FIV in Austria

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Emotionanta povestea, Madutz! Multumim mult pentru ca ti-ai facut putin timp pentru noi! Si speram ca saptamana viitoare sa ne spui daca e Nemo sau o micuta Nema, banuiesc ca va va aduce la fel de multa bucurie, fie ca va fi baietel sau fetita .
Bafta la examen!

Edit: Ar fi fost interesant de stiut daca ti-au facut vreo procedura suplimentara in afara de FIV standard, anestezie, AH, acupunctura si transfer cu blastocist...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Avalon spune:

Iata ca zvonurile privind preturile exorbitante nu se adeveresc nici macar in cazul unui fiv cu ditamai profesorul la o clinica de prestigiu unde se face fiv de 26 ani... Preturile de pe site (aproape) se confirma.
Informatiile nu ne pot fi decat de folos: mergeti cu toate analizele facute din tara, noi am fost sfatuiti clar: We recommend you to bring along these blood reports as the diagnosis may be more expensive in Austria than in your own country and your insurance will not cover the costs.
Asa ca informati-va bine inainte despre analizele necesare, toate clinicile dau lista cu analize si ce valabilitate au.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Madutz- multumim mult pentru povestire, mi-ai dat atata entuziasm ca ma simt ...aproape gravida !
Fetelor, deci cu toata vietza inainte !!!

A, voiam sa zic ca daca clinica e in zona Schonbrun, hotelurile de pe Maria Hilfestrasse sunt oarecum aproape, in sensul ca sunt sufiecient de aproape de centru si totusi la cateva statii de clinica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Buna seara fetelor!

Madutz, superba povestea! Sa dea Dumnezeu sa aveti parte de un bebe sanatos!
Hotelul de care spui tu mi-a facut si mie cu ochiul, dar acum este 180 euro/noapte. Poate in iuli-august acolo stam. Hmmm, speram sa fie mai putin totusi, mie mi-au spus pe mail ca FIV+ICSI+AH este 2690 euro, fara tratament desigur....in fine, macar sa iasa ca datoriile le platim noi.
Tu tot tratamentul l-ai luat din Austria? Ai facut vreo monitorizare aici, adica ti-a trebuit un doctor aici? In 10 zile de stat in Austria la a doua vizita se rezolva deci...ce bine, ma gandeam la cel putin 2 saptamani.
Apropos de analize, credeti ca trebuie altceva decat pt dosarul de FIV din Romania? Noi pe langa alea avem si sprmoculturi si toate cele, sper sa fie ok si sa nu ne dea prea multe in plus de facut.
Pana la urma o sa rezerv hotel, am gasit o pensiune cu 95 euro/noapte, nu e f aproape, dar e cel mai bine din tot ce am gasit pana acum.
Va tin la curent
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Avalonmie mi-a luat cineva medicamentele din Budapesta. Initial le trimisesem reteta pe fax si au vrut-o originala, dar era cea din Austria. Eu am "vorbit" cu cineva la o farmacie din Mako, dar tot din lipsa de posibilitate de intelegere am abamdonat ideea de a merge acolo fiindca mergeam degeaba.
Stiu de la Madutzca ea a avut blatocit cu 1 ovocit. M-a interesat cazul si am intrebat si eu despre posibilitatea asta la consult, dar mi-au zis ca asta se va decide atunci la momentul respectiv. Deci, de aceea a fost mai scump la ea. Restul oricum sunt incluse in pret, dupa cum mi-au scris mie: anestezie, mediile, bla, bla, mai putin extra acupunctura, reflexoterapie.
Pisiknu mai stiu adresa hotelui, eu am rezervat pe un site unde aveau reducerea de am ajuns la pretul ala. NU mai stiu care este, dar da-i cautare ca iti apar si tie. Trebuie doar ceva timp sa sapi pe mai multe sau poti cauta dupa numele hotelului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ice spune:

m-am intors din Austria, a fost prima consultatie la clinica nr.5.
Voi face FIV in iulie sau august, va trebui sa hotaram noi. Am primit tratamentul. Este protocolul scurt
anticonceptione o luna inainte
-gon f 225 pentru 5 zile si opresc gonul
-ziua 6-a ecografie
-ziua 7-a cetrotide 0.25 si pergoveris ( FSH+LH)pentru te 5 zile
-ziua 9-a ecografie la ei
-ziua-11-a pregnyl
-ziua 13-a punctie si daca am noroc de blastocist, ziua 18-a transfer
-ziua 14-a prima injectie de progesteron injectabil 250, apoi inca 2 la 3 zile
Din prima zi de stimulare voi lua APREDNISOLON 5 mg 1/2 dimineata si 1 seara pana la 6 saptamani de sarcina. A doua zi dupa punctie FRAXIPARIN 0.3MG pana la 6 saptamani de sarcina.
Din seara punctiei cate 3 utrogestan de 3 ori pe zi.
Medicamentele m-au sfatuit sa le comand in Franta si vor fi livrate prin DHL in geanta frigorifica.
Mai am de facut niste anize, poate ma ajutati sa inteleg despre ce e vorba
APC RESIST si HOMOCYSTEIN
Impresia este excelenta nu neaparat in ceea ce priveste conditiile cat mai es a faptului ca stiu ce fac deci cred ca macar voi avea sansele date de statistici.Nu voi mai incerca la te clinici pentru ca sunt convinsa ca oriunde voi merge in Austria se va face maxim posibil.Vom face P-ICSI am discutat si de POLAR BODY dar vom vedea.
Va urez succes in incercarile voastre.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Fetelor,

