Bulgaria- impresii, drum, hoteluri(11)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Buna dimineata,

Ne-am intors de la Nisipurile de Aur, hotel Arabella. Conditiile au fost foarte bune, ne-am simtit foarte bine. Singura problema a fost faptul ca Dudu a facut rosu in gat si am facut greseala sa solicitam o consultatie de specialitate medicului de la hotel. Nu mai conteaza ca am platit o taxa destul de piperata, dar nici macar nu i-a facut copilului un examen clinic complet. Pana la urma, a trebuit sa sunam in tara la medic, am rezolvat-o altfel.

Mancarea este ok, eu sunt destul de pretentioasa in ceea ce priveste mancarea copilului, dar am gasit la fiecare masa ce sa ii dau. De regula, carnita (curcan sau vita, pt ca puiul avea un gust ciudat) cu garnitura - pentru pranz, iar la cina paste cu branzica (aproape in fiecare seara aveau un bol cu paste fara sos) sau vreo budinca (cartofi frantuzesti, de exemplu). Sucurile erau destul de diluate, oricum nu i-am dat copilului, prajiturile erau marea majoritate cu crema, dar de fiecare data se gasea cate un sortiment mai "uscat" (gen chec); oricum, Dudu a preferat de fiecare data pepenele ca si desert, erau zile cand ma rugam de el sa ia cate o gura de praji.

Curatenia in camere este exemplara, personalul este foarte atent (cum vedeau ca am inceput vreo sticla din minibar, imediat aduceau inca una nedesfacuta).

Din pacate insa, noi nu am beneficiat pe deplin de serviciile AI, pentru ca suntem consumatori inversunati de mare, si nu prea am stat la piscina. Iar sezlongurile si umbrela costa destul de mult (27 leva pe zi), dar nu am avut nici o data probleme sa nu gasim in primul rand (la 8.30 eram aproape primii pe plaja), iar pe perioada pranzului lasam acolo prosoape si jucarii copilului, fara nici o grija.

Iar seara, dupa discoteca copiilor, noi mergeam sa ne plimbam pe faleza. Insa, pentru un copil de nici 2 ani, nici aici nu prea sunt distractii, caci este la varsta la care se sperie de masinute, si este prea mic pt coarda elastica sau topogane gonflabile. In schimb, atmosfera era super ok, statiunea chiar are un aspect cosmopolit, noi ne-am simtit foarte bine. Ne-am plimbat cu titicarul, am cumparat baloane, am "verificat" instalatia de lumini de pe marginea falezei, am mers la "disco" (a intrat copilul intr-un bar cu formatie, de abia l-am luat de acolo, atat de fascinat era de faptul ca auzea live instrumentele).

Aissa, sa stii ca nu s-a purtat nimeni ciudat cu noi, cand auzea ca suntem romani; ba dimpotriva... si animatorii vorbesc binisor romaneste. In hotel erau cam 70 - 80% romani, toti se comportatu super civilizat, nu am vazut nimic care sa ma faca sa imi fie rusine de nationalitatea mea. Noua ne-a placut foarte mult, dar ne gandeam la anul sa incercam Albena, tocmai din cauza faptului ca am avut ceva costuri suplimentare, iar de serviciile AI nu am prea beneficiat.

Puteti vedea www.kodakgallery.com/Slideshow.jsp?Uc=rldx7jt.c9m4kwup&Uy=7pts7l&Upost_signin=Slideshow.jsp%3Fmode%3Dfromshare&Ux=0&UV=407588736401_239243765209&mode=fromshare&conn_speed=1" target="_blank">poze aici (ultimele 25). Daca aveti intrebari, nu ezitati.

A, si inca ceva: Diana, mami de Erica, daca esti forumista, te rog sa dai un semn de viata, sa facem schimb de poze.



Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns firutza spune:

Onitza,scuze ca raspund asa tarziu.Nu prea am mai avut timp ptr.calculator.Da ,am intrat in Gradina de la GHV,caci eram tare curiosi cum arata ptr.ca de la agentie am avut de ales intre cele doua hoteluri si voiam sa stim ce-am ,,pierdut''.Mi-a placut mult cum arata curtea hotelului,gen parc,cu terase cu bar,piscine:ce-i drept l-am vazut seara tarziu ,deci multe detalii despre hotel nu stiu,oricum e plasat in zona buna a statiunii,aproape de strada comerciala,unde seara iti poti petrece timpul ,fie la terase,fie pe la tarabe.La Sirius (restaurantul de pe vapor )iarasi mi s-a parut super,dar am urcat doar in vizita ptr.ca erau mesele rezervate,puteam sta la terasa de langa el pt.o inghetata cum voiam noi,dar nu avea acelasi farmec ca in interior asa ca n-am ramas!
Eu am fost la ei si la Albena si acolo mi s-a parut muult mai curat,mai aerisit,mai libera plaja...etc,de aceea m-a dezamagit un pic statiunea ,dar una peste alta afost frumos si cred ca va veti simti bine,oricum mai bine decat la noi!Asa cred eu,acum ramane de vazut si de povestit.

