Nu bea lapte. Cum il intarc?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Multumesc celor ce mi-au raspuns pana acum. Am inteles, lipsa laptelui ar trebui sa duca la un consum mai mare de branza , lactate.

Eu am reusit sa ii dau san numai noaptea, dar tocmai asta e problema acum. (adica aseara a adormit usor fara san, dar s-a trezit pe la 2 si a vrut tzatza si atunci...dai plans. Si eu si el. Am crezut ca daca o sa-l tin in brate, daca o sa-l mangai o sa adoarma fara laptic, dar nu...Asa ca am cedat, dar macar mi-am propus ca sanul de noapte sa fie doar de lapte nu si de suzeteala.

Asa ca asta e intrebarea mea acum (poate putin mai particularizata): ce sa fac noaptea cand se trezeste? Daca accepta bibe ii dadeam si adormea, dar asa?

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

Citat:
citat din mesajul lui ghinetz



Asa ca asta e intrebarea mea acum (poate putin mai particularizata): ce sa fac noaptea cand se trezeste? Daca accepta bibe ii dadeam si adormea, dar asa?


nu-i mai dai! oricat de drastic ar suna asta! noi ne-am chinuit vreo doua nopti ......a plans, s-a obosit, s-a agitat, l-am leganat in brate cand eu cand sotzu, si pana la urma a adormit. cand se mai trezea noaptea ii dadeam o cana de iaurt si neste biscuiti.

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Timi07 spune:

ghinetz cand am vrut sa o dezvat pe Sophie de papat noaptea l-am rugat pe taica-su sa ma ajute. De cate ori plnagea il trimiteam sa o linisteasca si eu stateam cuminte in dormitor. La noi a tinut, e drept ca ne-au trebuit cateva nopti bune sa o dezvatam dar acum e bine.
Ai incercat sa rogi pe altcineva sa-i dea lapte/iaurt in absenta ta?

Timi, mama Mariei Sophie(05.08.2007)
Iepurasul ne aduce un bebe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TOMALAVINIA spune:

Ufff, GREA DECIZIE CU INTARCATUL.....Eu a trebuit sa plec din localitate 6 zile, iar Cristina a ramas cu tati si cu surioara ei.Si culmea, a baut lapte din biberon, fara nici un moft.Ii cumparasem inainte Milumil junior.
Acum adoarme cu mana la tzitzi, ii explic ca sunt buba, si chiar mi-am lipit leucoplast, in asa fel incat sa nu mai suga.Mie imi este mai greu, inca ma dor sanii
Important e ca, atunci cind te decizi, sa intarci, indiferent de situatie.Eu am plins o dupa amiaza intreaga, dar mi-a trecut.
Acum e bine, in afara de o viroza, e linistita, maninca bine, bea lapte(e fff important)Milumil, isi iubeste tzatzasi e fata mare, ce mai!!!!Are un an si 10 luni!
Multa sanatate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dbunny spune:

Citat:
citat din mesajul lui ghinetz
Am cumparat lapte praf, biberoane, canita cu cioc, canita cu pai, dar...Victor nu vrea lapte de nici un fel. Am schimbat laptele. Nimic. Am luat lapte de vaca (din magazin), tot nimic. Il scuipa de cum il simte in gura. E drept, nu am foarte mult de cand incerc sa-i dau, cred ca nici o saptamana. Dar am incercat in fiecare dimineata si pe la pranz. Nici un rezultat.
Ce sa fac???



Invata-l sa accepte prima data recipientul...mulge-te si dai laptele tau din canuta cu cioc, chestia e ca acum va asocia bautura alba cu cacel ceva ce nu-i placa, asa ca trage un ciorap haios pe sticla... dupa ce accepta recipientul incepi incet incet cu laptele...oare-i bai daca amesteci laptele praf cu laptele tau? prima data proportie f mica de lapte praf sa nu-i schimbe gustul...

Cereale cu lingurita accepta? sunt multi copii care pe la 7-8 luni refuza biberonul cu lapte si pediatrul zice ca atata vreme cat ii dai 2 pahare pe zi(mascate in crema de cereale in cazul asta) + iaurtelul sau branzica, e super ok.

Dbunny si Daniel
www.flickr.com/photos/dbunny/sets/" target="_blank">poze Daniel

I never said it would be easy, I only said it would be worth it...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Giana spune:

acum 3 luni si noi am fost in situatia asta. Am spus STOP cu toate ca nu accepta alt lapte. Doua nopti s-a trezit decate 2-3 ori si il lua in brate tati cu care a dormit in zilele ale..se potolea in 5 min...lapte ii dadea dar el tot refuza. Ziua nu i-am dat niciodata lapte..doar dimineata si seara(noaptea).

Timp de 1 luna nu mi-a baut la culcare mai mult de 50 ml...mai mult molfaia biberonul.Acum bea cate 250 ml odata.

Mult succes!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Va multumesc mult pentru sustinere. Parca atunci cand citesc aici prind curaj, dar cand se apropie seara sunt f aproape de o depresie. El plange foarte tare, plang si eu, incerc sa-l plimb prin casa in brate, il plimb in carucior, dar degeaba. Iar noaptea e si mai si. Nu reusesc deloc sa-l linistesc. (plus ca il trezeste si pe fratele lui care are 5 ani. Si pe sot ).
Imi inchipui cat de ciudat ii este sa il tin in brate, sa simta mirosul sanului (probabil ca este un astfel de miros, nu?) si sa nu primeasca ceea ce vrea.

Acum absenta laptelui in sine nu mai cred ca e o problema, manaca mult iaurt, mananca branza. Probabil se va invata si cu lapte in timp. Eu voiam mai degraba sa-l invat cu biberon ca sa adoarma cu el la culcare sau sa i-l dau noaptea la trezire.

Simt ca nu mai pot.
E trist ca incep sa nu mai am placerea de a alapta. Cele 5-6-7 treziri pe noapte devin muuuuult prea mult pentru mine.

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

pai daca mananca iaurt si branza de ce te plangi?din cate stiu eu, iaurtul are mult mai mult calciu decat laptele.. si eu am incercat sa-i dau biberon in ideea ca daca se trezeste noaptea i-l dau si adoarme cu el.n-am reusit si nu cred ca vei reusi nici tu. cred totusi ca sunt prea mari ca sa se invete cu biberon acum. eu ti-am zis: te decizi ca nu-i mai dai si gata! te legi usor cu ceva peste sani, ca sa nu-i mai vada si GO PLANET! sa stii ca n-a patit nici unu nimic din cauza de intzarcat, eu una n-am habar! sincer abia astept sa te aud ca te-ai hotarat, ca mi-e tare mila de tine, stiu exact prin ce treci......parca te si aud cum gandesti: "ia uite-o si p-asta, s-a vazut cu sacii in carutza si acu se da savanta!".
o sa fie mai greu cateva zile dar trece....sau poate va fi foarte usor, cum nici nu gandesti. doar stii cat de atasat era Andrei de san!!!!!! nu i-am mai dat, i-am tot zis ca mami are bubita, si s-a calmat neasteptat de repede. mai greu a fost cu mine!!!!!ziceai ca mi-a murit cineva, asa ma simteam..........


decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Mychy, mi-e tare greu noaptea, cand se trezeste. Plange ca din gura de sarpe. Nu reusesc sa-l linistesc nicicum. Am sa incerc in we, il duc pe Stefan la mama, sotul pleaca la mama lui si ramanem doar noi. O scoatem noi la capat, nu? Ori la bal ajungem, ori la spital Pana atunci incerc sa-l adorm seara in carucior, sa renuntam macar la suptul de seara.

Multumesc mult de sustinere, sa stii ca mie nu mi-e greu, asa, ca idee. ba chiar as vrea sa se intample o data. Ca nu mai pot!!!!

Oana, mama de baieti cucuieti: Stefan (11.03.2003) si Victor (12.07.2007)



"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Oana tu ai nevoie de ajutorul sotzului. El ar trebui sa-l plimbe noaptea pe Victor caci Victor de la el nu va astepta lapte si se va culca mai usor.

Mergi la inceput