noi,sagetatoarele (9)

noi,sagetatoarele (9) | Autor: nma

Link direct la acest mesaj


BUN VENIT LA UN NOU CAPITOL!
cap.8, cap.7, cap.6, cap.5, cap.4, cap.3, cap.2, cap.1

Listuta sagetatoarelor:

23.11.1974 adeea
23.11.1978 elvie
24.11.1964 atelocin74, sot fecioara
24.11.1966 gabi66, sot peste
25.11.1980 andreea25, sot leu, fiica leu
26.11.1975 delphin, sot gemeni, fiul gemeni
27.11.1975 m_monique, sot leu, fiul sagetator
27.11.1975 dialnyko, sot varsator
27.11.1979 Diana79, sot leu, fiica gemeni
27.11.1981 Anderra (Amdrea)
27.11.1981 Kid, sot gemeni, fiul taur
27.11.1983 Ann Marie, sot berbec
28.11.1976 lalilu
28.11.1976 roxicucu, sot sagetator, fii taur
28.11.xxxx MamiLili
29.11.1978 emanuelaan
30.11.1978 yashy, sot balanta
01.12.1979 arleena
01.12.1976 hanuc, sot taur
01.12.1976 blahblah, sot berbec
01.12.1974 tnicoleta
01.12.xxxx loryna
01.12.1967 alison, fiul scorpion
02.12.1974 claudia74, sotul taur, fiica gemeni, fiul pesti
02.12.1975 ionela roxana
02.12.1979 claucia, sot rac, fiica rac
03.12.xxxx MamiAni, sot leu, fiica sagetator, fiul leu
04.12.1976 mistral, sot fecioara, fiica gemeni, fiica leu
04.12.1977 gabi_j
06.12.1967 nemhi, sot leu, fiica fecioara
06.12.1976 nma, sot varsator, fiul rac, fiica leu
06.12.1977 contactnicole, sot leu
06.12.1978 bb_roberta, sot berbec, fiul gemeni, fiica capricorn
07.12.1976 roxanicea
07.12.1976 addinel fetita lui diadaniela
07.12.1982 Dragaica (Andreea)
08.12.1976 Mormelvio (Mihaela Magdalena)-sot berbec
08.12.1977 annnna35
10.12.xxxx evenstar
10.12.1975 Luminel
11.12.1981 mishutza, sot scorpion
12.12.1977 eladea2005, sot leu, fiul sagetator
13.12.1971 danyboy
14.12.1976 Nadia1976 - sot leu
15.12.1974 piscotica, sot gemeni
15.12.1984 Ana-Maria21, sotberbec
15.12.xxxx pisik 4ever, sot gemeni
17.12.xxxx Crisa-77, sot sagetator
18.12.1974 davidutza74
19.12.1979 anca_27, sot scorpion
21.12.1971 bmagdaro (Magda)
21.12.xxxx carolada, sot leu
21.12.1979 Ellenuta, sot berbec

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Dragaica sunt inginer. Stiu ca se castiga bine acolo dar e greu sa ajungi in ordinul inginerilor.
Am avut doua tentative de a pleca din tara dar pana la urma am considerat ca e bine aici. Suntem amandoi ingineri si pe langa serviciu avem si o firma care merge binisor. De fapt sa vedem cum iesim din criza caci acum multi renunta la lucrari din lipsa de fonduri.
Anca eu stiu ca pt coji e bun si uleiul de corp.

eu acum cica invat dar am vrut sa vad ce mai faceti si am schimbat repede si capitolul. Acum fug la documentatii dar nu inainte sa pup toate sagetile.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Sa fie un capitol plin de vesti bune!

Spor la-nvatat Nico.

Mami de Sara (8 dec 2008)
_

Bazar pentru Sonia si Andrei

Emma este iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Nma nu e greu, sa-ti explic de ce, ei iti echivaleaza studiile din tara complet, ceea ce-ti cer sunt 5 examene: 1 de limba franceza(mi se pare normal), 1 de deontologie, 1 de economie (e un curs scurt si interesant) si 2 de specialitate. Sunt multi romani ingineri aici care se descurca destul de bine, plus ca, de obicei, angajatorul de trimite la tot felu de cursuri pe la universitati pentru un up date(totul platit de ei). Desi sotul a facut constructii civile si industriale in tara aici face poduri , a facut un curs la universitate (platit de firma) care-i da dreptul sa inspecteze poduri, autorute,metrou, etc., sa-l vezi cat e de incantat de ce face.
Ma bucur ca va merge bine.
Spor la invatat.
Anca sa mai pui poze cu bebelina, imi plac pozele cu bebei. Mie azi mi-a venit sper ca luna viitoare sa fie cu ochi, daca nu asta e .....mai asteptam.
Va pupicesc.


http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Fetelor suntem pe pagina 3, e rusinos, hai ca va mai trag eu de limba, ce mai faceti , pe unde umblati?
Noi nu prea avem cum iesi ca e frig asa ca nu ne ramne decat mall-urile de batut la picior.....nu e o optiune pentru sotul meu, are oroare de magazine prin urmare am ramas acasa, eu am racit, ma doare gatul si am febraSa vad maine cum am sa stau la munca, e inceput de luna si o sa fie foarte aglomerat, lumea vine sa depuna bani, sa scoata, etc...
Va pup si ne vedem maine la cafea

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Sa vedeti ce-am facut noi in weekend....parinti denaturati , sau din ciclul `Asa da si asa nu`.
Sambata. Alaptam si l-am rugat pe I. sa-i taie unghiile zibelinei, la manutza care-o tot zburatacea prin aer. Buuun, o unghie a reusit, chiar doua, vine degetul mijlociu...ii spun `vezi ia si coltul ca cu colturile ramase ale unghiilor se zgarie`, prinde el degetelul si ia coltul eu am vazut ceva alb ramanand pe forfecuta `vai, i-ai taiat pielea`, el, `da, de unde` si da sa continue...In sec urmatoare a sarit ca ars in picioare, la 2 m, prinzandu-se cu mainile de cap, ma uit la manutza, toata era sange , ma ia cu transpiratii, el prin casa disperat, zibe sugea n-avea nici o treaba... Ma gandesc `tb sa fiu calma`, ii spun sa mearga dincolo, pe masa e o punga cu pansamente...el se duce in bucatarie , il strig iar calma pe cat puteam, `iubire, dincolo, adica in camera cealalta`, ii spun sa scoata o fasa sterila, el vrea sa aduca spirtul. Eu nu, fara spirt ca e rana deschisa, el ma asculta - ieri preferam sa n-o fi facut - iau fasa sterila, sterg cu ser fiziologic, coltul de langa unghie al degetelului dus , strang degetelul sa presez pe rana sa se opreasca sangerarea, si nimic. Incepe sa ma bata gandul ca are copila ceva cu coagularea...eram in sange amandoi, schimb fasa, presez din nou, parca nu mai curge asa puternic, pun pansament cu rivanol pe degetelul ei micut....zibe suge in continuare. Spre seara i-am dat jos pansamentul si i-am uns degetelul cu crema de galbenele.
Duminica dimineata. Sa vad ce face degetelul. Varful rosu. Mi-am bagat mana in par, si la propriu, am inceput sa trag de el de disperare. Ma durea pielea capului si mi-am dat seama ca cu o zi inainte in toata `calmitatea` mea, sa nu vada sotul ca si eu sunt disperata, am facut la fel....si ma mai mir ca-mi cade parul... Deja ma vedeam cu ea la medic, explicandu-i ce si cum, antibiotice, operatii...ma gandeam si la alti bebei, cu probleme fte grave...daca eu pt atata fac pe mine ce-or fi simtind parintii lor . Soatza `vezi, ar fi trebuit ieri s-o dam cu spirt`, eu pe undeva il aprobam, dar...`pune-ti tu spirt pe rana deschisa, pare mica dar raportata la marimea ei e destul de mare`, deja aruncam unul in altul cu cuvintele , mi-am dat seama ca sunt proasta si ma ancorez de-un `daca` si de trecut, `haide iubire sa-i dam cu tetraciclina unguent, si cu galbenele, alternam, si daca maine nu e ok, mergem la medic`...
Azi. Inspectie la degetzel. Totul in regula. Parinti stresati rasufla usurati.

Tot azi, pe lista: mers cumparat forfecutza cu varf bont! Cand vine vb de cumparaturi pt zibe ma intreb tot timpul daca asta sau cealalta imi foloseste cu adevarat sau e doar un moft....forfecuta asta o vedeam pana acu ca pe-un moft, acu s-au schimbat lucrurile, daca vrem sa nu mai facem experimente sangeroase pe zibe, trebuie s-o achizitionam, si uite cum devine moftul... necesitate.

Deja avem istoric cu zibe ...intai conjunctivita, acum asta...Doamne pazeste-ne pe noi si pe toti bebeii de altele mai grave!


Mami de Sara (8 dec 2008)
_

Bazar pentru Sonia si Andrei

Emma este iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca_27 spune:

Dragaica, eu iti tin pumnii si ma gandesc in fiecare luna la tine, sa fie cu ochi!
Pozici n-am mai facut, tb sa mai fac ca uite cum trece timpul, acu ma plangeam ca nu mai nasc, ca nu mai pot de burta si deja zibe are 8 sapt...

Pusici sagetutzelor si-o saptamana cu mult soare!

Mami de Sara (8 dec 2008)
_

Bazar pentru Sonia si Andrei

Emma este iubire

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Off Anca am trecut si eu prin asta cu Andra. Vin de al o sedinta cu o durere crunta de cap si o gasesc pe bona disperata, o vecina cu Andra plina de sange. le-a trebuit 5 min sa-mi explice ca i-a taiat unghiile si a atins si degetelul. Aveam forfecute speciala dar cum spui tu e un moft asa ca ea nu o folosea. La noi a ramas cu urmari caci Andra era marisoara si de atunci plange cand ii tai unghiutele.
Pup dulce bebelina.
Dragaica cand mi-am depus eu actele stiam ca nu recunosc studiile (prin 2001). Acum imi pare mult mai usor dar cu doi copii e mai complicat. Vedem ce o mai fi in tara si daca lucrurile nu se schimba lasam pustimea la bunici si mergem noi in prima faza (dar nu mai mult de 6 luni ca innebunesc fara ei).
Tinem pumnii sa fie data viitoare cu ochisori.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dragaica spune:

Am trimis mesajul inainte sa-l termin astea sunt modelele http://www.gestionbenoitdumoulin.com/cgi-bin/modele.cgi?type=cottage&modele=montmartre
http://www.gestionbenoitdumoulin.com/fr/parcours_golf.shtml
asta e modelul care-i place sotului http://www.gestionbenoitdumoulin.com/fr/champfleury.shtml
In sfarsit ......o sa vedem ce o sa alegem, ideea este ca ma cam strange-n spate sa stiu ca am rate pe urmatorii 30 de ani, nu-mi place sa am datorii dar cum nu sunt Paris Hilton si nici cine stie ce al bogatas nu-mi ramane decat imprumutl

Da unde-s restul fetelor, era cineva din Japonia, eram tare curioasa cat costa o casa acolo, asa pentru cultura mea generala, stiu ca in Japonia este un nivel de viata crescut fata de Europa poate chiar si fata de continetul nord American....
Va las o sterg la munca

http://community.webshots.com/user/Dragaica
Aspiranta la titlul de mamica

http://tt.lilypie.com/87KXm4.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nma spune:

Dragaica mie imi place mai mult prima. tot asa ne gandim sa ne facem si noi una.
Si noi avem credit pe 30 de ani pt teren dar rata e mica si si tot incercam sa dam in avans. Nu ne-am bagat la rata mare si bine am facut caci daca ramanem fara job putem sa achitam tot si sa ne descurcam. ca sa ne apucam de casa trebuie sa vindem apartamentul si sa mai luam un credit. inca ma chinui sa il conving pe sot ca merita. deocamdata el vrea sa mai luam putin teren.

Nico, mami de Andra si Alex
poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eladea2005 spune:

salutare si de la noi...

v-a fost dor de noi??

dragaica, foarte frumaose casele, speciale...o arhitectura deosebita, foarte diferita de cea a caselor noastre...nu stiu pe care as alege-o...

anca, ce face mamarutza? pozute, ceva?

Nico, cred ca ti-e tare greu cu 2 nazdravani...si cu serviciu...si cu viata de dupa serviciu...offfffff...eu astept caldurica, soarele, asa macar ma mai inveselesc si eu putin...ca pe vremea asta...

si ca sa avem un subiect de discutie interesant: ce faceti la vara in concediu???

sagetutele!

Andreea si Eric, cel mai dulce ingeras (9 decembrie 2007)

ERIC IN IANUARIE 2009...
www.onetruemedia.com/shared?p=75b19b17740aa34e16575b&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank"> Eric la aproape 1 anisor...
ERIC

PRINTESA EMMA ARE NEVOIE DE AJUTORUL NOSTRU...
HAIDETI SA-L AJUTAM PE TEO


http://b2.lilypie.com/gAmbp2.png

Esti mereu cu mine, in suflet, in gand..oriunde ai fi...pentru totdeauna...

Mergi la inceput