mami, eu cu ce ma joc cand ploua ?

mami, eu cu ce ma joc cand ploua ? | Autor: AYSHA 2

Link direct la acest mesaj

mare help, sunt in pana de idei

a venit ploaia, o sa vine vreme rece, se reduce timpul de joaca in parc

are 3 ani, cu ce il tin ocupat, cateva idei , va rog :
acuarele
plastilina
creioane colorate

si ???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Invita-i cate un prieten din cand in cand si apoi le va intoarce vizitele
Muzica si dans :)
Jocuri de construit din bucatele
Hartii colorate, lipici, forfecuta
Carti, caiete
Casete audio educative (povesti, cursuri engleza, franceza etc)

Bafta

Lara, mami de Ioana

www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

La noi optiunile sunt:
- lego
- puzzle
- rasfoit album de poze / citit carti
- un DVD (film sau ceva educativ, gen Magic English)
- joculet pe laptop - nu mai mult de 10-20min, impreun cu tati.

Nu ii prea place sa picteze / coloreze; in general ii lasam libertatea in a opta pt ceea ce vrea sa faca, avem doar limite de timp la unele dintre jocuri. Bineinteles, mai are momente cand canta si danseaza, sau cand vrea sa faca impreuna cu mine diverse activitati "casnice".

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Puzzle magnetic. Smecheria e ca se poate monta si pe frigider si in felul asta ii dai de treaba pe langa tine, sa mai faci una alta.

Pictat cu markere pe faianta din bucatarie. Se iau cu apa si kinderul are maaare satisfactie ca are asa o suprafata mare sa se produca. La noi a fost super solutie, ca avand voie sa se desfasoare acolo, nu l-au tentat niciodata alti pereti.

Ia-i o trusa de scule de jucarie, sa repare prin casa.

Tot magnetic: sunt jocuri cu bucatele magnetice in forme geometrice, sa le grupeze, sa faca forme din ele, etc.

La caz de mare urgenta de plictiseala eu l-am pus sa faca gheme. Dar lui Matei i-e drag sa migaleasca. Au tintu ghemele alea fro saptamana.

Amenajeaza-i masuta lui ("biroul lui unde sa lucreze") si sugereaza-i sa faca forme din hartie (taiat-lipit-colorat) cadouri pentru cei dragi. Ai putea avea o surpriza :)

Daca ii plac migalelile, sa isi faca ordine in jucarii sau in haine. Bine, dupa aia numa in ordine nu-s dar activitatea conteaza.

Am gasit pe litoral Darts cu arici. Isi dorea f tare dar nu ma incantau cele cu ace iar cu magneti nu am gasit.

Sa te ajute la gatit. Cu un cutit de plastic, poate taia branza pt o salata, sau marul, sau ce se mai preteaza pt maiestria lui. Sau sa amestece in ceva....de ex o prajitura. Poate amesteca ouale, zaharul, etc....

Daca-mi mai amintesc, revin.

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loryi1974 spune:

gradinita?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Pe langa ce au spus fetele mai sus:
Carti cu povesti cu abtibilduri. Noi tocmai le-am descoperit, de vreo luna si sunt minunate (m-as juca si singura cu ele). Sunt unele de la Girasol si altele de la Rao Books.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Exista niste seturi grozave de vopsele cu lipici sclipicios si colorat, cu care poate decora cani, pahare, si tot ce mai doreste Tot cu lipiciurile astea poate umple forme definite (au margine care limiteaza amestecarea culorilor) - se gasesc si astea, sunt de plastic, modele haioase. Tuburile sunt foarte usor de folosit si pentru copii mici (practic apasa si curge, nu se manjeste decat daca sugruma tubul complet...)

Mai exista "arta cu nisip" Noi am gasit pungute cu nisip colorat, si modele cu autocolant. Desfaci cate o fasie si pui nisip. Intinzi cu o pensula care e in dotare. La fel de bine poti face desene pe foaie alba, folosesti orice tub de lipici (de-ala lichid, cu buretel, este ideal) si poti folosi si nisip simplu, de la mare, daca nu gasesti nisip colorat. Sau poti sa folosesti sare sau zahar, eventual colorezi cu un spray colorant. Merge si asa. Sau vopsesti inainte foaia si folosesti cristalele albe de zahar.

Mai merg formele din coca. Eu prefer asta decat plastelina. Coca o faci super simplu, apa cu faina si niscai ulei. La juma' de kil de faina pui maxim 300 ml de apa si vreo 2 lingurite de ulei. Ii dai o framantare la robot, si cu restul se joaca copilul. O faci cat de tare vrei, si daca ai chef o usuci la cuptor, o pictezi, etc.
Daca vrei sa fie si gustoasa opera de arta, mai pui in aluat un pliculet de drojdie, o lingurita de sare si una de zahar si iese aluat de paine. Atata ca trebuie lasat la crescut si apoi scos aerul. Asta nu dureaza decat maximum un ceas. Decupati animale, faceti spirale, si apoi le mancati.

Mai au succes decupajele. Daca ai coli mari (se gasesc) pune copilul pe jos, fa-i conturul, pune-o sa isi deseneze el ochii, gura, etc.. Si apoi il decupezi. I-l lipesti pe usa camerei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Germina spune:

Daca e reclama, cenzurati... si scuze.
www.activitaticopii.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

va multumesc mult, o sa le iau pa rand mai putin partea cu decupatul nu stie sa foloseasca forfeca, dar o sa fie ferivit sa faca lipituri

PS scrisul pe faianta e THE BEST
la grdai va maerge la anul, din mai. Asta e o alta poveste...

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Aysha - vezi ca exista foarfeci pentru copii mici. Sunt de plastic. Ii arati tu cum se face. Fi-mea are 6 ani si tot o ajut la decupat unde sunt contururi stranse! Imi pare rau ca nu am inceput mai devreme.. deh.. idei... ca e mica, na.. Nimic mai gresit

Mai sunt super haioase pensulele de carpa sau de burete. Cam www.picturaonline.ro/shop/accesorii-pictura/pensula-burete-pt-tamponat/prod_850.html" target="_blank">ASA CEVA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

unde exista foarfeci pt copiii mici ? ca eu pe online nu gasesc

Mergi la inceput