Vacanta in Turcia (6)

Vacanta in Turcia (6) | Autor: roxanaz

Link direct la acest mesaj

continuarea de la :

Capitolul 1,
Capitolul 2,
capitolul 3
capitolul 4
capitolul 5

Vacanta placuta tuturor!

Roxana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ruxel spune:

Eu plec anul acesta pe 14 iunie in Kusadasi, la hotel Vera Prince Ada. A mai fost cineva acolo? Poate sa ma ajute cineva cu o eventuala apreciere / depreciere a acestui hotel?
Doamna de la agentie ni l-a recomandat si am mers pe mana ei, avand in vedere ca nu am mai fost in Turcia, deci nu aveam nici un termen de comparatie.

multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Am fost acum la F1 la Istanbul si ma gandeam sa va povestesc cate ceva, poate este util.

Despre F1: circuitul la distanta mare de oras, trafic mare, de luat o marja de 2 ore pentru drum. Circuit frumos, organizare buna, preturi infernale la orice de cumparat de acolo, mai mari ca la Monza. La o ora dupa cursa nu mai era imbulzeala ca unguri. Destul de gol. Nu merita bilete la main stand, scumpe si nu e stralucit. La Silver 1 este super, dar e la soare, neacoperit. Acum in mai extrem de frig. Oricum merita de mers mai mult decat Budapesta as zice eu.

Despre Istanbul: preturi mari, mai mari ca ultimele mele vizite din 2001,2002 si 2005. Am avut un soc, chiar si in Grand Bazar. Controale la obiectivele turistice, ceea ce e bine. Mai putin ospitalieri ca in alti ani, nici nu se compara cu statiunile. Am stat la Hotel Bulvar Palas, 4 stele, nu stralucit, dar merge. Nu face nicidecum cele 3 stele dar e ok. Am mancat la un restaurant super scump, Antik, mancare buna, dar 450 euro pentru 6 persoane. Si e un restaurant modest. Recomand insa alte 2 restaurante bune si mai rezonabile: 360 - cu tot cu bar, mancare buna, preturi ok fata de ce am vazut, view, atmosfera si Feryien - super view, elegant, mancare excelenta, serviciu excelent.

Inca o chestie. Taxa viza 10 euro. Coada mare de tot la vama, si la intrarea cu masina (sotul si prietenii au mers cu masina) si mai rau la aeroport (eu am fost cu avionul).

1 euro = 1.85 - 1.95. YTL

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamica spune:

Buna,

Am si eu o intrebare. Desi suntem in al 12lea ceas am vrea sa mergem in iunie in Turcia. Am cautat la agentii hotelurile de care stiam eu dar sunt in stop sales, asa ca va rog sa imi spuneti impresii (daca stiti) despre Sherwood Breezes Resort, Fame Residence din Lara si Limak Atlantis din Belek. Nu stim ce sa alegem si ar trebui sa ne grabim... Am uitat sa scriu ca mergem cu bebelina care are 8 luni.

Multumesc frumos,

Diana si Ana (13.09.2007)


Povestea Nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Roxana G, waw, F1.... super!! imi poti spune te rog cat au fost preturile la Silver 1, daca pachetul ala l-ati luat?
imi pare bine ca ti-a placut 360... este intr-adevar deosebit. la Antik nu am fost pana acum, dar imi suna cunoscut, in ce zona e?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

cristeo27
Trimis la - 15/05/2008 : 18:00:16
--------------------------------------------------------------------------------

buna fetelor! imi doresc sa aflu de la voi cate ceva despre hotel Ic Green Palace.A fost careva dintre voi acolo? cateva impresii sincere m-ar ajuta foarte mult.Si stie careva ce temperaturi sunt pe la mijlocul lunii iulie in zona antalyei?
Va multumesc
mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

Roxana G, waw, F1.... super!! imi poti spune te rog cat au fost preturile la Silver 1, daca pachetul ala l-ati luat?
imi pare bine ca ti-a placut 360... este intr-adevar deosebit. la Antik nu am fost pana acum, dar imi suna cunoscut, in ce zona e?

Roxana



Noi am avut la Platinum si au fost 700 USD (parca nu erau euro). Dar nu cred ca merita. Nu stiu cat erau la Silver 1, probabil pe la 3-400, pentru toate cele 3 zile. Daca iei numai pentru cursa costa la fel de mult cat pentru toate zilele. La Silver 1 se vedeau si primele 2 curbe si linia de start, si era aproape de parcare. Noi am mers de ne-au sarit ochii din cap.

Antik era undeva in apropiere de podul cel mare, undeva pe sub pod. Habar nu am ce zona era, ne-au trimis cei de la hotel si ne-au dus ei cu masina.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Sa dam si noi o mana de ajutor! http://www.updown.ro/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilix spune:

quote:
Originally posted by Ruxel

Eu plec anul acesta pe 14 iunie in Kusadasi, la hotel Vera Prince Ada. A mai fost cineva acolo? Poate sa ma ajute cineva cu o eventuala apreciere / depreciere a acestui hotel?
Doamna de la agentie ni l-a recomandat si am mers pe mana ei, avand in vedere ca nu am mai fost in Turcia, deci nu aveam nici un termen de comparatie.

multumesc

http://ruxel.blogspot.com


asteptam impresiile de la intoarcere. vom merge si noi la kusadasi ,insa in august. anul asta am ales sa inchiriem o vila. masa o vom lua in diferite locatii din oras, oricum nu prea reusim noi sa ne incadram sa ajungem la masa la ora fixa in concediu. mergem mereu cu masina si ne facem singuri programul, cine stie pe unde ne prinde pranzul/cina. cine mai merge cu copii mici in kusadasi ce le da sa manance? se gaseste in magazine/farmacii mancare speciala nestle, hipp, humana? cam ce preturi au comparativ cu ale noastre? thx. concediu placut.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damadepica spune:

Buna tuturor!
Ne-am hotarat sa mergem si noi anul acesta in Turcia in concediu, la Club Voyage Belek. Am ceva emotii din doua motive: 1.ca n-am fost mai departe de Ungaria niciodata si 2. ca nu am fost cu avionul niciodata .
As vrea sa stiu cat dureaza drumul cu avionul din Bucuresti sau Timisoara pana in Antalya (parca pana acolo mergem, nu?)...
Am citit in mare ce NU trebuie sa contina bagajul, dar nu stiu daca pot sa ii iau medicamente la cel mic (2 ani) si lame de ras, aparatul foto cu baterii ... Poate suna aiurea intrebarea mea, dar nu am reusit sa descifrez exact pe siteurile companiilor aeriene toata lista, de aceea mi se pare mai comod sa va intreb pe voi, cele care calatoriti des!
Mersi


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bebe Beca spune:

Mary, in bagajul de cala poti sa pui si lame de ras si medicamente, nu-i o problema. Si aparatul foto. Restrictiile sunt la bagajele de mana, pe care le luati in avion. Drumul dureaza aproximativ 2 ore.
Ati facut o alegere buna.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns damadepica spune:

quote:
Originally posted by Bebe Beca

, in bagajul de cala poti sa pui si lame de ras si medicamente, nu-i o problema. Si aparatul foto. Restrictiile sunt la bagajele de mana, pe care le luati in avion. Drumul dureaza aproximativ 2 ore.
Ati facut o alegere buna.

Ioana si Rebeca

http://community.webshots.com/user/bebebeca

http://community.webshots.com/user/bebeca2004




Multumesc foarte mult!
Citisem aici postarile unor mame panicate care voiau sa ia in bagaj medicamente si tot felu si nu intelegeam de ce nu pot sa o faca. Dar probabil ca era vorba despre bagajul de mana. Dar totusi atunci de ce sa-ti trebuiasca atatea in numai 2 ore?

Mergi la inceput