Ce stiti despre Sanatoriul de la Techirghiol?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabriela70 spune:

Am vorbit cu fetele de acolo.Nici macar de sarbatori femeiele acestea nu se dezmint-Se trezesc dimineata cu fundul in sus si se reped la ele.Chiar nu se poate face nimic cu oamenii acestia?-
Mancarea e bunicica, uneori chiar f buna.Depinde cat de fitos esti!
Programarile se fac telefonic la d-na doctor Prajitura, poti merge si ambulatoriu, dar e pacat.Cazarea e undeva la 60 ron /zi.La sanatoriu e moca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mdanicoleta spune:

buna
eu sunt din constanta si am intrebat si eu pe o tipa care a lucrat acolo daca pot face ambulatoriu dar mi s-a zis ca nu primesc mai mici de 3 ani. e adevarat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marina_maryy spune:

nu poti multumi pe toata lumea.eu merg la techirhgiol de cand copilul era foarte mic.nu mi s-a intamlplat niciodata ce spune gabriela,fetele din cauza ca stau atata timp acolo au devenit foarte rele si nu le poti
multumi oricat ai incerca.asistentele si infirmierele sunt fete de treaba majoritatea nu numai una anume dar vedeti voi asta este sistemul si nu de la ele pleaca regulile.acolo exista un singur televizor si fiecare vrea sa vada cate ceva mai ales noi mamicile.am stat si eu tot la etajul de fete si nu mi s-a parut nici o asistenta sau infirmiera ca vorbeste urat sau tipa la ele.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli05 spune:

Le rog pe mamicile care au fost la Busteni sa ne povestesca cum e acolo,ce proceduri se fac,cum se face programarea,daca se poate merge ambulator.
Noi am mers doar la 1 Mai,vara ,si de fiecare data avem probleme.Ni se spune ca nu se mai poate sa venim ambulator,ca nu mai sunt locuri...E revoltator ca vreau sa fac recuperare cu fetita mea 1 data pe an la ei si nu vor sa ma primeasca,in conditiile in care nu le consum nici mancarea,nu le ocup nici locul in spital.
Nu stiu cui sa ma adresez.Tot anul fac recuperare pe banii mei,acasa cu un kinetoterapeut,iar in vacanta as vrea sa-i mai schimb mediu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

mai eu am fost la busteni,dar am stat internata,insa nu pot sa spun ca am fost multumita de recuperarea de acolo.andrei are 1.9 luni,noi am fost cand el avea 9 luni,dar nu mi-a placut.se facea masaj,fizio cu laser,kineto si terapie ocupationala.numai ca acolo erau mai multi copii mari pe care ii puneau la diverse aparate si cu care lucrau parintii ajutati si de terapeut uneori.pe andrei il punea pe masa si pana venea la el ii faceam eu si pe urma ii mai facea terapeuta putin pe minge si gata si pe urma mergeam cu el in salon si ii faceam eu vojta.plus ca masaj nu avea voie si tot ii facea,andrei era spastic,nu avea nevoie de masaj,ce sa zic ca nu mi-a placut,desi erau mamici care erau incantate de terapia de acolo.conditiile sunt bune,mancarea e buna,dar nu pentru asta mergeam acolo,ci pentru recuperare bineinteles.sa stii ca am vazut ca veneau si ambulatorf f multi,cred ca poti sa faci ambulator,dar numai sa iti placa cum se lucra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heer spune:

andru_mami,nu-i voe de masaj la spastici?de ce?Adam e spastic si ne-a fost recomadat masajul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andru_mami spune:

buna !

heer-spasticii nu au voie masaj sub nicio forma,doar cei hipotoni pot face masaj.la sibiu cand am fost ii faceau masaj bland dorsal,dar mi-a zis dr.iliescu si dr. robanescu si tipa de la kineto sa nu mai las never sa ii faca masaj pentru ca si daca ii face pe spate si el e spastic pe membre,se poate instala spasticitatea si pe spate,la coloana,adica acolo unde nu e .si idiotul de la busteni ii facea masaj pe picioare,unde el era spastic,ca sa ii faca si mai rau,dar unde nu e cap e vai de picioare,noroc ca stie mami,e informata si nu ii las sa isi bata joc de copilul meu.asa ca oriunde ai merge si iti recomanda masaj,da-le peste nas,ca spasticii nu au voie masaj,nu ii lasa sa faca teste pe copilul tau,din cauza unor ca astia poate ajunge din bine in mai rau,si nimeni nu isi doreste asta.
sanatate multa lui adam si sa auzim de bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heer spune:

nu stiu ce sa cred!!!!inUcraina toti copii aveau masaj 45-50 min/zi.si mai aveau si vibromasaj tot zilnic,nu am auzit pe nimeni sa spuna ca au aparut efecte negativeUnde o fi adevarul?
poate mai auzim si alte opinii.
Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania16 spune:

buna tuturor mamicilor care au copii cu probleme.si eu am un baiat de 14 ani cu tetrapareza spastica.merg la sanatoriu de 9 ani.ieri m-am intors de acolo unde am stat o luna.am citit ce s-a scris despre personalul de acolo si vreau sa va spun ca nu e adevarat.toti sunt oameni cu suflet mare si eu nu am avut niciodata probleme cu nimeni.acolo suntem o mare familie.in privinta copiilor care stau singuri acolo trebuie sa existe o regula care trebuie respectata si au destula libertate.sunt dusi si la plimbare si au destule activitati.daca vreti sa mai aflati despre sanatoriu astept intrebari.























Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara67 spune:

buna ziua.sunt o mamica cu un copil cu probleme si as vrea sa scriu si eu cateva randuri despre sanatoriul din techirghiol pentru ca abea am venit de acolo.merg la acel sanatoriu de foarte multi ani dar de vreo 2 ani doar vara.sa stiti ca este un sanatoriu foarte bun foarte curat si cu personalde calitate de la doamnele doctor pana la infirmiere,asistenta sefa este o fata de treaba care te ajuta in tot ce ai nevoie.totusi vreau sa le pun o intrebare:de ce tine printre ei un om care nu face deloc cinste acelui loc?Este vorba despre bucatarul de care s-au speriat toate mamicile dar si personalul de acolo ce relatii are acel om de nimeni nu ia nici o masura?Cu noi mamicile vorbeste foarte urat pe unele chiar le-a facut sa planga si cu infirmierele de acolo la fel.nu am vazut pana acum nici un bucatar sa iasa in sala de mese si sa inceapa sa tipe ca ne da sa manacam sa ne facem fundul mare de parca ne da din traista lui,dar tot pe acel bucatar l-am vazut iesind cu sacosile pline pentru familia de acasa si nu ca l-as urmarii dar iesind mereu la o tigare vezi totul fara sa vrei.am auzit ca de putin timp s-a schimbat conducerea si sper ca atunci cand am sa mai merg acolo nu am sa-l mai gasesc pentru ca pur si simplu acel om face sanatoriul de ras si este pacat de munca celorlalti de acolo.noi mergem cu speranta ca vom vedea niste rezultate pentru copii nostri si chiar se vad nu sa ascultam injuraturile si jignirile unui nebun.sunt multe mamici care vor sa mearga sa faca reclamatie mai departedar cred ca undeva mai sus pentru ca acolo nu prea se ia nici o masura.

Mergi la inceput