Concediu placut si sa ne spuneti cum a fost.
Dalia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nemo spune:

Am fost la Sunny Beach in perioada 8 -13 iulie:

Plusuri:

- hotel ireprosabil (Iberostar), inclusiv mincarea (am avut demipensiune)
- plaja si apa de asemenea fara cusur
- preturile in general accesibile

Minusuri:
- prea multe buticuri
- statiunea inca in constructie
- drumul pina acolo a fost prea lung (eu nu prea depasesc limitele de viteza)
- indicatoare rutiere insuficiente si/sau neclare; dupa ce am ajuns in statiune, mi-a luat mai mult de o ora sa gasesc hotelul
- daca ai nevoie sa obtii o informatii, e foarte greu sa gasesti pe cineva care sa stie engleza

Referitor la ultimul punct, am avut o experienta oribila: am avut un accident in Varna (am frinat prosteste pe verde si m-a tamponat unul din spate) si nici unul dintre politisti nu vorbea o boaba de engleza. A trebuit sa semnez un proces-verbal in care nu stiam ce scrie (alternativa ar fi fost sa imi aduc eu translator). Cu ocazia accidentului, am descoperit ca permisul me de conducere canadian nu e valabil in Bulgaria (nici in Romania si, din cite am inteles, nici in UE in general). M-au amendat pentru asta, dar, in loc sa imi trimita amenda acasa (asa cu, zic eu, ar fi fost normal) mi-au retinut permisul pina cind am adus dovada ca am platit amenda. Din pacate, asta a insemnat ca ca nu am putut sa imi continuu drumul, fiindca bancile se inchisesera deja. A fost e experienta ingrozitoare, care m-a hotarit sa nu mai conduc in tari in care nu se vorbeste macar cit de cit engleza, iar in Romania doar daca masina are casco (cea pe care o conduceam era a fratelui meu si nu avea, iar reparatia o sa coste citeva mii de euro). Deci ar fi fost mai ieftin sa merg intr-un loc in care se ajunge cu avionul, chiar daca pretul parea mai mare.

In concluzie, daca nu va temeti de drum si de imposibilitatea de a va intelege cu autoritatile (si cu oamenii in general), as zice ca Bulgaria merita luata in seama.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

Joi dimineata plecam si noi la Albena- Complex Laguna.
Stie cineva daca se platesc sezlongurile de pe plaja si de la piscina?

Si totusi exista iubire...

Mama lui Teu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns onitza spune:

ADRIANA, mi-au placut pozele, se vede ca v-ati distrat foarte bine, Tudor si el a fost in al 9-lea cer, e un zambarici sucmp, il pupam, ne bucuram ca a fost o vacanta reusita!

NEMO, wow prin ce-ai trecut! CUm sa nu stie frateeeee engleza politistii?????? altfel v-ati fi inteles clar!!!! Te pup, bine ca a trecut ce-a fost rau!

FIRUTZA, multumesc ca ti-ai mai amintit de noi si ca ne mai lasi impresii, esti draguta! Stii ce faceam inainte sa iti citesc mesajul? Ma mai uitam pe niste poze cu hotelul, a mai ramas asa putin, sper sa ne simtim bine, pentru ca noi am facut ceva eforturi financiare sa ne permitem sa mergem la acest hotel, nu mai zic de parintii mei. Vremea sa tina cu noi!

Va pup, va urez concediu frumos celor care sunteti deja pe litoralul bulgaresc!

Oana si Paul Constantin (28.11.2004)

PUIUTUL MEU, PAUL
Varsta Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana mica spune:

Onitza, multumim de aprecieri. Desi s-a simtit foarte bine, Dudu s-a bucurat foarte mult de intoarcerea acasa si, surpriza, de reinceperea gradinitei (dupa o pauza de o saptamana).

Revin cu o completare referitoare la drum. La plecare ma mers pe varianta Giurgiu - Russe, a fost foarte ok (drumurile lor nu prea trec prin localitati, am mers constant cu 100 - 120). Nu mi-a placut insa drumul pe cei 80km de autostrada dintre Schumen si Varna unde asfaltul este foarte prost (cu portiunui ce par decopertate). In Varna ne-am descurcat perfect cu ajutorul GPS, mi s-a parut un oras frumos, pacat ca nu am avut timp sa poposim putin. In statiunea, am ajuns foarte usor la hotel. Din fata blocului pana in fata hotelului am facut 4 ore.

La intoarcere, am venim pe Vama Veche, in speranta ca vom avea timp pt o oprire la Balcic. Nu mi-a placut deloc drumul de la Balcic la Vama Veche (pare o zona parasita, soseaua nu este prea grozava), iar intre Vama Veche si Constanta s-a mers destul de incet. In schimb, am mers foarte bine de la Constanta la Bucuresti, si daca exckudem cele 2 opriri (una la Constanta pt pranz, si una pe autostrada la un accident) am facut 5 ore pana acasa.

Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006)

Uite ce mare am crescut...
www.totsites.com/tot/tudorandrei" target="_blank">Povestea merge mai departe...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns spiridusul spune:

Citat:
citat din mesajul lui spiridusul

Citat:
citat din mesajul lui usorlili

Lala, am si eu o intrebare:
Noi plecam la Complex Laguna, dar ne-au spus la agentie, ca nu va scrie pe bilet la care dintre ele vom fi cazati...in functie de locurile libere pe care le au acolo.
Noi am stat anul trecut la Laguna Mare si mancam la Laguna Garden. Am fost multumiti acolo, dar am fost de 1 Mai.
Daca vrei ceva de mancat s-au de baut intre mese,cand stai la plaja...de unde iti iei? noi anul trecut nu mancam decat la mesele principale, intre mese nu am servit nimic...si acum ne gandeam daca ai de unde sa servesti ceva intre mese, cand stai l aplaja.
sezlongurilele platesti la hotel?

Si totusi exista iubire...

Mama lui Teu



parca textul suna a babeltour....
daca e bilet de la ei, sigur ajungi la laguna mare.
prosoape schimbate in fiecare zi, lenjeria la 2 zile.
nu am dat nimic la femeia care curata pe acolo si probabil de aia a sutit o cutie de cola din minibar(2 amarati de leva) ca sa am io de ce sa ma enervez la plecare.
mancare ok pe tota egusturile
mic dejun 7:30-10... nu prea l-am prins, pt ca eu la 7 eram pe plaja....
pranz 12:30-14 (parca) nici pe asta nu il prindea fi-miu (care are 1 an jumate) pt ca era ora lui de somn... dupa 3 zile m-am desteptat si ii luam ciorba in biberon
cina 18:30-21
la barul de la piscina gasesti intre 11-17 pizza, cartofi prajiti si inca ceva, burgeri, sau pui la gratar.., fructe (mere si portocale) inghetata si turta dulce si napolitane cu ciocolata.
de baut: bere, apa.... si nu mai stiu, ca eu fiin bortzo, consumam doar apa

cafeaua nu-i asa rea cum barfeste lumea
multi pleaca cu poala de fructe de la masa... inclusiv moi, doar doar o manca si copilul meu ceva (in final a mancat o saptamana lapte cu cereale, si pepene rosu.)..

de sezlong chiar nu ai nevoie, e suficient loc in care sa iti pui cearceaf cu umbrela...
chiar era liber la sezlonguri
mai ales daca pleci cu copil.. pt ca ei vor aproape de apa


daca mai vrei informatii, da-mi pm, ca nu stiu daca mai dau pe aici.
vacanta placuta



usorlili, ti-am rasp de acum 2 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns usorlili spune:

Multumesc mult, Spiridusul.
Nu am m-ai avut timp sa intru pe forum, din cauza aceasta nu am vazut raspunsul pe care il postasesi deja.

Si totusi exista iubire...

Mama lui Teu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariel_7000 spune:

AMR 4 zile si plecam!!!! onitza, m-am uitat la vreme pe accuweather si vom avea timp frumos, temperaturi intre 27 si 32 de grade! :) uraaa! doar o sigura zi cu f. putini nori!

mami de alexutza (10.04.2003)si Teodor Mihai (10.04.2008)
POZE ALEX SI TEO:
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5207ed359c8adf213e5f23" target="_blank">alexutza 2003-2004,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=5221eb237d9db27ce0b939" target="_blank">alexutza2005,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=522454e8697e14d6ce6966" target="_blank">alexutza2006,www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=52253cfdd7ccfda00914d4" target="_blank">alexutza2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns natynic spune:

Da, confirm si eu, m-am uitat pe alte 2 site-uri si vom avea vreme buna.
Stie cineva sa-mi spuna daca, in cazul Doamne fereste al unei diarei, gasesc la bulgari o formula de lapte praf dietetic-gen Humana HN sau Milupa HN25? Sau sa iau de aici, sa fiu sigura?

Naty
mamica Iuliei Elena-esenta tare in sticluta mica (30.01.2008)
DA-I DOAMNE MINUNII MELE SANATATE, MINTE SI NOROC!

Mergi la inceput