Limba romana - gramatica, expresii, vocabular (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mami_alexia spune:

"Cat timp are" se foloseste intr-adevar in Ardeal dar eu l-am intalnit si prin Bucovina.

Am si eu un pitic pe creier. M-am intalnit zilele trecute cu o domnisoara cu care am discutat pe niste subiecte strict profesionale. Pe intreg parcursul discutiei care a durat cam 1 ora , m-a dat gata cu folosirea absolut gresita si din abundenta a cuvantului "DECAT". "Eu am decat 2 oameni dar decat 1 m-a ajutat cu adevarat" Asta e doar un exemplu. Ulterior am aflat ca domnisoara era din Craiova (ca daca ar fi fost din Cluj mi s-ar fi parut cu adevarat suspect)M-am abtinut foarte greu sa nu-i atrag atentia (ca nu s-ar fi cuvenit).



MAMI(Adriana) & ALEXIA(28 aprilie 2007)

www.alexdamian.com/" target="_blank">Sa-l ajutam sa lupte...

ABSOLVENTE!!!!

N-AVETI UN LOC DE MUNCA PENTRU MINE?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monnvas spune:

Faza cu "decat" iti permite identificarea muntenilor. N-o sa auzi in alte regiuni asa ceva... poate doar prin infectare

Io am colegi - absolventi de Litere - care cu toata gramatica invatata nu pot scapa de marca asta regionala.

Monica mami de cu motoras CRISTIAN
(7.03.2009)

Asa am venit eu pe lume!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue eyes spune:

decat/numai


Fetelor, eram convinsta ca folosirea adverbului ca in comparatiile de inferioritate/superioritate in locul adv. decat era o o(o)eroare; ex: el e mai mare ca fratele meu.. Acum vad in DEX online ca e corect!http://dexonline.ro/search.php?cuv=ca
Lamuriti-ma! Chiar daca ar fi corect, nu l-as folosi niciodata. Aceeasi eroare se intalneste in germana si in italiana; dictionarele o indica drept greseala.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Mihaelka

Mai deunazi era 'arareori'. Dar ma bucur ca nu mai e

Uite ce zicea si Mianna la cap. 1:

Citat:

pe net il gasesc adjectiv, 'cel mult' adverbial






acum vad, scuze de intarziere.

raspunsul meu de atunci nu era copy/paste din dex on-line, ci cuvintele mele de raspuns la un post care sustinea vehement ca nu e niciodata adjectiv, intotdeauna adverb. probabil postul caruia-i raspundeam continea cuvintele "cel mult", nu mai stiu si mi-e greu sa caut, dar de obicei folosesc ghilimelele cu o logica. eu am vrut sa zic ca dexul nu-l defineste ca adverb deloc, ci cel mult ca adjectiv adverbial. tot "adesea adverbial" scria si atunci, dar "adjectiv adverbial", adica taman ceea ce se sustinea ca nu-i

Mergi la inceput