Copiluti de mai-iunie 2005 (95)

Copiluti de mai-iunie 2005 (95) | Autor: gabitzam

Link direct la acest mesaj

Continuare de la Capitolul 94


Adresa de mail pentru contul comun este copiluti_mai_iunie@yahoo.com (cereti parola pe PM)
Colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Al doilea colaj BEBELUSI DE MAI-IUNIE 2005 ( View )
Pozele noastre (www.flickr.com/photos/copiluti_mai_iunie/" target="_blank">View )

INDIFERENT CE SE DISCUTA AICI, TOTUL ESTE ON TOPIC


* Loreen --- DELIA - 26.04.2005 - Constanta - Comorile lu' mama
* Nelia --- TUDORA - 30.04.2005 - Montreal, Canada - www.dropshots.com/aurice" target="_blank">Agata,Tudora si Lisandru
* onixone --- ALEX - 03.05.2005 - Londra
* Cornelia --- STEFAN - 04.05.2005 - Constanta - poze Stefan
* Fran --- PATRICIA ANNELISE - 05.05.2005 - Bucuresti - Iepurete
* TDI --- ALYSSA - 05.05.2005 - Italia - Album Alyssa
* pisik 4ever --- OLIVIA - 08.05.2005 - SUA
* Ada_74 --- SERGIU-MIHAI - 11.05.2005 - Constanta - Sergiu
* Corni --- TIMEEA - 11.05.2005 - Constanta
* tamar --- ADINA - 11.05.2005 - SUA
* Anky --- CRISTIAN LUCIAN - 12.05.2005 - Olanda
* Androix --- FILIP STEFAN - 13.05.2005 - Bucuresti - www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53375" target="_blank">Cum s-a nascut Filip
* Robotzica cucului --- MARIA MONICA - 14.05.2005 - Ontario, Canada
* Simiena --- ELIAN - 17.05.2005 - Bucuresti
* Mygirl --- ALEXANDRA ELENA - 18.05.2005 - Constanta
* Florentina G --- MAYA MARIA - 18.05.2005 - Bucuresti
* corail --- ALEXANDRA SOPHIA- 18.05.2005 - Germania
* lucas --- MATEI - 21.05.2005 - Bucuresti
* Beatriced(patriciaRO) --- ALEX - 22.05.2005 - Copenhaga, Danemarca - Alex pifos
* simona_filipas --- DRAGOS OCTAVIAN - 23.05.2005 - Timisoara
* monu --- ALEXIA-IOANA - 24.05.2005 - Bucuresti - Poze Alexia-Ioana
* gabitzam --- ANDREI-STEFAN - 25.05.2005 - Bucuresti - Poze mai noi
* Babygirl --- EMA ELENA - 25.05.2005 - Bucuresti
* ChrisDun --- CARINA EMILIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Cloreta --- TEODORA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti - Teodora
* ralwka --- IULIA-MARIA - 26.05.2005 - Bucuresti
* Margott --- DAVID - 27.05.2005 - Bucuresti
* omustata --- MAYA ILINCA - 28.05.2005 - USA
* Andutzy --- DRAGOS ALEXANDRU - 31.05.2005 - Bucuresti
* denisa73 --- CRISTIAN - 31.05.2005 - Germania
* gusta --- MARA AUGUSTA - 31.05.2005 - Olanda
* Ruxel --- BIANCA TEODORA - 02.06.2005 - Bucuresti - Bianca
* Aurasa --- CATALIN - 03.06.2005 - Bucuresti
* Mercedes --- BIANCA - 03.06.2005 - Oradea
* OlgaTarziu --- ANTHONY - 04.06.2005 - Canada
* Danelutza --- ISABELLA-ANTONELLA - 05.06.2005 - Elvetia
* Tora97 --- ANA ILEANA - 07.06.2005 - Bucuresti
* Iuliana --- DIANA MARIA - 07.06.2005 - SUA - Fetele mele
* Sufletzica --- SARA - 09.06.2005 - Bucuresti
* Cris_kim --- IOACHIM - 09.06.2005 - Alba Iulia
* NewMami --- PATRICK RYAN - 13.06.2005 - Canada
* elisor --- BIANCA - 13.06.2005 - Brasov - Bianca si Andreas
* andreea.a --- ERIC ANDREI - 16.06.2005 - Bucuresti
* monicica --- ROBERT - 17.06.2005 - Germania - Robert
* Mickyyy --- DARIA MARIA - 22.06.2005 - Bucuresti
* ioanailincam --- ANA ILINCA - 22.06.2005 - Bucuresti - Ana - de la 0 la 6 luni | Ana - de la 6 luni la 1 an
| Ana - am 1 anisor

* mynicegirl --- CATERINA - 26.06.2005 - Singapore
* blackpanterro --- AIDAN ALEXANDER - 27.06.2005 - Germania
* saryta --- SARA - 27.06.2005 - Iasi
* Oana C --- EVA CHRISTINA - 29.06.2005 - USA


??? Vrem sa stim de voi si de copiluti, ce mai faceti, daca sunteti bine, cum cresteti, orice



Ianuarie - Mygirl(9), Cornelia(9), Olga Tarziu(20), Monu (30), Mstroie(30)
Februarie - IonanaIlincam(1), Babygirl(9), Nefertari(11), Bolgiumiki(18), Margott(23)
Martie - Ralwka(31)
Aprilie - Fran(5), Androix(27)
Mai - Onixone(4), Blackpanterro(6), Danelutza(14), FlorentinaG(21)
Iunie - OanaC(3), Mercedes(12), Gusta(15)
Iulie - Tamar(12), Beatrice(15)
August - Aurasa(2), Crissu(10), TDI(14)
Septembrie - SimonaFilipas(20), Nelia(22), Loreen(23)
Octombrie - Elisor(7), Corni(17), NewMami(25)
Noiembrie - Omustata(20), GabitzaM(21)
Decembrie - Denisa(14), Pisik4Ever(15), Lucas(17), Andutzy (26)



Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

Buna dimineata!!!
Danelutza sa-ti traiasca sotzul, sa fiti sanatosi.
Iulia felicitari, iti doresc sa regasesti acolo ceea ce nu s-a intimplat in Romania. e bine pentru tine si pentru copil mai ales. am o colega de facultate care a plecat in Canada in 2001 si imediat cum a aterizat avionul a spus ca a avut cel mai straniu sentiment ca de fapt acolo e casa ei. (in conditiile in care ea nu a dorit deloc sa plece din tara, numa bine ca dupa 3 sapt. de stat in Canada sotul ei a lasat-o acolo cu un copil si s-a intors in tara, si ea a ramas singura cu un copil in brate, nu cunostea pe nimeni, dar s-a descurcat.
Gabitzam cu durerile de cap mai incearca cu ceai, nurofen pentru durere nu poti sa iei. eu luni noaptea m-am trezit cu o durere de cap infernala, nu mai puteam sa dorm si am luat nurofen si a trecut- eu sunt antimedicamente total, poate si pentru ca de la 18 ani am ulcer si evit cit pot demult medicamentele de oricare ar fi ele) Bravo pentru Andrei. la noi Matei ma intreaba orice as face, da de ce, ce e asta, cine e la telefon, da cine e de fapt doamna de la telefon, etc.nu vorbeste corect, are inca un pic de dislalitie.
Beatriced vorba fetelor, care este noul proiect??
Nelia bravo tudorei, am incercat cu Matei, dar la noi nu a tinut, a plins in continuu juma de ora, si taica-su imediat cedeaza, eu sunt vrajitoarea cea rea.
Fran ai incercat la Floreasca cu instructor, eu nu am mai fost, dar in copilarie il frecventam extrem de des si acolo intotdeauna erau instructori.
Androix zi si mie ce e aia eliptica? stiu ca sunt tolomaca, dar mi-e lene sa caut pe net. mie imi stralucesc acum ochii la AB rocket.
Gusta iti tin pumnii pentru concurs. am citit pe noul stil de viata, super, iti fac galerie!
Am citit un interviu cu toni grecu, in care era intrebat:

- Ce ai face daca o femeie ti-ar face avansuri?

raspunsul mi s-a parut genial:



- M-as feri, pt. ca dupa avans intotdeauna urmeaza lichidarea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ioanailincam spune:

Hello! Trezirea, haideti la cafea la inceput de capitol. Ce bine ca azi e vineri, abia astept sa se faca seara si cred ca imi iau un pic de pauza diseara ca barbatul a avut 2 iesiri cu baietii pe anul asta, iar eu nimic.

Si daca tot am intrat pentru a treia zi consecutiv, sa v-o arat pe Alba ca Zapada.

O zi buna!

Ioana cu Ana (22.06.2005)
Ana - de la nastere pana la Revelion
Ana - dupa Revelion, in 2006
Ana - dupa 1 an
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61984" target="_blank">Povestea nasterii

Ai grija ce iti doresti! S-ar putea sa se indeplineasca...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Hello, ladies!

Lucas, eliptica este bicicleta aia fara sa. Adica are acelasi principiu dai la pedale dar stand in piciare, mama ma-sii, stai sa caut o poza www.artsport.ro/images/products/artsport.ro/bicicleta_eliptica_mec_H7444.jpg" target="_blank">asta e

Iulia, bine ai revenit pe forum si felicitari pentru casatorie! Ma bucur ca-ti merge bine si va doresc acomodare placuta in canada.

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danelutza spune:

Buna dimineata si o cafeluta sa va treziti , ma rog cele care mai dorm inca

Lucas multumesc de urari

Margott sint copii care bag la capusor cuvintele iar cind isi dau drumul la vorbit nu se mai opresc. Probabil si David e la fel, iar acum probabil va fi si mai derutat ca aude in jur ca se vorbeste alta limba. Stii cum a inceput Isabella sa spuna cuvinte cind nu vorbea mai nimic, cu ajutorul desenelor animate, tot uitindu-se la televizor, bineinteles la desene domestice cum le spun eu, nu violente, a inceput sa se certe cu maimutoii de la televizor

Ioana mama cit de frumoasa e Ana, eu in locul tau as pune repede de alt bb, ca faceti copii tare frumosi

Daniela, mami de capsunica
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53616" target="_blank">Nasterea printesei noastre, poze in casuta galbena , www.dropshots.com/danelutza" target="_blank">filmulete
Elvetia in miniatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Ioana, Ana ta este absolut minunata ca Alba ca Zapada!

Andrei nu prea a vrut sa-mi zica mai nimic de ieri de la teatru, dar a luat cartea cu Scufita Rosie pe care o avea de mult si toata seara a vrut sa citim din ea, de parca acum o descoperea. Mi-a zs ca "Popita Iotie" s-a dus la bunicuta sa manance felul doi

Am mai pus si eu niste pozici, cu Raducu 99%, cu Andrei doar una singura. Andrei nu vrea deloc sa stea la poze, tot timpul se stramba si face urat cand ma vede cu aparatul. Asa ca il pozez pe Raduc, ca el sta cuminte Vedeti poze aici.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andutzy spune:

Hello!
Monu, sa-ti traiasca domnisoara de 2 ani!
Androix, Lucas, eu am o eliptica care are si sa, am pus-o la vanzare ca speram sa ne mutam anul asta din casoi si nu cred ca voi mai avea loc si pt ea. Faza faina cu ea este ca merge si ca bicicleta dar si ca alergare si bratele pot fi folosite ori fixe ori mobile si atunci lucrezi spate si maini. UItati aici poza cu ea. Mi se pare ca se numeste eliptica datorita chestiilor alea pe care tii picioarele, care au alta forma, nu sunt pedale clasice.
Margott, casa de piatra, sa fie intr-un ceas bun!
Danelutza, sa-ti traiasca sotul!

Andra, mami de Horia Andrei si Dragos Alexandru

CELE MAI RECENTE POZE CU DRAGOS, HORIA SI NOI...
Nasterea Micului Print, Horia Andrei

TRICOTAJELE MELE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucas spune:

multam mult de lamurire. cu aia nu am voie sa fac, datorita coloanei. asa ca m-am linistit.

Ioana tare frumoasa Alba ca zapada.
Gabitzam mai, dar se schimba de la o luna la alta Raducu. ce bine ca Andrei sta sa-i citesti povesti!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fran spune:

Danelutza, LMA, sa-ti traiasca sotul !
Margott-gasesti la autism.ro/revista si testul Poartage cu o grila la sfarsit si explicatii de interpretare in nr2 din revista. Ideea e ca indiferent de varsta copilului trebuie sa incepi sa la 0-1 ani sa bifezi. Apoi completezi grila si calculezi IQ. Un IQ mare chiar si fara rezultate la "limbaj" arata un dezechilibru in dezv. copilului, dar se intampla des ca un copil sa ramana " in urma" la un capitol si sa o ia mult inainte la altele. IQ din Portaje nu are legatura cu IQ de mai tarziu, peste 6-7 ani. Un copil poate de ex. sa fie genial si la maturitate sa aiba un IQ f. mare, dar daca nu sunt conditii bune acasa sa obtina un punctaj mic la Portage in copilarie. ( de ex daca nu a vazut in casa creion pana la 4-5 ani, nu o sa poata face itemi care presupun scris...) Invers, un IQ mare la Portage nu garanteaza ca mai tarziu copilul o sa fie un geniu. Poate sa fie doar un copil de care parintzii se ocupa mult. Dar pe masura ce se avanseaza in varsta, nici la Portage nu se mai obtin scoruri mari daca inca nu vorbeste. Pt. ca apar itemi de "cognitiv" sau "socializare" de ex, care presupun comunicarea cu cei din jur.
Cu desenatul pot sa-ti spun ca a mea e la faza mazgaleli, nici vorba de fetze umane.
Noi avem probleme cu r, v si f. R nu e deloc, iar v si f sunt inlocuite de h de obicei sau c, mai ales la inceputul cuvintelor. De ex moh(mov), ahara(afara), ce ai cucut? (facut)
Androix-asa zice pe site-ul lu' Antipa, inchis pe o perioada de min 1 an. Fix cand ma lovise ideea sa mergem acolo...
Lucas- :)Floresca nu mai e de cativa ani. E un hotel acolo, sau cel putin eu asa stiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Nu stiu ce am citit, intelesesem de patinoarul de langa antipa, ma rog un pic mai departe...

Creatiile mele

Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitzam spune:

Si noi am topt amanat cu Antipa...

Raluca, nu sta la citit. Ieri a vrut Scufita Rosie ca fusese la teatru si era sub impresia spectacolului. La el citit inseamna frunzarit cartea si batut campii pe poze.


Cresterea copiilor este in parte bucurie, in parte razboi de guerilla

Mergi la inceput