Ce filme bune ati mai vazut? (7)

Ce filme bune ati mai vazut? (7) | Autor: MadameBovary

Link direct la acest mesaj

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Si incep tot eu cu In Bruges, un film foarte bun, dupa parerea mea, cu Colin Farrell, Ralph Fiennes si Brendan Gleeson. Iar Bruges-ul este fascinant ... imi doresc tare mult sa ajung acolo dupa ce am vizionatul filmul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Ma bag si eu putin la subiectul asta dar va marturisesc inainte ca nu am citit decat cateva pagini din vechiul subiect de filme ...
Ati vazut filmele de la Oscarul anului acesta ?
- The Reader
- Doubt
- Changeling
- Frozen River
- Slumdog

Mie cel mai mult mi-a placut "The reader" - atat de mult incat am si citit cartea dupa ce am vazut filmul. Excelent subiectul, excelenta abordarea holocaustului prin prisma unei femei simple germane, excelenta construita relatia dintre un adolescent intelectual si o femeie matura si insetata de cunoastere ...
Din pacate am fost sigura ca o sa castige Slumdog Mil. pentru ca era mai mult pe tiparul filmelor de Oscar ... si nu mi s-a parut nici asta un film rau, putin romantat dar pana la urma o realizare remarcabila, o poveste de Oscar in care binele invinge intotdeauna raul si la sfarsit toti traiesc fericiti si bigati, dar totusi o poveste spusa altfel, cu un decor original si neobisnuit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

Am vazut:

Amistad - interesant, de epoca
Taking Chance - dureros, de actualitate
Two Lovers - dragoste, interesant si realist

_
Tzuni mic si drag si scump si pisicos si fericit siiii.... IN LUPTA CU KILELE

www.youtube.com/watch?v=VCAx2YciYx8&eurl=http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=134738&whichpage=13" target="_blank">MELODIA MEA ZILNICA

si....

www.imdb.com/title/tt0846789/" target="_blank">SECRETUL MEU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns motanik spune:

Am vazut Changeling, mie una mi s-a parut un film cutremurator, stiam ca este bazat pe o poveste reala dar nu stiam care e aceea, am stat cu sufletul la gura pana la final, un film foarte bine realizat iar Angelina joaca rolul extraordinar de bine.

Si mi-a placut si Slumdog Millionaire care mi s-a parut mai mult dur decat romantat, lasand la o parte finalul -nu as fi indurat si un final trist la cata nefericire am trait pe parcursul filmului.


Zilele trecute am pus Revolutionary Road despre care auzisem numai de bine. L-am oprit dupa nici jumatate de ora, teribil de plictisitor. A rezistat cineva pana la final? Oricum am citit apoi despre ce era vorba si nu mi s-a parut ca am pierdut mare lucru, ba dimpotriva m-am bucurat ca nu mi-am pierdut timpul cu el.


Yes Man cu Jim Carey merita vazuta, m-a binedispus.

--------------------

Andra si bebe Theodora Povestea noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Star Trek, ieri
mi-a placut, pentru fanii star Trek e bine facut, efecte vizuale adevarate, in schimb putini extraterestri :(

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Eu am vazut si mi-a placut Revolutionary Road. E genul de film in care nu se intampla foarte multe lucruri, actiunea e destul de statica si multe filme de genul asta sunt plictisitoare. Insa RR mi s-a parut chiar bun... in sensul ca a fost bine jucat, iar asta m-a tinut in fata monitorului pana la final. Oricum sunt fana Kate Winslet asa ca ... Si daca am mentionat-o pe ea, subscriu la ce a scris Buflea, mi s-a parut mai mult decat ok The Reader, iar ea, iarasi, foarte buna! Insa mie cel mai mult mi-a placut The Wrestler dintre toate filmele vizionate din cursa pentru Oscaruri...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Si mie mi-a placut Changeling, pentru ca povestea este adevarata, pentru ca este tulburatoare si pentru ca este bine pusa pe pelicula.
Nu mi-a placut torusi de Angelina, mi s-a parut prea "diva" pentru rolul ala - tot filmul a fost fardata si rujata strident si mi s-a parut personajul ei cam prea pasiv pentru gravitatea situatiei ...

Revolutionary Road nu prea mi-a placut - dupa mine filmul asta este un fel de definitie a depresiei femeii casnice in anii '50 care are de toate dar nu e multumita cu ea insasi. Cum probabil in vremea aia depresia nu se tratata medical, femeia asta nu are decat doua solutii - sa-si distruga toata familia sau sa se distruga pe ea ...
Ce m-a intrigat - apar foarte putin, aproape deloc, copiii in toata drama, ca si cum ei nu ar fi existat nici pentru mama lor, nici pentru tatal lor ... ca si cum nu faceau parte din familie cand in realitate copiii absorb toata energia unei familii si toata viata se invarte in jurul lor.

Am citit review-uri cum ca este un film trist ... mie mi-a dat asa o senzatie de "documentar despre depresie" ...
- conditiile in care apare (cand te consideri special si de fapt esti normal),
- conditiile in care se dezvolta (cand aparent nu iti lipseste nimic, doar echilbrul interior este bulversat),
- cum afecteaza viata tuturor din jur (si cat de multa durere si neputinta pluteste peste ei)
- consecintele ei (tragice de regula) .

Concluzia - ce bine ca in secolul nostru exista si ajutor medical, oricare ar fi acesta - pastile, terapie, institutii ...

The Wrestler nu mi-a placut absolut deloc ... insipid si dur ...iar M. Rourke nu mi-a schimbat parerea pe care o am despre el si anume ca este un fel de redneck needucat, cu ceva talent, care a avut o sansa in viata acum 20 de ani si de prost ce este si-a distrus-o singur. Am vazut nenumarate interviuri cu el inainte de Oscar, mvai, mare revenire ... habar nu are sa scoata 2 vorbe pe gura, nu are clasa cum sa spun, este un tip nesofisticat dar din pacate foarte tzaranoi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Va recomand Doubt ... face Meryl Streep acolo un rol de ti se face pielea gaina. La Oscar am oscilat puternic intre K. Winselet si M. Streep ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Am vazut de curand 50 first dates, Bride wars, Welcome home roscoe Jenkins... sunt comedii si sunt foarte faine!



I can't fake with dignity so i'll not try!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

"YES MEN" o comedie de nota 8.

_
"Inima mamei este un adanc abis la capatul careia gasesti de fiecare data iertare!!"

happy mom Lavi si buburuza mica Iasmina Alissa 31.10.2007

Mergi la inceput