Ce stiti despre Sanatoriul de la Techirghiol?

Ce stiti despre Sanatoriul de la Techirghiol? | Autor: emidani

Link direct la acest mesaj

[red]Buna,
As vrea sa stiu mai multe despre Sanatoriul de la Techirghiol, pt copii.
Cum se fac programarile, ce conditii sunt, cat se sta la o cura, etc.
Eu am un baietel de 4 ani cu tetrapareza spastica.
As vrea mult sa merg cu el acolo.
Poate stie cineva cum sa procedez.
Multumesc mult.
Monica

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Eu doar l-am vizitat,insa mi s-a parur deprimant.Sefa stiu ca e dr.Prajitura.Probabil ca suni si faci o programare.Noi preferam sa megem la 1 Mai -Oradea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Pentru copii iti recomand pe cel de la Eforie N. Eu am facut tretament la Techirghiol, nu este un sanatoriu, este HOTEL cu baza de tratament. Au si un fel de camere pt. cine nu-si permite hotel, dar sunt de 2-3 in camera. Este ok. Eu am fost acum 20 ani, deci nu stiu cum mai este acum.

Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri
www.youtube.com/watch?v=TNCb0PvlUS0" target="_blank">Copiii nostri 1





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Cu bilet de trimitere de la dr. de fam, se face cura de 18 zile. Eu am fost cu fetita acum recent dar la Govora. Sa nu uiti sa ai la tine certificatul copilului in copie.
Intra pe net ca au si pagina .....
Sanatate multa.

Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri
www.youtube.com/watch?v=TNCb0PvlUS0" target="_blank">Copiii nostri 1





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Intra aici:
http://www.balnear.eu/

Paula & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Paul (03.01.2006) & www.flickr.com/paula_tinta" target="_blank">Alexandra (13.12.2003)

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=9c7152888cafc1187f281&skin_id=0 br / " target="_blank">Copiii nostri
www.youtube.com/watch?v=TNCb0PvlUS0" target="_blank">Copiii nostri 1





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela70 spune:

Buna Ziua,
Am fost de curand la acest sanatoriu impreuna cu fetita mea.Conditiile nu sunt nemaipomenite, insa e f curat, apa calda curenta.Personalul de la tratament mie mi s-a parut super k.Si doamnele doctor, de asemenea.Pentru copiii cu insotitor e k.
Problema intervine la copiii care nu au insotitor.E militarie curata:trezire la 6.30 pentru a face paturile, a se imbraca, masa, care desi e formata din unt si dulceata, un cremvusti e obligatorie.
In timpul saptamanii e k, dar dc si in week, cand nu se fac tratamente? Fetele de acolo se trezesc, fac tratament, fac lectii, merg la scoala, se intorc, masa de seara, isi spala rufele, se spala ele
si cand sa se uite si ele la televizor la o telenovela despre a carei calitate nu discut, dar este singura lor placere, se trezesc ca apare d-na asistenta care le spune ca sunt obraznice, ca e vorba de subcultura si nu le lasa sa vada.Si de aici un intreg scandal.Sa se inteleaga-nu este vorba de toate asistentele si de toate infirmierele-este vorba despre una anume, care cred ca are o placere in a le necaji.
Pai as vrea sa va prezint un episod.Luni dimineata:6.30.
Tipete pe hol-au lasat mizerie in camera-care era mizeria?O cana nespalata.Tipete, urlete, le face nesimtite, ca nu vine ea de acasa sa le faca curat, i se altura si infirmiera.Acesta e modul in care s-au trezit niste fete care nu au voie sa socializeze cu baietii, care din motive obiective sunt pe alt etaj,care in 3 saptamani in care am stat eu acolo nu au iesit niciodata la plimbare, stau inchise numai in sanatoriu, desi exista o masina care ar tb sa le asigure miscarea.
E o viata grea pentru ele, iar eu personal le apreciez pentru cum sunt, niste luptatoare.Pentru ele fiecare zi e o provocare, pe care o trec cu brio.Sunt fete, care desi au acele probleme fizice, sunt de sute de ori mai bune decat multi alti copii k, sunt vrednice, descurcarete, prietenoase si cel mai important, au un suflet imens.
Mi-as dori ca acei copii fitzosi carora nu le mai ajungi nici cu prajina la nas sa stea o saptamana, nu mai mult sa traiasca acolo.Poate ar aprecia altfel viata.
Sunt insa si asistente si infirmiere care inteleg cat de greu le este, departe de parinti, cu probleme, poate fara bani, cu mancare de sanatoriu si cu toate greutatile cu care se confrunta, si le fac viata un pic mai dulce.In acest sens m-a impresionat f tare o doamna infirmiera-fetele ii spun Maria_Atat de mult le iubeste, incat ele nu ii fac niciodata greutati, nu am auzit-o niciodata sa ridice vocea la ele.E suficient sa le roage.Dar nu le-a jignit niciodata, nu le-a spus ca parintii le abandoneaza si sanatoriul le creste.Va puteti imagina niste fetite care sufera o data ca sunt departe de parinti, indiferent din ce motive, si in plus a doua oara pentru ca li se spune asta in fata?-ca sunt abandonate.
Ganditi-va oameni buni de 2 ori inainte de a va lasa copii acolo.Eu m-am indragostit de o parte din ele-atata caldura si iubire primesc si ofera-Sper sa le ajute Dumnezeu sa aiba o viata mai usoara acolo.In viata lor nu e de ajuns tratamentul.
Va pup pe toate:Roxy, Baba, Didi, Alexandra, Vali, Monica, Marcela si toate cele pe care poate v-am uitat.Sa va dea Dumnezeu sanatate si putere!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna gabriela
m-a impresionat ce ai scris despre sanatoriu. dar sa stii ca eu am fost la oradea si venea la 6.30 infirmiera sa ne trezeasca desi era usa intredeschisa si se vedea ca ne-am trezit. dadea usa la o parte cu o rautate de trezea copii, fata mea avand 11 luni atunci. am facut scandal si au zis ca asa e regula. regulile se fac dupa nevoi iar noi nu aveam nevoiede trezit la ora aia. am vb cu directoarea si m-a mirat atitudinea celorlalte mamici...cica asa se practica in fiecare spital...pe banii mei? pe taxele platite de mine o infirmiera sa vina sa-mi sperie copilul la ora aia? in salon la mine nu a mai intrat dar probabil a gasit alte mamici mai "cuminti" pe care sa le trezeasca. si mai era o asistenta care vroia la scimbul de tura sa-i ia temp fetei. i-am zis pe ton raspicat ca eu nu trezesc copilul la ora aia pt ca nu e cazul. nu a insistat...dar la alte mamici le-a zis ca nu o intereseaza daca le doarme copilul ...sa le ia temp.
atat de mult as vrea sa merg si eu acolo, la techirghiol
as avea atatea sa le spun acelor "doamne " de care povestesti
inclusiv directoarele unor spitale cred ca sunt patroane peste s.r. l. -uri. uit ca nu exista siptale private la noi si ca noi contribuim si ca ele sunt trecatoare pe la conducere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna seara!

mai fetelor eu am fost si la sibiu de 2 ori si la busteni,dar nicaieri nu am patit nimic de genul asta,sa vina sa imi dea trezirea ca la armata,pe buna mi se pare de o idiotenie iesita din comun.la sibiu venea infirmiera la 7.30 sa faca curatenie si asistenta venea pe la 8 sa vada daca totul e in regula cu noi.dar in niciun caz sa vina sa ma trezeasca la 6.30.iar la busteni venea infirmiera dupa ce se lua micul dejun si apoi facea curatenie.
m-am speriat de ce am citit aici,pe bune ,chiar nu inteleg de ce se procedeaza asa si nimeni nu ia nici o masura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela70 spune:

Buna fetelor,
tratamentul de care va vorbesc nu se aplica copiilor cu mamici.Numai celor care stateau acolo tot anul si care erau departe de casa.Ce m-a socat pe mine a fost toatala lipsa de sensibilitate a acelei femei, care culmea mai avea si o fetita acasa, care parca avea o placere in a le supara.
Pacat ca astfel de oameni lucreaza cu copii.Eu am avut parte de alt tratament si fetita mea, de asemenea, pentru ca avea insotitor.Dar repet, nici nu as lasa-o acolo.Un copil sensibil acolo este ingropat.
Inca o data..pacat...Eu am avut un conflict cu acea doamna, dar dupa plecarea mea totul a reintrat in "normal".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela70 spune:

Buna fetelor,
tratamentul de care va vorbesc nu se aplica copiilor cu mamici.Numai celor care stateau acolo tot anul si care erau departe de casa.Ce m-a socat pe mine a fost toatala lipsa de sensibilitate a acelei femei, care culmea mai avea si o fetita acasa, care parca avea o placere in a le supara.
Pacat ca astfel de oameni lucreaza cu copii.Eu am avut parte de alt tratament si fetita mea, de asemenea, pentru ca avea insotitor.Dar repet, nici nu as lasa-o acolo.Un copil sensibil acolo este ingropat.
Inca o data..pacat...Eu am avut un conflict cu acea doamna, dar dupa plecarea mea totul a reintrat in "normal".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna seara!

doar bilet de trimitere de la medicul de familie iti trebuie pt a ajunge acolo?asdica intreb daca se poate ceva si cu casa de asigurari sa plec la bai cu el?mancarea cum e la techirghiol?as putea sa ma duc ambulator?se face vojta?

Mergi la inceput