FIV in Austria

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ice spune:

Buna dimineata,
da Pisix, am fost la Wells, consultatia am avut-o cu dr.Loimer si trebuie sa-ti multumesc pentru ca, datorita tie, care ai scris despre prima ta consultatie acolo, am luat hotararea de a mai incerca FIV, in conditiile in care in urma unui esec tot la Medlife ( 3-lea)mi s-a spus in urma punctiei, ca ovarele sunt grav afectate.
Va doresc numai bine.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

quote:
Originally posted by KITTA

pisik06mama pleci inaintea mea....Tu cu ce medic vei discuta la Wunschbaby? Oricum sa stiti ca acolo o zi pe saptamana intre nu stiu ce ore nu au consultatii fiindca au sedinta interna cu discutarea cazurilor, etc. Ce mi-a placut asta! La ce hotel te cazezi pana la urma? Eu maine o sa fiu Z1 ca deja am avut pete in seara asta. Asa ca de maine incepe AMR-ul si la mine, le scriu sa imi dea tratamentul exact si in ce zi sa fiu pe acolo si va tin la curent! Deja sunt invidioasa ca plecati!



Kitta, eu am vb pe mail cu dr. Ana Fischelmaier. Intr-un mail mi-a spus ca vom aranja o intalnire cu Prof. Hengstschläger. Oricum, fiind prima intalnire, probabil vor analiza cazul si vor decide ei cine este cel mai potrivit sa se ocupe de noi. Eu inca astept CM-ul, dar acum nu ma afecteaza f tare, decat in masura in care imi intarzie venirea CM-ului cand incepe si pt noi numaratoarea inversa... Eu o sa stau la Pensiunea Astra, nu mai stiu daca tu sau altcineva mi-ati recomandat-o aici pe site. Hotelul de vizavi de clinica este dublu in perioada asta, adica 180 euro, iar la Astra stau cu 95. Acum stam intre 25 si 27, iar data viitoare polecam in functie de CM.
Of, abia astept!

Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

As avea si eu o intrebare, poate voi ma lamuriti...

La Wunschbaby, mie la mail mi-a raspuns dr. Veronika Flich si cu ea ma corespondez.

I-am trimis un mail cu analizele (cel putin alea pe care le avem pana acum) si mie mi se pare ca ori nu s-a uitat cu atentie, ori ma insel eu, ori...nu stiu ce sa zic.

S-a legat de tiroida mea, desi mie toate analizele mi-au iesit in marje (inclusiv verificate su site-ul de la FIV cu interpretarea de analize) si mi-a zis sa repet TSH iar in z2. Mie acum TSH mi-a iesit 2.51, iar marjele normale sunt: 0.27-4.2. Dupa parerea mea de nepriceputa, sunt chiar la mijloc. Nu e bine??

Apoi, nici macar un comentariu despre sot, unde avem probleme:

FSH = 12.4, iar normal este in interval 1.5-12.4
LH = 11.4, iar normal este in interval 1.7-8.6

A fost dr zapacita, e o mare confuzie in capul meu?


http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cipcirip spune:

Nu cumva e vorba de FSH? Eu shtiu k analiz aceea se face in ziua a2-a.

Cirip

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Ice, ma bucur ca deja ai fost in Austria.
APC RESIST=rezistenta la Proteina C
HOMOCYSTEIN=hemocisteina
Bafta in continuare!

Fireyes, vezi ca mi s-a intamplat si mie sa confunde FSH-ul meu cu al sotului, in general rar barbatii fac hormonale (FSH), numai cand sunt probleme... de aceea era bine daca treceai toate rezultatele intr-un tabel, un tabel pentru tine, un tabel pt sot, era mai usor de urmarit... dupa ce am avut parte de aceasta confuzie, eu am facut 2 dosare de analize: unul pentru mine, unul pentru sot cu numele scrise pe ele, ca sa nu mai fie niciun dubiu.

Fetele, cine vrea poate deschide capitolul 2, e simplu, dati pe subiect nou, titlul e acelasi dar cap.2 si pentru a copia prima pagina in formatul actual procedati in felul urmator:
-deschideti pagina de forum la pagina 1 a subiectului actual, dat reply ca si cum ati dori sa raspundeti cu citat la prima mea postare (aceea cu "baza de date"), selectati totul si dati copy, apoi paste in casuta de la subiectul nou.

Eu nu stiu daca mai am asa de mult timp la dispozitie ca sa continuu...

pupici si astept vesti bune de la voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Avalon, cam asa am facut... doar ca eu am pus sheet-uri separate in Excel, nu fisiere separate, dar am scris pur si simplu la fiecare: femeie, barbat si am si anuntat in mail ca am creat sheet-uri diferite... nu stiu ce sa cred...astept un feed-back.
Sotul intr-adevar a trebuit sa faca analizele hormonale, pt ca diagnosticul e OATS severa, cam 2 mil, din care numai vreo 400.000 functionale, insa nici unul A...
O sa astept raspunsul, sa vedem ce se intampla dupa...

cipcirip, nu e FSH, e TSH. Eu am facut aceste analize segmentate pe z2 sau z21 dupa cum mi-a zis dr.Matei. Acum am vazut si eu ca de ex, toti din Austria cer prolactina in z2 si nu in z21, cum mi-a zis mie dr Matei...
Sincer, am ajuns sa fiu destul de confuza, pt ca pt a reface o astfel de analiza trebuie sa mai astepti practic un cm, ceea ce nu e in avantajul nostru, fireste...iar in Ro, noi nu am discutat depre FIV decat cu dr Matei...pana acum, am pierdut o z2 si o z21, nu as vrea sa mai pierd inca unele, doar pt ca medicii nu se hotarasc cate analize vor si in ce zile...

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput