Infertilitatea - marturii directe. Povestea ta.

Infertilitatea - marturii directe. Povestea ta. | Autor: LucaLuca

Link direct la acest mesaj

Dear all,

Dupa cum unele dintre voi - cele care urmariti subiectul cu campania de responsabilizare a autoritatilor - stiu, am creat de curand o pagina web, de tip blog, in vederea popularizarii subiectului si atragerii sprijinului clasei politice.

Deocamdata suntem foarte la inceput, dar totodata este o perioada esentiala, campania electorala, pe care nu ne permitem sa o ratam, pentru ca acum se smulg promisiunile.

Am scris deja pe acest blog cateva articole despre infertilitate in general, despre ce se intampla in UE, despre cum si cuplurile afectate de infertilitate platesc taxe si impozite si au dreptul de a fi ajutati de stat in lupta cu boala lor.

Am scris zeci, poate deja sute de petitii si mesaje, iar in ultimul timp parca se concretizeaza ceva:

- dl candidat Iulian Urban ne-a promis ca, daca va fi ales si e convins ca se impune o astfel de initiativa, va depune un proiect de lege in Parlament. Puteti lasa un mesaj de sustinere pe blogul sau: http://www.urbaniulian.ro/2008/11/11/sustineti-initiativa-legislativa-vizand-reproducerea-umana-asistata-medical-la-tinerii-care-se-confrunta-cu-probleme-de-infertilitate/


- dna europarlamentar Corina Cretu va depune petitia noastra (care are deja peste 2200 de semnaturi, dar nu ar fi rau sa fie inca si mai multe; pentru ca suntem mai multi!) la Parlamentul european [o vom depune si la Parlamentul Romaniei, dar in urmatoarea legislatura]

- dna parlamentar Gabriela Cretu este dispusa sa ne acorde consultanta si sa aiba o intrevedere fatza in fatza cu cuplurile afectate de infertilitate - asteptam voluntari!

- trei tineri europarlamentari - Marian Zlotea, Rares-Lucian Niculescu si Flaviu Calin Rus au depus in Parlamentul european o propunere de rezolutie referitoare la tratamente pentru reproducerea umana asistata

Si mai avem multe promisiuni si contacte in curs de concretizare.

Suntem numarabile pe degete cele care am organizat initiativa asta, dar, iata, rezultatele incep sa se vada. Avem nevoie de sprijinul si ideile vostre. Miza este enorma.

Tine de noi sa ne organizam si sa actionam astfel incat subiectul infertilitatii sa nu mai fie un tabu, perspectiva asupra acestuia sa se schimbe, presa sa scrie iar oamenii politici sa devina constienti ca acesta problema exista. Si, finalmente, infertilitatea sa fie recunoscuta si tratata ca o boala si in Romania, in speta costul analizelor si procedurilor sa fie suportat de catre bugetul asigurarilor de sanatate.

Avem nevoie de implicarea, sprijinul si marturiile vostre.

O motivatie mai ampla pe subiectul "marturiilor" am scris aici: http://.infertilitatea-marturii-directe/ , unde va rog sa lasati comentarii. Exact ce ati vrea sa stie lumea despre lupta voastra, dar nu prea ati avut unde/cui sa povestiti.

Daca se poate, intrucat speram ca blogul va atrage si persoane care nu stiu (mai) nimic despre infertilitate, nu lasati mesaje foarte "tehnice", "medicale", ci mai degraba ...umane. Si un pic elaborate, nu de doar doua randuri (scrieti pe indelete, cand aveti timp). Puteti posta comentarii si la articolele generale (mai multe vizite si mai multe comentarii aduc o mai buna indexare a blogului, care devine mai usor de gasit cu google si astfel cauza capata vizibilitate)


Va multumim mult!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Avem deja un comentariu, sunt convinsa ca multi dintre voi sa gandesc sa scrie, atunci cand or sa aiba timp. :)

Si, de incurajare, o veste nou-noutza si epustuflanta (tocmai am scris despre asta pe topicul de campanie, dar, cum ziceam, nu toata lumea citeste acolo). Dna Clarice Dinu, sefa redactiei de politica interna de la Evenimentul Zilei mi-a adus la cunostinta ca EXISTA deja o rezolutie aprobata in Parlamentul European privind "viitorul demografic al Europei", unde se precizeaza - si va rog sa cititi cu atentie:

Citat:
25. invita Comisia sa ia īn considerare problema sensibila a infertilitatii, care afecteaza īn egala masura femeile casatorite sau necasatorite, precum si cuplurile;

26. constata ca infertilitatea este o boala recunoscuta de Organizatia Mondiala a Sanatatii, care poate avea efecte grave, cum ar fi depresia; subliniaza faptul ca rata infertilitatii este īn crestere, atingānd īn prezent aproximativ 15% din cupluri; invita, prin urmare, statele membre sa garanteze cuplurilor dreptul de acces universal la tratament īmpotriva infertilitatii.


