Roseola

Roseola | Autor: Medeea76

Link direct la acest mesaj

Exista un subiect despre febra aici, unde s-a adus vorba despre Roseola. Fetita mea cea mare cred ca a avut Roseola acum doua saptamani, care s-a manifestat astfel: febra mare, care trecea cu antitermic, dar revenea in forta destul de repede, diaree, putin rosu in gat, lipsa poftei de mancare. In a patra zi a disparut febra si a aparut eruptia, pete mici, mici ,roz pe corp, mai putin mainile si fatza. A cincea zi nu mai avea nimic si asta a fost. Din pacate doi medici pediatri mi-au recomandat antibiotic, daca nu cedeaza febra si au spus ca probabil e de la rosu in gat sau de la stomac, insa nici unul nu a dat un diagnostic clar. I-am dat antibiotic, in concluzie, degeaba (in a doua zi de antibiotic, fata deja nu mai avea nici un simptom, insa a trebuit sa continui cele 5 zile de antibiotic...).
Dupa doua saptamani, alaltaieri, a inceput si cea mica sa faca febra, diaree (ea care era constipata rau de doua luni), sa nu manance bine (de felul ei e foarte mancacioasa), sa planga aparent fara motiv. Azi i-au aparut petele mici si i-a disparut febra. Ceea ce ma face sa cred din nou ca e vorba despre Roseola, care la cea mica a durat mai putin.
Pe internet (pentru ca se pare ca, cel putin in Ploiesti, medicii nu au auzit despre asa ceva),scrie ca aceasta boala apare la copii cu varste cuprinse intre 6 luni si 2 ani. Fetita mea cea mica are doar 4 luni...
Mi-am permis sa deschid acest subiect, pentru ca poate sunt mamici care s-au lovit de aceasta boala si ma pot lamuri daca fetele au avut-o sau nu. Poate un copil de 4 luni sa o faca (e drept ca a avut sursa in casa cu ea...)?

Medeea, mamica de Ana (14 februarie 2008) si de Tea (17 iulie 2006)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Rayan a avut roseola acum vreo 6 luni.
Totul e debutat cu febra mare vreo 3 zile, iar imediat dupa ce febra a scazut, a aparut o usoara eruprie ( nu pete, ca niste mici bubite, abia sesizabile), doar pe spate si piept, care au tinut doar o zi.
Asta a fost tot.
Nu se da antibiotic la roseola.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

Am raspuns si la subiectul cu febra...Fetitza mea a avut roseola, confirmata aici de medic. S-a manifestat prin febra mare (in jur de 39.5 - 40) timp de 3 zile dupa care febra a disparut si a aparut eruptia care a durat o zi. Ea n-a facut diaree... Avea atunci in jur de 1 an si jumatate.

Roseola nu se trateaza cu nimic, trece de la sine.

Fetita mea nu mananca nimic cand e bolnavioara, mai ales cu febra mare. Nici nu e indicat sa manance (mai ales daca nu are pofta), organismul e ocupat cu lupta impotriva bolii si nu mai are nevoie sa se "concentreze" si pe digestie.
La inceputurile mele de mamica eram disperata ca slabeste, etc... Da copii se refac foarte repede.

Important e sa bea lichide multe (nu mult odata, cate putin), sa fie hidratata...

Sanatate multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

dar la copiii mai mari de 2 ani poate aparea? Si fata mea (3 ani si 7 luni) are febra de aseara, aseara a avut 38,7, dimineata 39,1, acum (dupa nani de pranz) 39,3. Febra scade la antitermice, dar revine cam la 5 ore. Alte simptome nu are (cel putin deocamdata). Diseara vine pediatra, dar ea de regula recomanda f repede antibiotic, ceea ce cred ca va face si acum.Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rhoneea spune:

Si Sebi a avut Roseola Infantis.A debutat cu o febra de pana la 40 de grade.I-am administrat antibiotic,ca dr nu stia.Ba mai mult acum cand am fost la controlul de un an mi-a spus ca in cartile lui scrie ca numai pana la 2-3 zile sta roseola numai mult.La noi bubitele au stat pana in doua saptamani,dar au fost pe absolut toata suprafata corpului,inclusv,fata,urechi,maini...Diaree nu a avut de la roseola cel putin asa cred eu,ci de la antibiotic.

