Mamici in germania (4)

Mamici in germania (4) | Autor: claudia74

Link direct la acest mesaj


HAIDETI SA NE ADUNAM!
HAIDETI SA VORBIM DESPRE VIATA NOASTRA IN GERMANIA,DESPRE CUM CRESTEM COPIII IN GERMANIA,DESPRE CE GATIM,DE UNDE FACEM CUMPARATURI,HAIDETI SA VORBIM DESCHIS INTRE FETE DESPRE ORICE,SA DEVENIM ROMANCE IMPREUNA IN GERMANIA


Gasca noastra : Claudia,Claudi@,Dora,Ioana,Ionica,Kari,Mira,Miki,Mariana,Alexandra,
Trischa,Ceska,Miri,Gabriela,Didi,Angiuta,Iulia,Andreia,Mihaela,Carmi
si bisericuta inca mai e deschisa

- CLAUDIA74 - nume real Claudia-Maria Timisoara- 02 decembrie 1974, mamica de :

Denisa Timisoara - 17 iunie 1995 si
Andreas Heidelberg - 17 martie 2004

- IONICA - nume real Ionica Bucuresti - 01 ianuarie 1973,mamica de :
Sophia Costa Rica - 09 septembrie 2006 si


- RAMONAIANI - nume real Mariana Bucuresti - 25 februarie 1978 mamica de :

Eliza Darmstadt - 06 septembrie 2007

- CESCKA777 - nume real Franceska Timisoara - 07 ianuarie 1977,mamica de :

Benjamin Muhlacker - 23 decembrie 2007

- TRISCHA - nume real Adina Brasov - 24 ianuarie 1973,mamica de :

Patrizia München - 04 octombrie 2006


- MIRILUTA - nume real Cristina Targoviste - 28 iulie 1977,mamica de :


Miruna Bucuresti - 19 decembrie 2002 si
William Henrik Hamburg - 30 august 2007

- MIKIRIKI - nume real Mihaela-Mirela Zalau 19 iulie 1979

- I_ULIA - nume real Iulia Bucuresti - 21 august 1984 mamica de :

Iris Bucuresti - 7 august 2007

- ANGIUTA - nume real Angelica Focsani - 24 octombrie 1982 mamica de :

Vlad Lukas Berlin - 8 iunie 2007

- CLAUDI@ - nume real Claudia Constanta - 16 marie 1983 mamica de :

Tony si

- DIDIALEX - nume real Alex Focsani - 04 aprilie 1976 mamica de :

Robert Bucuresti - 12 septembrie 2004 si
David Mannheim - 31 mai 2007

- ANANGELEXI - nume real Alexandra Bucuresti - 17 mai 1979 mamica de :

Maria Cornelia Bucuresti 20 septembrie 2006

- RICEA - nume real Teodora Carla Piatra Neamt - 02 august 1978,mamica de :

Roberto Alexandru Lupeni - 28 iunie 1999 si
Angelik Melany Calw - 28 octombrie 2007

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Salutare,

Claudia74

Cred ca ar fi dragut daca ai avea putin timp pentru o lista cu viitoarele mamici si due date,plus o lista cu copiii deja existenti ,ca na,vorbim de copii in mare parte

Eu azi fac dulceata de mere,am foarte multe ,mikiriki ,tu esti cea mai aproape de mine,daca te tenmteaza mere bio de la bunica ,ti le dau cu cea mai mare placere,am garajul inca plin

Va spun cum mi-a iesit dulceata de mere,voi face si niste clatite

Noi avem soare,am fost la plimbare 2 ore

Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trischa spune:

Si eu inaugurez noul capitol????am gäsit motivul depresiei mele..sunt grasä.mä voi apuca de alergat ca apucata prin parcuri si de mancat mai nimic si de slabesc vreo....ceva acolo imi cumpar haine noi.asa ca am facut un munte de snitele de soia,peste pane si piure si nu am mancat nimic,doar fructe.ma duc sa culc copila.o zi frumoasa in continuare!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

clau, multam de cafea si de noul capitol!
si la noi plooooua, ma termina nervos. am fost de dimineata la piata si m-am murat toata. eu cu ploaia in sine n-am nimic, dar ma enerveaza ca nu pot sa ies afara repede. pana ma imbrac cu 5 straturi de haine, pun pelerina, imbrac copilul tot cu 5 straturi, pun pelerina pe carut, operatiune care intotdeauna declanseaza urlete, au trecut 15 min. iar cand ma intorc 10 min tot pierd pana dezbrac multele straturi de haine, sterg pe jos unde intru cu carutul ud, am grija sa nu se ude copilul, pana termin de sters... ati inteles ideea, nu? ca sa ies 15 min sa iau paine pierd 25 de min cu pregatiri.

dar am avut o dimineata buna daca fac abstractie de ploaie, ca am facut piata pentru zilele astea si m-am intalnit si cu o prietena si am fost la o cafea scurta cu fetele (are si ea o fetita care face un an luna asta). sa le invatam de mici lucrurile importante in viata

clau, parca tu intrebai ce gatim... eu azi am facut piept de pui la gratar cu orez si legume (morcovi si fasole verde) - fi-mea mai nou ar manca fasole verde dimineata, la pranz si seara, asa ca tot fac, macar de 2 ori pe saptamana. mai am tarta cu mere de ieri, iar diseara vesperplatte, asa ca am rezolvat pentru azi. maine fac tigaie asiatica (morcov, muguri, vanata, fasole verde ), tofu si orez. deci cam ca azi, dar in alta prezentare. vineri fac käsespätzle, ca ma tot roaga al meu si iar ceva dulce, mai mult ca sigur cu gutui.

ma duc sa strang niste rufe cat doarme maimutelul. va pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Miriluta spune:

Citat:
citat din mesajul lui trischa

Si eu inaugurez noul capitol????am gäsit motivul depresiei mele..sunt grasä.