Ce ziceti?! :)

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ada29 spune:

Multumim LucaLuca pentru tot ce faceti pentru cuplurile infertile din Romania.



Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns psj spune:

Ada si alte fete care cititi, orice ajutor e binevenit din partea voastra!
E interesul tuturor, pentru inceput putem obtine analizele gratuite, apoi reduceri partiale sau totale la tratamente. Nu e vorba doar de FIV sau IA.
Cu cat ne implicam mai multe cu atat impactul va fi mai mare si mai rapid.
Stim cu totii cat de presante financiar pot fi aceste tratamente si analize, mai ales ca nu putem estima durata pentru care avem nevoie de ele. Sunt atatea fete care au renuntat din motive financiare inca din etapele preliminare.
Pe partea asta de forum intra foarte multe fete din pacate, sunt convinsa ca aproape toate isi platesc contributia la asigurarea de sanatate, dar cand au de facut analize si tratamente sunt nevoite sa scoata bani din buzunar.
Eu cred ca e o sansa nesperata pana acum cateva luni si ca putem face lucrurile sa se miste.
PS Nu o sa ne "bage nimeni in traista" daca nu ne cerem drepturile si nu suntem cat mai vizibile, sa stiti.


www.petitieonline.ro/petitie-p28651051.html" target="_blank">Sprijina visul unor oameni de a deveni parinti


Implica-te in campania noastra! Avem nevoie de idei si voluntari!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Multumim pentru comentarii, mai asteptam. :)

http://.infertilitatea-marturii-directe/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui psj

Pe partea asta de forum intra foarte multe fete din pacate, sunt convinsa ca aproape toate isi platesc contributia la asigurarea de sanatate, dar cand au de facut analize si tratamente sunt nevoite sa scoata bani din buzunar.
Eu cred ca e o sansa nesperata pana acum cateva luni si ca putem face lucrurile sa se miste.
PS Nu o sa ne "bage nimeni in traista" daca nu ne cerem drepturile si nu suntem cat mai vizibile, sa stiti.





---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirimir spune:

Buna pentru toate fetele,
Multumesc celor care se lupta pentru noi toate, pentru ca mai gasesc puterea sa lupte si in acest sens.Eu am un gust amar pentru ca am fost la CAS unde locuiesc si ma incadrez la compensarea pentru infertilitate anovulatorie dar mi s-a pus in brate un teanc de hartii si o lista nesfarsita de investigatii obligatorii(unele chiar nu au relevanta), acest dosar va urma sa fie studiat la Bucuresti."O sa dureze 2-3 luni pana la aprobare, d-na" Asa mi s-a raspuns.
Sunt convinsa ca si voi aveti experiente cu birocratia, de aceea sunteti de admirat ca mai puteti avea incredere ca se va realiza ceva.Am citit si pe topicul celalalt si o sa incerc si eu in orasul meu sa trimit mesaje la cine o sa reusesc.
Mult succes.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marrina spune:

mirimir Povestea ta ne-ar fi de mare ajutor pe blog. Traseul asta cu CAS-ul, descris de cineva care trece prin asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Avem opt comentarii pe blog. Nu-s multe...

E drept ca sunt ...miscatoare, SadMan, Felicia, Arucsi & co au scris foarte personal si sincer. Insa pe langa calitate, ne trebuie si CANTITATE, trebuie sa aratam ca suntem multi, aminititi-va de acel director din Ministerul Sanatatii care ne-a raspuns la petitii cum ca nu se compenseaza taratamentul pentru ca infertilitatea "nu reprezinta o afectiune cu larga raspandire in randurile populatiei".

Suntem sute pe-aici!! Dati cinci minute proiectului asta, in ultimul timp par a se misca lucrurile cum eu insami nu indrazneam sa sper acum cateva saptamani.



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Felicitari Luca!

Am scris si eu un comentariu...

Kora

CARPE DIEM!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anadomnica spune:

Luca-felicitari din tot sufletul. Vei gasi si comentariul meu sub semnatura Ana Domnica. Doamne ajuta!

Doamne ajuta in drumul meu spre bebe!
Eu, familia si pozele mele

CASUTA VERDE

Mergi la inceput