Irina lui Pierre-Sebastien nascut la 05.06.07.





Sebastien's age Pictures www.onetruemedia.com/shared?p=336a8e388908e126cef388&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Montage
*Miracolul nostru*




**Ramona are nevoie de ajutor**

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

Am o nedumerire: roseola asta e acelasi lucru cu pojarelul? Ca mie asa mi-a zis pediatra. Si a spus ca fiind vaccinata cu ROR nu are cum sa faca. Asa e sau nu? Multumesc.Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dijen spune:

quote:
Originally posted by ralucutza77

Am o nedumerire: roseola asta e acelasi lucru cu pojarelul? Ca mie asa mi-a zis pediatra. Si a spus ca fiind vaccinata cu ROR nu are cum sa faca. Asa e sau nu? Multumesc.




Categoric, nu-i asa, nu-i acelasi lucru!
Pojarelul este RUBEOLA, nu ROSEOLA... Chiar nu-mi vine sa cred ca un medic ti-a spus asa ceva, ih.

Pe de alta parte, vaccinele nu ofera 100% imunitate...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns devylla spune:

Si noi am avut o forma mai severa de Roseola...din spusele medicului am auzit ca boala e foarte raspandita in tarire cu umiditate ridicata.
Cel putin in Japonia,unul din 2 copii fac aceaasta boala.
Erika a facut-o cand am intrat in 6 luni,a debutat cu febra mare,39.5-40 timp de 4 zile,timp in care nu prea a dormit si nu a mancat.Apoi eruptia,care a durat 2 zile.
Am primit antibiotic de la medic...insa nu i l-am administrat.Roseola nu necesita antibiotic.
Iar ca sa raspund la intrebarea ta...nu e batut in cuie sa apara doar la copii de 6 luni in sus.Depinde de imunitatea bebelusului si de anticorpi primiti de la mama.



Jurnal de mogalneata-click login,user:septoct2007@yahoo.com ,parola o stiti.
www.flickr.com/photos/54445410@N00/" target="_blank">Japonia prin ochii unui amator


Sabina Y. si Erika(31 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flaviutza spune:

Fi-mea a facut-o la doua luni. probabil luata de afara, de la copii ca ii lasam sa se joace cu ea. febra usoara, in schimb la greu simptome de raceala. apoi petele alea rosii pe tot corpul doua zile si gata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucutza77 spune:

quote:
Originally posted by dijen

quote:
Originally posted by ralucutza77

Am o nedumerire: roseola asta e acelasi lucru cu pojarelul? Ca mie asa mi-a zis pediatra. Si a spus ca fiind vaccinata cu ROR nu are cum sa faca. Asa e sau nu? Multumesc.
Categoric, nu-i asa, nu-i acelasi lucru!
Pojarelul este RUBEOLA, nu ROSEOLA... Chiar nu-mi vine sa cred ca un medic ti-a spus asa ceva, ih.Pe de alta parte, vaccinele nu ofera 100% imunitate...

Mi-a spus ca roseola e acelasi lucru cu pojarelul sau rubeola, ca e vorba de pete roz pe piele si de aia se cheama asa. Eh, nu ar fi prima gafa facuta de ea.Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nonna76 spune:

Si baietii mei au avut roseola.Dupa diagnosticul pus de mine dupa ce am citit pe internet.

Cel mare a avut la 6 luni iar dr. in prima faza a zis ca are rosu in git si am luat antibiotic iar apoi a spus ca-i rubeola.

Cel mic a fost diagnosticat cu posibila infectie urinara si antibiotic prescris. Acum nu i-am mai dat antibioticul, am asteptat sa treaca 3 zile in care febra a fost aproape 40 (i-am dat antitermice)si apoi a aparut eruptia.Cum mi-am dat seama ca-i roseola? Am cautat pe google febra inexplicabila si mi-a aparut roseola. Asa mi-am dat seama ca cel mare nu a avut acum 5 ani rubeola ci roseola(atunci nu aveam internet).

Mergi la inceput