concursurile scolare si influenta asupra copilului

concursurile scolare si influenta asupra copilului | Autor: filofteia

Link direct la acest mesaj

Am deschis subiectul aici pentru ca tare m-ar interesa parerea unor psihologi.

Baietelul meu este in clasa a II-a, are 8 ani.

In ultimul timp exista o explozie de concursuri scolare, marea majoritate cu bani.

Toti parintii cu care am venit in contact pana acum sunt pro aceste concursuri, ca se invata copilul cu examenele.
Eu am cam selectat aceste concursuri...nu mi se pare ca un copil de clasa I, a II-a trebuie invatat cu concursurile.

Intrebarea mea este daca aceste concursuri influenteaza pozitiv/negativ copii asa de mici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sorana spune:

Copilul meu nu e inca la scoala dar inevitabil am auzit si eu de multele concursuri. Si nici psiholog nu sunt, asa ca probabil parerea mea e fara valoare la subiectul asta, dar tot o zic, ca nu ma pot abtine.
Parerea mea este ca faci bine ca le selectezi.
Cu moderatie concursurile pot face bine pentru ca in cazul unor rezultate bune copilul va prinde mai multa incredere in fortele proprii. Pe de alta parte daca il trimiti la multe consuri, fara alegere (mate, romana, cultura generala, pictura, muzica, dans) efectul cred eu ca e fix pe dos, pentru ca, in mod evident nu are cum sa obtina rezultate ...
Eu o sa incerc sa identific ce-i place, la ce e buna, si o sa o inscriu doar la concursuri la materia respectiva. Si nici acolo nu la 10 pe an, daca sunt asa de multe
Moderatia zic eu ca e cheia, nici fara deloc, dar nici sa nu omori copilul ....

Sorana si Monica (6 ani)
"Daca oamenii sunt buni doar pentru ca se tem de o pedeapsa sii spera într-o rasplata, atunci chiar ca suntem o adunatura jalnica" - Albert Einstein

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Nu sunt psiholog, insa consider ca aceste concursuri nu pot influenta negativ copilul.

Pana si fotbalul din curtea scolii este un concurs, pe care ei il joaca cu placere.

Nu trebuie trimis la toate concursurile, ca nu facem maraton. Il trimitem la concursurile care au ca tema ceva ce-i place copilului, ce-si doreste si unde crede ca poate fi competitiv.Un castig sau un loc fruntas ii va da incredere in sine. Daca pierde,va invata ca trebuie sa munceasca mai mult pentru a castiga. Spiritul asta competitiv este bun, dupa parerea mea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Sorana, multumesc pentru raspuns. In nici un caz nu este fara valoare.
Astept raspunsuri si de la alte mamici, chiar daca nu sunt psihologi, dar sper ca vor raspunde si psihologi.

Si sunt mai mult de 10 / an.

Un copil care merge la concurs si nu este premiat, oare nu se va simti inferior, iar pe de alta parte cel care va lua premiu / punctaj mare (caci subiectele nu sunt intotdeauna grele) nu va avea o stacheta prea sus ridicata in clasele 5-8?
Cum vor trata tezele nationale copii prea obisnuiti sa mearga la concursuri de pe urma carora nu obtin mare lucru??

Nu neg ca sunt copii care vor sa mearga la astfel de concursuri, dar sunt putini, majoritatea sunt impinsi de la spate, mai mult sau mai putin constient de parinti. Si chiar si un copil care vrea la toate concursurile, n-ar fi bine sa fie temperat?? Adica parintele sa faca o selectie si sa-l trimita doar la 3 nu la 10 intr-un semestru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

LadyJ nu vorbeam de activitati extrascolare ci de concursurile de matematica, romana, stiintele naturii, engleza.
Nu vorbesc nici despre olimpiade care incep in clasa a IV-a si sunt doar cate una pe an.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

filofteia,daca te referi la Smart ,Cangurul si Cambridge iti spun din propria-mi experienta ca nu sun afectati deloc de rezultate.
Cel putin Meli nu este si asta pentru ca eu nu pun nicio presiune sa ia o nota maxima desi simte futurasi in burtica ,lucru ce poate influenta punctajul.

La aceste concursuri castiga experienta ,obisnuinta si se reduce starea emotionala . Sper sa fie asa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Alina de cele de genul asta vorbeam, dar sunt muult mai multe.
Se pare ca eu sunt cea in neregula si care crede ca la varsta asta nu castiga mare lucru din aceste concursuri.
Partea proasta este ca incep sa ma simt prost ca noi nu participam la toate...parca nu suntem in trend. Adica ma gandesc ca poate totusi au numai de castigat si gandesc eu eronat. De aceea m-ar fi interesat si parerea unui psiholog.
Si mai rau, cel la care a vrut sa participe este cel de informatica , de care ei nu au facut la scoala si la care merg doar 4 din clasa, dar a insistat prea rau.
Suntem chiar asa de diferiti??? Si o fi bine ca suntem diferiti???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns P&ANA spune:

Filofteia ,depinde foarte mult de copil ,cat de mult ar suferi in cazul in care nu ar avea un punctaj bun :)

Dar il puteti pregati pentru un eventula esec.

No, cred ca iti faci prea multe griji

Succes

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ladyJ spune:

Citat:
citat din mesajul lui filofteia

LadyJ nu vorbeam de activitati extrascolare ci de concursurile de matematica, romana, stiintele naturii, engleza.
Nu vorbesc nici despre olimpiade care incep in clasa a IV-a si sunt doar cate una pe an.



A..pai eu nu am copii de scoala si nu prea mai stiu exact cu ce se mananca clasele primare
Deci, nu sunt olimpiade, dar sunt totusi concursuri la anumite materii? Cam ca o olimpiada..la nivel de clasa doar?

OK si se dau note, sau cum e?

EDIT
A..cred ca am inteles. Pai , raman la parerea mea, adica o competitie e ca un joc pana la urma, in care copilul e conditionat doar de ideea de a castiga si nu de vreo nota proasta in catalog.
Nu-ti mai face griji , competitia face parte din viata noastra iar astia micii o cunosc, cred eu, inca dinainte de a incepe consursurile scolare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Buna,

ma bucur mult ca mai aud astfel de "probleme" :)

Fiul meu cel mare, este in clasa I... in primavara aceasta li s-a propus sa particepe atat la Smart, dar si la Canguru'.

L-am lasat sa aleaga el daca va participa la toate sau nu.
Si el a ales: doar la Smart, toate sectiunile (romana, matematica si cultura generala).
Si asa am facut.

Vreau sa zic ca tot asa, am ramas suprinsa ca noi am fost singurii din clasa care nu l-am inscris la toate concursurile.

Si eu cred la fel... sunt bune si aceste concursuri, dar cu limita.

Pupici, week-end placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tlaura spune:

Eu am terminat psihologia. Nu am profesat, dar in timpul practicii am vazut foarte multi copii ajunsi la psiholog cu grave probleme psihologice, din cauza presiunilor puse de parinti asupra lor! Eu una sunt ingrozita si nu am sa uit niciodata acele experiente, cu parinti absolut disperati ca, copilul lor sa fie primul in toate si sa faca de toate!
Din aceasta cauza eu am cazut in extrema cealalta, nu vreau sa oblig copulul sa faca nimic impotriva vointei lui.
De asemenea, am vazut si copii care erau chiar de nota 10 in scoala, iar pe langa asta participau cu tot atat de mare succes la alte activitati extrascolare.
Ceea ce vreau sa spun este ca nu se poate vorbi la modul general de ce anume poate sa faca sau nu un copil, trebuie luat fiecare in parte!
Si bineinteles nu trebuie ignorata parerea si vointa lui.
Orice e facut cu placere nu e greu, daca faci ceva la presiunea cuiva atunci chiar si cel mai placut lucru devine o corvoada.
Urmariti-va copii, stati de vorba cu ei, puneti-va in locul lor si dupa aceea lluati decizii!


Mergi la inceput