Citim impreuna (organizatorice 5)

Citim impreuna (organizatorice 5) | Autor: iarina

Link direct la acest mesaj

Cine suntem?
Lia, Mihaelka, sali, Tzuni, RWheelwright, i_ulia, desprecopii, ni-na, carminabulina, musetto, speed, crisseis, MadameBovary, deya, copiloi, conchita, iarina, corinusa, sunnyday07, cafera, Adela99, buflea, Laura25, IngridS, zuzunaki, Teodora D., angelabv, ursuleata, mimonix, DidiAlex, Oana MD, Lorelai (si lista ramane mereu deschisa )

Cum functioneaza?

1.Unul dintre membrii cercului propune o tema ("tema" cercului poate fi orice, un gen literar, o epoca, un curent literar, o tehnica literara, un tip de personaj etc.).

2. Adunam o lista de (aproximativ) 10 titluri.
Fiecare dintre noi poate propune doar o singura carte. In situatii exceptionale , un cititor poate propune doua, hai trei carti.
Fiecare propunere trebuie insotita de o scurta prezentare a cartii sau de link spre recenzii relevante.
Participantii la cerc pot vota o singura carte dintre cele propuse. Oricine e interesat sa citeasca o carte sau alta de pe lista poate vota.
Numai cine a mai participat macar la un cerc anterior poate veni cu propuneri noi.

3. Avem la dispozitie cel mult doua zile pentru lista de propuneri si cel mult doua zile pentru vot.

4. Cartea care primeste cele mai multe voturi face obiectul cercului de lectura. Coordonatorul cercului deschide un topic separat pentru cartea respectiva.

5. Participantii la cerc au 2 saptamani la dispozitie pentru lectura.

6. Discutiile pe marginea cartii pot incepe imediat ce se alege un titlu din cele 10. Cine doreste, poate astepta doua saptamani pentru a parcurge in liniste cartea si intervine apoi in discutii.

Capitole anterioare: 1, 2, 3,4

Am citit:
Salman Rushdie - Copiii din miez de noapte

Boris Vian - Spuma zilelor

Aleksandr Soljenitin - O zi din viata lui Ivan Denisovici

Majgull Axelsson – Vrajitoare de aprilie

Javier Marias, Inima atat de alba

Julio Cortazar, Manuscris gasit intr-un buzunar [/b]

J.S. Foer, Extrem de tare si incredibil de aproape





Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Propunerile pentru al VIII-lea cerc - scriitori orientali

Khalil Gibran - www.edituraherald.ro/bookdetail.asp?cod_carte=248&title=Darul%20iubirii" target="_blank">Darul iubirii 1 vot

Amos Oz - www.librariabucuresti.com/Carti-Poveste_despre_dragoste_si_intuneric-4533.htm" target="_blank">Poveste despre dragoste si intuneric

Kader Abdolah - www.tomatacuscufita.com/2008/10/26/la-portile-moscheii/" target="_blank">La portile moscheii

Amin Maalouf - www.supercarti.ro/carte/leon_africanul.html" target="_blank">Leon africanul 2 voturi

Dai Sijie - Complexul lui Di 5 voturi

Tash Aw - www.humanitas.ro/humanitas-fiction/fabrica-de-matase" target="_blank">Fabrica de matase

Hanif Kureishi - Buddha din suburbie 6 voturi

Khaled Hosseini - www.librariabucuresti.com/Carti-Splendida_cetate_a_celor_o_mie_de_sori-5024.htm" target="_blank">Splendida cetate a celor o mie de sori




Propunerile pentru al VII-lea cerc - realism magic:

Salman Rushdie - Copiii din miez de noapte - 5 voturi (iarina, carminabulina, Ingrid S, lilanda, speed)

Isabel Allende - Casa spiritelor - 3 voturi (buflea, copiloi, angelabv)

Alice Hoffman - Regina de gheata - 2 voturi (zuzunaki, Oana_MC)

Jose Saramago - Toate numele - 2 voturi (conchita, Mihaelka)

Daniel Kehlmann - Masurarea lumii

Filip Florian, Matei Florian - Baiuteii


*******************************************************
Propunerile pentru al VI-lea cerc - literatura suprarealista:

Boris Vian - Spuma zilelor - 6 voturi

Haruki Murakami - Norwegian Wood - 2 voturi

Sjon - Ochii tai m-au vazut - 3 voturi

Gellu Naum - Zenobia

Mihail Bulgakov - Maestrul si Margareta - 2 voturi

Thomas Pynchon - V - 1 vot



*******************************************************
Propunerile pentru al V-lea cerc (30-31 iulie) - lista inchisa:

Salman Rushdie - Shalimar clovnul - 3 voturi

Heinrich Boll - Onoarea pierduta a Katharinei Blum

Saul Bellow - Darul lui Humboldt

D.H. Lawrence - Amantul doamnei Chatterley (eng.Lady Chatterley's Lover)

Aleksandr Soljenitin - O zi din viata lui Ivan Denisovici - 5 voturi

Vladimir Nabakov - Lolita - 1 vot

Philippa Gregori - Surorile Boleyn

Mario Vargas Llosa - Matusa Julia si condeierul

*******************************************************

Propuneri, cerc IV, lista inchisa:

