Infertilitatea - marturii directe. Povestea ta.

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

felicitari luca.. am postat si io

asa mi-s de satula de pareri de-astea savante gen " infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu larga raspandire in randurile populatiei"... parca traiesc pe luna oamenii astia ..ce e asa de greu sa te informezi inainte sa scoti porumbelul cu tot cu gainat ... hai ca m-am enervat

ce l-as mai duce io de mana pe nenea asta de vorbeste asa ....ca sa-si auda vocea ... ziceam , ce l-as mai duce io prin giulesti sa faca o spermograma , asa just for fun , sau sa stea vreo 4 ore la coada la dr tutunaru , sa vada si el ca nu e raspandita ... dar de loc ... absolut .. noi ne distram pe la usile medicilor ..ne ducem ca ne place ...

aoleooooo ...si ne mai miram ca vecina de bloc are o parere proasta daca ii zic ca facem FIV ..ea crede ce e vreo boala de piele FIV-ul ...

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magdita spune:

Luca, am postat si eu povestea noastra pe scurt.

Cu siguranta se va intampla minunea !!!
aspiranta din aprilie 2004

Doamne ajuta tuturor
In asteptarea ingerasului
"Am invatat ca indiferent cat de mult suferi,
Lumea nu se va opri in loc pentru durerea ta."
"Avem timp" - Octavian Paler

www.flickr.com/photos/12786534@N04/" target="_blank">

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

(Multumesc pentru felicitari, fetelor, pastrati-le pentru cand va fi sa se intample ceva concret. :) Nu fac pe modesta ca la Oscaruri, recunosc ca am investit, mai ales in ultima saptamana, mult timp si multa energie in proiectul asta, dar inca nu e cazul de felicitari. De sprijin si implicare este insa nevoie, asta da.)

Ma bucur ca s-au adunat mesaje, va rog sa continuati: http://.infertilitatea-marturii-directe/

Georgia, ce spui tu acolo e exact ce am scris eu pe blog:


"...S-au trimis nu mai putin de 54 de petitii catre aceasta institutie; s-a primit raspuns doar la o parte dintre ele, si mult dupa termenul legal, abia dupa ce petentii au dat telefoane insistente la Minister, referitoare la petitie. Raspunsul, semnat de Directorul General Dr. Adrian Pana, precizeaza: “[...] Procedura de fertilizare in vitro se incadreaza in categoria serviciilor care nu sunt decontate din fondul national unic de asigurari sociale de sanatate, asa cum este precizat in art. 237, alin. (1), lit. h din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii. Procedura de fertilizare in vitro nu este inclusa in programele nationale de sanatate deoarece, potrivit Art. 45, Titlul II din Legea nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, acestea reprezinta un ansamblu de actiuni organizate în scopul evaluarii, prevenirii, tratamentului si controlului bolilor cu impact major asupra starii de sanatate a populatiei, iar infertilitatea nu reprezinta o afectiune cu o raspandire larga in populatie. ” [sublinierile noastre]

Acest raspuns este o dovada intolerabila de cinism, dat fiind ca vine din partea unui medic (!), si de lipsa de profesionalism, dat fiind ca vine din partea unui director general in Ministerul Sanatatii. Astfel, precizam ca, desi ar fi tocmai de datoria Ministerului Sanatatii sa solicite realizarea unui astfel de studiu sociostatistic, in prezent nu par a exista statistici din care sa reiasa clar numarul cuplurilor afectate de infertilitate in Romania. La nivel european insa, acesta este estimat la cca. 15% din totalul cuplurilor aflate la varsta de a procrea; foarte probabil, Romania se afla, la randu-i, undeva in media europeana, cu precizarea ca in Romania exista numerosi alti factori care conduc la o imbatranire rapida a populatiei, estimarile referitoare la acest subiect fiind sumbre pentru urmatoarele decenii. Deci, raspunsul conform caruia infertilitatea nu ar fi o “boala cu impact major” si nu ar reprezenta o “afectiune cu o raspandire larga in populatie” [sic!] este - dincolo de cinismul sau - nejustificat statistic si, o spunem cu tarie: FALS!

Ii sugeram Dlui director general un exercitiu simplu: sa isi aduca aminte ca este medic si sa mearga pe holurile clinicilor specializate in probleme de fertilitate din Bucuresti sau din tara si sa vada cozile infernale care se formeaza zilnic la usile cabinetelor. Si sa tina cont de faptul ca acolo ajung doar aceia - putini! - care isi permit financiar sa intre in lupta pentru o procedura de tip IA/FIV, adesea dupa ce au fost nevoiti sa faca apel la un credit bancar pe mai multi ani. Dupa o astfel de incursiune - ipotetica, nu ne facem iluzii -, poate Dl. doctor ar ezita un pic inainte de a emite astfel de raspunsuri oficiale (caci nu putem sa nu ne intrebam - retoric, desigur: oare crunta neputinta de a avea copilul dorit chiar sa nu fie o problema de sanatate cu un “impact major”? Si oare cam cate procente din populatia aflata la varsta reproductiva ar trebui sa fie afectate de infertilitate pentru ca acesta sa fie considerata “o afectiune cu o larga raspandire in randul populatiei”? 50% ? …96,32% ?! Mai putin decat cancerul, mai mult decat HIV-ul, la fel de mult ca alcoolismul?? Care sa fie criteriul acestui pat al lui Procust? Sa se fixeze prin lege, macar.)"



Ca sa te racoresti putin, Georgia, afla ca am trimis domnului doctor-director mail cu link pe articolul respectiv, asa ca ii poti lasa "aprecierile" in comentariu la articolul respectiv, poate citeste. :)



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

bunn... am citit cu atentie ceea ce dl doctor declara ... si ajunga sa-mi pun o simpla intrebare ...vorbeste in nume propriu , sau in numele institutiei pe care o conduce ?
daca vorbeste in nume personal , ok e o tara libera , dar daca face interpretari ale legii fara macar sa spuna .. propunem pe viitor sa se tina seama de ideea Dvs (adica a noastra),ca doar d-aia e la minister , sa semnaleze anumine probleme ...insa daca e doar o scuza , mie mi-e clar
chiar ma voi duce sa mai postez si parerea mea , de data asta eleganta , despre problemele de "interes national"

si daca vorbim de legi , se poate ca una dintre noi , care are studii juridice , sa ne ajute un picut la interpretarea acestor legi , ca nu se poate sa nu aibe hibe ..sa gasim o portita in lege , de compnsare a medicatie macar , asta pt inceput .

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Bineinteles ca vorbeste in numele institutiei, e un raspuns oficial. Pe mine m-a enervat cumplit pe vremea aia:54 de petitii ii trimisesem dor noi, iar el ne raspunde ca cica suntem putini. Nu mai vorbesc ca, si daca am fi fost putini, tot nu ar fi fost un argument, caci si afectiunile rare se trateaza din fondurile asigurarilor de sanatate; pur si simplu NU A AVUT CE SA RASPUNDA. De aia lor le convine sa tacem, caci, daca vorbim, vociferam, revendicam, nu au ce argumente sa ne aduca!


Doamnelor, tocmai am primit un mail, am ceva concret: CINE SE INSCRIE PENTRU INTALNIREA PE TEMA INFERTILITATII CU ASISTENTA-SEFA A DNEI EUROPARLAMENTAR GABRIELA CRETU? (foarte probabil, sambata)

Plus, bonus, postat acum cinci minute pe blogul sefei sectiei politica interna de la Evenimentul Zilei (suntem in tratative cu EvZ pentru un articol): http://claricedinu.weblog.ro/



---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgia_c spune:

LucaLuca, m-am racorit pe blog si bine ma mai simt ... m-am oferit voluntar sa iau dupa mine o persoana din staff-ul acestui domn director .. la toate procedurile , pe care le urmez , chiar si afara din tara , suport eu costurile numai sa vina si sa vada ..sa asculte si sper SA INTELEAGA , sa noteze si sa comunica ca Ungaria, de ex, este plina de romani care fac IA si FIV .. poate asa o sa devenim si noi o problema , nu neaparat de interes national , macar sa existam pe lista de probleme ...caci mie declaratia acestui domn , mi-a lasat impresia ca nici macar in coada de asteptare la lista cu probleme nu suntem

luca , cu mare drag ma inscriu , insa nu am facut nici un FIV pana acum , cred ca in 2009 ii dau startul ..fetele de la fiv insa cred ca is multtttt mai indicate ...ce zici ?

Coincidenta este felul lui Dumnezeu de a ramane anonim
Albert Einstein


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

LucaLuca, am scris si eu ieri
Sunt alaturi de voi toate



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Va multumesc tuturor. Ati scris frumos, si sincer, si convingator. Daca as fi complet "din afara" si as pica din senin peste marturiile voastre, as avea o revelatie: infetilitatea exista. si macina.

Astept comentarii in continuare. Nu stiu daca urmariti subiectul general, avem noi promisiuni de intalniri dupa alegeri, printre care cu dna Sulfina Barbu.

---------------------------
http://villaprovence.wordpress.com/english/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LucaLuca spune:

Doamnelor, am un nou serviciu a va cere: va rog sa reactionati (comentarii si/sau mailuri) aici: http://claricedinu.weblog.ro/

Miza e importanta, trebuie sa convingem, pentru ca se joaca aparitia unui material in Evenimentul Zilei. Daca ne apare un (prim!) articol in "presa mare" pana la alegeri, e bine-bine-bine.

Va rog, multumesc. :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Am scris si la ultimul link, Luca



Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput