COPILUL MEU NU MANANCA LA GRADINITA!!!!!!!!!!!!!!!

COPILUL MEU NU MANANCA LA GRADINITA!!!!!!!!!!!!!!! | Autor: janad7

Link direct la acest mesaj

Dragi mamici,
sunt disperata.David merge de o saptamna la gradinita (alta decat cea de anul trecut), iar la pranz nu mananca nimic din mancarea gatita cu toate ca stiu ca e fparte buna.Chiar nici supele care ii plac acasa.Ce-i drept e si putin mai mofturos si nu mananca orice sau la prima lingura mai trebuie fortat.Doamnele de acolo i-au dat paine goala ca sa nu ramana flamand, si m-am bucurat.Dar se pare ca acest lucru se repeta zilnic si ma gandesc ca asta nu e o solutie.Nu stiu ce sa fac.Sa le spun sa nu-i mai dea paine, poate asa se apuca sa manance, sa platesc pe una din dadace sa se ocupe de el pana se obisnuieste? Nu stiu ce sa fac.S-a mai confruntat cineva cu aceasta problema?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

Cati ani are David? Intreaba-l ce a papat in ziua respectiva la gradinita si ce i-a placut. Poate acasa papa supa ptr ca i-o dai tu. Acolo cati copii au la o tura de mese? Daca el e obisnuit sa ii dai tu sa pape, si acolo ii pune farfuria in fata si gata, cum sa pape el?
Al meu nu papa mai nimic, nici la gradi nici acasa. I-au dat supa si baga manutele in supa. El nu papase supa pana atunci. Cred ca il amuza sa pescuiasca teiteii mai mult. Tot cu paine a trait primele luni. Acum numai supa o papa, dar, indiferent de ce fel de supa e, neaparat cu miez de paine in ea. Adica lichida tot nu-l tenteaza.
Daca David e papacios acasa, incearca sa gasesti motivul ptr care la gradi nu mananca.

Alexandru, tati de copil perfect
Vine bebe2

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Draga Alex,
trebuie sa recunosc, ca am fost placut surprinsa cand am vazut ca mi-a raspuns un tatic.
In alta ordine de idei, David are 3,9 ani, dar daca il intreb ce a mancat la gradi nu stie sa-mi zica feluri de mancare asa ca spune ca a mancat ciorbita cu toate ca nu o mananca.
Acasa mananca singur daca ii place ce ii dau, deci nu trebuie neaparat hranit, poate fortat sa guste din prima lingura.In orice caz e mofturos si mananca doar ce ii place.
Sanatate si succes la papa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:


Cand am dus fetita la gradinita pentru prima oara avea 3 ani si 3 luni. Si la inceput nu manca mai nimic, cu atat mai mult cu cat erau mancaruri canadiene, uneori diferite fata de ce mancam noi acasa. Am vorbit cu educatoarele si au spus foarte clar ca ele nu forteaza copiii sa manance, dar ca in schimb ii incurajeaza foarte mult sa guste.
Si metoda a dat rezultate... la inceput gusta 1-2 lingurite, apoi mai mult, se uita la copiii din jurul ei si a inceput sa manance binisor, pana cand a ajuns sa imi spuna ca Gloria (bucatareasa) face unele mancaruri mai bune decat ale mele
Poate incerci sa negociezi asta cu el, macar sa guste 1-2-3 lingurite, si daca nu ii place, atunci nu trebuie sa manance. In felul asta simte si el ca in loc sa fie indopat, ii ramane posibilitatea sa aleaga si sa decida. Si cu ceva rabdare si incredere, poate o sa ai surpriza ca in ceva timp o sa decida ca mancarea aia e chiar buna.
Cu indopatul risti sa ramana cu o aversiune constanta fata de mancare... asa ca mai bine ai rabdare acum, pentru ca pe termen lung sa raman prieten cu mancarea.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Citat:

In orice caz e mofturos si mananca doar ce ii place.
Citat:


Nu cunosc nici un om normal pe lume asta care sa prefere sa manance ceea ce nu-i place. Chiar si animalele prefera unele chestii si refuza altele.

Eu fac parte dintre copiii hraniti cu forta la gradinita si de catre bona. Astazi consider hranitul fortat o forma de abuz fizic asupra copilului.

Cunosc o singura metoda de a face un copil sa manance, fara consecinte pe termen lung (bulimie, anorexie, anietate, depresie, obezitate, etc.): rabdarea si increderea in faptul ca orice pui de om, daca ii este fame va manca atat cat are nevoie fara interventia altcuiva.

Foarte multi copii nu manaca in primele luni de gradinita. Copilul tau a schimbat gradinita, nu are prieteni inca, nu stie la ce sa se astepte, lumea din jurul lui este complet noua.

Psihologii au demonstrat ca pe scala stresului, schimbatul locului de munca LA ADULT este pe locul trei, dupa decesul cuiva drag si divort. Perioada de acomodare a adultului intr-un loc nou este de circa 12 luni. La copii este mai usor, dar nu te poti astepta sa nu aiba nici un fel de stres dupa o saptamana.

Mesajul tau mi-a atras atentia prin faptul ca pare deosebit de disperat. Si iti inteleg disperarea, spaima ca alimentatia copilului, nemaifiind in mana ta, scapa de sub control. Dar trebuie sa ai incredere in copilul tau, trebuie sa intelegi ca de fapt, copilul tau are cu el la gradinita cea mai importanta arma: nevoia fizica, naturala, de a manca atunci cand ii este foame.