Margaret Atwood - Ochi de pisica (cat's eye) 1 vot

Arundhati Roy - Dumnezeul lucrurilor marunte (the god of small things) 4 voturi

Doris Lessing - Povestiri africane

Barbara Kingsolver - The Poisonwood bible (nu am gasit acum repede traducerea titlului in romaneste,scuze)

Azar Nafisi - Citind Lolita in Teheran (reading lolita in tehran)

Ileana Vulpescu - Arta conversatiei

Marguerite Yourcenar - Memoriile lui Hadrian 4 voturi

Virgina Woolf - Intre acte

Ayaan Hirsi Ali - Infidel

Ellen Glasgow - Pamant sterp

Sylvie Germaine - Cartea noptilor

Nadine Gordimer - La agatat (The Pickup)

Majgull Axelsson – Vrajitoare de aprilie 6 voturi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

M-am tot gandit si razgandit in privinta temei si am decis sa ramanem in zona Orientului.
Asadar pentru al VIII-lea cerc , tema este scriitori orientali.

Ma refer la scriitori din Orientul Mijlociu pana la Marea Japoniei, de la Marea Mediterana, din Levant, pana in Extremul Orient.
Pentru ca nu am reusit sa ma decid, sper ca nu va suparati daca propun doi scriitori:

Amos Oz - www.librariabucuresti.com/Carti-Poveste_despre_dragoste_si_intuneric-4533.htm" target="_blank">Poveste despre dragoste si intuneric

Kader Abdolah - La portile moscheii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adela99 spune:

'neatza!

propunerea mea: www.supercarti.ro/carte/leon_africanul.html" target="_blank"> Leon africanul de Amin Maalouf

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beshter spune:

Propunerea mea: Complexul lui Di - Dai Sijie. Cate ceva despre autor si fragmente din carte aici; o cronica - aici.


Trouve avant de chercher

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Buna dimineata!
Si eu oscilez intre 2 autori, Pamuk si Kadare...
Propun www.supercarti.ro/carte/aprilie_spulberat.html" target="_blank"> "Aprilie spulberat" de Ismail Kadare.

In alta ordine de idei, iarina de ce ai deschis capitol nou la organizatorice? Ca la cap. 4 eram de-abia la pagina 2 asa ca trebuia continuat acolo si deschideai capitolul cu scriitorul castigator.

Eu tocmai ce am terminat de citit un roman suprarealist, l-am citit fara sa stiu ca este asa, si...mi-a placut. Se numeste "Harterofilul din Vitan". Asa ca o sa citesc si Boris Vian ca nu se stie ce surpriza placuta ma asteapta si acolo.

Edit: uitase sa pun titlul cu link.

Pana cand se fac propuneri?

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 28+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iarina spune:

Carmina, a trebuit sa deschid, pentru ca nu puteam edita pe subiectul lui copiloi si voiam sa pastrez formatul. De altfel si copiloi a deschis un nou capitol, pt.ca nu putea edita pe subiectul Liei. Ea se ocupa de organizatorice si isi putea edita subiectele, noi nu puteam intra pe ale ei si am vrut sa pastram exact la fel formatul si ordinea cercurilor de lectura fara a le frange in mai multe bucati si sa fie greu de urmarit.
Sper sa se intoarca Lia cat mai curand, ea ne organiza tare bine.

Propuneri facem pana marti seara si apoi avem doua zile la dispozitie sa votam. De joi seara, cel tarziu vineri dimineata sa ne putem apuca de lectura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carminabulina spune:

Nu am stiu Iarina. Am crezut ca exista o parola si un user comune si ca le are si altcineva in afara de Lia.
Stiu ca la un moment dat le-am cerut si eu si nu mi s-au trimis dar nu a fost o problema ca intr-adevar era Lia care se ocupa de toate.
Doar ca tu intrai doar pe mesajul tau si-l editai, eu asa am facut atunci.
Oricum nu-i o problema, am intrebat ca nu stiam daca stiai ca se scrisesera doar 2 pagini la capitolul anterior, asta era dilema mea.

Mihnea 15 mai 2006; Irina 10 august 2008 si acum 28+ cu bb3
www.dropshots.com/carminabulina#albums/2008" target="_blank">Poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teodora D. spune:

Imi place mult propunerea Kader Abdolah - La portile moscheii, pentru ca e pe lista de carti pe care vreau sa le citesc cat mai grabnic si pentru ca tema mi-e draga- viata iranienilor. In plus, am citit numai laude la adresa ei.
Tot pe listuta mea se gaseste propunerea pe care o fac- un roman scris de un autor pakistanezo-britanic, Hanif Kureishi, imi pare ca e din seria romanelor "la moda" care abordeaza multiculturalismul: "Buddha din suburbie".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si mie imi place tema ... nu am ce propune deocamdata - am vrut sa propun 2 carti dar din pacate nu sunt traduse in romaneste ... ma mai gandesc ...

Later Edit:
Propun Khaled Hosseini - Spendida cetatea celor 1000 de sori
http://www.librariabucuresti.com/Carti-Splendida_cetate_a_celor_o_mie_de_sori-5024.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Fetelor,
Acum ma dau desteapta : China si Albania nu sunt in Orientul mijlociu ...
Acum sunt sincera : Nu stiam nici eu, am google-at
Acum sunt fair : Nu ma deranjeaza ca am sarit din teritorii

P.S. Ce bine suna Buddha ala din suburbie

Mergi la inceput