Mi-a raspuns si Szalay, spunandu-mi ca ii pare rau ca nu mi-a raspuns pana acum, ca a fost la o conferinta. Mi-a trimis schema de tratament si tot felul de documente si mi-a zis sa ii dau nr meu de tel sa vb. Eu acum nu stiu ce sa fac, cum sa ii rapund...ce ziceti? Eu nu as vrea sa mai alerg momentan, raman la Wunschbaby, dar nu stiu ce sa ii spun.
Ice, mult bafta! Se pare ca ne invartim cam in jurul aceleasi date. Doar ca mie inca nu mi-a venit CM-ul, iar s-a dat peste cap. Am toate simptomele, dar nici urma inca!
Of, de azi in doua saptamani sunt in drum spre Viena , parca nu imi vine sa cred ca am atata curaj si m-am mobilizat asa.
Mai am o problema: ce zic cand ma suna de la Giuly, unde am dosar depus? Of, problematic alergatul asta dupa mai mult iepuri...

Va pupic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fireyes spune:

Pisik, si mie mi-au raspuns pana acum doar wunschbaby & Szalay, dar sa fiu sincera, astea erau primele in topul meu de pana acum, folosind doar criteriul vechimii.
Am fost sfatuita de oameni care mai stiu cate ceva sa prefer o clinica cu traditie decat una noua; nu era o referire la Austria, ci ceva in general pentru Europa de V.

Eu ma gandesc ca voi alege clinica care-mi inspira mai multa siguranta, pentru ca suntem la primul FIV si pe mine ma ajuta sa mi se recomande sa fac ceva sau altceva, mie mi-e mai greu sa-mi dau seama daca e mai potrivit PICSI sau IMSI sau doar ICSI pt. noi. Si intentionez ca atunci cand ma voi decide sa le zic destul de direct.
Stiu cum e senzatia ca impartirea in mai multe directii, pt ca si ieri am vorbit cu dr.Matei care zicea sa urgentam un pic fertilizarea.
Si sincer, eu as dori sa fac tot ce pot cu dr.Matei, pe pr sotului, mai putin procedura propriu-zisa si ma gandesc cum o sa "arunc" in discutie FIV-ul in Austria...

P.S. N-ar fi bine sa updatam (cine se pricepe preturile la toate clinicile de pe prima pagina? Ca acum mi-am dat seama ca nu sunt...

http://tt.lilypie.com/VyPYp3.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisix spune:

Ice – waaau, nu pot sa cred !!! Ai fost la Wels ? Cu cine ai vorbit, cu dr Loimer ?
Mama, ma bucur ca esti pe directie si te pregatesti sa ramai insarcinata.
Chiar fetelor, asa ar trebui sa vorbim intre noi: nu zicem ca ne pregatim de FIV ci ne pregatim sa devenim mamici.
Sincer fetelor si eu cred ca in Austria, atata timp cat au macar 2-3 ani experienta, orice clinica iti ofera aceleasi sanse. Dr Loimer oricum mi s-a parut super informat, am citit ca e prieten cu cel mai tare dr de FIV-uri din America (am mai scris asta) si in plus mi se pare f convenabil ca preturi (si cazarea acolo sigur e mai ieftina). Eu inca merg pe premiza ca voi face acolo FIV, dar ma duc si la Viena sa nu zic ca nu am incercat orice
Pisik- cred ca ce le spui celorlati ar trebui sa fie ultima ta problema …
Le zici ca inca nu ai luat o decizie pt ca ai cerut oferte si la alte clinici si ca speri sa te decizi in maxim o luna
Fireyes – exact de asta vreau sa merg si eu la restul clinicilor, pt ca nr 5 mi-a inspirit atata siguranta si professionalism si incredere ca am sanse reale si ma gandesc ca poate fiind prima clinica din strainatate mi-a luat ochii si de aceea vreau sa pot sacompar; si eu zic ca e o decizie buna sa alegi o clinica care iti raspunde rapid la mailuri ca sa nu te simti abandonata
Avalon - ce mai zici ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

pisik06mama pleci inaintea mea....Tu cu ce medic vei discuta la Wunschbaby? Oricum sa stiti ca acolo o zi pe saptamana intre nu stiu ce ore nu au consultatii fiindca au sedinta interna cu discutarea cazurilor, etc. Ce mi-a placut asta! La ce hotel te cazezi pana la urma? Eu maine o sa fiu Z1 ca deja am avut pete in seara asta. Asa ca de maine incepe AMR-ul si la mine, le scriu sa imi dea tratamentul exact si in ce zi sa fiu pe acolo si va tin la curent! Deja sunt invidioasa ca plecati!

Mergi la inceput