Vara 2008 in Turcia

Vara 2008 in Turcia | Autor: otilix

Link direct la acest mesaj

vacanta in Turcia:
Capitolul 1, Capitolul 2,
capitolul 3


vrem sa mergem si vara asta in turcia pt ca ne place extraordinar de mult. de data asta vrem sa inchiriem o vila in davutlar, asa ca mi-ar fi de mare folos informatii referitoare la acest aspect- mai ales daca ati fost deja acolo. ce agentie inchiriaza vile/la ce pret/care e locatia exacta. de fiecare data am stat la merry hotel s prin jur sunt niste vile superbe. nu stim insa cum sa facem sa inchiriem una. cine ma ajuta? multumesc anticipat pt raspunsuri.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cllaudia spune:

Ce bine ca ai deschis discutia, si noi vrem sa mergem in Turcia in vara asta si ne intereseaza acelas lucru. Nu prea am gasit informatii pe net, dar nici nu m-am gandit sa intreb aici. Noroc cu ideea ta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

Incearca aici.
holiday-rentals.co.uk

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dulcetica spune:

La agentiile de turism care opereaza in Turcia poti sa le trimiti solicitarea ta si o sa incerce ei sa caute.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilix spune:

la agentiile de turism la care am incercat am gasit vile la kusadasi doar in long beach si paradise beach. pe mine m-ar interesa chiar in davutlar, zona pietei/bazarului pt cine cunoaste. stiu sigur ca se inchiriaza si pe acolo vile, vara trecuta erau chiar romani cazati acolo, numai ca nu mai gasesc eu cartea de vizita de la agentia respectiva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

daca tot a inceput subiectul pentru Turcia 2008 am sa redenumesc ca Vacanta in Turcia 2008 - capitolul 4, plus informatiile noi.
vacanta placuta tututor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

CornelB
Trimis la: - 16/01/2008 : 13:58:31
--------------------------------------------------------------------------------


M-am gandit sa va scriu si voua o compilatie de orientare in alegerea celei mai potrivite zone pentru gustul dvs in TURCIA, compilatie pre care am postat-o anterior pe un alt forum.
Nu sunt lucruri spectaculoase, cvasitotalitatea sunt bine-cunoscute de catre cei care au mai fost în Turcia, dar pentru cine n-a mai fost se pot dovedi utile:

----


Mini-ghid: Care zona/statiune e cea mai buna pentru mine in Turcia?

Turcia are doua mari REGIUNI potrivite ca destinatie de vara:

1] zona Egeeana, ce cuprinde "statiunile" Kusadasi, Marmaris/Bodrum, Fethye/Oludeniz.
Pe scurt, pro si contra despre fiecare:

1a) Kusadasi - caracteristici:
- se poate ajunge usor si cu masina;
- preturi relativ acceptabile, sau oricum pe buzunarul fiecaruia;
- plaje cu nisip frumos, cam inguste pe alocuri
- ca sa va faceti o idee mai familiara: seamana cu statiunile mai populare din Grecia, sau cu cele ale noastre de la Marea Neagra
- mai potrivita [imho] pentru familisti decat pentru cuplurile ce cauta distractia

1b) zona Marmaris/Bodrum
- exceptionala imbinare dintre mare si munte
- se poate ajunge cu masina, dar distanta e mult mai mare
- daca mergi cu avionu, asteapta-te la timpi de transfer [foarte] mari - de genul 2-3 ore!
Transfer = drumul cu autocaruld e la aeroport la hotel
- plaja = in cel mai bun caz cu pietrre [si apa la fel] si foarte ingusta [muntele coboara direct in mare]; in unele cazuri sunt amenajate pontoane pe care se face plaja!
- zona foarte animata [ca ambianta seamana cu Costinestiul, imho], potrivita pentru cupluri dinamice si cu gustul serilor active si cu distractie din plin
- predomina turistii vest-europeni [englezi, olandezi, nemti] - in general tineri

1c) Fethye/Oludeniz
- similara Marmaris/Bodrum, insa mai "salbatica", mai putin amenajata
- plaje foarte frumoase, cu nisip [si pietris pe alocuri]
- foarte indepartata de aeroporturi, in general se poate ajunge doar cu masina - si mai departe ca Marmaris/Bodrum, practic socotiti 2 zile pentru a ajunge acolo.
OBS: este posibil sa ajungeti si cu avionul, cu unele curse straine [de ex: de la Budapesta]


2) ANTALYA [m. Mediteraneeana] - rezonabil [imho] DOAR cu avionul [charter].
in general mai potrivita familiilor care doresc vacante de relaxare, incarcat de baterii, leneveala si mai putine umblaturi si distractii nocturne sau diurne.
Hotelurile sunt de cele mai multe ori in afara oraselor, la distante mai mari sau mai mici de localitate.
"Statiuni", de la stanga la dreapta pe harta:

2a) Kemer
- are muntele mai mult sau mai putin aproape
- plaja - mai mult cu pietris
- hotelurile sunt in localitati [orasele], ceea ce face shoppingul si divertismentul usor accesibil si variat
- rusi enorm de multi [ca de altfel aproape in toata Antalya]

2b) Konyaalti
- sunt putin hoteluri aici, dar o amintesc pentru ca aici este punctul in care plajele cu pietris se intalnesc cu cele de nisip
- avantajul ca este extrem de aproape de Antalya [oras] - practic este in suburbie; avantaj shopping etc
- este [dupa mine] un fel de Eforie de la noi

2c) Lara/Kundu - sunt tot suburbii ale orasului Antalya, dar in cealalta directie, spre est [distanta de centru 10-15 km]
- pana in urma cuu multi ani era zona mlastinoasa [in general], nepopulata
- zona preferata in ultimul timp de investitorii de toate natiile [mai ales rusi!], s-a amenajat foarte frumos [pe alocuri inca se lucreaza] si s-au deschis hoteluri moderne
- are o plaja exceptionala, foarte lata si cu nisip bun
- fiind relativ noua, zona nu are parte de o vegetatie prea abundenta; hotelurile fac eforturi si se ingrijesc de gradini & stuff [le uda zi si noapte], dar cresterea nu se poate face peste noapte

2d) Belek - similara cu Mamaia [sau Neptunul pe vremuri] de la noi :)
- plaja foarte frumoasa
- statiune mai veche -> avantajul ca are vegetatie abundenta
- hoteluri selecte si scumpe [dar si mai accesibile]

2e) Side/Managvat
- o zona mai linistita, cu hoteluri medii - pentru ea s-ar potrivi comparatia cu Mangalia
- plaja este in general foarte frumoasa, cu nisip si foarte putin pietris
- este un pic mai departata de aeroport, ceea ce face ca timpul de transfer sa fie in jur de 1h
- dupa cate stiu eu, multi nemti pe aici [singurul loc in care rusii nu sunt 70-80% din turisti]

2f) Alanya - cea mai indepartata zona [timp transfer 2h]
- plaja = pietricele si petre, dar datorita latiimii remarcabile, multe hoteluri au amenajate platforme cu nisip de cariera
- datorita departarii [probabil] gasiti aici hoteluri de calitate la preturi mult mai accesibile decat in Belek de exemplu


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

CornelB
Trimis la: - 16/01/2008 : 16:36:20
--------------------------------------------------------------------------------

Servus

Nenumaratele denumiri derivate ale "ALl Inclusive" trebuie privite cu retinere - nu exista; o reglementare stricta a acestor clasificari nici macar la nivel de tara. [Comparativ, numarul de stele se acorda dupa criterii cât de cât riguroase, chiar daca aceste criterii difera MULT de la o tara la alta - vezi, de exemplu, Turcia si Spania]

Principalul indiciu ar trebui sa fie PRETUL. [Am scris pe undeva un fel de articol pe tema asta, poate odata am sa-l pun si aici.]

Pe scurt, despre posibilitatile care le ai:

1. diferentele între diversele AI [simplu, UAI, High Clas, AEAI etc] constau în principal in:
- regimul bauturile alcoolice [nu intereseaaza, nu insist]
- regimul restauratelor a-la-carte - la AI in general se plateste, fie rezervarea, fie rezervarea + consumatia; la AI de obicei nu se plateste nimic
- ofertele sa le spunem aditionale/adiacente meselor: gustari, înghetata, cafea, SUCURI NATURALE. Zabovm putin aici: toate acestea sunt aproape intotdeauna contra-cost la AI si de multe ori [dar nu intotdeauna] gratuite la diversele forme de UAI. ATENTIE: prin "sucuri naturale" de mai sus intelge sucuri cu adevarat naturale ["freshuri"], pentru ca in multe locuri vei vedea oferta de sucuri naturale gratis, in realitate primind tot felul de produse de dozator gen TEC :)

TU esti cel/cea mai in masura sa alegi, mai in cunostinta de cauza fiind sper acuma. Din ce ai scris pana acuma, eu ti-as recomanda un AI simplu.
FOARTE IMPORTANT insa sa te documentezi in fiecare caz [la fiecare hotel] ce inseamna AI / UAI oferit - de obicei exista o specificatie clara [fie pe pagina hotelului, fie pe cele ale agentiilor sau in alte surse; cele mai de incredere ramanand totusi impresiile de calatorie ale altor turisti] in aceasta privinta.

---
Disclaimer :)
Departe de mine de a afirma ca sunt un cunoscator; nu amfost de multe ori în Turcia; dar în schimb sunt genul care se documenteaza meticulos, astfel ca am citit foarte multe impresii de vacanta de la probabil zeci de hoteluri. In consecinta, ia si cele de mai sus cu rezerva acestui disclaimer...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by roxanaz

CornelB
Trimis la: - 16/01/2008 : 13:58:31
--------------------------------------------------------------------------------
- foarte indepartata de aeroporturi, in general se poate ajunge doar cu masina - si mai departe ca Marmaris/Bodrum, practic socotiti 2 zile pentru a ajunge acolo.
OBS: este posibil sa ajungeti si cu avionul, cu unele curse straine [de ex: de la Budapesta]



rectific informatia data de CornelB: Tez Tour are charter direct spre Fehtiye, de fapt in anumite zile ale saptamanii cursa de Antalya face intai escala in Dalaman (aeroportul care deserveste Fehtiye si Oludeniz) iar timp de transfer pana in statiuni nu depaseste o ora, o ora si jumatate.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

Buna ! sunt novice la subiectul "vacanta in Turcia", o sa-mi fac debutul anul acesta

intrebare: pt resorturile de 5* care au si vile (in gradina sau pe marginea piscinei) - preturile pt Suite/Apartment sunt mai mari sau mai mici ca similarele din hotel (ca am auzit ambele variante) ?

multumesc mult

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Din ce=mi aduc aminte ca au scris fetele vara trecuta, parca vilele erau la preturi mai mari .

Roxana, stiu ca ai fost la Oludeniz (sau Fetihe?). La ce hotel si cat ai dat? Si ptr cate persoane? ( chiar daca nu mai stii suma fixa, macar asa....informativ, te rog)

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput