Limba romana - gramatica, expresii, vocabular (2)

Limba romana - gramatica, expresii, vocabular (2) | Autor: denizel

Link direct la acest mesaj

Continuarea capitolului 1

Nu puteai sa ma faci sa recunosc ca o situatie e imposibil de rezolvat si ca e fara sorti de izbanda, caci eram incontinuu in cautarea unei solutii si, de fapt, problema se punea daca eram un om optimist sau un om prea prost - Saul Bellow, Aventurile lui Augie March

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Multumim pt capitol nou.

Cat despre "socrii", e la fel ca des intalitul "ochii albastrii". Adica un i in plus. Cred ca e o confuzie prin raportarea la rosu-rosii, unde scrierea cu diftong marcheaza un /i/ plenison.

Monica mami de CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui Monnvas
Cat despre "socrii", e la fel ca des intalitul "ochii albastrii".

Ai ochi albastri,
Si ochii albastri mie-mi plac.
Albastrii ochi m-au cucerit poetic,
Dar ochii albastrii nu se vad.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Va mai amintiti istoria cu adjectivul 'calitativ', despre care ziceam eu ca e adverb si ca apare in cateva contexte doar ca adjectiv?
Azi am citit pe forumache urmatoarea formulare (am voie daca nu spun numele si de unde-am luat-o, nu?): 'vreau sa cumpar ceva calitativ si frumos'.

Exemplul asta ilustreaza perfect ce voiam sa spun. 'Calitativ' nu e (numai) adjectiv (ca in contextele 'salt calitativ', 'analiza calitativa') si nu inseamna 'de calitate'. teoria mea fiind ca nu e adjectiv deloc, nu in acceptiunea curenta a termenului, dar nu vreau sa confuzez pe nimeni
Ca sa fie acceptat, exemplul ar fi trebuit sa fie ceva de genul: vreau sa cumpar ceva bun calitativ si frumos' sau 'ceva bun si frumos'.

Asta e unul din motivele pentru care I advise caution cand lucrati cu Dexonline. In marea lor majoritate, datele sunt corecte, verificate si verificabile, dar mai sunt si scapari regretabile, cum ar fi asta cu adj. 'calitativ' care se foloseste doar 'rareori' ca adverb. Si au mai fost si altele dar n-am rabdare - recunosc - sa caut acum prin capitolul precedent.




Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Asta e unul din motivele pentru care I advise caution cand lucrati cu Dexonline. In marea lor majoritate, datele sunt corecte, verificate si verificabile, dar mai sunt si scapari regretabile, cum ar fi asta cu adj. 'calitativ' care se foloseste doar 'rareori' ca adverb. Si au mai fost si altele dar n-am rabdare - recunosc - sa caut acum prin capitolul precedent.



Io am gasit pe dexonline "adesea adverbial". Oricum, daca gasesti vreo gogomanie nu e vina lui Francu si a echipei, ci a dictionarului paper-based din care a fost copiata gogomania. Si vei gasi... o gramada...

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Mai deunazi era 'arareori'. Dar ma bucur ca nu mai e

Uite ce zicea si Mianna la cap. 1:

Citat:

pe net il gasesc adjectiv, 'cel mult' adverbial



No, acu' putem trece la altceva.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ymca spune:

optimistic si realistic

ma supar cand le vad...si le vad din ce in ce mai des.

in ultima vreme parca le si aud...si le aud in frumoasa noastra limba!

care este un pret realistic pentru acest obiect?
scenariul optimistic ne arata...

edit: e cam ciudat sa editezi tocmai la topicul asta, dar scrisesem o gogomanie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

O chestie care ameninta sa se generalizeze: gandesc ca in loc de cred ca, in enunturi de tipul gandesc ca e mai bine asa. Nu-i bine. Bine ar fi cred ca e mai bine asa.
Cat despre 'a gandi', e e folosit corect in exprimari de genul ma gandesc la asta / sa scriu o carte sau gandesc deci exist

'a se gandi' e un verb de actiune; 'a gandi' - varianta non-reflexiva - e verb de stare; 'a crede' e verb de stare

Am remarcat de ceva vreme tendinta de a reflexiviza verbe non-reflexive (vezi a se incepe) si invers - de a dereflexiviza verbe reflexive (vezi gandesc ca).


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

M-a intrebat o mama in parc "Cat timp are baiatul?" (= ce varsta). Am crezut initial ca n-o fi romanca, dar alta mamica mi-a povestit ca in Ardeal a auzit intrebarea asta frecvent. E cineva din Ardeal sa imi confirme? Sunt curioasa care o fi modelul (ca banuiesc un calc).

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

hai sa-mi dau cu presupusu'
o fi fost romanca da' locuieste probabil sau a locuit in strainatate.
si io as fi intrebat la fel :) - si nu stiu daca mi se trage de la faptu' ca is ardeleanca sau ca locuiesc in strainatate - daca bb e sub un an; altfel as intreba cati ani are. ca mi-e cumva nefiresc sa intreb ce varsta are, nush de ce.
nu-mi luati la puricat forma, numa' continutu' :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Am auzit 'Cat timp are?' in Ardeal foarte des - adica de cate ori tragem o fuga prin Marginime si dincolo (e locul nostru de vacanta preferat, dupa Doi Mai, ovcorz:)). Mi s-a parut ciudat la inceput, apoi m-am obisnuit.
In Buc, de altfel, lumea intreaba 'Cat are?' - asa, cu un substantiv 'mut' - probabil pentru ca li se pare aiurea sa intrebe 'Ce varsta are?', cum i se pare si Adelei. Si cum mi se pare si mie.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput