Roseola

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iriss27 spune:

Dupa ce citesc la voi, cam aceleasi simptome le-a avut sapt trecuta si fii-mea, de 1 an si 4 luni. Febra 39.2 (max masurata) cam 3 zile. Scadea sub paracetamol ... am fost la spital la cam de garda, mi-a dat antibiotic si ibuprofen, apoi in ziua a 5 cred, a facut o eruptie, pe spate, burta, fund si gat ... am fost cu ea la boli contagioase si dra resp mi-a zis ca ea nu crede sa fie roseola, ca aceea se face doar la copii mici, pana intr-un an sstinea ea. Dar i-am facut analizele, luni ma duc sa iau rezultatele.
Eu nici acum nu stiu ce a avut, o fi fost viroza (a fost si rosie in gat), o fi fost roseola, o fi fosta alergie la antibiotic sau danonino ... habar n-am

Iriss mami de
www.dropshots.com/iriss27" target="_blank">Yvonne-Maria 05.02.2007
BB2 - DPN 11.08.2008

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livutz spune:

Salutare,

Baietelul meu (2 ani si cateva zile) a facut-o si el saptamana trecuta... joi seara febra 39.4 fara nici un motiv evident... a tinut-o asa vreo trei zile cu febra mare. I-am dat antitermice din 4 in 4 ore alternat Eferalgan cu Nurofen... Si apoi a aparut eruptia care a tinut vreo 3 zile.... Se pare ca se inmultesc cazurile si la noi in tara. Din nefericire medicii nostri o confunda cu rubeola. Asa ne-au spus si noua la contagioase. Totusi ne-am dus sa ne vada o doctorita mai cu experienta de la Pediatrie si ea stia ceva-ceva... a zis ca e febra eruptiva de tip 4 (de fapt Roseola se mai numeste Boala a 6-a). Ideea e ca a zis sa nu ne facem probleme ca-i trece in cateva zile.
Aseara i-am facut dus ca era nespalat de o saptamana desi nu-i trecuse complet eruptia. Se pare ca nu l-a afectat acest dus. Ca eu nu am gasit nimic despre cand are voie sa iasa afara si despre cand are voie la apa...

Sanatate!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

al meu a avut la 1 an. nepotii mei a au avut la 6 luni respectiv la 8 luni.
doct noastra ne dadea antibiotic chiar din prima zi de febra nu am dat, evident. cand i-am zis ca dupa 3 zile au aparut bubele a zis ca nu se poate sa fi avut vreo boala a copilariei, citez "NU SE POATE". medicii astia!!!!! eu cred ca a fost aceasta roseola de care curand am citit sau pojarel, una din astea 2.

Elena + Horia Constantin (18feb2007) =



ALAPTATUL HELPLINE


cresc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by ralucutza77

Am o nedumerire: roseola asta e acelasi lucru cu pojarelul? Ca mie asa mi-a zis pediatra. Si a spus ca fiind vaccinata cu ROR nu are cum sa faca. Asa e sau nu? Multumesc.

Poze:
http://community.webshots.com/album/562040587rahoEU?start=0
http://picasaweb.google.com/grigore.raluca/Miruna






Nu. Cum a putut sa iti spuna asa ceva>?

Crinuta si Rayan


GNLD- un mod de viata!







Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

SI baietelul meu a avut si febra a durat 4 zile si eruptia vreo 3. Si el e vaccinat, dar vaccinurile nu protejeaza 100%.

Mergi la inceput