Adultii pot face doua lucruri:
- sa taie accesul copilului cu apetit redus la "gustari" nutritive sau satioase intre mese (biscuiti, coltuc de paine, napolitane, iaurtele, banane, etc.) si sa se limiteze la cel mult bucatele de mar, portocala, castravete, ardei gras (legume si fructe fara valoare nutritiva ridicata).
- sa ofere la masa macaruri nutritive, variate si bine preparate.

Restul este TOTAL in mana copilului. Un copil cu probleme de alimentatie este posibil sa manance zile in sir doua guri de lapte la micul dejun, doua linguri de ciorba la pranz si o friptura la gratar la masa de seara. Daca rezisti sa nu-i dai nimic intre mese, daca la gradinita nu mai insista sa-i dea paine alba - satioasa dar fara nici o valoare nutritiva (ca sa aiba ceva in stomac) - vei vedea cum, incet, incet, pofta de mancare revine.

Eu am trecut cu copilul la gradinita prin exact aceeasi problema. In perioada de acomodare la gradinta am gatit niste cine mai consistente acasa si nu-i prea dadeam gustarea de la ora 5 (care la ei la gradi era formata din niste pachetoaie de biscuiti cu cema) - adica-i dadeam 2 biscuiti si apoi aruncam pachetul la gunoi fara sa ma vada el. Am interzis educatoarelor sa-l forteze sa mananace.
La un moment dat m-am trezit a-mi "comada" la masa niste feluri de la gradinita :macaroane cu branza, musaca, supa crema de legume. De unde am tras concluzia ca erau felurile lui preferare acolo.



alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Simali,
trebuie sa recunosc, ca din primele randuri ale mesajului m+am suparat, dupa care am vayut ca ai perfecta dreptate.Asa gandesc si eu, dar imi este atat de greu sa il las "flamand"incat prefer sa aiba in stomac prostioare.Oricum de aseara si eu si sotul ne-am decis ca nu-i mai dam nimic intre mese.Chiar am ascuns biscuitii si alte minuni, iar la gradi am rugat sa nu-i mai dea paine daca nu vrea papa calda.
In alta ordine de idei, am descoperit ca dupa ce a venit de la bunici nu mai mananca singur.Nici acasa, asa ca sper ca pot sa rezolv si aceasta probleme lasand farfuria pe masa.Poate si asta e un motiv pentru care nu mananca la gradi.Ca nu are cine sa-i dea.Sper sa nu ma ridice astia de la protectia copilului daca David nu mananca 2 zile.
Iti multumesc pentru sfaturi si incerc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Trebuie sa sti ca eu sunt o fire mai pasionala. Cand apar o idee pot sa fiu putin agresiva. Ma bucur ca ai inteles in final intentiile bune si dorinta de a ajuta din spatele mesajului meu.
Iti urez multa bafta in rezolvarea problemei. Si ... "relax".

alice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Un truc pt a-l face sa "guste" mancarea: eu ii spun fetitei mele (2 ani si 3 luni) cand ii dau o mancare noua sa "puna limbuta pe ea", ca daca-i spun sa guste zice nu din start ... Asa se distreaza ca scoate limba si linge mancarea, si daca-i place gustul, mananca mai departe ...

Din pacate nu prea sunt in masura sa-ti dau alte sfaturi, pt ca am si eu o problema asemanatoare ... A mea nu vrea sa manance de la mine decat laptele, mancara gatita nu i-o poate da decat soacra-mea, iar la gradinita i-am pus in pachet numai ce-i place, si atunci nu mananca intotdeauna ... Mai da-i timp sa se acomodeze, dar nu-l indopa cu paine sau dulciuri ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cge spune:

Si Anca noastra a stat nemancata in primele 2 sapt. la gradinita.
Eu i-am dat niste Pikovit, ca sa fiu impacata sufleteste.

Cand ajungea acasa, manca de rupea.

In rest, la un moment dat, s-a apucat sa manance si sa imi ceara si acasa paste ca la "copii" (gradinita).

Rabdare multa.

Cristina,
mama lui Victor 07.01.2000 si a Ancai 16.09.2005

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns janad7 spune:

Dragele mele,
sper sa nu ma bucur prea devreme, dar imi vine sa stig VICTORIEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEEE!David a mancat ieri supa la gradi singur, cu foarte putin ajutor.Abia astept sa vad ce a facut azi.Cand am ajuns acasa a mancat putina ciorba si din farfuria sotului.M-am linistit macar ca nu e bolnav.La cat de speriata eram ma gandeam si la alte probleme mai ales ca intr-o zi a baut multa apa fara sa manace nimic.
Va tin la curent si va doresc Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana81 spune:

Ma bucur ca a mancat!
Tocmai ce vroiam sa ti spun ca , exact cum a mai spus cineva, l ai mutat si totul este nou, nu are prieteni. Pe fimiu l am dus la gradi de 3 sapt. Spre sf celei de a doua a inceput sa manance. Si acum mananca tot. Are 2 ani. Fetele ma incurajau spunandu mi ca este o forma de revolta de a lor.
In fine, ne bucuram ca a papat si pe viitor....mai multa rabdare!

Ioana si bebe Vladimir

"Copilaria este perioada a vietii umane, intermediara intre puritatea prunciei si nebunia tineretii - la doi pasi de pacatele maturitatii si la trei de regretele batranetii." DAR NU O DAU PENTRU NIMIC IN LUME!

Mergi la inceput