Mamici de (pepenasi de) iulie-august 2008 (57)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

Of, venim si noi abia in faptul serii, am mai tras un oki peste zi, si asa m-as fi bagat sa mai dam din bot dar si la mine e ca la Anka, o perioada nebuna...

Sibylle, Flo LA MULTI ANI! sa aveti parte doar de bebeloni minunati, sanatosi si bucurosi!

Anka uite ca la aspectele astea legale nu ma gandisem, mama ce de hartoage sunt de facut, ufff... O sa caut si eu in masura timpului disponibil si-o sa pun pa mail ce gasesc, poate sunt diferite de la zona la zona, stiu io...

Am pus si noi niste pozute cu camera gargaritzei, e santier mare, dar va faceti voi o idee... o sa mai fac pe parcurs, am facut rost de-o camera, nu-i cine stie ce, mai da rateuri, dar...

Monica 27+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei
camera gargaritzei - sneak peak (santier)

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Vaaaaai ce floricele dulci are Garga acolo! Foarte frumos Moni! Eh, o sa treaca si santierul...iti spun sigur! Si e asa fain dupa, cand te bucuri de cum a iesiiit. Prietena ta a facut un gest minunat ca ti-a trimis camera...abia asteptam sa vaz floricutele!

Ma'c sa ma uit la Dr House...mai vin...

p.s. mi-e dor de Biri a mea!

SUN 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Didi81 spune:

He he, Boti, foarte frumos a iesit pana acum . De-abia astept sa vad rezultatul final.

Didi 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaxena spune:

BOTI mi se pare minunata camera..pt mine e supremul..nu shtiu ce potzi sa-i mai faci ca sa-mi placa si mai mult



Ana-Maria30+ am schimbat prefixul!!
am oMARIA!!!AMR 10 saptamani
numaratoarea inversa a inceput

proiectul bebe pink
www.flickr.com/photos/12649238@N02/?saved=1" target="_blank">diferenta dintre poza si fotografie+poze test+poze bb+poze burtica
www.dailymotion.com/video/x4a86k_grigoras-ana-maria_fun" target="_blank">filmuletze bebe new!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns boticelina spune:

of, fetele iubitele, va multumim , chiar ca am nevoie de toate incurajarile posibile pt ca parca nu se mai intrevede finalul . Azi mi-au cojit camera mea, am praf de-un deget peste tot, nu-i vad terminand pina la Pasti cum au zis... o sa fac cozonacii pe holul blocului

Monica 27+ si gargaritza Nancy

bunurile gargaritzei
camera gargaritzei - sneak peak (santier)

"If you are unware of your choices, then you have none"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina Maria spune:

Buna seara mai fetelor , ce imi place ca am ce citi .
Mada da modelul ala ar fii doar ca turatiile nu sunt la 1200 ci 1400 in rest are cam aceleasi capacitati Este Bosch Maxx 6 , era si maxx 8 cu 600 turatii dar costa 700 euro , mi s-a parut cam mult si nenecesar . Tu ce program folosesti cel mai mult si mai bine ca timp si spalat ?
Boti chiar ca a iesit o camera f.f.f. frumoasa cu acele floricele . Cat priveste santierul , asta ete nu ai ce sa-i faci , dar rezultatul sigur o sa se merite . Tot ce e frumos necesita munca multa .
Tiberica felicitari pt. patut , super ca ai gasit ce ai vrut . Vad ca nici tu nu ai scapat de treaba , sper sa se termine o data toata treaba la toate .
Eu m-am apucat sa spal la masina sunt curioasa cum iese prima masina .
O sa revin mai tarziu , cel putin sper .

Alina 30 si Mandy Stephanie 3 ani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MissJJ spune:

Boti a iesit superbbb. Imi place la nebunie. F fain bravo tie.
AlinaM eu folosesc des cand nu am multe rufe si sunt de toate culorile si nuantele ala mixed load, dureaza 50 de minute si ies klumea dar sa nu fie f patate sau ceva, alea care is mai murdare le bag la cotton stains si umplu masina si bag si wah plus, ala e bun de folosit daca e masina plina ochi le spala mai mult si mai bine. Dar de ex ala mixed load e f bun pt hainele de zi cu zi care le porti o data sau de doua ori si nu sunt efectiv murdare patate ci numai de la transpiratie si na everyday wear. Da in rest pe alea de bumbac le folosesc, dar dau la 50 temperatura nu la 60, si folosesc f des wash plus ca mereu se aduna multe si chiar daca dureaza mai mult le spala mai bine baga mai multa apa si dureaza mai mult. Sa folosesti calgon ca se depunde multa piatra de la apa. Eu folosesc alea pastile express ball e mai usor decat cu alea pudra. In rest programele celelate le folosesc cand spal paturi, perdele eetc sau daca avem ceva mai de ocazie mai sensibile le spal la sensitive si la 800 de rotatii si la maxim 40 de grade. Imi mai place programul ala sports wash pt echipamentul de fotbal al lui Flo ca alea oricum is sintetice ca material.
Eu ma retrag pe canapea la un dvd ca deja ma doare spatele de numa am papat si eu si am facut un dushuletz si merg sa stau intinsa sa ma relaxez. Pupici si ne auzim maine dim.

-------------------------------------------------------------------
Mada mami de Arianna Raisa si acumcu Amira Maya
AMR 10 saptamani


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns turturica spune:

Apar si eu pe la ora asta.
Sint si eu ca si anka, bizi rau de tot la munca, of, ca nu se mai termina odata. De-abia astept sa vin acasa in vacanta si sa am un pic de liniste.

Azi am fost si noi la spitalul la care o sa nasc, totul e foarte bine. Nu va mai zic de conditii, eu ma simt prost sa povestesc ce conditii sint la spitalele de aici, stiind cum sint spitalele de stat de acasa si cum trebuie sa cotizati pentru toata nasterea.

sibylle, flo, multi ani fericiti va doresc si eu, multa sanatate, iubire, copii sanatosi si nasteri usoare.

Fetelor, mersi de raspunsurile la intrebarea legata de condus.
vicky, intrebam ca sa stiu cum e cind sarcina avanseaza si se face ditamai burtoiul. Io n-am probleme cu nervii in trafic, ca p-acia se circula (cit de cit) responsabil, asa ca nu primesc interdictie de la barbatu-meu la condus. Da' cica nu ma mai lasa dupa ce-mi creste burta ...

Eu o sa imi cumpar dispozitiv din ala de pampersi, am vazut la o prietena si ea mi-a zis ca face toti banii.
Legat de sucurile de fructe, eu tot citesc din cartea asta editata de asociatia americana a pediatrilor. Si-acolo se zice sa nu dai sucuri de fructe copilului, ca n-au nici un avantaj fata de fructul propriu-zis, din contra mai dau ceva argumente contra sucurilor, asa ca eu sint convinsa ca n-o sa-i fac sucuri din astea.

boti, esti foarte talentata, camera arata superb.
bujo, vazut si caruciorul tau, arata bine si tu pari foarte profi la manevrat

Am mai vrut sa zic cite ceva, dar ma lasa celulele (alea cenusii), asa ca merg la culcare.
pupici tuturor.



22+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankalaura spune:

Revin cu sucul - sucul nu e numai pentru diversificare, care e complicata pana la 1 an. Dupa un an ii dati lui bebe mancare normala, cu bors si toate alea, ce mancati si voi! Sucul insa este foarte indicat, chiar obligatoriu dupa parerea unor pediatri. Eu nu i-am dat Elizei sucuri din comert pana mult mai tarziu. Acum nu mai bea cu aceeasi placere suc de mere si morcov, sau portocala cu banana sau altele, ca prefera mizeriile astea din comert. Dar cand avea 1 an, bea cel putin un bibe de 250 de ml dimineata, si erau zile cand bea si in restul zilei.

Sex pana in ziua nasterii - da, se poate face chiar pana in ziua nasterii, mai ales ca sperma cauzeaza chiar nasterea in unele cazuri

Stersul nasului lui bebe este cea mai mare aventura EVER! Cand o sa inceapa sa zbata din cap in stanga si in dreapta inca de cand o sa fiti la 20 de cm distanta de nasul lui, halal "forare" credeti ca o sa faceti cu vata rasucita, colt de prosop, pompita, chiar si cu pipeta de ser fiziologic... s-ar putea sa nu ajungeti la nas!!!

Sunny - ce sa mai rezist mai, ca trebuie sa rezist, ca ma afecteaza al naibii la bani, cu cat intru mai repede in prenatal, cu atat mai mult pierd. La noi, anul trecut, bonusurile nu erau impozitate if you know what I mean, si la un calcul scurt, in astea 4 luni pierd mai mult de 100 de euro pe luna, cu care na, iau patut copilului, platesc doctorul, ce-o mai fi... Daca, totusi, nu mai rezist, concediu si basta!
Am facut un calcul, mai am
- saptamana viitoare full
- saptamana urmatoare CO
- 5 mai-23 mai, 3 sapt full e varianta pesimista / 5 mai-31 mai, 4 saptamani full e varianta optimista.
Sper sa nu fie nevoie totusi sa intru mai devreme...

Cu ACTELE - ce am enumerat eu sunt acte si demersuri pe care le-am facut in 2003. E posibil sa se fi schimbat lucrurile, dar tare as vrea sa putem avea niste informatii inainte de a avea un bebe urlator acasa.... Poate mai gasiti informatii pe la fetele care au nascut de curand. Eu nu ma apuc sa promit ca o sa caut, ca nu am timp deloc...

BOTI - superbe floricelele! De-a dreptul super! Cata rabdare ai avut, sa se usuce, sa faci contururile... bravo!

Si pentru ca tot mai e putin pana la miezul noptii, am lasat separat urarile de multi ani fericiti pentru Siby si Flo! Fetele, sa fiti sanatoase si sa aveti numai bucurii!

Noapte buna tuturor

Anca mami de Eliza si 28+ cu Ligia Stefania

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns SunSmile spune:

Neata,

Pt ca m-am trezit intr-o ciudata criza de non-respirat (noroc ca era iubi pe faza, ca muream naibii sufocata:) ), am zis sa-mi fac totusi ceai de lamaie + miere...si tot sorbit 1 litru deja. Si m-am gandit sa spionez cea mai apropiata odisee (mai-iunie) pt acte...si am gasit. Va pun aici si o rog tare pe Mada sa le puna ea pe prima pagina, ca e priceputa. Saru'mana!


Alocatia pentru copii nou-nascuti - 204 RON
Legea 416/2001 republicata


-Cerere tip;
-Declaratie pe propria raspundere privind rangul copilului nou nascut;
-Actul de identitate al mamei – copie si original;
-Certificatul de nastere al copilului nou-nascut* - copie si original;
-Copiile de pe certificatele de nastere ale copiilor nascuti anterior, daca e cazul;
-Livretul de familie (eliberat si actualizat de SERVICIUL STARE CIVILA) – original;
-Adeverinta (negatie) – in cazul in care nasterea a fost inregistrata in alta localitate/sector decat in cea in care domiciliaza mama, din care sa rezulte ca nu a beneficiat de alocatia pentru copilul nou-nascut.

* prin sintagma copil nou-nascut se intelege copilul in varsta de pana la 12 luni.
Beneficiaza de alocatia nou nascut, mamele pentru primii 4 copii nascuti vii.

Alocatia de stat (0-2 ani - 200 RON/luna) (2-18 ani - 25 RON/luna)
Legea nr 61/1993 republicata
-Cerere tip
-Actul de identitate al reprezentantului legal – copie si original;
-Certificatul de nastere al copilului pentru care se solicita alocatia de stat - copie si original;
-Dosar cu sina;
-Alte acte solicitate dupa caz:

-Adeverinta de la primaria de domiciliu al celuilalt parinte, in cazul in care acesta nu are acelasi domiciliul;
-Certificat de casatorie
-Hotarire de divort
-Hotarire judecatoreasca de incredintare, incredintare in vederea adoptiei, de plasament, de plasament in regim de urgenta, de instituire a tutelei;
-Certificat de incadrare intr-o categorie de persone cu handicap.

Contravaloarea in lei a trusoului pentru nou nascuti - 150 ron
OUG 3/2007


-Cerere tip
-Declaratie pe propria raspundere privind nesolicitarea anterioara a contravalorii in lei a trusoului pentru nou-nascuti
-Act de identitate solicitant (original si copie)
-Act de identitate celalalt parinte (copie)
-Certificat nastere copil (original si copie)
* beneficiaza de contravaloarea in lei a trusoului nou nascuti in cuantum de 150 RON, copiii nascuti intre 01.01.2007 si 31.12.2007.

Actele necesare in vederea inregistrarii nasterii
-Certificatul medical constatator al nasterii, intocmit pe formular tip, care va trebui sa poarte numar de inregistrare, data certa, sigiliul unitatii sanitare, semnatura si parafa medicului;
-Certificatul de nastere si actul de indentitate al mamei si al declarantului, daca nasterea nu este declarata de mama;
-Certificatul de casatorie al parintilor copilului, daca sunt casatoriti;
-In cazul in care mama copilului nu este casatorita, iar tatal acestuia doreste sa-l recunoasca, declaratia de recunoastere a paternitatii va fi data in fata ofiterului de stare civila de catre tata, care va prezenta actul de identitate, fiind necesar deasemenea si acordul scris al mamei;
-Inregistrarea nasterii se face in termen de 15 zile de la data nasterii pentru copilul nascut viu;
-Pentru copilul nascut mort, termenul este de 3 zile de la nastere.
-Inregistrarea nasterii pentru copilul nascut viu, dar care a decedat inauntrul termenului de 15 zile, se va face in termen de 24 ore de la data decesului;
-In cazul in care parintii au nume de familie diferit, sau exista neconcordanta intre prenumele copilului trecut in certificatul medical constatator al nasterii si declaratia verbala a declarantului, inregistrarea nasterii se face pe baza declaratiei scrise semnata de ambii parinti in fata ofiterului de stare civila, din care sa rezulte numele de familie si prenumele copilului;
-Daca declararea nasterii a fost facuta dupa trecerea unui an de la data nasterii, actul de nastere se intocmeste in baza hotararii judecatoresti, definitive si irevocabile, privind incuviintarea inregistrarii tardive, care trebuie sa contina toate datele necesare inregistrarii;
-Dupa inregistrarea nasterii, certificatul de nastere se elibereaza unuia dintre parinti.

Acte ptr.CIC:
-cerere de acordare a drepturilor inregistrata la angajator –copie conform cu originalul semnata si stampilata de angajator;
- certificatul de nastere al copilului - copie conform cu originalul semnata si stampilata de angajator;
- buletinul /cartea de identitate - copie conform cu originalul semnata si stampilata de angajator;
- certificatul privind incadrarea copilului intr-o categorie de persoane cu handicap, dupa caz;
- declaratie pe proprie raspundere a beneficiarului ca este unicul beneficiar al indemnizatiei si ca nu realizeaza alte venituri imopzabile decat cele declarate (luata de la primarie);
- adeverinta tip eliberata de angajator (anexa 4) – in cazul celor ce au lucrat la mai multi angajatori trebuie adeverinte si de la primii angajatori in original, din care sa reiasa perioada de stagiu de cotizare pana la angajarea la a ultima firma;
- cerere tip (anexa 1).
Cererea si declaratia le puteti gasi si la primarie sau pe site-ul directiei de munca bucuresti.

http://www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=49#actenecesare

Azi e chiar nasolescu' gatu' si vocea..cred ca ploaia de ieri nu mi-a facut prea bine! Macar e soare afara...:)

Va pup si mai vin!



SUN 30+

Mergi la inceput