mami, eu cu ce ma joc cand ploua ?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Al meu e inebunit dupa jucariile Quercetti http://www.quercetti.com/ita/index.php se gasesc in Diverta si online si mai multe.
Ii mai plac Lego clasic (piese din care face absolut ce vrea) sau Lego Creator (piese din care se pot face diverse vehicule) sau Lego Police, City etc
Foarfeca special pt copii se gaseste si online de ex ac marca http://www.koh-i-noor.cz/en
Mai sunt (nu le-am gasit acum online) la Diverta niste seturi (cutii) cu foarfece de plastic care taie in diverse modele, carioci, lipici, sabloane etc, sau seturi pt facut margele (da, si baietii fac; sau cel putin noi am facut pt cadouri - bunici, matusi, verisoare, pediatra, vecina etc)

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Locul 1 este sa invitam copii la noi
Acum prefera pictura pe orice, incepand cu pietre , hartii, orice.
Decupeaza la greu revistele si-si pune in cutie "dorintele".
Se fardeaza si ma fardeaza
Ne facem unghiile
Ascultam muzica ce-i place ei (HannahMontana) si rontaim si ne facem planuri pt vremea buna, pur si simplu intinse in pat fara niciun gand.
Ii place sa ne jucam cu papusile, le imbracam, le dansam si discutam, eu sunt mereu printul
Ne facem bijuterii din platelina
Cel mai mult imi place sa facem bijuterii din margele Giulia e mai mult incantata sa-mi dea mie ordine
Ne jucam la nesfarsit cu casele de marcat si banii marunti
De cand are caine, se fugaresc reciproc

-------
Daria & felina fioroasa GIULIA(2004 08 16) & Sela
-------
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=88028d9eaeae0f93a00846" target="_blank">Port in suflet povestea licuriciului Emma
"Stelele care cad nu pier,
Stelele care cad se duc pe un alt cer"
NU RAMANE INDIFERENT !
AJUTA-L PE BOGDAN SA VADA !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inais spune:

Cate sfaturi si cat de bine suna toate activitatile descrise de voi. Abia astept sa creasca si fiica-mea mai mare!! Super subiect Aysha2!

...pentru 1 an si jumatate asa...aveti vreun sfat?

Noi avem jucariile noastre (plusuri, mingiute, masuta de activitati, casute, etc) si cuburi de la Clemy. In rest ne distram cu scos si bagat din/in sertare, dulapuri, etc. Cu calarit mami si tati si cu dansatul non-stop...chiar si pe sunetul de la dus. Plus restul jocurilor: cucu-bau, prinsea, etc...insa intr-adevar nu stiu ce sa mai inventez. Poate va mai amintiti ceva de cand erau copilasii mai mici. Ma gandeam poate sa caut niste creioane non-toxice ce pot fi fara pb bagate in gura (suntem la varsta cu pricina inca) si sa ii las imaginatia sa zburde. Ma pun sa caut pe net...altceva...??



mamica Iasminutei...adica lui mami si a lui tati

Cat de maaaare sunt!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

inais pt joaca cu culori nontoxice poti folosi lapte si coloranti alimentari

mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ade_ spune:

foerfeci pentru copii mici se gasesc in toate librariile.Se mai numesc si foarfeci pentru hartie si fiti fara grija nu taie degete ci doar hartie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AYSHA 2 spune:

gata, m-am dotat: foarfeci pt copii, foarfeci care taie in zig zag, perforator in forma de frunza, hartie colorata autocolanta, lipici, acuarele


i-am mai luat un joc cu piese din lemn pe care trebuie sa le potriveasca pentru a imbraca un baietel cu diferite articole
o sa-i mai iau unul ca un labirint, trebuie sa conduca figurinele la locul lor jungland printre altele, care la randul lor trebuie asezate in locul potrivit

va mai astept cu idei, sunteti un izvor nesecat !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns theo_2004 spune:

Casa Retro (au si site) are super, super jucarii de lemn. Eu cumpar de la ei si online dar mai mult imi place cand vad, pipai ce achizitionez, cand sunt expozitii la Sala Dalles.
Am mai gasit niste magazine online super (dar nu stiu daca e ok sa dau link-urile aici) cautand cu google dupa diverse cuvinte cheie (foarfeci plastic sau set olarit)


mami de theo
"o zi in care nu ai ras este o zi pierduta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Soleil spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura


Mai exista "arta cu nisip" Noi am gasit pungute cu nisip colorat, si modele cu autocolant. Desfaci cate o fasie si pui nisip. Intinzi cu o pensula care e in dotare. La fel de bine poti face desene pe foaie alba, folosesti orice tub de lipici (de-ala lichid, cu buretel, este ideal) si poti folosi si nisip simplu, de la mare, daca nu gasesti nisip colorat. Sau poti sa folosesti sare sau zahar, eventual colorezi cu un spray colorant. Merge si asa. Sau vopsesti inainte foaia si folosesti cristalele albe de zahar.


Ankalaura, unde ai gasit chestia asta cu nisipul??
Fiica-mea a facut "desene" de-astea la mare, la niste neni bine organizati , si a fost tare incantata.
Si acasa, cum faci cu nisipul ala colorat? Nenii aia aveau niste boluri mari cu nisip de fiecare culoare in ele si te serveai cu lingurile ca sa iti colorezi desenul cumparat de la ei.


Flaviana si Tiana Maria (20.03.2004)

Ce tie nu-ti place, altuia nu-i face. Ca nu toata lumea are aceleasi gusturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Citat:
citat din mesajul lui ankalaura

Exista niste seturi grozave de vopsele cu lipici sclipicios si colorat, cu care poate decora cani, pahare, si tot ce mai doreste Tot cu lipiciurile astea poate umple forme definite (au margine care limiteaza amestecarea culorilor) - se gasesc si astea, sunt de plastic, modele haioase. Tuburile sunt foarte usor de folosit si pentru copii mici (practic apasa si curge, nu se manjeste decat daca sugruma tubul complet...)

Mai exista "arta cu nisip" Noi am gasit pungute cu nisip colorat, si modele cu autocolant. Desfaci cate o fasie si pui nisip. Intinzi cu o pensula care e in dotare. La fel de bine poti face desene pe foaie alba, folosesti orice tub de lipici (de-ala lichid, cu buretel, este ideal) si poti folosi si nisip simplu, de la mare, daca nu gasesti nisip colorat. Sau poti sa folosesti sare sau zahar, eventual colorezi cu un spray colorant. Merge si asa. Sau vopsesti inainte foaia si folosesti cristalele albe de zahar.

Mai merg formele din coca. Eu prefer asta decat plastelina. Coca o faci super simplu, apa cu faina si niscai ulei. La juma' de kil de faina pui maxim 300 ml de apa si vreo 2 lingurite de ulei. Ii dai o framantare la robot, si cu restul se joaca copilul. O faci cat de tare vrei, si daca ai chef o usuci la cuptor, o pictezi, etc.
Daca vrei sa fie si gustoasa opera de arta, mai pui in aluat un pliculet de drojdie, o lingurita de sare si una de zahar si iese aluat de paine. Atata ca trebuie lasat la crescut si apoi scos aerul. Asta nu dureaza decat maximum un ceas. Decupati animale, faceti spirale, si apoi le mancati.

Mai au succes decupajele. Daca ai coli mari (se gasesc) pune copilul pe jos, fa-i conturul, pune-o sa isi deseneze el ochii, gura, etc.. Si apoi il decupezi. I-l lipesti pe usa camerei.


Ft tari ideile! Acuma pune matalutza mana si raspunde-mi la urmatoarele:
1. de unde nisip colorat ca vreau si io. Mai ales ca am avantajul ca al meu e maniac si-o sa faca singur curat dupa el :D
2. Cu ce vopsesti operele de arta pt cuptor ca sa fie comestibile dupa aia? (mi-s mare bucatareasa dar la asta mi s-a oprit talentu').

Pupaturi de mamica solidara

Mina si
Matei-Costin, sensu'lu'viata lu'mami si tati
din:09.09.2004

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=57655" target="_blank">cronicile vizigotului
Some people dream of success...while others wake up and work hard at it

Mergi la inceput