Spirt sau clor?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Eu cred ca tu daca intri intr-o casa normala ori faci atac cerebral ori te apuci de dezinfectat

anca de Maria Alexandra (4 noiembrie 2007)
poze si filmulete
povestea nasterii
www.totsites.com/tot/mariadragoman" target="_blank">eu sunt Maria
www.onetruemedia.com/otm_site/start" target="_blank">Montaje Mariuca


SA II DAM VIATA ALINEI!!!!!!!!


VREAU SA NU MAI FIU DIFERIT!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Mie personal mi se pare putin cam obsesiva aceasta continua dezinfectie periodica.
Si inutila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

TOTAL de acord cu Mina,Anca,Sheannamp...200% de acord.

Eu mai recomand totusi-ca si pamflet-o camera hiperbara cu Oxigen,pentru dezinfectare si din interior.NU?:P

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos

Sa dezinfectez periodic inseamna ca cel putin odata la 2 zile spal veceul, chiuveta, vana si gresia/ faianta din bucatarii si bai cu Domestos. In veceu, chiveta si vana pun Domestos concentrat (il mai intind cu buretele ca sa fie strat uniform), il las sa actioneze juma' de ora apoi le frec cu buretele (incep cu chiuvetele, vana, termin cu wc si apoi arunc buretele) dupa care clatesc bine de tot. Gresia o spalam cu D. diluat, cu mopul, faianteloe cu laveta de faianta. Clatesc cu o solutie bio care da luciu.
Cat spal in bai copii nu stau prin preajma, iar dupa ce clatesc nu mai miroase nimic. (Daca totusi vor la pipi clatesc repede veceul din baia mica si cat timp fac, viteza la clatit chiuveta si se spala si gata, nu inhaleaza nimic)
Zilnic spal cu spirt suprafetele de lucru si joaca. Sterg si cleantele de la usi si intrerupatoarele (fac alergie cand intru intr-o casa si vad acele intrerupatoare ... jegoase). Saptamanal spal cu spirt suportul in care se scurg de vasele si tacamurile. Tot asa frigiderul.
Odata pe saptamana dau cu mop cu abur pe parchet si covoare.
Nu mai stiu daca n-am uitat ceva, dar cam asta e ideea.



Ioiii! Tu singur faci toate astea? Sau tu cu sotia? Cand aveti timp?

Nu vii si la mine?



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Eu nu stiu daca sa rad sau sa plang la ce am citit, sincer...adica nu-mi bat joc, Doamne fereste, dar sa DEZINFECTEZI zilnic si la doua zile...am ramas fara cuvinte...si totusi, nu ma consider mazaca...sau oi fi si nu stiu?
Cu siguranta gripa asta noua n-are cum sa intre in casa ta!

Lora, mami de Iustina

Ajutati-o pe Alina!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti



Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro
Bazar pentru Sebi

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Mie una nu mi-a trecut never ever prin cap sa spal cu spirt frigiderul, usile sau suportul de vase. Dar na, omul cat traieste invata ...



Licitatie pentru tricou 'Dependent DC' - salvati o viata!


www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi
Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LoraG76 spune:

Cand ai timp sa faci toate astea? Lucrati si tu si sotia? La cat ajungeti acasa? Cu copii va mai jucati? Cititi? Va uitati la televizor? Faceti cumparaturi? Faceti mancare?
Pe cuvant ca-s "pe bune" intrebarile mele, eu chiar nu-mi imaginez cand ai avea timp...

Lora, mami de Iustina

Ajutati-o pe Alina!



www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=Cat%20de%20fericit%20e%20copilul%20tau%20KLORANE&page=10" target="_blank">concurs Klorane -> lau1- gemeni fericiti



Teledon pentru Dan
www.inimacopiilor.ro
Bazar pentru Sebi

(Niciodata sa nu spui niciodata!)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

Citat:
citat din mesajul lui UnPacatos

Sa dezinfectez periodic inseamna ca cel putin odata la 2 zile spal veceul, chiuveta, vana si gresia/ faianta din bucatarii si bai cu Domestos. In veceu, chiveta si vana pun Domestos concentrat (il mai intind cu buretele ca sa fie strat uniform), il las sa actioneze juma' de ora apoi le frec cu buretele (incep cu chiuvetele, vana, termin cu wc si apoi arunc buretele) dupa care clatesc bine de tot. Gresia o spalam cu D. diluat, cu mopul, faianteloe cu laveta de faianta. Clatesc cu o solutie bio care da luciu.
Cat spal in bai copii nu stau prin preajma, iar dupa ce clatesc nu mai miroase nimic. (Daca totusi vor la pipi clatesc repede veceul din baia mica si cat timp fac, viteza la clatit chiuveta si se spala si gata, nu inhaleaza nimic)
Zilnic spal cu spirt suprafetele de lucru si joaca. Saptamanal spal cu spirt suportul in care se scurg de vasele si tacamurile. Tot asa frigiderul.
Odata pe saptamana dau cu mop cu abur pe parchet si covoare.
Nu mai stiu daca n-am uitat ceva, dar cam asta e ideea.



Bravo, ai reusit sa ma depasesti ! mie imi spune mama ca sunt cam obsedata de curatenie si nici nu cunosc persoane mai maniace decat mine in aceasta privinta. Asa cum procedezi tu e cam exagerat, dar la o adica nu strica, daca ai timp. totusi, cam mult domestos, la mediul inconjurator te-ai gandit ?(fara gluma, pe bune)

hai sa-ti dau cateva tips-uri, ca sa-ti usurezi munca : in baie poti spala gresia, faianta, chiuveta si cada cu Mr. Proper gel pentru baie (cred ca nu este prea prietenos cu mediul inconjurator, dar dezinfecteaza si nici nu duhneste a clor), pur si simplu il lasi sa actioneze max 10 min, freci putin cu un burete (dupa, nu e nevoie sa mai arunci buretelul, ca nu se distruge de la Mr Proper cum se distruge din cauza clorului; eu am separat 2 buretei, de culori diferite, unul doar ptr toaleta, altul ptr cada si chiuveta, desigur ca ii schimb si eu periodic) si clatesti, miroase excelent, nu are deloc izul acela de clor, si nici nu se mai lipeste mizeria asa usor pe suprafete, are surfactanti in compozitie. exista si varianta Mr Proper gel pentru bucatarie.

pentru suportul de vase, robineti, chiuveta inox eu folosesc solutie pentru detartrat aparatele electrocasnice (filtru cafea, fier calcat), pentru a dizolva depunerile de calcar. de spalat il spal cu apa fierbinte si detergent de vase. oricum il demontez saptamanal, am din acela cu 2 nivele...

pentru frigider am descoperit in carrefour o solutie cu pulverizator, este pe baza de otet, curata si dezinfecteaza, sunt foarte multumita de ea, o folosesc si pe alte suprafete (masa, blatul de lucru, aragaz, exteriorul frigiderului, dulapuri)

mai sunt servetele umede dezinfectante cu aroma de lamaie pe care le folosesc pentru manerele de la usi, intrerupatoare, sterg jucariile de plastic, masuta de la scaunul de masa (dupa fiecare masa), suprafetele de joaca, etc. dar nu zilnic, recunosc.

mop cu abur nu am, am auzit ca nu este grozav si ca nu prea se recomanda sa-l folosesti pe parchet, in timp intra umezeala in placi (nu stiu ce fel de parchet ai tu in casa).

dar de curiozitate, de unde ai "pasiunea" asta pentru curatenie gen farmacie ? lucrezi in domeniul medical sau intri zilnic in contact cu microbii ? mai ales pentru un barbat mi se pare iesita din comun...sa nu ma intelegi gresit, si eu sunt fan curatenie, dar tu ma depasesti lejer...eu nici nu mai am asa mult timp de cand o am pe cea mica, asa "ma mananca palmele" sa fac o curatenie generala in casa, dar nu am timp, musai sa-mi iau un concediu pentru actiunea asta, insa trebuie sa trimit printesa la mama, ca sa ma pot desfasura in voie...in fiecare wknd o exilez 1/2 zi la mama, de la pranz pana seara, ca sa ne putem ocupa de curatenia saptamanala, ca si noi luam la aspirat/frecat/lustruit/dezinfectat toata casa...

esti constient, da, ca vom primi si diagnostice !??!




Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns UnPacatos spune:

Eu cred ca toata lumea face ce facem noi prin casa. Numai ca nu se se apuca sa le puna pe hartie.
Adica zilnic dai cu mopul prin bucatarie, nu? Nu lasi petele de la sarmale pe jos, nu? Mai ales daca ne ajuta si copii la gatit, bucataria arata ca dupa razboi la sfarsit
Si daca e praf pe tastatura, ce mi-e ca dau ca carpa, ce mi-e ca dau cu neste vata cu spirt?
Veceul musai dezinfectat, nu? Si chiuveta daca nu e curata cum sa te speli in ea?
Si daca ba eu, ba sotia, ne aplecam sa facem acum una, acum alta, nici nu dureaza mult. Cel mai mult conteaza sa intretii.
E adevarat ca jucariile se plimba dintr-o camera in alta dupa dispozitia copiilor si dupa ce ii pun sa le stranga imprastie altele, dar nu suntem politia de copii. Eu nu am dezinfectat jucariile mai mult decat ca, odata pe luna dau pe ele cu abur de la pingin cu abur. De scuturat le scutura de praf copii zilnic cand se joaca cu ele. Cele cu care nu se joaca sunt in cutii sau dulapioare si stau bine.
La solutii de curatat sunt deschis la propuneri si sfaturi, ca de asta am descgis subiectul.
Sunt destul de ... stupid ar spune uniica atunci cand ma spal pe dinti, spre exemplu, sterg oglinda de la baie cu laveta si solutie de geamuri (iar daca e curata, citesc), dar mi-am gasit o sotie potrivita care, chiar daca la inceput era opusul (pe principiul contrastele se atrag) acum s-a luat dupa mine si e mai rau.
CorinaDani multumesc ca m-ai primit in club. O sa iau in considerare sfaturile tale. Tartrul il "omor" cu otet sau zeama de lamaie; il las un pic in suport si apoi clatesc. Realitatea e ca nici nu stiam ca sunt asa de ... dus . Mi se parea ca suntem o familie absolut normala.
Avem firma noastra, ne gestionam timpul sa avem timp de toate, stam mult cu copii, facem lectiile impreuma cu baiatul (la scoala, fetita e la gradi) cu randul, le citim povesti, ne jucam, iesim in oras.
Am avut la inceput momente in care nu mai reuseam sa le facem pe toate si e greu sa vrei sa faci intr-o zi ce se aduna intr-o saptamana. E frustrant. Sotia se simtea depasita de situatie si din cauza asta era deprimata. Eu aveam un stil mai rapid si mai organizat de a lucra si, in loc sa o ajut la treaba, o deprimam.
Sotia a gasit http://www.flylady.net/ si a fost tare incantata.
Acuma suntem 2 tacaniti, se pare. Dar ne e bine asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CorinaDani spune:

sa stii ca nu toti sunt asa de rigurosi in privinta curateniei in casa...cunosc personal cateva cazuri, m-am jurat ca a doua oara nu mai intru in casa aia, pur si simplu ti-era scarba sa pui mana pe ceva, si, culmea, locatarii sunt tineri si in putere, n-au copii, n-au prieteni, nu ies in cluburi sau in wknd, nu stiu de ce le place sa traiasca in acel jeg suprem...si cand zic asta, stiu ce am vazut...cine stie ce o mai fi prin colturile/zonele ascunse...sau pe sub haine...bleah...

revenind la microbii nostri, apreciez ce faci, e bine ca va ajutati reciproc, dar sincer exagerati putin-putin...insa va inteleg perfect . eu am marele noroc ca pe cea mica o ia mama la ea, de la pranz pana seara la 18, cand ne intoarcem de la serviciu si o luam acasa, asa ca micuta mea nu are timp sa faca "praf" decat sufrageria, unde stam cu totii si sunt si jucariile. au fost perioade/zile in care mama a stat la noi acasa cu cea mica, toata ziua, si s-a cunoscut - pete pe gresie si parchet, urme de manute lipicioase pe usi, pe frigider, pe geamul usii de la balcon, etc.

asta e, cand ai copil in casa nu mai poti sa tii totul impecabil si stralucitor, trebuie sa faci anumite compromisuri, sa accepti dezordinea jucariilor, scamele si hartiutele de pe covoare si parchet, urmele, petele, etc.

toate acestea nu mai au importanta cand doua manute mici te iau de gat si un obrajor fraged se lipeste de fata ta...oftezi resemnat si a doua zi o iei de la capat cu aranjatul...





Corina - mami de printesa Lori ( 25.06.2007 )
"Oamenii eficienti sunt cei mai mari lenesi, dar sunt niste lenesi inteligenti" (David Dunham)

Mergi la inceput