Nu bea lapte. Cum il intarc?

Nu bea lapte. Cum il intarc? | Autor: ghinetz

Link direct la acest mesaj

(ma rog, sper ca am reusit sa gasesc un titlu bun pentru problema pe care o am)

Baiatul meu are 1 an si aproape 3 luni si l-am alaptat pana acum. Simt ca e momentul sa il intarc. Mi-am ami propus asta de cateva ori, dar nu am fost convinsa si doar m-am informat. Acum, "toba de carte" fiind am zis ca e momentul sa pun in practica ceea ce am tot citit. Am considerat ca nimerit e sa apelez la intarcatul treptat. Am cumparat lapte praf, biberoane, canita cu cioc, canita cu pai, dar...Victor nu vrea lapte de nici un fel. Am schimbat laptele. Nimic. Am luat lapte de vaca (din magazin), tot nimic. Il scuipa de cum il simte in gura. E drept, nu am foarte mult de cand incerc sa-i dau, cred ca nici o saptamana. Dar am incercat in fiecare dimineata si pe la pranz. Nici un rezultat.
Ce sa fac???
Sa-l intarc chiar daca nu primeste nici un fel de lapte? (of, mi-ar fi ata de greu!) Sa incerc sa-i dau lapte cu biberonul prin somn (el inca se mai trezeste sa suga, chiar f des, asta si fiind un motiv pentru care am decis ca e deja momentul intarcarii)

Cine a mai trecut prin asa situatie....imi spune si mie cum a scos-o la capat? Va rooooog!

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

ghinetz exact in aceeasi situatie sunt si eu. Astept sa vad ce sfaturi primesti de la fete.

mamik de Denisa Maria (20.07.2007) www.youtube.com/watch?v=G7F6ycqre2o" target="_blank">filmuletz


www.traduceri-rapide.cabanova.ro" target="_blank">traduceri


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Eu am intarcat fetita la doi ani si, la sfatul pediatrei, nici nu mi-am pus problema ca primeste sau nu alt lapte. Asta pentru ca mananca cca 350-400g iaurt, zilnic branza/cascaval, deci calciu are de unde sa-si ia, iar apa bea normal, deci are si lichidele necesare.
Acum la 3 luni dupa intarcare am incercat sa-i dau lapte din comert, il gusta si il refuza. Asta e! Continuam cu iart si branzeturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

nici andrei nu bea nici un fel de lapte dulce cand l-am intzarcat. in schimb bea iaurt. nu prea mult atunci cand sugea, insa acu bea/mananca si cate un borcan de 800 grame pe zi. si mancare mananca mult mai multa.bafta!

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Io i-am bagat lapte din comert si il alaptez inca.Daca sunt acasa nu vrea daca plec bea.Nu am de gand sa-l intarc pana la 2 ani,dar vreu sa fie obisnuit si cu alt lapte.

poate nu este pregatit de intarcare ce poate fi mai bun ca tzatzy?

Ioana mami de Stefan Bogdan 13.06.2007

POZE 1 AN

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">filmulete cu ingerasul nostru STEFAN
minunea noastra Stefan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Citat:
citat din mesajul lui karula

Eu am intarcat fetita la doi ani si, la sfatul pediatrei, nici nu mi-am pus problema ca primeste sau nu alt lapte. Asta pentru ca mananca cca 350-400g iaurt, zilnic branza/cascaval, deci calciu are de unde sa-si ia, iar apa bea normal, deci are si lichidele necesare.
Acum la 3 luni dupa intarcare am incercat sa-i dau lapte din comert, il gusta si il refuza. Asta e! Continuam cu iart si branzeturi.


Karula, cum a fost cu intarcarea?
Si eu ma pregatesc pt intarcarea de la doi ani (mai am cam 3 luni la dispozitie).
Mi-e tare groaza pt ca e mai atasata ca oricind de san, mi se cuibareste la piept, ma cuprinde cu manutele si imi spune ' imi pace tzitzi munt munt'!
Nici a mea nu se omoara dupa laptele din comert. Iaurtul si brinzica sunt la ordinea zilei.
Intarcarea mi se pare cea mai grea si emotionanta etapa din bebelusie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Mindy, habar n-ai cat de bine te inteleg! Era incercarea vietii mele si credeam ca n-o sa-i fac fata in veci. Si totusi... Pur si simplu la o culcare de dupa-amiaza, obligatoriu la san, i-am zis serioasa ca "nani" cum le zicea ea obiectelor, nu mai au lapte, s-au stricat. Tot serioasa m-a intrebat daca nu mai au baterie, i-am confirmat tragedia :)) si GATA! Ulterior am aflat ca eram insarcinata, dar asta e alta poveste.
Cred ca alt avantaj al unei intarcari tarzii e ca poti discuta cu copilul, te poti intelege cu el si se gasesc mai usor substitute, consolari. La noi, din acel moment, rolul de baza a revenit povestilor. Si e la fel de intim si de frumos ca si alaptatul
Succes!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mindy spune:

Multumesc mult Karula, cam asa o sa fac si eu, cu povesti, cu 'gata nu mai este'.. cred ca tine mult si de vointa si perseverenta mamei, eu nu am avut deloc dorinta in mine sa o intarc pana acum dar stiu ca va fi nevoie f curand. Parca tare as vrea sa se intarce singura, mi-ar fi mai usor.

Ghinetz, succes cu intarcarea treptata, citesc si eu subiectul cu interes :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

David se apara cu mainile si cu piciorele de orice recipient care continea lapte. Deja avea 1 an si jumatate cand l-am intarcat si pot spune ca abia acum, la 2 ani bea lapte cu placere, dar pana acum ne-am descurcat cu iaurt si branzica, iar lichide sucuri de fructe si apa (pe care pana la intarcare nu mi le-a primit)
asa ca...rabdare si succes

Bucurie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eseea spune:

Si eu sunt interesata de subiect. Fetita mea ( 1,6 ani) mai suge doar seara la culcare ( cu mare mare greutate am reusit sa ajungem aici!!) dar nu vrea NICIUN fel de lapte!! Si nici alte lactate nu prea mananca decat ff putin iaurt!

my baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Si eu am trecut prin asta.
La 1 an si 4 luni cand a trebuit sa ii intarc pentru ca numai aveam lapte in de ajuns pentru ei (sugeau rar, doar de 2 ori pe zi, si atunci nici sanii nu au mai produs cantitatea necesara pentru 2 baieti).
Eu am inceput sa le dau lapte Nestle junior (cred ca merge si Milupa jjunior) amestecat cu o lingurita de cereale Nestle, cu lingurita, initial cateva lingurite apoi am ajuns la 60, 90ml si in 2-3 saptamani am crescut la 180ml dati cu lingurita, seara, inainte de culcare. In primele zile ii mai puneam si la san dupa ce le dadeam cele cateva lingurite de lapte dar mai apoi ii puneam direct in pat cu suzeta si adormeau asa, fara sa mai suga.
La fel si dimineata, ii trezeam la 7, le dadeam cu lingurita lapticul si apoi se culcau la loc. Fara sa mai suga.
Probabil ca a fost atat de usor pentru ca ei au folosit sanul doar ca sursa de lapte si nu pe post de suzeta (sunt 2 si nu aveam cum sa ii tin la san in afara momentelor cand sugeau).
Dupa vreo luna jumate de dat cu lingurita le-am dat laptele cu biberonul cu cioc de la Avent si cu acela beau si acum.

Mergi la inceput