Spirt sau clor?

Spirt sau clor? | Autor: UnPacatos

Link direct la acest mesaj

Am obiceiul sa dezinfectez periodic prin casa. Depinde de suprafata, dau cu spirt sau Domestos diluat sau concentrat.
Sotia prefera spirtul, eu Domestosul. Sunt la fel de bune ca dezinfectant?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Eu prefer otetul alb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Nu stiam ca otetul alb dezinfecteaza. Si nu e cam persistent mirosul in casa? Sa nu imi sara copiii in cap ca ne transformam in muraturi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

baia, wc etc spal cu clor , pe jos la fel...si intretin cu otet
si eu prefer otetul alb, cu el dezinfectez si sterilizator si umidifcator si altele, mirosul nu persista decat cateva minute cel mult
dupa clor, tot cu otet intretin si pe jos, otet diluat cu apa


roxana 19+ arthur martin si ivan leonard(2.12.2006)
POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Multumesc frumos. O sa pun pe lista de cumparaturi otetul alb.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Llaura spune:

Acidul acetic (din otet) este un dezinfectant slab, iar in solutie diluata cum e otetul (3-6%) e si mai slab. Daca folositi otet macar cumparati-l pe cel mai concentrat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

o mica nedumerire : ce inseamna ca dezinfectezi periodic prin casa ? cat de periodic de fapt ? si cum anume procedezi ?

Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_80 spune:

Eu cu Domestosul (si orice dezinfectant pe baza de clor) nu as exagera, e o otrava puternica iar vaporii inhalati fac, printre altele, destul de rau la plamani. Mai ales cand solutia e diluata in apa calda.

pt un copil mic e nociv si pt nas, ochi in masura mai mare decat eventualii germeni care sa fi supravietuit unui spalat cu apa calda si solutie de spalat pe jos pe baza de sapun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Sa dezinfectez periodic inseamna ca cel putin odata la 2 zile spal veceul, chiuveta, vana si gresia/ faianta din bucatarii si bai cu Domestos. In veceu, chiveta si vana pun Domestos concentrat (il mai intind cu buretele ca sa fie strat uniform), il las sa actioneze juma' de ora apoi le frec cu buretele (incep cu chiuvetele, vana, termin cu wc si apoi arunc buretele) dupa care clatesc bine de tot. Gresia o spalam cu D. diluat, cu mopul, faianteloe cu laveta de faianta. Clatesc cu o solutie bio care da luciu.
Cat spal in bai copii nu stau prin preajma, iar dupa ce clatesc nu mai miroase nimic. (Daca totusi vor la pipi clatesc repede veceul din baia mica si cat timp fac, viteza la clatit chiuveta si se spala si gata, nu inhaleaza nimic)
Zilnic spal cu spirt suprafetele de lucru si joaca. Sterg si cleantele de la usi si intrerupatoarele (fac alergie cand intru intr-o casa si vad acele intrerupatoare ... jegoase). Saptamanal spal cu spirt suportul in care se scurg de vasele si tacamurile. Tot asa frigiderul.
Odata pe saptamana dau cu mop cu abur pe parchet si covoare.
Nu mai stiu daca n-am uitat ceva, dar cam asta e ideea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxy spune:

nu vrei sa vii si pe la mine, wow, da saracii microbi nu au nici o sansa, zau asa.
Cand ai timp de toate astea.Si eu fac, sa nu se inteleaga altceva, dar parca asa enumerate suna de zici ca nu mai faci nimic in afara de asta.
Felicitari , casa cred ca arata ca o farmacie, nu tu jucarii imprastiate pe jos care acum le strang , acum sunt la loc, nu mai vorbesc de altele.As vrea si la mine sa se vada cand fac macar jumatate de ora, dar au ai mei un spor la stropit dupa ce straluceste tot, si la mutat cand sunt aranjate ceva de speriat.
De aceea te invidiez sincer mai ales ca spui ca ai si copii.Colcaie invidia in mine...ups nu da cu domestos, sunt pasnica.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:


In baie saptamanal cu domestos sau cif (de care am). De fapt asta face dna care ne ajuta la curatenie. De regula si in medie mai trag si eu un smotru la chiuveta si cada intre doua curatenii ale ei, dar nu intotdeauna. Toaleta cu domestos.

Gresia o spal cu mopul, kam la 2 zile, daca am timp si este nevoie, zilnic. Folosesc un produs de spalat pe jos, de regula de la pronto sau mr proper.

Mobila cu pronto de mobila. Geamurile cu tot cu pronto.

Pe la bucatarie, spal vasele tacamurile si chiuveta cu detergent de vase. Din cand in cand trag la chiuveta un frecus cu cif. Pt aragaz si spatiul de lucru de pe acolo, diverse puf-puf-uri recomandate pt suprafetele din bucatarie, in functie de ce chef am cand merg la cumparaturi

Am incercat sa nu exagerez niciodata cu dezinfectatul, ca pot sa dau eu cu mama spirtului prin casa, copilul nu sta doar acolo.....vorba ceea, trebuie sa ne facem si anticorpi Cat era mic, ii dezinfectam jucariile cu apa si sapun, iar cele care se pretau la asa ceva luau calea masinii de spalat . Cam asa fac si acum cand e nevoie.

In plus, clorul e f nociv, ne doare nasul pe toti trei de la miros. La fel si cu spirtul, miroase f tare. Si daca dau cu spirt ma simt in spital, nu acasa.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput