Purici la caine

Purici la caine | Autor: oanab125

Link direct la acest mesaj

va rog, spuneti-mi si mie ca sa fac, sunt disperata: cainele meu e plin de purici, cred ca i-a luat de la maidanezi. nu pot sa imi explic, cum de a luat asa ceva pe frigul asta. in 5 ani e prima data, tocmai i-am facut si vaccinul anual, nu pricep. Am fost la veterinar si mi-a dat o fiola de frontline pe care i-am pus-o la ceafa. mi-a zis ca in 24-48 ore mor puricii. sunt 4 zile de atunci si el se scarpina ca la inceput, nu au murit. sunt disperata, prin casa am dat cu spray cobra. Copii si sotul nu au piscaturi,eu am mai gasit una pe ici pe colo. nu stiu ce sa mai fac fac.

Matei si Ilinca

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Darria spune:

Prin casa se poate folosi neostomosan(aspirat, pulverizat, tinut camera inchisa cateva ore, aspirat din nou). Tb. repetata operatiunea la o saptamana fiindca solutia nu omoara si ouale. Am folosit o solutie concentrata(o fiola + o jum. litru de apa).

Deparazitarea se face lunar, daca iarna este mai blanda.

Cand foloseam frontline preferam spray si nu fiola.
Acum folosesc strongold lunar(chiar si iarna) si nu sunt probleme.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Eu stiu ca deparazitarea nu se face lunar, ci cam o data la o luna jumate, maxim 2. Daca ti-e teama sa nu ia purici de la alti caini - in special de la cei maidanezi - lesa! Poti sa ii faci si baie - dar nu dupa ce ii aplici frontlineul (n-are voie sa se ude 72 de ore dupa ce il aplici), dar nu mai des de o data la 2-3 luni.
Deparazitare interna si externa o data la maxim 2 luni neaparat!

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns happymum spune:

aceeasi problema o are si cutzul meu. nu a avut puricei pana acum si acu in miez de iarna si geroasa pe deasupra, iote ca s-a pricopsit cu chiriasi. in seara aceasta l-am imbaiat si apoi l-am dat cu solutie la fiola. eu am turnat-o in ligheanul cu apa si l-am clatit peste tot. cam miroase dar, trebuie sa il curat intr-un fel. maine o sa il pieptan si apoi ii aplic si praful pe ceafa. sper sa scape.

amuzant: eu l-am tuns la foarfeca acum 2 ani, vara. pana anul asta nu i-a mai crescut parul. o fost chel. poate ca ar trebui sa-l tund iar .


sa aveti o zi cu mult "bun bun"

viitoare , te DD

finutul radu andrei si finuta maria angela
www.youtube.com/watch?v=gILJFvjweHI" target="_blank">E.M.M.A. pentru ingerasii nostri
cand sa vie... ? repede sa vie...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ilinca_M. spune:

Eu stiu ca nu ai voie sa+i faci baie cainelui nici cam 2 sapt. inainte de a-i aplica Frontline, ca i se duce nu stiu ce protectie naturala- grasime din blana si nu mai are efect deparazitantul. Deci baie- nici inainte, nici dupa, o perioada.
De asemenea e important ca solutia sa fie pe masura dimensiunilor cainelui (dar banuiesc ca de asta s-a ocupat vet-ul) si sa fie aplicata corect (cam in 3 puncte acolo unde se imbina omoplatii(nu pe ceafa), unde nu poate ajunge cu botul, si direct pe piele, nu in blana)

24+
http://community.webshots.com/user/Ilinca_M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Victoria spune:

Si eu foloseam la cainii mei spray Frontline, insa de anul asta le-am luat zgarzi Kiltix( impotriva purecilor si capuselor) si care ii protejeaza cateva luni.Eu le-am pus cainilor in iulie si de atunci nu am observat nici un fel de insecta pe ei.

V

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadameBovary spune:

Citat:
citat din mesajul lui Victoria

Si eu foloseam la cainii mei spray Frontline, insa de anul asta le-am luat zgarzi Kiltix( impotriva purecilor si capuselor) si care ii protejeaza cateva luni.Eu le-am pus cainilor in iulie si de atunci nu am observat nici un fel de insecta pe ei.

V

“Shine on my way"

Eu stiu ca zgarzile nu sunt bune (pot sa faca si iritatii de la ele), mai eficient e Frontline-ul sau alta solutie aplicata pe piele... si eu foloseam la inceput zgarda de purici, dar vetul mi-a zis ca e cam apa de ploaie, mai ales ca am impresia ca trebuie sa fie fixa in jurul gatului si nu larga... noi folosim frontline de 1 an de cand avem caine si suntem foarte multumiti

I never fake ... sarcasm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

Cainele nu se spala minim 2 zile inainte si dupa utilizarea deparazitantului fiola.
Deparazitantul fiola este dozat pentru anumite kilograme, trebuie folosit tinand seama de greutatea cainelui.
A se citi prospectul, indiferent ce deparazitant folositi, scrie acolo cat este activ pentru diversele tipuri de paraziti externi. In orice caz, maxim 1 luna.

Eu folosesc advantix, mi se pare mult mai eficient decat frontline si protejeaza cainii si impotriva muscaturilor de tantari, respectiv dirofilariei transmisa de acestia.

Pentru deparazitare in casa incercati regent, la dilutia indicata pus in puf-puf de geamuri. Am mai scris la un topic cum.

Bafta multa sa scapati si voi si catzeii vostri de uratzii de parazitzi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

tocmai citeam la topicul cu spalatul pe jos si mi-am dat seama ca va mai poate ajuta ceva, incercati sa spalati cu sanex, verde, este pentru ucis diverse... insecte nedorite in casa, nu e toxic pentru animale sau oameni si e chiar eficient, incercati si asa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ingridnen spune:

Eu folosesc pentru caini si pentru pisica fiole de Advantix / Advantage in loc de Frontline.
Insa numai in anotimpul "cald".... din aprilie pana in octombrie.
Iarna nu am avut niciodata probleme cu purici, si ai mei stau afara (locuiesc la curte). Sper sa nu ne pricopsim acum :))

Ingrid si Cristi 5 ani si 10 luni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmencat spune:

in luna noiembrie anul trecut bracul meu, deparazitat lunar cu advantix, tot a avut nesansa sa dea peste o capusa... nespalata pe dintzi... care i-a daruit cu foarte multa generozitate babesioza si hemobartonella
inutil sa spun ca a scapat ca prin urechile acului, multumita vetilor extraordinari care ne-au ajutat
morala pentru mine una a fost clara: deparazitat lunar, indiferent de anotimp si ocolite zonele cunoscute cu infestatie
(capusa cu pricina am intalnit-o in parcul tineretului, bucuresti; desi stiam ca foarte multi caini in zona au murit de babesioza in acea vara, am zis ca luna noiembrie e totusi ok, ca nu ar mai fi, ei uite ca nu a fost si partida buna de joaca ne-a iesit pe nas)

Mergi la inceput