Welcome in my World!

In alta ordine de idei, in Hamburg e soare!!!! E frig de imi clantzane dintii dar e soare!!! Maica-mea zice ca asa imi trebuie daca stau unde s'agatza harta'n cui..

ionica, vreau si eu mere..dupa dulceata nu ma omor, dar mere rod mai ceva decat o capra..

Ah, si uitam: am o colega, care e nemtoaica dar vorbeste vreo 7 limbi, printre care si ceva romana (a studiat limbi romanice la facultate ). De vorbit vorbim in germana dar intelege foarte bine romana. Si azi imi zice, in timp ce vorbeam despre seful meu: Cristina, er ist ein GOGOMAN!!!
M-am tavalit pe jos de ras cand am auzit-o...a spus ca a citit mai demult Caragiale

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Ionica draga io am cerut de secole de la voi date,date prin PM dar nu am primit nimik asa ca de doriti new face la capitol,puneti voi mana si scrieti date personale ale voastre si ale copiilor de ex.numele real, data nasterii,locul din Ro de unde ne tragem ,numele copiilor,datele nasterii,gravidutzele la fel,hai ca nu-i greu si la dulceata de mere vin si io mai ales la clatite ce buna e ,ai gasit reteta de gem de gutui,ma aia e delicioasa dar e cam mult de lucru la ea si de fiert de-ti vine rau,ce buna facea mama cu cuisoare fiarta.
Iulia draga pai unde fu la voi ma vreme de gratar sau ai facut la ceva electric gratarul ala de piept de pui , cu vremea asta no comment serios,eu am iesit aseara pe la 7 cu Andi cu bicicleta m-am saturat vreau plimbari la aer curat,am venti uzi inauntru dar scheiss egal,am dormit mai bine,cand ma gandesc ca in ro inca mai sunt 20 de grade dau acusi cu capul.
Trischa mi-ar cam trebui niste branza din aia sarata de oaie din Ardeal mai ai de-o merdenea ,ia auzi la ea ce probleme are,mai miscarea face bine asa ca ai unde si cu cine pune-te fata pe alergatura (vorbeste cea care a facut 6 ani de atletism ) ce-asi mai alerga si io de numa,hai capul sus si Miri la fel .
Absentele care va vedeti pe lista unde umblati?

www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramonaiani spune:

Salutare, salutare!
La noi nu ploua, da' nici soare nu-i! Oricum am treaba - am reusit pana la urma sa culc pitica, si intre timp fac drumuri in pivnita si inapoi (stam la etajul 1) - am vreo 10 masini de rufe de spalat (lenjerii de pat, blugi si vreo 2 canadiene...)
De calcat ... le calca mama, ca doar n-o sa se plictiseasca stand degeaba 2 saptamani la mine .

Am gasit ieri un blog al unor gospodine si am facut ficatei de pui la cuptor si conopida cu sos si paste de orez. Au iesit o delicatesa ...

Mari, mami de dulceatza Eliza (06.09.07)
Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

Claudiau74

sincer,eu nu stiu sa modific sau sa deschid capitol nou.Daca vrei,scrie tu datele mele:

Ionica -01.01.73 Bucuresti
1 bebe Sophia -09.09.06-Costa Rica
Al doilea bebe pe drum - 07.04.09 -probabil Germania

Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:


Tricha,

Iti recomand dieta SCARDALE ,eu am facut-o 2 saptamani plus 1 saptamana de mentinera .
Eram dupa prima sarcina si am pierdut exact 7kg,fara sa fac vreun sacrificiu major.
Incearca ,vei avea surprize placute.

Citat:
citat din mesajul lui trischa

Si eu inaugurez noul capitol????am gäsit motivul depresiei mele..sunt grasä.mä voi apuca de alergat ca apucata prin parcuri si de mancat mai nimic si de slabesc vreo....ceva acolo imi cumpar haine noi.asa ca am facut un munte de snitele de soia,peste pane si piure si nu am mancat nimic,doar fructe.ma duc sa culc copila.o zi frumoasa in continuare!!!


Sophia 2ani
+17

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikiriki spune:

Intru doar sa va

Am program administrativ

Miki

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudia74 spune:

Mariana ce fain de voi ca aveti washraum pe mine ma dispera masina de spalat in baie,mai incerc sa deschid retetele tale dar nu se incarca pagina,o fi de la mine ceva,ba da ce-mi place de voi toate vi-s cu mamele prin zona numai io nu,aaaa si nici Claudia si nici Dora.
Pai chiar asta ziceam Ionica sa mi le trimiteti mie datele voastre.
AAAAAAAAa si mai ceva,ce smile vreti sa va reprezinte,putem vb si pe mess id meu e claudiav_1974.
www.onetruemedia.com/my_shared?z=24c9383cccafa2434e80e9&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Album Claudia
Timisoara Impreuna

Mergi la inceput