Mamici si gravidute curajoase de Nov-Dec2008 (130)

Raspunsuri - Pagina 16

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexutza_26 spune:

...mi-a placut little dinosaur

Citat:
citat din mesajul lui Alexa.1983

si noi am pus pozici.........



...Albume Burtica, Bebe, Diverse!!!...





Alexandra mami de GABRIEL (30.09.2006) si 36+ Theodora
PRINTZUL


AMR 3 SAPTAMANI


Traieste orice clipa ca si cum ar fi ultima!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

I-am dat lui bebe sa pape si in timp ce sugea de zor la biberon s-a inecat cu laptic si a inceput sa tuseasca, l-am ridicat repede si l-am pus pe umar ca atunci cand tre sa ragaie...mey fetelor se invinetise copilu la fatza, nu mai putea sa respire mi-a stat inima si mi-au dat lacrimile instantaneu...si-a revenit repede, dar mie mi s-a parut o vesnicie...vai de capul meu...

Isabela lui Raphael Nicolas

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mar_ysa_28 spune:

Buna seara fetelor!!!

In sfarsit am reusit si eu sa recuperez ultimele 2 capitole ca la restul sincer am renuntat...nu de alta dar dureaza prea mult sa le citesc si nu mai pot tine pasul...sper sa le pot recupera in curand.

Oricum vroiam sa va povestesc asa in cateva cuvinte povestea nasterii, nu de alta dar talentul meu istoricesc nu e prea slefuit...

Incep prin a raspunde Anei ca socoteala de acasa nu se potriveste cu cea din targ si spun asta deoarece am tinut pana in ultimul moment sa nasc normal dar cel mai important este bebe si in acele momente nu te mai gandesti la ce vrei tu ci ce este cel mai bine pt el...hai sa revin...

8.11 ora 7 dimineata ma trezesc si ma duc la toaleta, cu ochii inchisi asa cum obisnuiam in ultima vreme pt ca mergeam atat de des si riscam sa nu mai adorm daca deschideam ochii...recunosc ca stiam fiecare cm din casa pana ajungeam din nou in pat in siguranta...si incercam sa ma ridic de pe toaleta si tot simteam cum curge si curge...ce sa fac..nu stiam ori am inceput sa pierd urina si sa nu imi dau seama, credeam ca din cauza pozitiei bebe apasa pe vezica si deaia nu se mai opreste...taraia in continu dar ma ridic in picioare sa vad daca mai curge inseamna ca am o problema...si curgea...pun mana pe tel si o sunt pe sora mea si ii spun...ea ma intreaba de dop dar de unde sa stiu daca era in wc..si ce credeti ca faceam eu fetelor...cautam in wc cu spalatorul sa vad daca e dop sau nu si am vazut o chestie vascoasa ala alba...si am zis asta e mergem la spital...sun si pe nasa si uitea asa ma trezesc cu sora si cu nasa la usa sa plecam...sper ca stiti ca tati nu era in tara era la Dallas...era exact ziua pentru care el plecase...DD e sus sia sa a ales el sa se intample.Cu o seara inainte fusesem la control, totul era bine col lung si inchis, nimic nu prevestea nasterea, vorbisem cu Bogdan si el fiind atat de sigur ca nu se intampla nimic ce credti ca face? Isi inchide telefonul ca sa poata sa doarma...suna intruna...si uite asa cu memebranele rupte eu orbecaiam prin casa sa pun una alta in gentuta (cu toate ca am nascut la privat vroiam eu sa am una alta la mine), sciam pe forum sa va zic ca plec la sital, imi spalasem si parul...ce sa mai am fost foarte activa si uite asa pe la 8 fara 10 eram deja pe drum spre spita si o sun pe Dr sa ii zic ca merg la spital si ce sa auzi...dr era deja la spital (si era sambata)...am ajuns si nu a avut altceva decat sa constate ca membranele erau rupte si trebuia sa nasc...bineinteles am zis ca natural asa cum vorbisem si cu o zi inainte numai ca Leyre nu era fixata bine in bazin, era cu capul in jos de la sapt 32 dar nu era coborata suficient de aceea colul era inchis si tare deci nu se dilata...m-au bagat in camera de travaliu si m-au conectat la aparate pt monitorizarea contractiilor, mi-au pus perfuzie cu oxitocina pt declansarea contrcatiilor, scobutil si cu toatea astea eu aveam doar cateva contractii care nu erau eficiente si nu se intrevedea faptul ca voi putea naste natural...Dr ma contola pe masa din jumatate in jumatate de ora dar nimic si nimic...dupa 4 ore dr ma intreaba ce facem mai asteptam sau intram in cezariana si ma gandeam doar la fetita mea sa nu intre in suferinta si am ales sa intam in cezariana si sincer nu imi pare rau de decizia pe care am luat-o deoarece in aceiasi zi cu mine o alta tipa s-a chinuit de la 9 dimineata pana la 11 noaptea cu contractii dureroase si cu dilatatie pana la 5 dar bebele ei nu cobora suficient si uite asa la 11 noaptea a intrat in cezariana si bebele ei a suferit foarte mult asta din incapatinarea mamei de a naste natural.
nu va spun ca in aceste momente il tot sunam pe Bogdan si el avea telefonul inchis...eram terminata, plangeam incontinuu ca nu puteam macar sa il aud, aveam nevoie de sustinerea lui dar deja era prea tarziu nu mai aveam ce sa fac cu sa il aduc langa mine.
Am intrat in sala de operatie, m-au pregatit si dr anestezista care era o draguta mi-a facut anestezia...a prins imediat nici nu am simtit cum lucrau nu simteam absolut nimic doar ca imi era o sete fantastica simteam ca imi vine sa ma ridic de acolo sa beau apa...mi-au mai udat buzele din cand in cand dar degeaba, as fi baut o tona de apa dar a trecut si nu am murit...sunt pe aici printre voi acum...va povestesc
12:10 A venit momentul cand au scos-o pe pitica mea bineinteles cu putin ajutor, anstezista si o asistenta impingeau burtica de sus ca tot nu reuseau sa o scoata si in acel moment buburuza mea a inceput sa planga insa putin si s-a oprit...bineinteles am intrebat de ce nu mai plange si mi-au zis ca tre sa ii aspira caile respiratorii ca sunt incarcate si in momentul imediat urmator a inceput sa planga intr-un hohot si eu cu ea...de emotii, de fericire...nu mai stiu de ce erau lacrimile...mi-au adus-o si am pupat-o dar a trebuit sa o i-a si asa ca eu am ramas in sala si pe ea au dus-o la neonatologie...
Dr anstezista ma intreaba daca vreau sa dorm un pic pt ca o sa mai dureze ceva si am acceptat ...parca eram sfarsita, tot ce imi doream era sa ma odihnesc un pic. M-am trezit cu 10 minute inainte sa termine si parca nu mai aveam rabdare, vroiam sa plec de acolo sa ma duc la printesa mea...
Dupa ce s-a terminat toata nebunia a fost un moment in care chiar im inceput sa rad singura...cum stateam eu asa intinsa pe masa de operatie erau niste asistente care ma curatau si uite asa uitandu-ma la ele dintr-o data o vad pe una cu un picior in brate pe care in curata asa cu sarg si ma gandeam ce senzatie o fi sa cureti asa dar deabia in momentul urmator mi-am dat seama vca era piciorul meu pe care nu il simteam...a fost o senzatie atat de ciudata si haioasa...sau cel putin asa mi s-a parut mie
M-au dus la terapie intensiva si usor asa am inceput sa imi revin...am avut si dureri al care mi se administrau calmante insa nu au fost asa insuportabine..am reusit sa vorbesc si cu tati care a ramas fara cuvinte cand i-am povestit si a regretat amarnic ca a plecat dar nu mai puteam face nimic decat sa asteptam sa vina ziua de 11 sa vina acasa..seara pe la 7:30 prin amabilitatea anestezistei asistentele m-au dus cu un carut la fetita mea...imi era asa un dor de ea...si am vazut-o mai bine...semana cu tati leit doar nasucul de la mine...abia asteptam sa o tin brate...
A doua zi dimineata m-au mutat in salon si mi-au adus pitica...i-am dat sa suga...a fost in sentiment dumnezeiesc...am inceput sa ma simt utila...parca aveam pt ce sa traiesc.
In ziua urmatoare am tinut-o tot timpul cu mine sa ii dau tatica pt ca sunt impotriva formulelor de lapte dar am acceptat sa ii dau putina completare atunci ca o vedeam atat de mica si nu avea putere sa traga sa se sature si ii era fomita saracuta...insa de cand suntem acasa suge doar san, numai prima zi si noapte acasa i-am dat si completare. A venit si ziua de marti 11.11 si il asteptam pe tati sa vina sa ne i-a acasica...nu mai are rost sa va spun alte impedimenet...a trebuit sa mai platesc inca o zi pt 2 ore de stat in plus...ca tati a aterizat un pic mai tarziu....ca i s-au pierdut bagajele...dar nimic nu mai conta atat timpt cat venea sa ne i-a acasa. Bineinteles ca momentul intalnirii a fost unul extrem de emotionant si dupa 2 ore de stat in trafic am ajuns si noi acasa si de atunci ne acomodam si deja ne facem un program.

Cam asta a fost povestea nasterii printesei mele...promit ca revin cu detalii si cu amanunte din viata de proaspata mamica dar acum ma cheama datoria...

Va pup pe toate


Proaspata mamica cu fetita dulce Leyre Alexandra

http://www.flickr.com/photos/32020823@N08/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Acum am reusit sa citesc primele pagini de la capitolul asta si vrioiam neaparat sa-i raspund Anei6602. Eu am nascut cu peridurala. Desi aveam contractii de f mult timp, ma gandeam ca cele de la nastere trebuie sa fie mult mai dureroase. M-am inselat. Nu au fost mult mai dureroase, ci doar faptul ca se succedau la mai putin de 3 minute m-a terminat. Eram nedormita de saptamani, in ultimele 48 de ore dormisem 5 ore. De la 3.30 pana la ora 8 ajunsesem doar la dilatatie de 3cm. La 8 m-au dus in sala de travliu si mi-u facut perfuzii cu ocitocina. Au inceput contractiile dese si am inceput sa cer sa vina mai repede anestezia. La 10 am auzit:col 4-5cm, chemati anestezista. Eram in culmea fericirii. La 10.20 mi s-a injectat prma doza. Cica sa astept 10min pana isi face eectul. Si dupa vreo 15 min si-a facut efectul:doar pe partea dreapta . Imi mai scot din cateter, imi mai baga anestezic, rezultat: picior drept mort in front, partea stanga dureri. Mi se explica ca am coloana nu stiu cum si nu prinde anestezia. Asta e, suport. La 11.30, dilatatie 7. Ma gandesc ca o sa mai dureze cateva ore. Imi spune moasa sa o anunt cand simt nevoia acuta sa imping. !!.45tip ca eu trebuie sa imping. Vine medicul, ma cntroleaza si mi spune ca am dilatatie maxima, dar sa nu imping inca . In cateva minute s eumple sala: mrdic neonatolog, anestezista, asistenta, medicul e echipat, mi se pune u camp steril. Se aseaza medicul, le spune moaselor sa puna mana pe burta mea si sa ma ghideze la impins. Zic asta e, o sa mor de dureri. Imping succesiv de 3 ori la fiecare contractie, si dupa vreo 5 contractii la ora 12.05 am nascut. Dupa expulxzie, imi baga din nou anestezic si nu ma mai doare asa rau.
Concluzie: nu e adevarat ca daca ai anestezie dureaza expulzia mai mult. Ideea e ca ti se opreste anestezicul, si oricum te ghideaza cineva la impins.

Revin mai tarziu, ca facem baita.


==========
Corina
Mamica de Arianna Maria
Albumul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyzapi spune:

Bebe are anemie secundara...hemoglobina a iesit mai mica decat valorile normale si dr a zis ca o sa mai scada...asa se intampla la toti bebelusii...si ca sa nu ajungem sa avem o hemoglobina mult prea mica, ne-a zis sa-i dam fier Hausman, 4 picaturi pe zi. Mai e cineva care ia fier?

Isabela lui Raphael Nicolas

Primul nostru

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Citat:
citat din mesajul lui babyzapi

Bebe are anemie secundara...hemoglobina a iesit mai mica decat valorile normale si dr a zis ca o sa mai scada...asa se intampla la toti bebelusii...si ca sa nu ajungem sa avem o hemoglobina mult prea mica, ne-a zis sa-i dam fier Hausman, 4 picaturi pe zi. Mai e cineva care ia fier?

Isabela lui Raphael Nicolas

Primul nostru


Da, noi. a iesit HG 13,1 in loc de minim 14. Am inceput de la 10 zile. timp de 2 sapt cate 3 pic pe zi, si apoi inca 2 sapt cate 4 pic pe zi.

Simona, cea mai fericita mamica din lume,
de Mihai (8 nov 2008) si Radu (3 dec 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Raportam si noi: Am schimbat prefixul!!! Am implinit ...3 KG!!!!

Simona, cea mai fericita mamica din lume,
de Mihai (8 nov 2008) si Radu (3 dec 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simona_1402 spune:

Marysa, Corina, frumoase povesti. Sa va traiasca printesele si voi sa va refaceti repede, repede.

Si imi aduce aminte... ca sunt datoare si eu cu povestea mea. Poate reusesc totusi maine...

Simona, cea mai fericita mamica din lume,
de Mihai (8 nov 2008) si Radu (3 dec 1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diamisha spune:

Babyzapi, cand bebe se ineaca cu lichide, nu se ridica pe umar, ci dimpotriva, il tii intins cu burta pe bratul tau, cu capul mai jos decat corpul si il bati destul de ferm pe spate!
In felul asta, ii scoti rapid orice lichid care s-a dus pe caile respiratorii, in loc sa se duca spre stomac.
Daca il ridici, lichidul iese greu si el trebuie sa tuseasca rau de tot ca sa poata scoate ce a tras. La fel trebuie sa faci si cand vomita lapticul pe care l-a baut si il scoate pe nas si pe gura.

N-am scos de la mine ce ti-am scris mai sus, am invatat de la medicul neonatolog la cursul de prim ajutor. Am trecut si eu prin cateva reprize cu a mea si a functionat perfect.

Ai grija, sper sa te ajute ce ti-am scris!

Diana, mami de Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ank83 spune:

Asa e... sunt deacord cu Diamisha
Am patito si eu urat cu Raul cand l-am trecut de la san la sticla... ca tragea cu sete din bibe si s-a inecat si i-a iesit laptic si pe nas ...Doamne ce sperietura am tras si eu atunci

Ank Raul 17.10.2007
si de care creste asa
Poze Raulito
AMR ..maxim 3 saptamani pana vine Cecilia

Mergi la inceput