Deserturi si dulciuri, toate bune rau (21)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

natalia pai semana mult, mult si la nume si la aspect caci aia pe care o papam eu se numea Medovnik
pe langa foi avea in interior crema de vanilie si nuca pisata marunt, iar pe deasupra se punea turta dulce de menaj(rasa) si bucatele de nuci mai maricele

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tort Medovik (cu miere, adica )

Pentru foi:
2-3 oua
1 pahar de zahar (200 g)
2-3 linguri pline cu miere
60 g unt (sau margarina)
1 lingurita cu putin virf de bicarbonat de sodiu
faina cit cuprinde (cam 3-4 pahare)

Pentru crema:
1.5 kg smintina fermentata (acrisoara)
merge si smintina dulce de frisca, dar cu cea clasica foile se inmoaie mai bine, datorita continutului mai mare de zer
1 pahar zahar
nuca macinata si/sau lamiie
vanilie

Intr-un ibric se bat impreuna ouale, zaharul, untul si mierea. Se pune la bain-marie si se amesteca pina incepe sa fiarba apa, iar zaharul din compozitie s-a topit. Se adauga bicarbonatul, se amesteca bine si se mai tine putin pe baia de abur. Compozitia devine spumoasa si creste in volum.
Intr-un bol se pune faina (nu toata, cam 2-3 pahare), se toarna amestecul de mai sus si se omogenizeaza. Se framinta si se adauga faina, cit sa iasa un aluat ca plastilina. Se imparte in 10 parti egale, care se tin acoperite cu folie, sa nu se usuce. Din fiecare bucata de aluat se intinde o foaie subtire, cit e posibil de subtire, sa se vada masa. Se presara faina dedesubt, sa nu se lipeasca. Se taie foaia cu o forma rotunda sau patrata (de ex. cu un platou), se ia de pe masa si se transfera pe tava (in care se pune hirtie de copt). Resturile de la taiat se pun si ele in tava, dupa ce se vor coace, se macina la robot, ca sa se orneze tortul cu firimiturile. Foile se coc la foc mediu spre mare (180-200 C), efectiv citeva minute, cit sa devina foaia auriu-maronie. Atentie, se ard foarte usor.

Pentru crema se bate smintina cu zaharul si se adauga, dupa preferinte, nuca macinata sau lamiie data prin masina de tocat, sau vanilie.

Pentru asamblarea tortului, se ung foile din belsug cu crema si se pun una peste alta. Nu se apasa cu nimic, foile se voi inmuia de la crema si se vor aseza ele singure. Resturile de blat coapte se macina in robot si se orneaza tortul cu ele, de preferat a doua zi.
Eu am tapetat o oala cu folie si am asamblat tortul in ea, ca sa nu se scurga crema dintre foi. A doua zi am rasturnat tortul pe platou si l-am ornat.
POZA

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Monica, da, exista si la rusi varianta cu crema de vanilie, ba mai mult, si cu lapte condensat. Eu aveam doar 1 kg de smintina, am facut crema din ea, si dupa ce am uns 2 foi, mi-am dat seama ca nu imi va ajunge, asa ca repede am deschis o cutie de lapte condensat (din aia de la tine ) si am adaugat-o in crema.
Nucile da, se potrivesc de minune la tortul asta.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Frisca si lapte condensat? Mai...ce-mi faceti voi mie?


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, laptele condensat e optional

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Miha, laptele condensat e optional



De parca asta m-ar consola...

Maine imi trimit sotul la mag celor de la Strunga sa-mi ia smantana de aia BUNA BUNA.


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...Cand viata iti ofera un pic de sare fa-ti o Margarita...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Si foile le faci din seara asta?

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

mama ce-mi faceti voi doua mie
facem schimb? voi imi trimiteti smantana si eu lapte condensat
am facut si eu smantana acum vreo 2-3 zile(smantana dulce+iaurt cremos+un pic de zeama de lamaie si un piiiic de sare) a iesit bunicica si aducea a smantana...asa ca poate ma "bag" si eu la crema asta
deocamdata fauresc aluatul pentru colac secuiesc

monica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:


Nati, ce bine arata tortul!
Mai, eu nu mai vreau sa manac dulciuri, gata, trebuie sa slabesc
Si ca urmare, maine fac niste clatite pufoase si le umplu cu branza dulce si stafide - dar numai daca am timp......


Oana, mami fericita de Eric-Stefan (18 aprilie 2008)
si Vlad-Ionut (2 ianuarie 2005)

Bubu mic
Bubu mare
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns principe spune:

V-am lasat in bucatraie si va gasesc in bucatarie...noi am fost o fuga la mare,ca sa mai evadam din bucatarie

natalia,

mie pretenele imi zic PRINCIPESA,asa ma cunosc pe forum...dar,poti sa-mi spui Monica(numelemele meu cu care ma si semnam,insa cum nimeni nu facea uz de el ..am renuntat sa-l mai pun la semnataura ...dar o sa ma confundati cu monica elizabet..si o sa creadeti ca eu fac toate minunataiile alea de mancaruri


tortul cu miere arata de n-am cuvinte...
lasa ca ajung si eu in ro si o sa manac prajituri pana am sa ma dau de-a dura.

monica si la tine se gaseste samantana ffff buna(si acra si dulce)..importata de la americani..marca breakstone..in cutie rotunda(ca cea de inghetata)alba cu rosu..

fetelor chiar cei de la "NESTLE" nu aduc lapte condensat in ro??
dar crema de lapte condensat(caramelul)?...nu pot sa cred ca nu este

Mata Emma lupta iar cu cancerul


http://www232.rockyou.com/my_gallery.php?source=smgb&instanceid=84575297&islocal=true#
http://www232.rockyou.com/show_my_gallery2.php?i

Mergi la inceput