat si masa anterioara se citea tot meniul pe covor nu-i nimic nu ma las batuta acum seara i-am dat mamaliga bucati mai mari si a mestecat-o

ajutor pentru robi: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=144576

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirga spune:

Eu nu am folosit niciodata blenderul. La inceput nu am vrut pt ca am zis ca nu merita si nici nu se poate pt cantitatea mica de care aveam nevoie. Asa ca de la 4.5 luni baiatul meu maninca pisat cu furculita sau la razatoare.

O singura data tata-su i-a facut la blender si nu a mincat decit o lingurita dar si aia f chinuit. Adevarul e ca nici mie nu-mi place sa folosesc blenderul ( in orice fac) ca iese prea pastos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Si io cred ca depinde de copil. Noi avem 9 luni si papam legumele bucati, nepasate, fructele la razatoare, bucati de paine, de biscuite. Are 2 dinti jos, deci nu aia fac treaba. Ii blenduiesc carnea sau fructele atoase, ca ananasul, ca pe-alea zau nush cum ar putea sa le sfasie. La furculita mai papam doar combinatii gen cartofi cu branza sau broccoli cu ou, unde trebuie sa amestec leguma cu ceva.
La noi a mers usor ca fiu-meu e un muscacios si-un mestecacios. Dar sunt copii la care e mai greu.
Oricum, pana se insoara o sa manance friptane si cartofi prajiti :)

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput