Vara 2008 in Turcia

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

...timid, timid aspir si eu pentru Turcia, anul acesta.

Ma documentez, va citesc...

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otilix spune:

e suficient a mergi o data, ca pe urma iti vei dori sa revii in fiecare vara. turcia e o tara minunata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Citeam ce a scris Roxanaz si ma gindeam ca eu, avind copil de 4 ani si jumatate, as dori o regiune cu plaje...noi vrem mare si daca se poate, Egee. Suntde Marea Egee, de la precedentele calatorii in Grecia.
In concluzie, in prima instanta ma gindesc la Kusadasi...

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Anul trecut am fost la Kusadasi, dar nu se compara plaja si apa de la M. Egee a grecilor, cu cea a turcilor. N-am fost in Davutlar, unde am auzit ca ar fi ok, dar am fost in Milliparc si nu m-a impresionat prea tare.
Cel putin asta-i parerea mea.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Buna!

De ce, Roxana, spui ca nu se compara "marile" Egee?
Chiar m-ai facut curioasa?

Theiuta

Mami si Nicolas


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Chiar daca imi voi lua rosii-n freza, repet: e parerea mea si a celor din grupul cu care am fost.
Am stat la Kustur Club, plaja e ....ok sa zicem,ceva alge la mal, dar saracii se straduiau sa le stranga, nu-i ca in Grecia cu nisip fin, dar merge; dar apa era plina de alge , nici vorba limpede ca in Grecia. Am fost in Milliparc, e o rezervatie, acolo am vazut primele 2 plaje( sunt vreo 4 parca), prima era plina cu niste ganganii....cred ca inrudite cu furnicile de la noi, dar muuuuult mai mari, apa nu stiu cum era ca nu ne-a mai interesat cand am vazut chestiile alea. Pe cea de-a 2-a era apa limpede si curata, dar in schimb plaja era plina de bolovani, nu pietricele, iar apa idem.
Poate daca mergeam in continuare la urmatoarele plaje gaseam si ceva care sa ne placa, dar deja era aproape de ora 11 , eram cu copiii si nu vroiam sa ne-apuce soarele ala puternic pe-acolo.
Oricum, merita sa mergi in Kusadasi macar o data, sa vizitezi Efesul si casa Fecioarei Maria, dar nu te astepta sa gasesti aceeasi M. Egee de la greci, cum ne asteptam si noi.

In general din ce-am vazut eu, acolo se pune accent pe piscina , putina lume era pe plaja. Tot la piscina este si animatia, pe plaja n-am vazut asa ceva.


Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubi spune:

quote:
Originally posted by teo1970

Buna ! sunt novice la subiectul "vacanta in Turcia", o sa-mi fac debutul anul acesta

intrebare: pt resorturile de 5* care au si vile (in gradina sau pe marginea piscinei) - preturile pt Suite/Apartment sunt mai mari sau mai mici ca similarele din hotel (ca am auzit ambele variante) ?

multumesc mult



Buna Teo,

preturile sunt sensibil mai mari, in cazul nostru a fost cu 50% mai scump (Junior Suite) fata de o dubla din hotel. In schimb cred ca merita toti banii. E cu totul altceva si daca voi repeta vacanta in Turcia voi alege tot asa ceva!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CornelB spune:

quote:
Originally posted by roxana c.
[..]



cam a#351;a e plaja în general în tot Kusadasi, roxana, dar in Antalia se schimba povestea. Mai ales in zona Belek si in Lara, plaja e extraordinara. Si este FOARTE lata. [Pentru cine este interesat de plaja , am vazut ca pe supereva.ro la aproape fiecare hotel [99% probabil], in setul de poze de prezentare sunt si una/doua cu plaja si calitatea ei].
Antalia, chiar daca este un pic mai scumpa decat zona Kusadasi, merita in intregime diferenta de pret, hotelurile sunt in general cu tenta de lux, iar dotarile pe masura. Mai ales pentru familiile cu copii, care prefera o vacanta mai.. cum sa-i spun... mai pasiva, mai de leneveala, Antalia este destinatia nr 1 din zona, de departe mult peste Grecia. Are dezavantajul ca este practica [in aceleasi cazuri de familii cu copii] doar cu avionul, nu-ti poti propune sa tii copii 1.5-2 zile in masina la dus si tot atata la intors...

E chiar interesant ca lumea prefera piscinele, dar sa-ti povestesc ceva: initial nu am vrut sa aleg Alanya, pentru ca acolo plaja este mai cu pietris. Ziceam ca in mod CATEGORIC nu merg la mare sa stau la piscina :) INSA, in mod paradoxal si ciudat, desi acolo aveam pe plaja o platforma de aproximativ 50 metri latime amenajata cu nisip fin si cu locuril de joca umbrite pentru copil [Pna la mare mai ramaneau doar 2-3 metri de pietris], am stat aprox 75% din timp ... la piscina. Motivele? cred comoditatea pe primul loc. Era MULT mai placut sa stai la piscina, din 10 in 10 minute trecea cineva sa te serveasca, ba cu bere, ba cu suc, ba cu fructe, ba cu castraveti si morcovi la gheata etc. In plus, desi aveam dusuri la discretie chiar pe plaja, imi placea ca la piscina eram totdeauna curat, fara fire de nisip printre degete etc [aveam sezlonguri cu umbrelute si de toate si pe plaja, erau cred 15-20 randuri!] La fel de adevarat ca si faptul ca marea se adancea cam brusc a contribuit la preferinta pentru piscine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

quote:
Originally posted by roxana c.
Roxana, stiu ca ai fost la Oludeniz (sau Fetihe?). La ce hotel si cat ai dat? Si ptr cate persoane? ( chiar daca nu mai stii suma fixa, macar asa....informativ, te rog)



Roxana c., am fost in Oludeniz, pretul pentru 5* all inclusive 7 zile a fost 529eur de persoana, hotel Belcekiz Beach.

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teo1970 spune:

quote:
Originally posted by bubi
Buna Teo,

preturile sunt sensibil mai mari, in cazul nostru a fost cu 50% mai scump (Junior Suite) fata de o dubla din hotel. In schimb cred ca merita toti banii. E cu totul altceva si daca voi repeta vacanta in Turcia voi alege tot asa ceva!

www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=bubi" target="_blank">Mara mea



Buna, Bubi

asa ma gindisem si eu si m-am si hotarit pt asta

acum astept sa apara preturile; ma gindesc ccc ca 1,000 (poate putin peste 1200-1300) euro/adult/7 zile/ inceput de iunie - o fi ok (?!)

Mergi la inceput